فیبروز ریوی
از علائم بیماری فیبروز ریوی می توان به سرفه خشک و کاهش وزن عجیب و پهن شدن نوک انگشتان اشاره کرد و با اکسیژن درمانی و پیوند ریه درمان می شود.

مشکل فیبروز ریوی چیست ؟ چه علائمی دارد و چطور درمان میشود؟

فیبروز ریوی یک بیماری ریوی است که وقتی به بافت ریه آسیب می رسد اتفاق می افتد ، این بافت ضخیم و سفت باعث می شود که کار کردن مناسب و درست ریه ها را سخت تر کند.همانطور که فیبروز ریوی بدتر می شود، شما به طور پیوسته نفس هایتان کوچک تر می شود.

همانطور که در ادامه این بخش از سلامت نمناک خواهیم گفت زخم های مرتبط با فیبروز ریوی می تواند به علت بسیاری از عوامل ایجاد شود اما در اغلب موارد، پزشکان نمی توانند دقیقا مشخص کنند که چه مشکلاتی ایجاد شده و باعث آن بوده است. هنگامی که علت پیدا نشود، این وضعیت فیبروز ریوی نامیده می شود. آسیب ریوی ناشی از فیبروز ریوی نمی تواند برطرف و درمان شود، اما داروها و درمان ها گاهی می توانند به کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی کمک کنند و برای برخی افراد ممکن است پیوند ریه مناسب باشد.

 فیبروز ریوی ایدیوپاتیک

علائم و راه تشخیص و درمان بیماری فیبروز ریوی

علائم بیماری فیبروز ریوی :

علائم و نشانه های فیبروز ریوی می تواند، شامل:

 علائم فیبروز ریوی

فیبروز ریوی چه نشانه هایی دارد؟

دوره فیبروز ریوی - و شدت علائم آن - می تواند به طور قابل توجهی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی از افراد مبتلا به شدت با بیماری درگیر هستند و بعضی دیگر علائم متوسطی دارند که ماهها یا سالها آن را آهسته تر قوی می شود. بعضی از افراد ممکن است از بدتر شدن علائمی (تشدید حاد) مانند تنگی نفس شدید، که ممکن است چندین روز تا چند هفته طول بکشد را تجربه می کنند. افرادی که دچار تشدید حاد می شوند ممکن است در یک دستگاه مکانیکی قرار گیرند و پزشکان ممکن است آنتی بیوتیک ها، داروهای کورتیکواستروئید یا سایر داروها را برای درمان آنها تجویز کنند.

 علت فیبروز ریوی

علائم و نشانه های فیبروز ریوی

دلایل و علل ابتلا به فیبروز ریوی :

زخم فیبروز ریوی و بافت اطراف و بین کیسه های هوا (آلوئول) در ریه های شما ضخیم می شود. این باعث می شود که اکسیژن سخت تر ک به جریان خون شما منتقل شود. این آسیب می تواند به علت بسیاری از عوامل مختلف باشد - شامل در معرض قرار گرفتن سموم خاص، شرایط خاص پزشکی، پرتودرمانی و بعضی از داروها.

عوامل شغلی و محیطی:

قرار گرفتن در معرض طولانی مدت با سموم و آلاینده ها می تواند به ریه ها آسیب برساند.

اینها عبارتند از:

 • گرد و غبار سیلیس
 • الیاف آزبست
 • گرد و غبار فلزات سخت
 • گرد ذغال سنگ
 • ذرات
 • کاهش پرنده و حشرات و حیوانات

 چرایی فیبروز ریوی

علل بروز فیبروز ریوی چیست؟

درمان های تابشی:

برخی از افراد مبتلا به سرطان ریه یا سینه که پرتودرمانی انجام داده بودند، نشانه هایی از آسیب این درمان را بعدها نشان می دهند ، ریه چه میزانی در معرض پرتوها بوده است:

 • میزان مناسبی از پرتو زده شده
 • وجود بیماری ریه 

داروها ؛ خیلی از مواد مخدر که ریه ها را خراب می کند، مخصوصا این داروها:

داروهای شیمی درمانی:

مواد مخدر طراحی شده برای کشتن سلول های سرطانی، مانند متوترکسات (ترکسال، اترکسیپ، دیگران) و سیکلوفسفامید، همچنین می توانند به بافت ریه آسیب برسانند.

