استرس و اضطراب

سنجش اضطراب و استرس به روشی ساده

کد مطلب : 13677زمان مطالعه : 3 دقیقه
استرس و اضطراب در زندگی امروز زیاد شده است که در موقعیت های مختلف ممکن است برای انسان پیش بیاید مثلا در جلسه امتحان یا هنگام سخنرانی و ... اما در برخی انسانها میزان استرس بیش از حد معمول است.

آزمونی بسیار ساده برای سنجش استرس:

 

استرس و اضطراب کلماتی هستند که در زندگی روزمره، برای توصیف حالات و احساسات بسیار استفاده می شوند استرس یا تنیدگی یا فشار عصبی، در روان شناسی به معنی نیرو و فشار است. هر محرکی که در بدن باعث ایجاد واکنش شود، استرس زا نامیده می شود. به عبارتی دیگر، هر عاملی که موجب تنش روح و جسم و از دست رفتن تعادل فرد شود، عامل تنیدگی است.

استرس واکنش یا واکنش هایی است که در فرد، در اثر حضور عاملی دیگر به وجود می آید تا تعادل از دست رفته را باز گرداند، و باعث بسیج شدن قوای فرد برای مقابله با آن عامل و آماده باش موجود زنده می شود. 
 
تست مسزان استرس و اضطراب

آزمون سنجش استرس 

 
با استفاده از آزمونی که در ادامه می خوانید می توانید میزان استرس خود را بسنجید.
در برخی مطالعات، با استفاده از مقیاسی مشابه، معلوم شده است که افراد مبتلا به بیماری‏های حاد امتیاز بالاتری در این آزمون به دست می ‏آورند. برای تعیین میزان استرس خود در فهرست زیر، امتیاز هر یک از رویدادهای تجربه شده خود را طی 12 ماه گذشته در نظر بگیرید و در نهایت، حاصل‏ جمع امتیاز هایتان را محاسبه کنید. سپس بخش «تفسیر آزمون» و در نهایت بخش «یک برنامه‏ عملیاتی برای مدیریت استرس» را مطالعه کنید.
 
 
1. مرگ یکی از اعضای خانواده  100 امتیاز 
 
2. مرگ یک دوست صمیمی 73امتیاز
 
3. جدایی والدین 65 امتیاز
 
4. زندان 63 امتیاز
 
5. بیماری یا جراحت شدید 63 امتیاز
 
 6. ازدواج 58 امتیاز
 
7. اخراج شدن از کار 50 امتیاز
 
 8. مردود شدن در یک امتحان مهم 47 امتیاز
 
9. بیماری یکی از اعضای خانواده 45 امتیاز
 
10. بارداری 45 امتیاز
  
11. مشکلات جنسی 44 امتیاز
 
 12. مشاجره شدید با یک دوست صمیمی 40 امتیاز
 
13. تغییر در اوضاع اقتصادی 39 امتیاز
 
14. تغییر رشته دانشگاهی  39 امتیاز
 
15. ناسازگاری با والدین 39 امتیاز
 
16. ازدواج مجدد 37 امتیاز
 
17. افزایش حجم کاری در دانشگاه 37 امتیاز
 
18. دستاورد شخصی قابل توجه 36امتیاز 
 
19. شروع نخستین ترم تحصیلی در دانشگاه 36 امتیاز 
 
20. تغییر شرایط زندگی 31 امتیاز
 
21. مشاجره شدید با استاد 30 امتیاز
 
22. کسب نمره های پایین تر از حد انتظار 29امتیاز
 
23. تغییر عادات خواب 29 امتیاز
 
24. تغییر فعالیت های اجتماعی 29 امتیاز
 
25. تغییر عادات غذایی 28 امتیاز
 
26. نقص فنی خودرو 26 امتیاز
 
27. تغییر در تعداد افراد خانوار 26 امتیاز
 
28. تعداد زیاد غیبت در کلاس درس 25 امتیاز
  
29. تغییر دانشکده یا دانشگاه 24 امتیاز
 
30. حذف بیش از یک واحد درسی 23 امتیاز
 
31. تخلف جزیی در رانندگی 30 امتیاز 
 
 
حاصل جمع امتیاز استرس :ـــــ
 

میزان استرس را در خود اندازه گیری کنید

تفسیر نتایج آزمون و نقش آن در کاهش استرس 

 

تفسیر آزمون
 
اگر امتیاز شما 300 یا بیشتر شده، معنایش این است که سلامت شما بشدت در معرض خطر است. اگر امتیازتان بین 150 تا 300 است، احتمال اینکه طی 2 سال آینده سلامتتان به خطر بیفتد، پنجاه پنجاه است و اگر امتیازتان کمتر از 150 است، این احتمال به یک سوم کاهش خواهد یافت.
 
 
یک برنامه عملیاتی برای مدیریت استرس
 
• برای حفظ تعادل تلاش کنید:تعهد ها و برنامه هایتان را بازبینی کنید و اگر برایتان مقدور است، از حجم برنامه هایتان بکاهید.
 
• اطلاعات کسب کنید:وقتی با تغییر یا چالش جدیدی مواجه می شوید، سعی کنید اطلاعات درست و دقیقی در آن زمینه به دست آورید تا ترس های مبهمتان از بین برود.
 
• با کسی که به او اعتماد دارید، حرف بزنید:یک دوست یا یک روان درمانگر می تواند راهکار ها و پیشنهادهای ارزشمندی به شما ارائه و از شما حمایت کند.
 
• ورزش کنید:حتی اگر وقت کافی ندارید یا برنامه هایتان به شما فرصت ورزش کردن نمی دهد، نباید از ورزش صرف نظر کنید. هفته ای چند بار و هر بار 20 تا 30 دقیقه را به پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری، آهسته دویدن یا تمرین در باشگاه اختصاص دهید.
 
• به دیگران کمک کنید:یکی از مؤثر ترین راه ها برای مقابله با ا سترسپرداختن به امور خیریه و کارهای مثبت است. کمک به نیازمندان، استرس شما را کم می کند. امتحان کنید!
 
• خودتان را سرگرم کنید:وقت گذاشتن برای علایق شخصی می تواند شما را از عوامل استرس زای زندگی دور کند و مثل یک آرامبخش، آرامتان کند.
 
• نوعی از تن آسودگی (ریلکسیشن) را فرا بگیرید:مهم نیست چه روشی را انتخاب می کنید؛ یوگا، مدیتیشن، تمرکز یا هر تکنیک دیگری را می توانید به طور مرتب تمرین و تکرار کنید.

سنجش اضطراب و استرس به روشی ساده

4.744
این مطلب مفید بود ؟413
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از نیک صالحی -/ ن.م
وبگردی