قاعدگی طولانی

طولانی شدن قاعدگی نگران کننده است؟

کد مطلب : 25303تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
خانم ها برخی مواقع قاعدگی طولانی یا خونریزی غیر طبیعی دارند که نباید نسبت به این مسائل بی توجه باشند زیرا ممکن است دلایل خطرناکی داشته باشد.

طولانی شدن قاعدگی و دلایلی که چرا پریود طولانی می شود

خونریزی در اثر ریزش لایه داخلی رحم یا همان آندومتر را پریود یا قاعدگی می گویند. چرخه های قاعدگی در سال های ابتدایی بلوغ، نوسان دارند اما پس از چند سال، منظم و تکرارپذیر می شود. چرخه قاعدگی نرمال یا عادی بین 24 تا 38 روز و خونریزی قاعدگی عادی بین 4 تا 7 روز طول می کشد.

گاهی برخی از خانم ها قاعدگی طولانی مدتی را تجربه می کنند که موجب نگرانی آنها می شود اما آیا طولانی شدن قاعدگی امری نگران کننده است و علل و دلایل طولانی شدن قاعدگی چیست؟ با این بخش از نمناک همراه باشید تا با علل و دلایل طولانی شدن قاعدگی و خونریزی شدید آشنا شوید.

علت قاعدگی طولانی

آیا قاعدگی طولانی و غیر طبیعی نگران کننده است؟

طولانی شدن قاعدگی و خونریزی غیرطبیعی رحمی علل احتمالی زیادی دارند که گاهی جای نگرانی نیست مثلا ممکن است این خونریزی در ابتدای بارداری به علت لانه گزینی جنین رخ دهد اما گاهی نیز به علت هایی رخ می دهد که نیاز به بررسی بیشتر دارد و باید توسط پزشک مورد ارزیابی قرار گیرد.

خونریزی واژینال در این مواقع غیرطبیعی هستند:

 • وقتی که انتظار پریود ندارید.
 • وقتی خونریزی قاعدگی شما سبک تر یا سنگین تر از حد طبیعی و نرمال است.
 • وقتی که انتظار پریود شدن نمی رود، مثل قبل از 9 سالگی، زمان بارداری، بعد از یائسگی

یائسگی و خونریزی

علل و دلایل طولانی شدن قاعدگی و خونریزی شدید

بارداری

بارداری یکی از علل خونریزی طولانی است. بسیاری از زنان در طول سه ماهۀ اول بارداری خود ممکن است نوعی از خونریزی واژینال را به دلیل لانه گزینی جنین، سقط جنین، حاملگی خارج رحم، عفونت و تغییرات در دهانۀ رحم تجربه کنند. در صورت داشتن خونریزی غیر معمول ابتدا آزمایش خون بارداری بدهید.

تخمک گذاری

لکه بینی تخمک گذاری معمولاً به دلیل تغییر سطوح هورمونی بدن زنان، به خصوص افت شدید استروژن، بلافاصله قبل از تخمک گذاری یا فرو ریختن دیواره رحم یا همان اندومتریوم رخ می دهد.

معمولا زنان در هنگام تخمک گذاری و زمانی که تخمک بالغ شده از تخمدان آزاد می شود، لکه بینی تخمک گذاری را تجربه می کنند. خونریزی تخمک گذاری معمولاً خونریزی سبکی است و از خونریزی قاعدگی بسیار خفیف تر است.

قاعدگی غیر طبیعی

اختلال خونی

در موارد نادری ممکن است علت طولانی شدن پریود، یک بیماری زمینه ای مانند بیماری هموفیلی یا وون ویلبرند باشد که عامل ژنتیکی دارند. در صورت داشتن پریود طولانی برای رد اخلال خونی آزمایش خون بدهید.

پولیپ رحم و یا فیبروئیدها

یکی دیگر از علت های پریودهای طولانی ناهنجاری های رحمی مانند پولیپ یا فیبروئیدها هستند زیرا با مخدوش کردن حفره آندومتر منجر به افزایش جریان خون می شوند. داشتن پولیپ رحم و یا فیبروئیدها بسیار شایع هستند و معمولاً باعث پریودهای طولانی می شوند.

شروع یائسگی

یائسگی، روند طبیعی و بیولوژیکی بدن است و به معنای قطع سیکل قاعدگی به مدت 12 ماه می باشد. یائسگی، در زنان بالای 50 سال رخ داده و موجب کاهش طبیعی هورمون ها می شود.

گاهی شروع یائسگی با طولانی و یا کوتاه شدن پریودتان همراه است. اگر شما 40 ساله یا مسن تر هستید، خونریزی واژینال غیرطبیعی، ممکن است به این معنی باشد که در حال ورود به یائسگی هستید.

یائسگی و قاعدگی

سرطان رحم

سرطان رحم یا آندومتر یکی از شایع ترین انواع سرطان های تهاجمی در دستگاه تناسلی زنان است. یکی از نشانه های سرطان رحم خونریزی بعد از رابطه جنسی ، خونریزی و لکه بینی بین دوره ها می شود.

وسایل داخل رحمی (آی یو دی)

IUD وسیله ای برای جلوگیری از بارداری است که در درون حفره رحم قرار داده می شود . یکی از علت های طولانی شدن پریود در خانم ها داشتن آی یو دی در دهانه رحم است.

دو نوع IUD وجود دارد، آی یو دی هورمونی و آی یو دی مسی. بعد از جا گذاری آی یو دی ممکن است خونریزی اتفاق افتد اما در صورت استفاده از iud، اگر پریودهای طولانی شما بعد از سه سیکل بهتر نشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

آی یو دی

سقط زودرس جنین

اگر در12 تا 14 هفته اول بارداری، سقط جنین رخ دهد به آن سقط زودرس جنین می گویند. گاهی سقط آنقدر زود اتفاق می افتد که مادر متوجه بارداری خود نمی شود. بیش از نیمی از همه بارداری ها به سقط جنین ختم می شود.

روش های کنترل بارداری

انواع روش های کنترل بارداری مانند قرص، برچسب، حلقه، عکس و ایمپلنت که هورمون های شما را تحریک می کند، سبب پریودهای طولانی خواهد شد. در صورتی که بدنتان به یک نوع یا مقدار پاسخ خوبی نمی دهد، گزینه های زیادی با سطوح مختلف و انواع هورمون ها وجود دارند، پس آنها را امتحان کنید.

قرص ضدبارداری

PCOS سندرم تخمدان پلی کیستیک

80 درصد خانم هایی که در سنین باروری قرار دارند، دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستند. این بیماری به کیست رشد کننده روی تخمدان ها اطلاق می شود و سبب جلوگیری از بلوغ، تخریب سطح هورمونی، افزایش وزن، رشد موهای اضافی و پریودهای طولانی مدت و ناباروری زنان می شود. در صورت داشتن پریودهای خیلی طولانی همراه با علائم دیگر pcos با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

مشکلات تیروئیدی

غده تیروئید یک غده کوچکی در جلوی گردن است که با ترشح هورمون های خود اعمال مختلفی مانند تنظیم متابولیسم، تولید مثل، تنظیم هورمون های جنسی، تنظیم دمای بدن و عملکرد قلب و عروق را کنترل می کند.

اختلال در عملکرد غده تیروئید می تواند منجر به سیکل های قاعدگی نامنظم و ناباروری شود. کم کاری تیروئید با کاهش گلوبولین های متصل شونده به هورمون های جنسی بدن را در معرض استروژن بیشتری قرار می دهد که منجر به خونریزی های شدید قاعدگی می شود.

مشکلات تیروئیدی

دیگر علت های طولانی شدن قاعدگی:

 • عفونت در اندام های تناسلی (واژن، گردن رحم، رحم، لوله های فالوپ، یا تخمدان ها)
 • بیماری التهابی لگن (PID)
 • رابطه جنسی زیاد
 • وجود شی داخل واژن
 • فیبروئید رحم
 • مشکلات ساختاری مانند بیرون زدگی مجرا یا پولیپ.
 • استرس عاطفی افراطی
 • ورزش بیش از حد
 • دیابت

همه علت های خونریزی غیرطبیعی قاعدگی و پریود و خونریزی واژینال

4522
این مطلب مفید بود ؟420102
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : cigna / health24 / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : قاعدگی
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی