آرتروز روماتوئید
نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد، یک نوع میکروب خاص ارتباط بین بیماری لثه و آرتروز روماتوئید را نشان می دهد.

رابطه بیماری های لثه با آرتروز روماتوئید

آرتروز روماتوئید همانطور یک بیماری خود ایمنی است که کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. بیماری خودایمنی هنگامی رخ می دهد که دستگاه ایمنی بدن به اشتباه حمله به خودِ بدن را آغاز می کند. علائم این بیماری می تواند شامل خستگی شدید و گرفتگی عضلات به هنگام صبح و همچنین درد مفاصل باشد. مفصل قسمتی از بدن است که دو استخوان را به هم وصل می کند. آرتروز به معنای التهاب یک یا چند مفصل می باشد. انواع مختلفی از آرتروز وجود دارد. انواع مختلف از ساییدگی و پارگی غضروف ها (استئوآرتریت) تا التهاب مفاصل (آرتریت روماتوئید) که در نتیجه افزایش فعالیت سیستم ایمنی بدن و بیماری نقرس می باشد.

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد، یک نوع میکروب خاص ارتباط بین بیماری لثه و آرتروز روماتوئید را نشان می دهد. این کشف ممکن است علل احتمالی بیماری مفصل دردناک را نیز توضیح دهد.

دکتر فلیپه آندراد، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه پزشکی جان هاپکینز مریلند، در این باره می گوید:«اگر نتیجه تحقیق ما درست باشد در حقیقت تغییری در درمان بیماران آرتروز روماتوئید اتفاق می افتد. ولی همچنان یافته اولیه ما نیاز به تایید دیگران دارد.»

آرتروز روماتوئید، نوعی بیماری مزمن آرتروز است که با سیستم ایمنی بیش از اندازه فعال ارتباط دارد. نه تنها بر مفاصل، بلکه بر سیستم های مختلف بدن نیز تاثیر می گذارد.

آرتروز روماتوئید

بیماری های لثه بر آرتروز روماتوئید تاثیر میگذارند

به گفته آندراد، بیش از یک قرن است که دانشمندان دریافته اند افراد مبتلا به بیماری التهابی بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری لثه هستند. همچنین محققان دریافته اند افراد مبتلا به بیماری لثه، دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به آرتروز روماتوئید قرار دارند.

در مطالعه جدید، تیم آندراد در حدود 200 نمونه از لثه افراد مبتلا به آرتروز روماتوئید را بررسی کردند. محققان متوجه نوعی باکتری موسوم به A. actinomycetemcomitans شدند که با بیماری لثه مرتبط است.

علائم عفونت در نیمی از بیماران مبتلا به آرتروز روماتوئید در مقایسه با تنها 11 درصد گروه افراد بدون بیماری لثه یا آرتروز روماتوئید شناسایی شد.

به گفته محققان این مطالعه، این میکروب می تواند هم موجب بیماری لثه و هم آرتروز روماتوئید شود. این باکتری لثه ها را درگیر کرده و سپس موجب تورم مفاصل به عنوان عارضه جانبی آن می شوند.

کشف تاثیر بیماری های لثه بر آرتروز روماتوئید

3.67
این مطلب مفید بود ؟52
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از مهر / م.ف
وبگردی