جراحی لابیاپلاستی
جراحی لابیاپلاستی یا زیبایی واژن برای کسانیست که لابیای آن ها بیش از حد دراز است و موجب ناراحتی فرد می شود در این عمل لب های درونی واژن تحت جراحی قرار می گیرند.

همه چیز درباره جراحی زیبایی واژن ؛ لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یک عمل جراحی است که برای تغییر شکل لب های "لبه ای" درونی "واژن" انجام می شود، به گفته انجمن جراحان پلاستیک تعداد زنانی که به دنبال تغییر ظاهر لابیا خود هستند از زمان شروع این سازمان در سال 2015 افزایش یافته است، آمار سال 2016 ASPS نشان داد که تعداد متخصصان لابیاپلاستی در آن سال نیز 39 درصد افزایش داشته است، گزارش های خبری در مورد محبوبیت رو به رشد لابیاپلاستی خبر می دهند که ممکن است باعث شود شما باور داشته باشید که زنان این کار را به دلایل زیبایی انجام می دهند، مبنی بر تمایل به سازگاری با آنچه که به نظر طبیعی یا جذاب تر است، اما این به احتمال زیاد از دلیل اصلی لابیاپلاستی فاصله زیادی دارد. 

چرا لابیاپلاستی؟

اندازه و شکل لابیا به رنگ چشم فرد است و دامنه حد "نرمال" گسترده و عمیق است، با این حال، هنگامی که لابیا زنان به طور خاصی دراز هستند، بافت اضافی ممکن است موجب ناراحتی و یا رسیدن به روش عادی شود، یک ورزش کاری که لابیا بلندی دارد ممکن است متوجه شود که بافتش در طول فعالیت فیزیکی به پای او می چسبد.

بافت لابیا که خارج شده است نیز می تواند بر روی صندلی دوچرخه باعث ناراحتی فرد شود و بله، زنانی وجود دارند که تصمیم می گیرند به دلایل زیبایی شناختی لابیاپلاستی را انجام دهند، اما به ندرت تحت تاثیر برخی قواعد زیبایی فرضی قرار می گیرند.

برخی از کسانی که لابیای درونی خود را به طور غیر عادی می دانند، ممکن است احساس خوبی در مورد ظاهر بیرونی دستگاه تناسلی خود نداشته باشند و باعث ناراحتی احساسی یا روانی در طول رابطه جنسی یا هنگام پوشیدن شورت و یا لباس شنا شوند، لابیا نیز می تواند در شلوارهای تنگ و چسبان یوگا نیز مشهود باشند.

جراحی زیبایی واژن

چرا جراحی لابیاپلاستی انجام می شود؟

لابیاپلاستی با لیزر 

از جراحی انتظار چه چیزی باید داشته باشید:

در مورد سوالی که از بخش سلامت نمناک داشتید باید توضیح دهیم که برای انجام لابیاپلاستی، جراح به سادگی بافت اضافی را می برد تا به لب های لابیا مینورا اجازه دهد که به درستی در داخل لابیاهای ماژورا - لب های خارجی واژن قرار گیرند، این کار را می توان با بی حسی موضعی یا عمومی انجام داد و ریکاوری معمولاً سریع و غیر پیچیده است، داروهای درد معمولاً بعد از آن نیاز است، اما معمولاً فقط برای چند روز و برای اغلب زنان ریکاوری سریع و غیر پیچیده می باشد . 

ASPS توصیه می کند که یک هفته مرخصی بگیرد تا استراحت کنید و التیم بیابید، شلوار گشاد، راحت و یک تشک کوچک برای جذب خون ریزی داشته باشید، اگر این ها را داشتید، پزشک شما هم می تواند به شما دستور دهد که در اولین دوره بعد از آن از تامپون استفاده نکنید و در عرض یک ماه باید به فعالیت های نورمال خود باز گردید. 

