کوتاهی قد
شما برای تغییر شرایط و کوتاهی قد خود چه کاری می توانید انجام دهید؟ آیا پیگیری های لازم را کرده اید؟ آیا شرایط قابل تغییر است؟

با کوتاهی قدم چه کار کنم؟

پسری 23 ساله و دارای لیسانس هستم. از کوتاهی قد رنج می برم. دکتر هم رفتم ولی تا امروز نتیجه ای نداشته است. این وضع باعث شده از بچگی گوشه گیر و در روابط اجتماعی ضعیف باشم. لطفا کمکم کنید. با عرض سلام خدمت شما مخاطب گرامی. به نظر می رسد قد برای شما، موضوع مهمی است و می فهمم که کوتاه بودن قدتان شما را ناراحت می کند و این موضوع ظاهرا بر اعتماد به نفس شما نیز تاثیر گذاشته و شما را به چالش کشیده است. بیایید مسئله شما را دقیق تر بررسی کنیم.

چرا با این شرایط سازگار نمی شوید؟
به این سوال ها فکر کنید:شما برای تغییر شرایط خود (اندازه قد) چه کاری می توانید انجام دهید؟ آیا پیگیری های لازم را کرده اید؟ آیا شرایط قابل تغییر است؟ اگر شرایط را بررسی کردید و متوجه شدید که شرایط قابل تغییر نیست، موضوعی که اهمیت دارد نظر و باوری است که شما درباره خودتان و میزان قدتان دارید و چقدر برای این شرایط به پذیرش رسیده اید و با شرایط فعلی خود سازگار شده اید. هر چقدر نظرتان درباره خودتان منفی تر باشد، حال شما هم بدتر خواهد بود و این باور می تواند بر عملکرد شما در حوزه های مختلف فردی، خانوادگی، تحصیلی و اجتماعی تاثیر گذار باشد، نگرشی که شما به خودتان دارید به طور مستقیم با اعتماد به نفس شما در ارتباط است و اعتماد به نفس شما را بالا یا پایین می برد.

کوتاهی قد

به خاطر قدم گوشه گیر شده ام

توانمندی هایتان را پرورش دهید
در پیامک خود گفته اید از بچگی گوشه گیر هستید. معنای نهفته در این جمله این است که تمایلی به دیده شدن نداشته اید و نکته دیگر، پذیرش شرایط فعلی خودتان است که ظاهراً این پذیرش اتفاق نیفتاده و این مسئله بر روابط اجتماعی شما تاثیر گذار بوده است. همان طور که می بینید، میزان پذیرش خودتان در کیفیت عملکرد شما خیلی اهمیت دارد. هم اکنون نکته مهم این است که بر توانمندی های خود تمرکز کنید و آن ها را پرورش دهید. هرچقدر ویژگی های مثبت خود را پرورش دهید، عملکردهای فردی و اجتماعی شما نیز افزایش می یابد و این مسئله بر اعتماد به نفس شما تاثیر مستقیم می گذارد. به طور مثال می توانید روی مهارت های ارتباطی خود کار و آن را تقویت کنید. وقتی می گوییم مهارت یعنی با تلاش و پشتکار می توانید آن را کسب کنید. شما می توانید از مشاوره فردی استفاده کنید یا از آموزش دوره مهارت های زندگی یا حتی می توانید برای تقویت این مهارت، کتاب مطالعه کنید ولی نکته مهم این است که شما می توانید مشکل کمرویی و ارتباط اجتماعی خود را برطرف کنید.

علل کوتاهی قد:

علل کوتاهی قد شامل موارد زیر است:

* کوتاهی قد ژنتیکی:که در این نوع کوتاهی قد، سرعت رشد کودک در سال طبیعی است و سن استخوانی نسبت به سن تقویمی عقب نیست.

* تأخیر سرشتی در رشد:کودکانی که از سن دو سالگی، کوتاهی قد دارند و سرعت رشد آنها در سال تقریبا طبیعی است، ولی سن استخوانی آنها عقب تر است. بلوغ در این کودکان با تأخیر است، ولی در نهایت، بیشتر این کودکان به حد ژنتیکی قد خود می رسند.

* بیماری هایی مانند:سوء تغذیه، کمبود ویتامین D و کمبود کلسیم که موجب نرمی استخوان می شود، بیماری سلیاک(عدم تحمل گلوتن موجود در گندم)، کم خونی ها، بیماری های التهابی دستگاه گوارش ، بیماری های کلیوی مزمن، نارسایی قلبی، بیماری های مزمن ریوی یا کبدی و کم کاری تیروئید از عوامل موثر در کوتاهی قد هستند.

* مصرف برخی داروها مانند داروهای کورتونی نیز می تواند موجب اختلال در رشد شود.

* اختلالات رشد داخل رحمی نیز از علل دیگر کوتاهی قد کودکان هستند.

مراحل افزایش قد:

یادمان باشد همه ما در سه مرحله رشد می کنیم:

کوتاهی قد

به خاطر قدم گوشه گیر شده ام

1- در دو سال اول زندگی 30 تا 35 سانتی متر افزایش قد داریم. این رشد سریع قد با افزایش سن کاهش می یابد.

2- از دو سالگی به بعد کودکان هر سال 5 تا 7 سانتی متر قد می کشند. البته در نزدیکی سنین بلوغ سرعت رشد کمتر خواهد شد.

3- سرانجام در دوره بلوغ یک جهش رشد قدی وجود دارد که به طور متوسط در پسران 25 تا 30 سانتی متر و دختران 20 تا 25 سانتی متراست. حداکثر جهش رشد قدی در دختران پیش از شروع عادت ماهیانه و در پسران در مراحل انتهایی تر بلوغ است.

به طور معمول در سنین 15 تا 17 سالگی در دختران و 16 تا 18 سالگی در پسران، صفحات رشد(صفحات غضروفی استخوان) بسته می شوند و امکان افزایش قد، پس از آن وجود نخواهد داشت.

با کوتاهی قد و عدم اعتماد به نفس چه کنیم؟

2.337
این مطلب مفید بود ؟1720
برگرفته از خراسان،تبیان/ی
وبگردی