حقایق ترکیه
ترکیه یکی از کشور های بسیار زیبا است که مقصد گردشگری بسیاری از مردم ایران می باشد، در ادامه با تمام حقایق خواندنی و قوانین خاص کشور ترکیه آشنا خواهید شد.

دانستنی های جالب درباره قوانین ، قدمت و کشور ترکیه

کشور ترکیه یکی از زیباترین کشورهای مدیترانه ای است که در همسایگی کشور ما قرار دارد. به دلیل نزدیکی ترکیه با کشورمان، مقصد گردشگری بسیاری از ایرانی های است. دانستنی های جالبی درباره ترکیه و عادات روزانه مردم آن در این بخش از گردشگری نمناک آورده ایم که شما را با این دانستنی ها آشنا خواهیم نمود.

 پایتخت ترکیه :آنکارا

 شهرهای توریستی ترکیه :استانبول – آنتالیا – بدروم – کوش آداسی – مارماریس

 جمعیت ترکیه:73,193,000 نفر

 مذهب مردم ترکیه:مسلمان

 واحد پول ترکیه:لیر جدید ترک – معادل 6,700 ریال

 زبان مردم ترکیه:ترکی

 فاصله هوایی ترکیه تا تهران:3:05 ساعت

 اختلاف ساعت ترکیه با تهران:‎+0:30

حقایق ترکیه

دانستنی های جالب درباره کشور ترکیه

قوانین جالبی که قبل از سفر به ترکیه باید بدانید

پولی بودن سرویسهای بهداشتی در ترکیه

سرویسهای بهداشتی در ترکیه پولی است و هزینه توالتهای عمومی 50 کروش یا نیم لیر ترک معادل حدود 350 تومان میباشد. صاحبان این سرویس ها مکلف به پرداخت مالیات درآمد خود میباشند.

مراحل ازدواج اتباع خارجی در ترکیه:

اتباع خارجی در ترکیه باید از کنسولگریهای کشور خود برگ تجرد گرفته و به تائید وزارت امور خارجه ترکیه در انکارا برسانند و مراحل ازدواج در ترکیه 2 روز باید به اتمام برسد.

رانندگی در صورت حضور مالک خودرو:

اگر مالک خودرو، در داخل خودرو حضور داشته باشد، منعی برای رانندگی ندارید و می توانید با داشتن گواهینامه ی بین المللی رانندگی کنید.

صله رحم در ترکیه:

ترکیه ای ها نیز برای خانواده ارزش زیادی قائلند و در اعیاد مهم خود مثل عید قربان و عید فطر به دیدار بزرگترها و اقوام می روند.

بالاترین آمار استفاده از فیسبوک در ترکیه:

در ترکیه علی رغم جاهای دیگر مردم برای به اشتراک گذاشتن عکس و فیلم ها بیشتر از فیسبوک استفاده می کنند و از اینستاگرام که راحت ترین برنامه مجازی خیلی کم استفاده می کنند.

پایتخت امپراطوری روم:

قسطننطنیه در گذشته پایتخت امپراطوری روم بود که امروزه به آن استانبول می گویند.

شهر استانبول

قسطننطنیه در گذشته پایتخت امپراطوری روم بوده است

اولین دانشگاه جهان در ترکیه:

اولین دانشگاه جهان در شهر حران ترکیه ساخته شده است.

عجایب هفتگانه جهان:

معبد آرتمیس، آرامگاه هالیکارناسوس دو آثار تاریخی از عجایب هفتگانه جهان هستند که در ترکیه وجود دارند.

قوانین مخصوص توریست و مسافران در ترکیه:

افراد دارای گذرنامه های با اعتبار کمتر از پنج ماه باید پیش از سفر به ترکیه پاسپورت خود را تعویض کنند در صورت زیرا در غیر اینصورت در هنگام ورود به فرودگاه استانبول، مبلغ 325 لیر جریمه می شوند.

شما هنگام سفر به ترکیه فقط می توانید سه ماه در ترکیه بمانید و برای ماندن بیش از سه ماه باید اجازه رسمی از مقامات بگیرید و مدت اقامت در ترکیه را تمدید نمایید.