این جراحی شامل چه چیزهایی می شود؟

لابیاپلاستی می تواند با استفاده از یک داروی بی هوشی عمومی یا موضعی انجام شود، این جراحی شامل کوتاه کردن یا تغییر شکل دادن لب های واژینال است، بافت ناخواسته با یک چاقوی جراحی یا احتمالاً یک لیزر برش داده می شود و با نخ ریز و ظریف بخیه زده می شود، کل فرآیند حدود یک تا دو ساعت طول می کشد، برخی بیماران در همان روز قادر به رفتن به خانه هستند. 

ریکاوری و مراقبت های بعد از لابیاپلاستی ؛ جراحی زیبایی واژن

شاید لازم باشد مدتی استراحت کنید تا بهبود پیدا کنید، ممکن است چند ماه طول بکشد تا پوست به طور کامل التیام یابد. 

در این زمان لازم است:

 • این منطقه را تمیز و عاری از عفونت نگه دارید
 • لباس های زیر و شلوار گشاد بپوشید تا از مالش و ساییدگی جلوگیری کنید.
 • از رابطه جنسی برای چند هفته دوری کنید
 • از نوارهای بهداشتی به جای تامپون برای چند هفته استفاده کنید.
 • جراح به شما توصیه ویژه ای می دهد که باید آنها را دنبال کنید. 

عوارض جانبی که باید از جراحی لابیاپلاستی انتظار داشته باشید:

به طور معمول پس از جراحی، درد، کبودی و تورم بیش از دو هفته طول می کشد. نشستن و ادرار کردن در طول این مدت احتمالاً ناراحت کننده خواهد بود، اگر چه به شما برای کمک به این کار مسکن تجویز می کنند. 

گاهی اوقات لابیاپلاستی می تواند منجر به مواردی که در بخش سلامت نمناک اشاره کرده ایم شود:

 • خونریزی
 • عفونت
 • زخم بافت
 • کاهش حساسیت اندام های جنسی 

هر نوع جراحی، ریسک کوچکی با این موارد را دارد:

 • افزایش لخته خون در رگ ها
 • واکنش آلرژیک به داروی بی هوشی

جراح باید توضیح دهد که این خطرات و پیچیدگی های چگونه است و چگونه در صورت وقوع آن ها تحت درمان قرار خواهند گرفت/ف گاهی اوقات، بیماران این حس پیدا می کنند که اثر مورد نظرشان حاصل نشده است و احساس می کنند که به جراحی دیگری نیاز دارند.

خطرات لابیاپلاستی

تاثیرات منفی جراحی لابیاپلاستی بر خانم ها

اگر بعد جراحی لابیاپلاستی مشکلی دارید باید چه کار کنید:

جراحی زیبایی گاهی ممکن است غلط انجام شود و نتایج ممکن است همان چیزی نباشند که شما انتظار داشتید، اگر شما جراحی لابیاپلاستی داشته باشید و یا مشکلاتی را تجربه می کنید و یا از نتایج ناراضی هستید، باید این مساله را با جراحتان درمیان بگذارید. 

چه کسانی باید از جراحی لابیاپلاستی دور بمانند؟

لابیاپلاستی نباید بر روی دخترانی که کم تر از 18 سال دارند ، انجام شود، لابیا ها ممکن است به رشد خود ادامه دهند. 

جراحی لابیاپلاستی چه فرقی با ختنه زنان دارد؟

لابیاپلاستی به عنوان عمل جراحی و یا درمان برای یک مشکل پزشکی با رضایت کامل بیمار ارائه می شود، ختنه زنان (FGM) به رویه هایی گفته می شود که به عمد باعث تغییر یا آسیب به اندام های جنسی زنان به دلایل غیر پزشکی می شود، تقریباً همیشه بدون اجازه آن ها بر روی کودکان انجام می شود و از نظر اخلاقی اشتباه است. 