داروهای قلبی:

بعضی از داروهای مورد استفاده برای درمان ضربان قلب نامنظم مانند آمیودارون (کوردارون، نکسسترون، پیکرون) ممکن است به بافت ریه آسیب برساند.

برخی از آنتی بیوتیک ها:

آنتی بیوتیک ها مانند نیتروفورانتوئین یا اتیامبوتول می توانند باعث آسیب به ریه شوند.

داروهای ضد التهابی:

برخی داروهای ضد التهابی مانند ریتوکسیماب (ریتوکسان) یا سولفاسالازین (آسولفیدین) می توانند باعث آسیب به ریه شوند.

 علت بیماری ریه

داروهای موثر در بروز بیماری فیبروز ریوی

شرایط پزشکی که می توانند منجربه فیبروز ریوی شوند :

آسیب ریوی نیز ممکن است از تعدادی شرایط تشکیل شده باشد، از جمله:

علل بیماری های ریوی 

بیماری های تاثیر گذار در فیبروز ریوی

بسیاری از مواد و شرایط می تواند منجر به فیبروز ریوی شود که حتی در اغلب موارد، علت هرگز پیدا نمی شود. محققان نظریه های متعددی در مورد اینکه ممکن است فیبروز ریوی شکل می گیرید، وجود دارد، از جمله ویروس ها و قرار گرفتن در معرض دود سیگار همچنین، برخی از اشکال فیبروز ریوی در خانواده ها وجود دارد و وراثت ممکن است در فیبروز ریوی نقشی را داشته باشد.

رابطه رفلاکس معده و فیبروز ریوی:

بسیاری از افراد مبتلا به فیبروز ریوی همچنین ممکن است بیماری ریفلاکس معده (GERD) - بیماری ای که اسید از معده شما به مری می رسد، داشته باشند. رفلاکس ممکن است یک عامل خطر برای فیبروز ریوی باشد، یا GERD ممکن است منجر به پیشرفت سریع تر این وضعیت شود با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین ارتباط بین فیبروز ریوی و GERD مورد نیاز است.

 رفلاکس و ریه

رفلاکس چه ربطی به فیبروز ریوی دارد؟

عوامل خطرناک موثر بر فیبروز ریوی :

عوامل موثر بر فیبروز ریه عبارتند از:

سن در فیبروز ریوی:

هرچند فیبروز ریوی در کودکان و نوزادان تشخیص داده می شود، اما بیشتر افراد سالخورده و سالخوردگان به آن مبتلا می شوند.

جنسیت:

فیبروز ریوی بیشتر احتمال دارد که مردان را نسبت به زنان تحت تاثیر قرار دهد.

عوامل خطر فیبروز

چه عواملی در بروز فیبروز ریوی تاثیر دارند؟

سیگار کشیدن:

افراد سیگاری بیشتر به فیبروز ریوی مبتلا می شوند.

داشتن زمینه :

فیبروز ریوی ممکن است در بیماران مبتلا به آمفیزم رخ دهد.

مشاغل خاص:

اگر درمعدن، کشاورزی یا ساخت و ساز کار می کنید و در معرض آلودگی هایی قرار دارید که به ریه ها آسیب می رسانند، خطر ابتلا به فیبروز ریوی در شما افزایش می یابد.

بیماری ریه به علت شغل

بیماری فیبروز ریوی به چه علتی بروز می کند؟

درمان های سرطان:

درمان با پرتو درمانی در قفسه سینه یا استفاده از داروهای شیمی درمانی خاص می تواند خطر ابتلا به فیبروز ریوی را افزایش دهد.

عوامل ژنتیکی فیبروز ریوی:

برخی از انواع فیبروز ریوی در خانواده ها وجود دارد و عوامل ژنتیکی می تواند جزئی از آن باشد. 

