رابطه زناشویی بعد زایمان طبیعی و سزارین
ارتباط جنسی سالم یکی از ارکان زندگی مشترک است اما تغییرات جسمی و روانی بسیار زیادی در بدن مادر پس از زایمان ایجاد می شود که روابط جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد.

نکات مهمی در مورد رابطه زناشویی بعد زایمان براساس نوع زایمان

یکی از سوالات رایج و البته مهم زنان بعد از زایمان در مورد رابطه زناشویی است ، اینکه چه زمانی و با وجود چه شرایطی می توانند آن را داشته باشند موضوعی است که در ادامه این بخش از نمناک به ان خواهیم پرداخت.

رابطه زناشویی

عدم تمایل به آمیزش جنسی بعد از زایمان 

چه زمانی برای داشتن  رابطه زناشویی بعد زایمان خوب است

باید صبر کنید تا خونریزی بعد از زایمان متوقف شود، که حدود سه هفته پس از تولد نوزاد است . به خاطر این که زخم در رحم از جفت بیرون آمده و درحال التیام است . اگر قبل از این که خونریزی متوقف شود ، رابطه جنسی داشته باشید، ممکن است عفونت بگیرید.
برقراری رابطه زناشویی

 نکاتی درباره رابطه زناشویی بعد زایمان

چه وقت تمایل به رابطه زناشویی بعد زایمان دارید 

همه با هم فرق دارند. هیچ قاعده یا زمان معینی نیست، زمانی که می خواهید رابطه جنسی داشته باشید. مهم ترین چیز این است که از لحاظ فیزیکی و احساسی آماده باشید. تعداد کمی از زوج ها در ماه اول بعد از تولد شروع به سکس می کنند، اما در حدود نیمی از آن ها حدود شش هفته صبر می کنند، مثل بیشتر زنانی که پارگی واژینال یا اپیزیوتومی دارند. بعد از سه ماه ، اغلب زوج ها روابط جنسی را شروع می کنند، هر چند که برخی از زوج ها ترجیح می دهند حدود شش ماه صبر کنند.
اگر هر دو زوج احساس آمادگی برای داشتن رابطه جنسی بعد از حدود شش هفته پس از زایمان داشتند اینکار را انجام دهند برخی متخصصان بهداشتی پیشنهاد می کنند پس از زایمان، رابطه جنسی با همسر داشته باشید تا در صورت وجود هر مشکلی به آن رسیدگی کنند.
رابطه زناشویی

مشکلات رابطه جنسی پس از زایمان

زمانی که شروع به رابطه جنسی می کنید باید پیش گیری از بارداری را مد نظر داشته باشید. حتی اگر هنوز شیر می دهید و پریود نمی شوید ، ممکن است باز هم باردار شوید.اگر هنوز حاضر نیستید رابطه جنسی داشته باشید ، با بوسیدن و لمس کردن فیزیکی یکدیگر رابطه برقرار کنید . سعی کنید این کار را انجام دهید، حتی زمانی که خسته و نگران کودک جدید هستید، تلاش زیادی بکنید. بازگشت به سکس ،باعث احساس افسردگی کمتری خواهد شد و بیشتر شبیه یک پیشرفت طبیعی خواهد بود.

چرا بعد از تولد نوزادتان میلی به رابطه زناشویی ندارید

خیلی شایع است که در چند هفته و ماه های اول بعد از بچه دار شدن احساس سکس نداشته باشید. احتمالا به خاطر کمبود خواب ، احساس خستگی می کنید، نه اینکه تحت تاثیر خواسته های مادرانه قرار می گیرید. اگر شیر می دهید، پرولاکتین می تواند میل جنسی را کاهش دهد. احساس کم، و یا رنج ناشی از افسردگی بعد از زایمان، باعث می شود تمایل کمتری به داشتن رابطه جنسی داشته باشید. اگر فکر می کنید چنین مشکلی دارید ، با پزشک عمومی، ماما صحبت کنید.
همچنین ممکن است از پاره شدن بخیه یا واژینال احساس ناراحتی کنید. اگر پارگی داشته باشید یا اگر نوزادتان با ابزار به دنیا آمده باشد ، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا دوباره تمایل به  رابطه زناشویی  پیدا کنید کاملا طبیعی است و باید زمانی را برای بهبودی صرف کنید. اگر سزارین داشتید، نیاز به بهبود دارید.
رابطه زناشویی بعد زایمان

درباره رابطه جنسی پس از زایمان بیشتر بدانید

درد ممکن است نسبتا سریع از بین برود اگر چه درد بخیه و یا پارگی شدید ممکن است کمی طول بکشد تا التیام یابد . ممکن است برای چند روز یا چند هفته دردآور باشد. بگذارید زخم التیام یابد ، و بخیه ها خوب شود قبل از این که دوباره رابطه جنسی داشته باشید ؛ حتی اگر پارگی نداشته باشید، موضع تماس می تواند مدتی حساس و سوزش داشته باشد.
 