خطرات واژینوپلاستی و لابیاپلاستی:

میزان رضایت طولانی مدت و پیچیدگی از واژینوپلاستی و لابیاپلاستی پی گیری نشده است، علاوه بر این، از آنجا که این عمل های جراحی در مجلات پزشکی بررسی شده توسط همتا مورد ارزیابی قرار نگرفته اند - برخی از روش ها اختصاصی و خاص هستند -  ACOG آن ها را "اثبات نشده" قلمداد می کند. 

خطرات و عوارض احتمالی جراحی زیبایی واژینال شامل این موارد می باشد:

 • عفونت
 • تغییرات دائمی در احساس
 • درد مداوم
 • زخم 

بهترین توصیه برای زنان که تصمیم به لابیاپلاستی یا همان جراحی زیبایی واژینال دارند:

- صحبت کردن آزادانه با پزشک درباره احساسات و نگرانی های خود در مورد اندام تناسلی تان، همچنین انتظارات شما برای جراحی و هر گونه گزین ه های غیر جراحی ممکن. 

- تمرینات ورزشی هدفمند مثل کگل های خاصی می توانند ماهیچه های ضعیف و شل واژینال را سفت کند و به افزایش برانگیختگی جنسی کمک کنند .

- مشاوره می تواند به موضوعات اعتماد به نفس و مسائل جنسی رسیدگی کند. 

سوالاتی که باید از جراح لابیاپلاستی خود بپرسید، عبارتند از:

- خطرات کوتاه مدت و بلند مدت و پیچیدگی های این عمل جراحی چیست؟

- مزایایش چیست؟

- آیا بعد از عمل جراحی، احساساتم کاهش پیدا می کند؟

- آیا جراحی بر توانایی من برای رسیدن به ارگاسم تاثیر می گذارد؟

- آیا محدودیت هایی در مورد استفاده از محصولات بهداشتی زنانه، مانند تامپون، بعد از عمل جراحی وجود دارد؟

- آیا جراحی بر حاملگی و زایمان آینده تاثیر خواهد گذاشت؟

- آیا انتظار من برای جراحی واقع گرایانه است؟

- گزینه های غیر جراحی کدامند؟

طرح های جراحی لابیاپلاستی واژن 

در این بخش از سلامت نمناک چند مثال برای "اصلاح کردن" و "طرح های واژن" وجود دارد:

اصلاح کردن

پرده بکارت، بافت نازک در ورودی واژن، معمولاً "اولین باری که زن ارتباط دارد پاره می شود"، قبل از اینکه یک زن از لحاظ جنسی فعال باشد، جراحی به نام هیمنوپلاستی پرده بکارت را ترمیم می کند. به دلیل اعتقادات مذهبی قوی حول اهمیت بکارت در برخی از فرهنگ ها، این در میان پر طرفدارترین جراحی های زیبایی واژینال است. 

برداشتن سر چوچوله

برخی از جراحان در حال بازاریابی یک روش به نام برداشتن سر چوچوله هستند که بافتی را از بین می برد که معمولاً چوچوله را پوشش می دهد. 

تقویت نقطه جی

دیواره جلوی واژن، برخی از متخصصان معتقدند که این نقطه شدیداً شهوانی است، یک محل تحریک حساس به ویژه برای برانگیختگی و ارگاسم زنانه است، روش تقویت نقطه جی شامل تزریق کلاژن به دیواره جلوی واژن است که از لحاظ نظری برای افزایش لذت مفید است. 

جراحی ترمیمی در مقابل جراحی زیبایی: 

برای تصمیم گیری در مورد تفاوت بین جراحی ترمیمی و جراحی زیبایی، باید تفاوت بین آن ها را درک کنید ، جراحی بازسازی یا ترمیمی عملکرد بخش بدن را بهبود می بخشد، در حالی که جراحی زیبایی، زیبایی شناسی و اساساً آناتومی طبیعی را تغییر می دهد،

شما می توانید مثل عمل بینی فکر کنید:جراح می تواند حفره های بینی درونی را بازسازی کند تا به شما در تنفس بهتر یا تغییر شکل بینی کمک کند فقط به خاطر ظاهرش، این یک تمایزی حیاتی است.

