درمان ام اس
به گفته پزشکان دانشگاه شفیلد انگلستان بیماران مبتلا به ام اس پیشرفت چشم گیری بعد از درمان شدن به روشی که معمولا برای سرطان به کار برده می شود ، نشان داده اند.

درمانی جدید برای بیماری مزمن و از پای درآورنده ام اس

روش های درمان سرطان برای بیماران ام اس نتایج قابل توجهی داشت .در این روش نزدیک به 20 بیمار ام اس پیوند مغز استخوان با استفاده از سلول های بنیادین خودشان دریافت کرده اند. برخی از بیماران که پیش از این عمل فلج بوده اند بعد از عمل دوباره موفق به راه رفتن شده اند. پروفسور « باسیل شاراک» از بیمارستان سلطنتی پزشکی شفیلد می گوید:« برای درمانی که بتواند کمک به رفع معلولیت ناشی از ام اسکند این درمان واقعا مفید است.»

بیشترین بیماران ام اس در سن بین20 تا 30 سالگی بیماریشان تشخیص داده می شود و در نتیجه بسیاری از آن ها به مرور زمان قابلیت های حرکتیشان را از دست داده و فلج می شوند. این بیمای باعث می شود که سیستم ایمنی بدن به پوشش سلول های عصبی در مغز و نخاع حمله کند.

راه اندازی مجدد سیستم ایمنی

درمان شناخته شده به عنوان پیوند سلول های بنیادی خون ساز اتولوگ (HSCT) با هدف هدف از بین بردن سیستم ایمنی معیوب بدن با استفاده از شیمی درمانی ابداع شده است. پس از آن سیستم ایمنی از بین رفته با سلول های بنیادی حاصل از خون خود بیمار بازسازی می شود. این سلول ها در مراحل اولیه حیات خود هستند و نقص که باعث پدید آمدن MS می شود در آن ها وجود ندارد. پروفسور جان اسنودن، خون شناس و مشاور پروژه در بیمارستان سلطنتی شفیلد می گوید:« این درمان سیستم ایمنی بدن را مجدادا تنظیم می کند و آن را به نقطه زمانی برمی گرداند که سیستم ایمنی هنوز دچار نقص و حمله به سلول های خودی نشده بود.» این شیوه از درمان روی 20 بیمار در طی 3 سال گذشته به کار گرفته شده است. پرفسور اسنودن می گوید:« این مشخص است که ما تاثیر بسیاری بر زندگی این افراد گذاشته ایم و این بسیار لذت بخش است.»

ام اس

در بیماری ام اس لایه محافظ اطراف سلول های عصبی در مغز و نخاع که به نام میلین شناخته می شوند، از بین می روند. در واقع سیستم ایمنی به اشتباه به میلین حمله کرده و باعث آسیب می شود. آسیب وارده به میلین باعث اختلال در ارسال سیگنال های عصبی می شود، درست شبیه اتصال کوتاه ناشی از یک کابل سائیده شده. اگر این روند التهاب و آسیب نورون ها به درستی درمان نشود در نهایت باعث اسیب دائمی و کلی به سیستم عصبی خواهد شد. «استیون استوری» در سال 2013 مبتلا به ام اس تشخیص داده شد و در عرض یک سال از یک ورزشکار توانا به کسی تبدیل شد که روی صندلی چرخدار می نشست و در بسیاری از نقاط بدنش حسی نداشت. او می گوید:« من از یک دونده ماراتون تبدیل به کسیشدم که نیاز به مراقبت دائمی داشت و حتی نمی توانستم که قاشق را در دستم نگاه دارم و غذا بخورم.» او همچنان نیاز به ویلچر دارد ولی پیشرفت قابل ملاحظه ای در زندگیش ایجاد شده است:« این باورنکردنی است، اوضاع من وخیم بود اما حالا می توانم شنا کنم و دوچرخه سواری کنم و مصص هستم که راه بروم.»

ام اس

ارزش درمان

بیمارستان سلطنتی شفیلد با همکاری بیمارستانی در امریکا، سوئد و برزیل بخشی از یک تیم بزرگ تحقیقاتی هستند که کار ارزیابی تاثیرات این عمل را بر بیماران ام اسی بررسی می کند. همه کسانی که در این درمان آزمایشی شرکت کرده اند از حملات ام اس عود کننده خلاص شده اند و شرایطشان بهبود یافته است. این درمان شامل شیمی درمانی بسیار شدید است و بسیاری از این افراد نگران عوارض جانبی از جمله حالت تهوع و از دست دادن موها هستند. «پل کرخام» یکی دیگر از بیمار MS، گفت که او خوشحال است که پیوند داشته بود اما اضافه کرد:« این کار شما را ضربه فنی می کند، من ترجیح می دهم 10 دور با مایک تایسون بوکس بازی کنم.» ارزش این عمل چیزی در حد 30 هزار پوند است که تقریبا برابر پولی است که بیماران ام اس باید در یک سال هزینه کنند. از آنجایی که این روش شامل هیچ داروی جدیدی نیست و سلول های خود بیمار جایگزین سلول های معیوب می شوند شرکت های دارویی انگیزه ای برای ورود به این عرصه ندارند. در حال حاضر محققان در حال بررسی اثرات بلند مدت این شیوه درمان هستند و در صورتی که کارایی آن در بلند مدت ثابت شود آن وقت می شود گفت واقعا درمانی برای این بیماری مزمن و از پای درآورنده پیدا شده است.

بهبود بیماری ام اس با روش درمانی سرطان

3.36
این مطلب مفید بود ؟42
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از ستادنیوز -/ ر
وبگردی