ژنتیک باعث بیماری ریه

عوامل تاثیرگذار در فیبروز ریوی

عوارض جانبی فیبروز ریوی :

فشار خون بالا در ریه ها (فشار خون ریوی):

بر خلاف فشار خون سیستمی، این وضعیت فقط روی شریان های ریه شما تاثیر می گذارد. وقتی شروع می کند که کوچکترین شریان ها و مویرگ ها با بافت اسکار فشرده شده باشند که باعث افزایش مقاومت در برابر جریان خون در ریه ها می شود. این به نوبه خود باعث افزایش فشار داخل رگ های ریه و محل قلب پایین سمت راست (بطن راست) می شود. باعث افزایش فشار خون ریه و بیماری های جدی می شود که به تدریج بدتر می شوند و بعضی اوقات مرگبار هستند.

اختلال قلب سمت راست:

این وضعیت جدی زمانی اتفاق می افتد که محل محل پایین قلب (بطن چپ) شما باید از طریق شریانهای رفلاسی معیوب مسدود شده باشد و سخت تر از حالت معمول حرکت کند.

نارسایی تنفسی در فیبروز ریوی:

این اغلب آخرین مرحله بیماری مزمن ریوی است. زمانی که سطوح اکسیژن خون به طور خطرناکی پایین می آید، این اتفاق می افتد.

سرطان ریه:

فیبروز ریوی طولانی مدت نیز خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد.

عوارض ریه:

همانطور که فیبروز ریوی پیشرفت می کند، ممکن است منجر به عوارضی مانند لخته شدن خون در ریه ها، عفونت ریه و از کار افتادگی اش شود.

 عوارض بیماری ریه

فیبروز ریوی چیست و چه عوارضی دارد؟

تشخیص فیبروز ریوی :

برای تشخیص وضعیت شما، پزشکتان می تواند سابقه پزشکی و خانوادگی شما را بررسی می کند، علائم و نشانه های شما را مورد بحث قرار مب دهد و از هر گونه قرار گرفتن در معرض دود، گازها و مواد شیمیایی تجدید نظر کنید و معاینه فیزیکی دوری کنید. در طول امتحان فیزیکی، پزشک شما از استتوسکوپ استفاده می کند تا هنگام رفع تنفس به دقت گوش کند. او همچنین ممکن است یک یا چند تست زیر را انجام دهد.

تشخیص فیبروز ریه

راه ها و چگونگی تشخیص فیبروز ریوی

آزمایشات تصویربرداری برای فیبروز ریوی

اشعه ایکس. اشعه ایکس x یک اشعه مربوط به تصاویری از قفسه سینه می باشد. ممکن است بافت اسکار معمولی فیبروز ریوی را نشان دهد فقط ممکن است برای نظارت بر روند بیماری و درمان مناسب باشد. با این حال، گاهی اوقات اشعه ایکس قفسه سینه ممکن است طبیعی باشد و ممکن است لازم 7باشد تست های بیشتری برای توضیح ضعف داشته باشید.

توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن. سی تی اسکنرها از یک رایانه برای ترکیب تصاویر اشعه ایکس گرفته شده از زوایای مختلفی استفاده می کنند تا تصاویر متقاطع، ساختار داخلی بدن را تولید کنند. اسکن Ct با وضوح بالا می تواند به ویژه در تعیین میزان آسیب ریه ناشی از فیبروز ریوی مفید باشد.

اکوکاردیوگرام

استفاده از امواج صوتی برای تجسم قلب. این می تواند تصاویر ساختارهای قلب شما را بسازد و همچنین فیلم هایی که نشان می دهد که چطور قلب شما کار می کند. این وسیله آزمونی می تواند میزان فشار در سمت راست قلب شما را ارزیابی کند. 

آزمایشات عملکرد ریه

انواع مختلفی از آزمایشات عملکرد ریه ممکن است انجام شود. در یک آزمون اسپیرمتری، شما به سرعت و به شدت از طریق یک لوله متصل به یک ماشین ضربه می زنید. دستگاه اندازه گیری می کند که چه مقدار هوا می تواند در ریه هایتان وجود دارد، چقدر می توانید هوا را در ریه های خود نگه دارید و با سرعت خارجش کنید.