اگر فرد به هر عنوان در ترکیه توسط مقامات قضای این کشور به زندان محکوم شود، باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی بگذراند.

اگر در ترکیه توسط پلیس محل بازداشت شدید از مامورین بخواهید مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید.

اگر در ترکیه اقدام به فحشا و یا ایجاد آسیب های اجتماعی نمایید اخراج می شوید.

ممنوعیت استعمال دخانیات:

مصرف دخانیات در تمامی اماکن عمومی سر بسته مثل سینماها، تئاترها، مراکز خرید، پارکهای کودکان، رستورانها و قهوه خانه ها و اماکن ممنوع است.

ممنوعیت حمل داروهای ترک اعتیاد:

مسافران به کشور ترکیه نباید داروهای ترک اعتیاد به ویژه متادون (Metadon) را با خود حمل کنند زیرا این داروها ممنوعیت دارد.

با ارزش ترین فرش ابریشمی در ترکیه:

با ارزش ترین فرش ابریشمی جهان در موزه مولانا واقع در شهر قونیه ترکیه وجود دارد.

بابا نوئل معروف ، بابا نوئل در ترکیه بدنیا آمد:

معروف ترین بابانوئل جهان به نام سنت نیکلاس نیز در این کشور متولد شده است. سنت نیکلاس یا بابا نوئل که یک قدیس مسیحی و اسقف یونانی میرا بود که در پاتارا لیسیا که در حال حاضر در شهر دمره واقع در ترکیه می باشد ، متولد شد. این شهرآخرین استراحتگاه مریم مقدس می باشد که جایی نزدیک افسس باستان است.

بابا نوئل

بابا نوئل در کشور ترکیه به دنیا آمد

ساخت اولین سکه در ترکیه:

قبل از میلاد مسیح ، اولین سکه در جهان در ترکیه ساخته شد.

اولین کلیسای دست ساز:

کلیسا پطروس مقدس که اولین کلیسای دست ساز جهان است در شهر انطاکیه ترکیه کشف شده است.

علاقه ترک ها به سوپ:

مردم ترکیه بسیار به سوپ علاقمند هستند و در هر وعده غذایی شان سوپ وجود دارد.

رویش گل لاله:

پیازه گل لاله را که اکنون یکی از گل های معروف هلندی است ، سلطان سلیمان عثمانی به هلند برد و این گل را ترکیه ای ها به اروپایی ها معرفی کرده اند.

طولانی ترین مسیر اسکی روی برف:

طولانی ترین مسیر اسکی روی برف در اروپا به کشور ترکیه تعلق دارد. Palandöken در سمت شرقی ترکیه و شهر ارزروم واقع شده است و دارای 3125 متر ارتفاع است که طولانی ترین مسیر اسکی (بر روی برف) در اروپا به شمار می رود.

برترین تولید کننده غلات:

کشور ترکیه جزو برتر تولید کننده غلات در جهان است و مورخان معتقدند حدود 11 هزار سال پیش کشاورزی در ترکیه آغاز شده است.

وطن پرستی خصلت ویژه مردم ترکیه:

مردم ترکیه به شدت وطن پرست هستند و کمتر کسی در این کشور دست به گله و اعتراض می زند.

قدمت ترکیه

وطن پرستی مردم کشور ترکیه

خداحافظی به رسم مردم ترکیه:

ترکیه ای ها هنگام خروج از منزل به عنوان خداحافظی دست بزرگترها و پدر و مادر خود را می بوسند زیرا بوسیدن دست بزرگترها و سالمندان را نشانه احترام به آنها می دانند.

رعایت حقوق زنان در ترکیه:

این کشور جزو اولین کشورهایی است که به زنان حق رای داده است و در آن حقوق زنان رعایت می شود.

بزرگترین مراکز خرید جهان در ترکیه:

بازار بزرگ ترکیه بسیار بزرگ است تا جایی که نمی توان یک روز کل بازار را گشت . قدیمی ترین و بزرگترین مراکز خرید جهان در کشور ترکیه قرار دارد. بازار بزرگ ترکیه بعد از پیروزی حکومت عثمانی به قسطنطنیه احداث شد و در طول زمان گسترش یافته و اکنون دارای 61 خیابان و بیش از 3 هزار مغازه است.