متخصصان این عمل جراحی و نتایجش را برای حل مشکلات عملکردی مانند بی اختیاری ادراری ارزیابی می کنند، اما ACOG به دلیل خطرات و فقدان اطلاعات علمی در زمینه ایمنی و کارایی، در مورد جراحی واژینال زیبایی، بدبین هستند و در این باره محتاط می باشند ،

برای مثال برخی از روش های واژینوپلاستی در ابتدا به عنوان جراحی های ترمیمی برای ترمیم نقص های تولدی بوجود آمدند در حالی که واژن ناقص، یا غایب بود (مانند آگنسیس واژینال)، به طوری که یک دختر می توانست ادرار معمولی و قاعدگی داشته باشد.

جای عمل لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی چه فرقی با عمل ترمیمی دارد؟

تورم و خارش در جراحی لابیاپلاستی چه مدت طول می کشد؟

دو چیز مشترک که ممکن است در دوره بهبود اولیه تجربه کنید، تورم و خارش هستند، به طور کلی، تورم پس از دو و سه روز پس از جراحی به تدریج در هفته های بعد فروکش می کند، خارش بعد از لابیاپلاستی در هفته اول شایع است که جزو درمان می باشد، مراجعه به جراح وقتی خارش دارید مهم است ، چون ممکن است نشانه یک عفونت قارچی و یا باکتریایی باشد یا خارش ممکن است واکنشی آلرژیک به یک دارو باشد، بعد از یک هفته ورم، درد اولیه بعد از جراحی و خارش به شدت کاهش می یابد. 

آیا نکاتی برای تسریع روند التیام در جراحی لابیاپلاستی وجود دارد؟

به طور کلی، این یک ایده خوب است که چنانچه در سلامت نمناک عنوان شده البته با اجازه ی جراح لابیاپلاستی شما بتوان فعالیت اولیه بعد از جراحی را به حداقل رساند، ورم را می توان با کمپرس آب سرد کنترل کرد، در حالی که خارش و ناراحتی می تواند با پدها کنترل شوند.

همان طور که گفته شد، همیشه قبل از درخواست جراحی از پزشک خود، از او سوال کنید و مطمئن شوید که مراجعه به جراح پلاستیک را برای ارزیابی درمان خود دنبال کرده اید. 

جای زخم لابیاپلاستی چه شکلی است؟

در طول جراحی لابیاپلاستی، جراحان پلاستیک مرتباً از بخیه هایی استفاده می کنند که خود به خودی جوش خواهند خورد ، که معمولاً 3 تا 4 هفته طول می کشد تا ترمیم یابند.

اغلب جاهای زخم در بافت لابیا مینور به خوبی ترکیب می شود و به طور طبیعی چین و چروک متعدد دارد، ممکن است خیلی خوب پنهان شود که متخصص بیماری های زنان شما حتی متوجه آن نشود، پس از اینکه بخیه جذب شد، پس از چند ماه بافت زخم نرم می شود. 

چه زمانی پس از جراحی لابیاپلاستی می توانم به سبک زندگی فعال خود بازگردم؟

معمولاً، زنان 2 تا 4 هفته پس از جراحی به سبک زندگی فعال و برنامه تناسب اندام خود باز می گردند، این می تواند 6 تا 8 هفته طول بکشد تا بافت زخم ها به اندازه کافی سفت شوند که شما به روابط جنسیتان برگردید، اما ابتدا با پزشک خود مشورت کنید، لابیاپلاستی یک روش موثر و مفید با نتایج ماندگار است، اگر فکر می کنید که لابیاپلاستی ممکن است برای شما مناسب باشد، حتماً با یک جراح پلاستیک تایید شده مشورت کنید. 

بعد از جراحی لابیاپلاستی:چه چیز طبیعی است، چه چیز طبیعی نیست؟

فرآیند التیام به طور طبیعی علائم فیزیکی را ایجاد می کند، اما برخی از احساسات نباید نادیده گرفته شوند. 

