معاینه چشم
بیماران مبتلا به دیابت باید هر 6 ماه یکبار معاینه چشم انجام دهند تا از بیماری های احتمالی چشم پیشگیری کنند.

معاینه چشم در این بیمارن ضروری است

مشکل بینایی در دیابتی ها از شایع ترین مشکلات است که نیاز به معاینه منظم دارد. اگر مبتلا به دیابت هستید به این معنا است که سطح قند خون بسیار بالا است. با گذشت زمان ، این می تواند به چشم صدمه بزند. شایع ترین مشکل رتینوپاتی دیابتی است . علت منجر به کوری در بالغین است.شبکیه چشم به نور در پشت چشم حساس است . باید شبکیه چشم سالم باشد. رتینوپاتی دیابتی به عروق خونی کوچک در داخل شبکیه چشم آسیب می رساند

اگر دیابت دارید، ویزیت های منظم به متخصص چشم پزشک برای معاینات چشم به منظور جلوگیری از بروز مشکلات چشمی ضروری است. بالا بودن قند خون (گلوکز) خطر مشکلات چشمی ناشی از دیابت را بالا می برد. دراقع، دیابت دلیل اصلی کوری در بزرگسالان 20 تا 74 سال به شمار می رود.

اگر دچار دیابت و مشکلات چشم هستید، لازم نیست به محض اینکه متوجه شدید دیدتان تار شده است، یک عینک جدید بگیرید. این اتفاق ممکن است یک مشکل موقتی باشد که سریع با دیابت پیشرفت کرده و با بالا بودن قندخون ایجاد می شود.

بالا بودن قندخون در دیابت موجب متورم شدن عدسی چشم می شود که بر توانایی دید شما اثر می گذارد. برای اصلاح مشکلات چشم باید قندخونتان را در حد نرمال نگه دارید.

دیابتی ها معاینه چشم منظم انجام دهند

رئیس جامعه اپتومتری در آستانه برگزاری سمینار پاراکلینیک در اپتومتری، گفت:بیماران مبتلا به دیابت که بیش از 5 سال از بیماری آنها می گذرد، حتما باید هر 6 ماه توسط یک اپتومتریست معاینه شوم شوند.

 معاینه چشم

انجام منظم معاینه چشم به پیشگیری از مشکلات چشمی کمک میکند

وی افزود:معمولا در افراد مبتلا به دیابت به علت خونریزی و پارگی شبکیه ضرورت دارد چکاب چشمی پیوسته انجام شود، زیرا سهل انگاری در بیماران دیابتی می تواند موجب بروز نابینایی شود.

رئیس جامعه اپتومتری با بیان اینکه یک پنجم جمعیت بالای 40 سال کشور از دیابت رنج می برند افزود:باتوجه به افزایش چاقی وکم تحرکی در کشور زمینه بروز دیابت روز به روز افزایش می یابد که این رویه تهدیدی برای سلامتی بینایی جامعه است.

وی با اشاره به اینکه بخشی از فعالیت اپتومتریست ها در حوزه پاراکلینیک است و تنها به تجویز و یا ساخت عینک محدود نمی شود، گفت:تست میدان بینایی، تست شبکیه، بروز یا افزایش زمینه آب مروارید و ارتباط بیماریهای چشمی با سایر بیماریهای سیستمی از جمله وظایف اپتومتریست ها است.

رئیس جامعه اپتومتری ایران افزود:همایش پاراکلینیک در اپتومتری با همکاری گروه اپتومتری دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران و جامعه اپتومتری با هدف تشخیص به موقع بیماران و ارجاع به چشم پزشک برگزار می شود.

سمینار پاراکلینیک در اپتومتری از فردا پنج شنبه 7 بهمن 95 در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز می شود.

این ششمین سمینار جامعه اپتومتری با عنوان پاراکلینیک در اپتومتری است.

دیابتی ها هر 6 ماه یکبار معاینه چشم انجام دهند

45
این مطلب مفید بود ؟41
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از بهداشت نیوز / م.ف
وبگردی