بینایی قوی
چاقی علاوه بر مشکلات فراوانی که به وجود می آورد قدرت بینایی را هم کاهش میدهد بنابراین افراد لاغر بینایی قوی تری دارند.

علت بینایی قوی لاغرها نسبت به چاق ها

امروز به سراغ چشم ها و قوه ی بینایی خواهیم رفت تا بدانیم چرا افراد لاغر بینایی قوی تری نسبت به افراد چاق دارند؟ مشکلات سلامتی همچون چاقی، فشارخون بالا و دیابت می تواند سبب آسیب به چشم شود.

فشارخون بالا

بینایی قوی افراد لاغر

رابطه لاغری و قدرت بینایی بالا

این یافته حاصل پژوهش متخصصان دانشگاه های ملبورن استرالیا، لیدزبکت انگلستان درهمکاری با تیم های دانشگاهی از کشور های فنلاند، سنگاپور و هنگ کنگ در یک پروژه مشترک برای بررسی رابطه بین لاغری و بالارفتن قدرت بینایی است.

محققان دراین پژوهش وزن و قدرت بینایی 20 داوطلب بزرگسال را قبل و بعد از لاغری با استفاده از رژیم غذایی، ورزش و جراحی مورد بررسی قرارداده و دریافتند درتمامی داوطلبان قدرت بینایی افزایش یافته است.

براساس این مطالعه کاهش وزن می تواند آسیب به شبکیه چشم را کاهش دهد.کاهش قدرت بینایی به عوامل مختلفی از جمله مطالعه درنور کم، تغذیه ناسالم، مطالعه و کار با وسایل دارای صفحه نمایش الکترونیکی، افزایش سن، اختلال های ژنتیکی، آسیب و ضربه به چشم، بارداری، سرطان چشم، مغز و پوست، بروز آب مروارید و آب سیاه چشم، دژنراسیون ماکولا و مواردی ازاین دست وابسته است، اما چاقی نیز یک عامل پنهان، اما اثر گذار دربروز ضعف قدرت بینایی محسوب می شود.

براساس تحقیقات، چاقی سبب بالا رفتن فشارخون در رگ و مویرگ های ظریف داخل چشم می شود و به این ترتیب موجب آسیب به شبکیه چشم و بروز مشکلات بینایی خواهد شد.با کاهش وزن و رعایت تناسب اندام، فشارخون در رگ ها متعادل شده، مشکل پارگی و آسیب به عصب های چشمی رخ نمی دهدهمچنین مادران باردار پس از اتمام بارداری باید باگرفتن رژیم غذایی مناسب، ورزش، تحرک و شیردهی وزن خود را به تنظیم کنند، زیرا امکان آسیب به بینایی دراین حالت وجود دارد.کارشناسان براین اساس به افراد توصیه می کنند درکنارمصرف مواد غذایی حاوی کارتنوئید ازجمله هویج، کلم بروکلی، بلوبری و گوجه فرنگی وزن خود را درشرایط ایده آل نگهداری کنند تا دچار افت قدرت بینایی نشوند.

چرا لاغرها بینایی قوی تری دارند؟

55
این مطلب مفید بود ؟50
برگرفته از رکنا -/ح
وبگردی