تورم:

این اتفاق زمانی رخ می دهد که بدن شما منابع خود را برای تسهیل روند درمان به یک منطقه زخمی ارسال می کند، تورم و التهاب در روزهای پس از عمل جراحی طبیعی است، شما ممکن است از این علائم با کمپرس سرد خلاص شوید (یخ را مستقیماً به پوست خود نزنید). تورمی که همیشگی است و یا به همراه گرما و یا آب دهی از برش ها است باید توسط جراح شما مورد ارزیابی قرار گیرد. 

لکه بینی:

اغلب زنان "لکه بینی" را در برخی از نقاط زندگی خود تجربه کرده اند که معمولاً به دلیل نوسانات هورمونی بوجود می آیند، با این حال، مشاهده این که بعد از لابیاپلاستی، لکه بینی رخ می دهد که واقعاًمهم نیست - این خون ناشی از زخم های ناشی از برش جراحی شما است که مقدار کم آن عادی است، اما خونریزی بیش از حد و یا مداوم عادی نیست. 

ترشحات:

در همان سیاه رگ ها با لکه بینی، برخی ترشحات بعد از عمل ترمیمی واژینال وجود دارد و از بریدگی های شما ناشی می شود - نه از واژنتان، اگر بیش از حد بد بو و زننده است، به جراح خود مراجعه کنید .

بعد جراحی واژن

نشانه های خطر بعد جراحی لابیاپلاستی 

ناراحتی:

"ناراحتی" یک اصطلاح کلی برای تعیین اینکه چه چیزی طبیعی است، می باشد و می تواند مشکل ساز باشد، پس از لابیاپلاستی، درد و تحریک انتظار می رود، با این حال، این نشانه ها نسبتاً کوتاه مدت هستند، داروهای ضد درد به بسیاری از زنان با این مشکل کمک می کند تا آن ها را راحت نگه دارند، اگر درد شما شدید باشد و یا به دارو واکنش نشان دهد، وقت آن است که به جراح خود زنگ بزنید. 

موقعیت های بسیار کمی وجود دارند که نیاز به طب سوزنی ضروری را ایجاب می کنند

متخصصان زنان به دلایل پزشکی در مورد این که چگونه لابیا بر زندگی شما تاثیر می گذارد صحبت می کنند، نه اینکه چه ظاهری دارند، بسته به طول آن ها، لابیا مینورا می تواند باعث درد در طول رابطه جنسی شوند ، آن ها همچنین می توانند باعث ایجاد ناراحتی در هنگام پوشیدن لباس زیر و یا لباس شنا، از نظر فیزیکی فعال، و یا حتی پیاده روی در اطراف و انجام فعالیت های روزمره شوند.

چنانچه بخش سلامت نمناک اشاره کرده است اگر لابیا مینورا در زندگی شما اختلال ایجاد نمی کنند، پزشکان زنان و زایمان و جراحان برای توصیه به جراحی تردید دارند، تنها استثنا این است که شما یک نوع ناهنجاری در لابیا مانند سرطان پوست داشته باشید که در این شرایط حتما جراحی پیشنهاد می شود ،

از طرف دیگر, عمل های زیبایی معمولاً در مورد تمایل به زیبا ظاهر شدن لابیا (معمولا کوتاه تر و بیشتر) هستند، هنگامی که پزشک بیمارانی دارد که درباره لابیاپلاستی سوال می کنند, او در ابتدا به آن ها در اصول اولیه مشاوره می دهد و آن ها را تشویق می کند که تا حد ممکن از این کار دوری کنند .

**در آخر توصیه می کنیم برای انجام نه تنها این جراحی حساس بلکه هیچ جراحی دیگری فکر مراجعه به یک پزشک نامعتبر و غیر متخصص را نداشته باشید.**

 

لابیاپلاستی چیست ؟ روش انجام ،عوارض،مراقبت بعد جراحی زیبایی واژن

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : مشکلات واژن
وبگردی