اکسیمتری پالس

این آزمایش ساده با استفاده از یک دستگاه کوچک در انگشتتان برای اندازه گیری اشباع اکسیژن در خونتان استفاده می شود. اکسیمتری میتواند به عنوان راهی برای نظارت بر روند بیماری باشد.

اکسیمتری پالس

فیبروز ریوی چگونه تشخیص داده می شود؟

تست استرس ورزشی

تست ورزش در یک تردمیل یا دوچرخه ایستاده ممکن است برای نظارت بر عملکرد ریه در زمانی که شما فعال هستید استفاده شود.

آزمایش گاز خون شریانی

در این آزمایش، دکتر شما یک نمونه از خون شما را آزمایش می کند که معمولا از یک رگی در مچ دست شما گرفته می شود. سپس سطح اکسیژن و دی اکسید کربن در نمونه اندازه گیری می شود.

آزمایش خون فیبروز ریوی

پزشکان همچنین ممکن است آزمایش های خون را برای ارزیابی عملکرد کبد و کلیه شما، را تجویز کنند.

 آزمایش خون برای ریه

آزمایشات تشخیصی برای فیبروز ریوی

روش های درمانی برای فیبروز ریوی :

ّزخم ریه که در فیبروز ریوی اتفاق می افتد نمی تواند معکوس شود و هیچ درمان فعلی در توقف پیشرفت بیماری اثبات نشده است.برخی از درمان ها ممکن است علایمی را به طور موقت بهبود ببخشد یا پیشرفت بیماری را کند کنند.

داروها:

پزشک شما ممکن است داروهای جدیدتری را معرفی کند، از جمله پیرفنیدون (اسبریت) و نینتدانیب (اونو). این داروها ممکن است به کاهش پیشرفت فیبروز ریوی کمک کند. هر دو دارو توسط اداره غذا و دارو (FDA) تایید شده است.داروهای بیشتر و فرمولهای جدید این داروها در حال توسعه هستند، اما هنوز FDA تایید نکرده است. نینتدانیب می تواند عوارض جانبی مانند اسهال و تهوع را ایجاد کند. عوارض جانبی پیرفنیدون عبارتند از بثورات، تهوع و اسهال.

محققان همچنان به مطالعه داروهایی برای درمان فیبروز ریوی ادامه می دهند ، پزشکان ممکن است برای درمان بیماری ریفلاکس معده (Gerd)، که یک بیماری گوارشی است و معمولا در افراد مبتلا به فیبروز ریوی رخ می دهد، داروهای ضد اسیدی را توصیه می کنند.

داروی بیماری ریه

دارو های درمانی مشکل فیبروز ریوی 

اکسیژن درمانی برای فیبروز ریوی:

 • استفاده از اکسیژن نمی تواند آسیب ریه را متوقف کند، اما می تواند:
 • تنفس و ورزش را ساده تر کند.
 • باعث جلوگیری یا کاهش عوارض ناشی از سطوح پایین اکسیژن خون شود
 • فشار خون را در سمت راست قلب کاهش می دهد.
 • خواب و حس رفاه را بهبود می بخشد.
 • ممکن است اکسیژن را در هنگام خواب یا ورزش دریافت کنید، اگرچه ممکن است بعضی افراد آن را تمام وقت مصرف کنند.

 اکسیژن درمانی

راه اکسیژن درمانی برای رفع فیبروز ریوی

توانبخشی ریوی در فیبروز ریوی:

توانبخشی ریوی می تواند به بهبود علائم و بهبود عملکرد روزانه کمک کند. برنامه های توانبخشی ریوی بر روی:

 • ورزش بدنی برای بهبود تکنیک های تنفس استقامتی که می تواند راندمان ریه را بهبود بخشد.
 • مشاوره تغذیه
 • مشاوره و پشتیبانی
 • آموزش در مورد وضعیت خودتان

پیوند ریه برای فیبروز ریوی:

پیوند ریه ممکن است برای افراد مبتلا به فیبروز ریوی یگ گزینه باشد. داشتن پیوند ریه می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد و به شما اجازه می دهد تا زندگی طولانیتری داشته باشید. با این حال، یک پیوند ریه می تواند شامل عوارضی مانند رد کردن ریه و عفونت باشدکه البته پزشک شما در این باره صحبت خواهد کرد.