دسر محبوب ترک ها:

دسر مورد علاقه مردم ترکیه از دارچین و شیر و شکر و مرغ تهیه می شود . گر چه خوردن مخلوط این ترکیبات کمی عجیب است اما یک بار خوردن این دسر سبب می شود مشتری دائمی آن گردید. سینه مرغ که به صورت یک نوع پودینگ سرو می شود ،یکی از نشانه های حکومت عثمانی در ترکیه است.

ششمین مقصد جهانگردی جهان:

این کشور آثار تاریخی و فرهنگی زیادی دارد و به همین علت ششمین مقصد جهانگردی جهان معرفی شده است. ترکیه دارای 15 اثر تاریخی ثبت شده در یونسکو و 62 اثر تاریخی ثبت شده در لیست Tentative است.

وجود لاک پشت های نادر در ترکیه:

لاک پشت های نادر مدیترانه ای برای تخم گذاری در بین ماه های می تا اکتبر به ساحل ایزتوزو در غرب منطقه فاتح می آیند و برای تخم ریزی حدود 300 گودال حفر می کنند.

استانبول بزرگترین شهر ترکیه:

بزرگترین شهر ترکیه استانبول نام دارد اما این شهر به عنوان پایتخت انتخاب نشده است.

زبان مردم تركيه

بزرگترین شهر ترکیه استانبول است

دین رسمی ترکیه ای ها:

دین اسلام ، دین رسمی مردم ترکیه است.

ترکیه کشوری بدون شتر:

کشورترکیه نه صحرا دارد نه شتر بومی اما در تفرجگاه های ترکیه ای شتر دیده می شود . اما چنانچه در بخش گردشگری نمناک گفته ایم هر ساله فستیوال کِشتی شتر سلسوق افسس، توسط قبایل ترک در ساحل جنوبی دریای اژه برگزار می شود. شترهای مبارز که اغلب از ایران و افغانستان به ترکیه برده می شوند با قالیچه ها، زنگ ها و زین های تزئینی زینت داده می شوند.

قدمت نام خانوادگی در ترکیه:

ترکیه ای ها قبلا نام خانوادگی نداشتند و در حدود 84 سال است که نام خانوادگی بین آن ها مرسوم است.

صادرات فندق در ترکیه:

کشور ترکیه در صادرات فندق بسیار قوی عمل می کند و 80 درصد فندق صادراتی جهان را این کشور تامین می کند.

نوشیدن قهوه در مراسم خواستگاری:

ترکیه ای ها در همه مراسم خود قهوه می نوشند اما نوشیدن قهوه در مراسم خواستگاری توسط عروس و داماد روش خاصی دارد. عروس و داماد در خواستگاری نوعی قهوه ترک به نام میرا را کم کم می نوشند و با هم صحبت می کنند. اگر فنجان قهوه را روی میز قرار دهند به این معنی است که به تفاهم رسیده اند و اگر فنجان قهوه در دستشان باشد، به صحبت بیشتری نیاز دارند.

مهمان نوازی ترک ها در مراسم عروسی:

ترک ها نیز مانند ما اقوام خود را برای عروسی دعوت می کنند اما برای افراد غریبه نیز در مراسم عروسی خود صندلی خالی تدارک می بینند تا در صورت آمدن فرد غریبه از او مانند مهمان های عروسی پذیرایی نمایند.

زبان ترکی:

شیوه حرف زدن ترک ها ترکیبی است از نوار آسیایی و چین، اما با این اوصاف یادگیری زبان ترکی کار ساده ای است. شکل نوشتاری واژه های ترکی بر اساس اصلاحاتی که در سال 1920 صورت گرفت، از عربی به لاتین تغییر کرد.

حرف زدن ترک ها

نحوه حرف زدن ترک ها

طولانی ترین کلمه در زبان ترکی:

. «Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine » طولانی ترین کلمه در زبان ترکی استانبولی است!در ترکیه چندین زبان به جز زبان رسمی وجود دارد و تحصیل به زبان ترکی برای همه ی مردم مهیا است!