اگر سزارین داشتید:
جای زخم و بخیه هاباید خوب شود .اگر هنوز احساس درد دارید ، شما و همسرتان می توانید حالتی را پیدا کنید که روی جای زخم فشار نیاورید. شروع به عشق بازی کاهش هر ترسی که ممکن است جای زخم را بهبود بخشد کمک خواهد کرد.
اگر نگران، جای زخم هستید؛  می توانید بالش نرم بین شکم و همسرتان قرار دهید . ممکن است آرامتان کند شاید بهتر باشد خود بالای همسر تان قرار بگیرید، تا کمتر احساس درد کنید.
رابطه زناشویی

پس از زایمان چند روز نباید ارتباط جنسی داشته باشید

درک شما از بدن ممکن است تغییر کرده باشد،  شاید احساس کنید بدن با بارداری و زایمان تغییر کرده است و به زمان نیاز دارید تا دوباره به حالت اولیه برگردید .شاید نسبت به تغییراتی که حاملگی ایجاد کرده احساس غرور کنید و یا برای مقابله با این تغییرات سخت تلاش کنید تمام این احساسات قابل فهم و طبیعی هستند.بسیاری از زنان نگران این هستند که همسرشان دیگر آن ها را جذاب نبیند، اما وقتی آن ها نگرانی های خود را توضیح می دهند ، متوجه می شوند این موضوع کاملا اشتباه است

اگر همسرمان قبل از آمادگی شما نیاز به رابطه زناشویی داشته باشد چه 

در مورد این که چه احساسی دارید با یکدیگر صحبت کنید و کانال های ارتباطی را باز نگه دارید. همسرتان ممکن است احساس کند شما نمی خواهید رابطه جنسی داشته باشید و او این کار را می کند، اما نباید قبل از آماده شدن دوباره رابطه جنسی داشته باشید. سکس باید لذت بخش باشد ، نه یک کار عادی. رابطه جنسی نباید به معنای دخول کامل باشد، تحریکات لمسی به تنهایی می تواند بسیار لذت بخش باشد. کلمات و درآغوش گرفتن راه زیادی برای انتقال محبت و احساسات هستند. هر دو از این نزدیکی بهره مند خواهید شد ، زمانی که هر دو آماده اید دوباره رابطه جنسی را شروع کنید.
همسرتان ممکن است نسبت به داشتن رابطه جنسی پس از زایمان احساس تردید کند. او ممکن است نگران باشد سکس برای شما دردناک خواهد بود و یا در مورد احساسات خودش مطمئن نیست. در مورد نگرانی های خود صحبت کنید. با به اشتراک گذاشتن این مشکل و صادق بودن با یکدیگر، می توانید رابطه برقرارکنید.
 
رابطه زناشویی

علت عدم تمایل زنان به رابطه جنسی پس از زایمان چیست

توصیه های رفع بی میلی به رابطه زناشویی در زنان بعد از زایمان

 • در ابتدا سعی کنید او را در آغوش و ببوسید بعد به تدریج اندام های جنسی را لمس کنید . از اندام های یکدیگر لذت ببرید بدون این که انتظار داشته باشید به سکس منجر شود.
 • اگر نگران یا عصبی هستید ، که آسیب ببیند، به اوج لذت نخواهید رسید پس رابطه جنسی ممکن است ناخوشایند باشد ، زیرا واژن نرم نخواهد شد.
 • سعی کنید از ژل روی موضع استفاده کنید اگر حساس درد دارید چون می تواند رابطه جنسی را راحت تر کند.
 • در صورتی که از کاندوم استفاده می کنید ، از روغن استفاده نکنید، چون ممکن است باعث نشت آن ها شود. این روغن کاری نیز به هر گونه خشکی واژینال کمک می کند که ممکن است هنگام شیردهی تجربه کنید.
 • زمانی که احساس آمادگی کردید، عجله نکنید. طبیعی باشید ، تا به اوج لذت برسید حالتی را امتحان کنید که فشار زیادی نداشته باشد.
 • در هر جایی که احساس درد می کنید می توانید میزان و عمق دخول را کنترل کنید.
 • اگر حساس هستید از همسر تان بخواهید مدتی توقف کند. 
 • اگر خستگی بزرگ ترین مانع شما است، سعی کنید زمانی که کودک خواب است عشق بازی کنید، بنابراین آنقدر خسته نیستید که از آن لذت نبرید. صبور باشید وقتی کودک خواب است همه چیز راحتر می شود.
 • انجام دادن حرکات کف لگن برای کمک به عضله آوردن واژینال . به افزایش لذت جنسی کمک خواهد کرد.
 • خوب بخورید و مقدار زیادی مایعات بنوشید و هر وقت می توانید استراحت کنید.
 • مراقبت از نوزاد تازه بسیار طاقت فرسا است پس برای داشتن انرژی، باید مراقب خود باشید.
 رابطه زناشویی

بهترین زمان برقراری رابطه جنسی پس از زایمان

باید متوجه چه مشکلاتی باشیم ؟
اگر رابطه جنسی با وجود دقت و آرامی دردناک بود با پزشک صحبت کنید، . گاهی اوقات ، پارگی یا بخیه می تواند باعث ناراحتی طولانی مدت شود. اگر ترشح واژینال بوی نامطبوعی دارد، ممکن است عفونت داشته باشید که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.
اگر هنوز بعد از 4 هفته خون از مهبل از دست می دهید، یا افزایش ناگهانی در خون ریزی احساس می کنید ، به پزشک مراجعه کنید.
نکته مهم این است هر چه زودتر دنبال کمک باشید و با پزشک عمومی خود صحبت کنید.

بهترین زمان برقراری رابطه زناشویی بعد زایمان طبیعی و سزارین

4.2352
این مطلب مفید بود ؟29953
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف
وبگردی