 عمل پیوند ریه

پیوند ریه در فیبروز ریوی

در اینجا برخی از درمان های خانگی برای فیبروز ریوی وجود دارد:

1. روغن کبد ماهی کاد برای رفع فیبروز ریوی:

روغن کبد ماهی حاوی اسید های چرب است که می تواند به عملکرد صحیح فرایندهای بدن کمک کند. حاوی ویتامین D است و التهاب ریه ها را کاهش می دهد. 

روغن کبد ماهی

درمان فیبروز ریوی با روغن ماهی

2. ترک سیگار :

سیگار کشیدن یکی از دلایل اصلی پیشرفت فیبروئید های ریوی است. کاهش مصرف سیگار می تواند به طور عمده باعث کاهش خطر ابتلا به فیبروئید های ریه شود. 

3. جوش شیرین برای درمان فیبروز ریوی:

جوش شیرین یک درمان مناسب برای رفع ناراحتی ناشی از فیبروز ریوی است. برای این درمان، شما نیاز به مخلوط کردن یک قاشق غذا خوری پودر جوش شیرین با یک لیوان آب دارید، و آن را قبل از هر وعده غذایی بنوشید. پودر سدیم آن بدن را قلیایی می کند، و اسیدیته را درمان می کند. آب جوش شیرین باعث بهبود هضم و حذف سموم از بدن می شود.

 جوش شیرین برای ریه

تاثیر جوش شیرین برای فیبروز ریوی

4. آب برای فیبروز ریوی:

مهم است که هیدراته بمانید ، مصرف آب سموم را از بدن حذف می کند. یک بدن بدون سم در معرض خطر ابتلا به فیبروز ریوی پایینی قرار دارد. شما همچنین می توانید سایر مایعات سالمی مانند آب میوه را برای پاکسازی ارگان های بدن خود بنوشید.

 آب برای ریه

تاثیرات نوشیدن آب در فیبروز ریوی

5. نقره کلوئیدی:

نقره کلوئیدی یک اثر بهبود دهندگی بر روی ریه دارد به این دلیل است که نقره کلوئید می تواند قارچ یا هر ویروس موجود در بدن را از بین ببرد. اما نقره کلوئیدی به هیچ یک از باکتری های مفید موجود در روده آسیبی نمی رساند. 

6. مرکبات:

مرکبات غنی از ویتامین C هستند. ویتامین C می تواند تولید wbcs (سلول های سفید خون) را در بدن تحریک کند. سلول های سفید خون باعث کاهش التهاب در ریه های مبتلا به فیبروز ریوی می شود. میوه ها همچنین می توانند آسیب به بافت ریه را کاهش دهند.

 رابطه مرکبات و ریه

مواد غذایی مفید برای فیبروز ریوی

7. سبزیجات برگ سبز برای فیبروز ریوی:

سبزیجات برگ سبز نیز یک منبع مهم ویتامین C هستند بنابراین، از گل کلم، اسفناج، سبزی روتاری و دیگر سبزیجات برگ سبز در رژیم غذایی شما می توانید استفاده کنید تا التهاب ناشی از فیبروز ریوی را کاهش دهید.

سبزیجات برای ریه

درمان خانگی فیبروز ریوی با سبزیجات

8. درمان فیبروز ریوی با کلم بروکلی:

مصرف کلم بروکلی مواد سمی بدن را خنثی می کند، درنتیجه مانع از کاهش عملکرد ریه می شود به این دلیل که کلم برگ منبع عالی از فیبر است. 

 

علل و علائم فیبروز ریوی و روش های تشخیص و درمان گیاهی فیبروز ریوی

4.445
این مطلب مفید بود ؟405
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی