آب
اگر فعالیت بدنی بسیار زیادی دارید یا به بیماری های خاص مبتلا هستید، حتما درباره میزان آب مصرفی با پزشک مشورت کنید.

آب سالم ترین نوشیدنی دنیاست

آب بعد از اکسیژن مهمترین عامل ادامه حیات برای موجودات زنده است. ما می توانیم هفته ها بدون غذا بمانیم اما بدون آب فقط چند روز زنده خواهیم ماند. آب یکی از ترکیبات اصلی بدن است که تقریبا حدود 60 تا 70 درصد وزن بدن انسان را تشکیل می دهد و هم در داخل و هم در خارج سلول ها وجود دارد و به همین دلیل برای انجام وظیفه سلول ها، وجود آب کافی در بدن حیاتی است.

در صورتی که بدن 15 درصد آب از دست بدهد، خطر جدی انسان را تهدید می کند از این رو برای هر فرد، نوشیدن آب ضروری است. کمبود آب در بدن می تواند عامل ابتلا به بیماری های مهم و تهدیدکننده باشد.

تقریبا 70 درصد از بدن انسان را آب تشکیل می دهد. بنابراین، اصلا عجیب نیست که همه ما برای ادامه زندگی به مصرف آب نیاز داریم. آب، طبیعی ترین و بی ضررترین نوشیدنی روی زمین است که قبل از هر نوشیدنی دیگری، مورد توجه انسان ها قرار گرفته است.

نکات مهمی درباره نوشیدن آب

تقریبا 70 درصد از بدن انسان را آب تشکیل می دهد. بنابراین، اصلا عجیب نیست که همه ما برای ادامه زندگی به مصرف آب نیاز داریم. آب، طبیعی ترین و بی ضررترین نوشیدنی روی زمین است که قبل از هر نوشیدنی دیگری، مورد توجه انسان ها قرار گرفته است. اگرچه نوشیدن آب به هیچ توضیح و دلیلی نیاز دارد، اما امروزه بعضی از افراد با تصورات نادرستی درباره آب روبه رو شده اند. بنابراین، در ادامه با مهم ترین نکات درباره آب، یعنی قدیمی ترین نوشیدنی روی زمین، آشنا می شویم.

1. بیشتر افراد، باید روزانه بین 8 تا 12 فنجان از مایعات مصرف کنند که تقریبا برابر است با 2 تا 3 لیتر. البته این نیاز، به عوامل مهمی بستگی دارد که نباید نادیده گرفته شوند:سن، جنسیت و وضعیت فعالیت بدنی. اما به طور کلی، هر فرد باید به ازای هر 25 کیلوگرم از وزن بدنش، تقریبا یک لیتر آب برای مصرف در نظر بگیرد. با توجه به همین توضیحات می توان گفت که هر فرد روزانه باید 8 لیوان آب بنوشد. اگر فعالیت بدنی بسیار زیادی دارید یا به بیماری های خاص مبتلا هستید، حتما درباره میزان آب مصرفی با پزشک مشورت کنید.
نوشیدن آب

آب سالم ترین و طبیعی ترین نوشیدنی روی زمین است

اثرات شگفت انگیز نوشیدن آب کافی برای حفظ سلامت بدن 

آب، لاغر می کند
اگر قصد کاهش وزن دارید خوب است بدانید که نوشیدن آب موجب افزایش متابولیسم بدن می شود و به شما کمک می کند تا بیشتر احساس سیری کنید. همچنین نوشیدن آب به جای نوشیدنی های حاوی کالری و نوشیدن یک لیوان آب پیش از هر وعده غذایی احساس سیری را افزایش می دهد. در حقیقت نوشیدن آب به خصوص آب سرد باعث می شود بدن برای گرم کردن آب سرد، فعالیت بیشتری داشته باشد و در نتیجه سوخت و ساز آن افزایش می یابد.

آب، انرژی بدن را افزایش می دهد
اگر در بدنتان احساس خشکی و پژمردگی دارید، آب بنوشید. از دست رفتن آب بدن شما را خسته و کم توان می کند. همچنین نوشیدن آب کافی به قلب کمک می کند تا خون را با کارایی بهتری پمپاژ کند. علاوه بر این نوشیدن آب در کمک به انتقال اکسیژن و دیگر مواد مغذی به سلول های بدن موثر است.

آب، استرس را کاهش می دهد
حدود 70 تا 80 درصد بافت مغز از آب تشکیل شده است. در صورتی که بدن آب کافی نداشته باشد به جسم و ذهن احساس خستگی و استرس وارد می شود. برای آنکه میزان استرس خود را کاهش دهید همیشه یک لیوان آب در کنار میز کار خود داشته باشید و در طول روز مرتب آب بنوشید.

آب، عضلات را تقویت می کند
نوشیدن آب از گرفتگی ماهیچه ها جلوگیری می کند و مفاصل بدن را نرم می سازد. زمانی که در بدن آب کافی وجود داشته باشد می توان برای مدت زمان بیشتری فعالیت جسمی داشت.

آب، پوست را تغذیه می کند
آب همچون یک کرم زیبایی طبیعی عمل می کند و موجب می شود سلول های پوستی تازه شده و پوست جوان تر به نظر برسد. کم شدن آب بدن به افزایش چین و چروک های پوست می انجامد.

آب، سلامت دستگاه گوارش را تامین می کند
آب نیز همچون فیبر خوراکی برای فرآیند هضم غذا حائز اهمیت است. آب کمک می کند ذرات مازاد در بدن حل شده و از طریق دستگاه گوارشی به راحتی عبور کنند و در نتیجه عمل دفع را آسان می کند.

آب، خطر تشکیل سنگ کلیه را کاهش می دهد
آمار نشان می دهد اخیرا شمار مبتلایان به سنگ کلیه رو به افزایش است که یکی از دلایل آن به خصوص در کودکان، عدم نوشیدن آب کافی است. آب، ادرار را رقیق کرده و خطر تشکیل سنگ کلیه را کاهش می دهد.

این افراد درباره نوشیدن آب با پزشک مشورت کنند !

3.510
این مطلب مفید بود ؟73
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامت نیوز / م.ف
برچسب : نوشیدن آب
وبگردی