هیجان انگیز ترین صحنه های هنری در استانبول:

یکی از پربازدید ترین نمایشگاه های جهانی هنر دوسالانه ی استانبول است که در چهاردهمین دوره خود می باشد . این نمایشگاه هنری با گفتنی است با بیش از 300 هزار نفر بازدید کننده در سال 2013 در بین برترین نمایشگاه های هنری جهان قرار می گیرد.

ترکیه میزبان مکان های مهمی از آیین مسیحیت:

اولین مکان برای پرستش در مذهب مسیحیت حفره غار (Grotto dug) است که توسط روحانی Peter در ترکیه ساخته شده است. به مدت 1500 سال است که استانبول میزبانی از مسجد-کلیسا جامع ایاصوفیه را بر عهده گرفته است. کلیسای مربوط به ارامنه با قدمت 1700 سال نیز در شهر قیصریه (Kayseri) وجود دارد . وجود این کلیساها سبب شده بسیاری از افراد مسیحی برای دیدن این کلیساها به ترکیه سفر کنند.

ورزش ملی ترکیه:

کشتی گرفتن با بدن روغنی حدود 654 سال است که ورزش ملی ترکیه به حساب می آید. ورزشکاران این رشته جهت لیز خوردن دست طرف مقابل، بدن خود را به روغن آغشته می کنند

صنعت فیلم در ترکیه:

ترکیه از کشور هایی است که میزان فروش فیلم های خانگی آن از فروش سینمایی فیلم های هالیوودی بیشتر است. البته مجموعه فیلم های تلویزیونی این کشور به خاورمیانه نیز صادر می شود.

تنوع زیستی بالا ترکیه:

ترکیه تنوع زیستی بالایی دارد و دارای 10 هزار نوع گیاه و 80 هزار نوع حیوان است . عاشقا گل و گیاه بهتر است یک سفر به ترکیه داشته باشند و از لاله های واژگون بومی این کشوردیدن کنند .

از ترکیه به همه جا سفر کنید:

خطوط هوایی ترکیه یکی از بهترین ها در اروپا به شمار می رود. افراد می توانند به همه جای دنیا از طریق فرودگاه آتاتورک در استانبول، سفر کنند و از طریق این فرودگاه حدود 260 مقصد قابل دسترسی است.

حقایق ترکیه

حقایقی در مورد کشور ترکیه

قدیمی ترین زیستگاه بشر:

قدیمی ترین زیستگاه بشر چاتال هویوک بوده که شهری است که در مرکز ترکیه قرار دارد و قدمت آن به دوران نوسنگی می رسد.

کشف اولین نشانه های نوشتن در ترکیه:

اولین نشانه های نوشتن و آثار دست نویس در لوح های گلی خرابه های آشوری در آناتولی ترکیه کشف شده است که متعلق به 1950 سال قبل از میلاد است .

کشف اولین نقاشی:

در «چاتال هویوک» ترکیه اولین نقاشی های متعلق به دوره ی نوسنگی کشف شده است که روی دیوارهای دست ساز انسان کشیده شده است.

قدیمی ترین کشتی شکسته ی جهان:

در شهر «کاس» ترکیه قدیمی ترین کشتی غرق شده جهان کشف شد که اکنون در «موزه ی باستان شناسی زیر آب» قرار دارد.

پایتخت سه امپراطوری بزرگ:

استانبول به مدت 2 هزار سال پایتخت 3 امپراطوری بزرگ رم، عثمانی و بیزانس بود.

برخی از شخصیت های برجسته ترکیه:

برخی از شخصیت های تاریخی مانند «هومر»، «ازوپ» و «سنت پولس رسول» در ترکیه به دنیا آمده اند.

غذاهای لذیذ ترکیه:

ترکیه در پخت غذاها و خوراکی های خوشمزه شهرت جهانی دارد. انواع کباب و غذاهای دریایی از مشهورترین غذاهای این کشور هستند. فروشندگان بستنی در ترکیه برای جذب مشتری دلقک می شوند و برنامه های سیرک اجرا می کنند.

غذای ترکیه

غذا لذیذ و خوشمزه کشور ترکیه

چشمه های معدنی منحصربه فرد در ترکیه:

پاموکاله در ترکیه که نام آن «قلعه ی پنبه ای» است، چشمه های معدنی منحصربه فرد دارد.

وجود هفت کلیسا در ترکیه:

هفت کلیسا افسس، پرگامون، ازمیر، سارد، تیاتیرا، لائودیکیه و فیلادلفیا که در الهامات یوحنا ذکر شده است در ترکیه وجود دارد.

پرچم ترکیه:

هنگام رفتن به ترکیه در همه جا پرچم این کشور را خواهید دید زیرا مردم ترکیه به پرچم خود اهمیت زیادی می دهند . طرح اصلی پرچم ترکیه مدرن عبارت است از ماه و ستاره سفید با زمینه سرخ رنگ. این طرح مربوط می شود به علائمی که امپراتوری های ترکمن سلجوقی و عثمانی به عنوان پرچم استفاده می کردند.

دیا لوگ «ژولیوس سزار»:

«ژولیوس سزار» دیالوگ معروف (من آمدم، من دیدم، من پیروز شدم) خود را در دریای سیاه، در ترکیه گفته است.

باز شدن گره کور:

«گره کور معروف» در آنکارا توسط اسکندر باز شد.

چانه زنی جزو فرهنگ مردم ترک:

مردم ترکیه در خیابان های استانبول به چانه زنی مشغول می شوند و چانه زنی جزو فرهنگ مردم ترکیه است.

کشتی نوح:

کشتی نوح بر اساس گفته های کتاب مقدس انجیل در کوه های آرارات، واقع در شرق ترکیه پهلو گرفته است.

قرارگیری در آسیا و اروپا:

استانبول تنها شهر جهان است که نصف آن در قاره ی اروپا و نصف دیگرش در قاره ی آسیا است.

حقایق ترکیه

حقایق و دانستنی های جالب درباره کشور ترکیه

قدیمی ترین سرامیک جهان:

قدیمی ترین سرامیک جهان به «چاتال هویوک» و «دره ی اردن» در آناتولی ترکیه تعلق دارد.

دومین سیستم قدیمی راه آهن:

دومین سیستم قدیمی راه آهن زیرزمینی در جهان تونل استانبول است.

احوال پرسی مردم ترکیه با یکدیگر:

مردم ترکیه موقع احوال پرسی با هم دست می دهند و این کار را برای ادای احترام و صمیمیت انجام می دهند.

خط ساحلی ترکیه:

خط ساحلی دریای سیاه در ترکیه 1650 کیلومتر است و برابر با فاصله ی پاریس تا برلین است.

بیشترین تعداد روزنامه نگاران زندانی:

کشور ترکیه بیشترین تعداد روزنامه نگاران زندانی را داراست.

مصرف مشروب در خیابان ممنوع:

مصرف مشروبات الکلی در خیابان ترکیه ممنوع است و فروش مشروبات بعد از ساعت 10 شب نیز ممنوع میباشد.

قوانین رانندگی در ترکیه:

برای رانندگی در ترکیه باید گواهینامه ملی این کشور یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید.

طراحی پل معروف گالاتا توسط لئوناردو داوینچی:

سلطان بایزید دوم، لئوناردو داوینچی را مسئول طراحی پلی کرد که قرار بود بر اساس سه اصل هندسی ساخته شود. طرح داوینچی به طولانی ترین پل دنیا در آن زمان تبدیل شد ولی سلطان بایزید طرح او را نپذیرفت.

اولین ساخت و سازها در ترکیه:

در جنوب ترکیه اولین ویرانه ها کشف شد که شامل قدیمی ترین مگالیت های دنیا بودند و در حدود 2 هزار سال قبل و قبل از اینکه دوره کشاورزی شروع شود، ساخته شده بودند.

 

حقایق جالب و قوانین خاص کشور ترکیه ؛ توریست ها بخوانند

4.5119
این مطلب مفید بود ؟10811
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی