انتخاب محل زندگی
به هر دلیلی تصمیم دارید از به خانه ی جدید نقل مکان کنید برای این کار داشتن پول کافی همه چیز نیست بلکه شما باید برای انتخاب محل زندگی به نکات مهم دیگری نیز توجه کنید.

هنگام انتخاب محل زندگی جدید به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اگر شما به دنبال یک خانه جدید هستید ، نه تنها باید در نظر بگیرید که آن خانه می تواند نیازهای شما را برطرف کند ، بلکه باید این را هم در نظر بگیرید که محله آن خانه چگونه است ؟! اگر محله آن خانه بد بود ولی خانه زیبا و دوست داشتنی بود باید آنرا از نظر خود خارج کنید. در این بخش از نمناک قصد داریم تا شما را نکات مهم در حین خرید خانه جدید آشنا سازیم. جهت اطلاع بیشتر ادامه این مطلب را بخوانید.

نکات مهم برای انتخاب محل زندگی جدید

1- امکانات محله :

یکی از بزرگترین سوالات این است که آیا محله جدید شما امکاناتی برای رفع خواسته های خانواده شما دارد یا خیر؟! خانواده هایی که در آن کودک هست ، خواستار این هستند که امکانات ورزشی ، مدرسه ، پارک ، باشگاه و این چنین امکانات داشته باشد تا دیگر برای این امکانات مسافت زیادی را طی نکنند. جوان ها هم خواستار کافی شاپ ، رستوران و ورزشگاه ها هستند. اگر محله جدید شما این امکانات را داشته باشد می توانید در آن زندگی کنید.

2- فروشگاه :

آیا شما می خواهید تا بدون پیمودن مسافتی خرید خود را انجام دهید ؟ خب ، این راحتی را هم باید در نظر بگیرید چون دیگر نیازی به رانندگی ندارید و در زمان شما صرفه جویی می شود. در حالت عادی شما به فروشگاه مواد غذایی ، داروخانه ، مطب دکتر و پمپ بنزین نیاز دارید.
انتخاب محل زندگی

3- مسافت و ترافیک:

یکی دیگر از مهم ترین مسائل فاصله محل کار شما با خانه تان می باشد. این مشکل امروزه از دغدغه های اصلی افراد محسوب می شود که می تواند باعث صرفه جویی هم در زمان هم در هزینه های شما شود. پس به این مورد هم دقت کنید که می تواند بسیار موثر باشد.

4- آینده :

اگر شما با اهالی محله خود آشنا نیستد ، می توانید بیشتر در مورد آن فکر کنید. اگر قصد سرمایه گذاری برای آینده خود را دارید می توانید در یک محله که در حال افزایش قیمت می باشد خانه ایی را خریداری کنید که در آینده سود زیادی ببرید.

5- بازدید در زمان های مختلف :

این مورد واقعا مهم است که همسایگان خود را در زمان های مختلف ببینید. سطح صدا چگونه است ؟ آیا بعد از ساعت 5 بعد از ظهر سر و صدا زیاد می باشد ؟ آیا نشانه هایی وجود دارد که همسایگان شما با شما مشکل دارند ؟ خب برای حل کردن این مشکلات می توانید کمی بیشتر در مورد محله خود فکر و تحقیق کنید.
انتخاب محل زندگی

6- جنایت :

قبل از تصمیم گیری برای خرید خانه ، بطور آنلاین جرایمی که در آن محله پیش آمده است را بطور آنلاین بررسی کنید. و اگر نتوانستید که اطلاعاتی برای این مورد بطور آنلاین بدست آورید از مشاور املاکی که آشنای شماست بپرسید تا شما را با آن محله بیشتر آشنا سازد. ممکن است که تصمیم گیری در میان دو محله آسانتر شود به شرط اینکه اطلاعات کافی بدست بیاورید تا دچار مشکل نشوید. پس قبل از انتخاب محل بیشتر در مورد آن فکر کنید.

7- مدارس با کیفیت :

اگر فرزندان جوان دارید و یا می خواهید زندگی مشترک تشکیل دهید ، باید از وجود مدارس با کیفیت آگاه شوید. مدارس دولتی و خصوصی همگی تاثیرات مهمی در زندگی شما خواهند داشت. بنابراین اگر میان سال هستید و فرزندان محصل ندارید بهتر است از هزینه های اضافی خودداری کنید.

8- اتمسفر :

اتمسفر می تواند بر روی کاغذ جذاب بنظر برسد ، اما در واقعیت ممکن است که بسیار دردناک باشد. گاهی اوقات آمارها کافی نیستند و تا زمانیکه شما آنرا احساس نکنید نمی توانید به خوبی به آن پی ببرید. آیا محله زندگی شما می تواند خواسته های شما را برآورده کند ؟ پس در حین انتخاب بیشتر فکر کنید تا پشیمان نشوید.
انتخاب محل سکونت

9- نسبت مالکیت خانه :

در حالت ایده آل ، شما می خواهید یک خانه در یک محله انتخاب کنید گه مناسب شما باشد .اگر می خواهید یک خانه خوب خریداری کنید ، باید بیشتر فکر کنید تا مالکیت شما زیر سوال نرود. در حین خرید خانه بیشتر دقت کنید تا مشکل برای شما پیش نیاید و ارزش خانه شما هر سال بیشتر شود.

10- کوچه :

هنگام بازدید از خانه انتخابی بهتر است به کوچه ای که ملک در آن قرار دارد توجه ویژه ای داشته باشید. باریک بودن کوچه رفت و آمد ماشین و همچنین اسباب کشی را دچار مشکل می کند. علاوه بر این برخی کوچه ها بسیار پر رفت و آمد هستند. مثلا اگر ساختمان پزشکان و یا مدرسه ای در آن کوچه باشد باید انتظار سر و صدای زیادی از آن کوچه را داشته باشید. همچنین ممکن است همسایه های دیگر اتومبیل را در جلوی درب خانه شما به دلیل کم بودن فضا پارک کند که عبور و مرور را برای شما سخت کند.

11- پارکینگ:

یکی از مهم ترین مسائل مربوط به زندگی آپارتمان نشینی مسئله پارکینگ است. هنگام بازدید از آپارتمان بهتر است به نکاتی در پارکینک توجه نمایید. مسقف بودن پارکینگ بودن در فضای آزاد اهمیت بسیاری دارد. پارکینگ مسقف به دلیل دور بودن خودروی شما از آفتاب ، برف و باران اولویت بیشتری دارد اهمیت زیادی دارد. همچنین هرچه شیب ورودی پارکینگ کمتر باشد، آن پارکینگ مناسب تر ساخته شده است. برخی از پارکینگ ها ، دارای فضای اضافی برای خودروی مهمان هستند که یک مزیت به حساب می آید.
انتخاب محل زندگی

12 - وضعیت واحدها در هر طبقه:

تعدا طبقات و تعداد وادهای هر طبقه اهمیت بسزایی دارد. تعداد کمتر واحدها برابر است با سر و صدا و خرابی کمتر و بهداشت محیطی بیشتر. همچنین فاصله ی واحدهای یک آپارتمان از هم و مناسب بودن مساحت هر طبقه نیز مهم است. معمولا واحدهایی که درب آنها روبه روی هم قرار دارد طرفداران کمتری دارد.

13- وضعیت ایمنی ساختمان:

اگر قصد خرید ملک از قبل ساخته شده را دارید به سختی می توان از وضعیت ایمنی ساختمان به طور کامل اطمینان یافت. بنابراین بهتر است هنگام بازدید یک کارشناس خبره را نیز با خود همراه سازید تا بتواند اطلاعات ساخت را از مالک جویا شود. البته صداقت مالک در بیان این موارد تنها راه اعتماد به او می باشد. البته با بررسی کیفیت ساخت ، نقشه ساختمان ، ستون های واحد های مسکونی و ستون های پارکینگ از میزان ایمن بودن ساختمان در مقابل حوادثی مانند زلزله تا حدودی اطمینان کسب کرد.

14- بهترین طبقات در آپارتمان:

طبقه اول و آخر معمولا بدترین طبقه برای زندگی هستند. رفت و آمد بیشتر در طبقه اول و امنیت کم آن نسبت به سایر طبقات از مشکلات طبقه اول است. همچنین طبقه آخر نیز در برابر گرما و سرما آسیب پذیرتر است. علاوه بر آن اگر به هر دلیلی آسانسور مشکلی پیدا کند یا برق برود، ساکن طبقات بالا باید پله های زیادی را برای رفتن به خارج از آپارتمان طی کنند.
انتخاب محل زندگی

15- نورگیر بودن:

نورگیر بودن منزل مخصوصا آشپزخانه که زمان زیادی را از خانمهای خانه دار سلب می کند بسیار مهم است. همچنین به محل درست قرار گیری و اتصالات مربوط به سینک، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و پکیج یا آبگرمکن اطمینان کسب کنید تا زمان نصب این وسایل با مشکل مواجه نشوید.

16- سیستم سرمایش و گرمایش:

حتما به صورت کامل سیستم سرمایشی و گرمایشی را هنگام بازدید از ملک برای خرید بررسی کنید. استفاده از سیستم های برقی در شهرهایی که تعرفه مصرفی برق کمی ندارند می توانند در ماه های بسیار گرم یا بسیار سرد جیب شما را به راحتی خالی کند. اگر ملک مورد نظر از کولر آبی یا بخاری استفاده می کند حتما از مناسب و باز بودن مجاری آن ها مطمئن شوید.

نکاتی که باید هنگام انتخاب محل زندگی جدید بدانید

4.510
این مطلب مفید بود ؟91
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ ف.ن
وبگردی