ماساژ درمانی

ماساژ درمانی و فواید مهم آن

کد مطلب : 27428زمان مطالعه : 7 دقیقه
انسان های معمولا از ماساژ درمانی فقط برای رفع درد های بدن استفاده می کنند، اما ماساژ درمانی فواید بسیار مناسبی برای جسم و روح و همچنین تقویت سلامت بدن به همراه دارد.

ماساژ درمانی چیست و برای چه مواردی استفاده می ‎شود ؟

ماساژ درمانی به منظور تقویت سلامتی و به وسیله مالیدن بافت های نرم بدن انجام می ‎شود. ماساژ در اکثر فرهنگ ها، چه شرقی و چه غربی، در طول تاریخ بشر مورد استفاده قرار گرفته است و یکی از اولین ابزار هایی بوده که مردم برای رفع درد از آن استفاده می‎ کردند.

انواع مختلف ماساژ چگونه است ؟

اصطلاح "ماساژ درمانی" روش های بسیاری را شامل می ‎شود. شایع ترین ترین شکل ماساژ درمانی در کشور های غربی، ماساژ سوئدی و یا کلاسیک نام دارد که این نوع ماساژ، هسته اصلی ترین برنامه های آموزش ماساژ است. سبک های دیگر ماساژ شامل ورزشی، ماساژ بالینی برای دستیابی به اهداف خاص مانند رهاسازی اسپاسم عضلات است که در مطالب قبلی بخش سلامت نمناک به طور کامل توضیح داده شدند. ماساژ در فرهنگ های شرقی شامل شیاتسو و توینا می ‎باشد.

انواع ماساژ درمانی

فواید جسمی و روحی ماساژ درمانی

1. آرامش بخش است:

هنگامی که بدن دچار تنش و فشار است، سطح ناسالمی هورمون شناخته شده استرس، کورتیزول را تولید می کند که می تواند به افزایش وزن، بی خوابی، مشکلات گوارشی و سردرد منجر شود. نشان داده شده است که ماساژ درمانی باعث کاهش سطح کورتیزول در بدن می شود و این باعث می شود بدن بتواند حالت بهبودی را در خود ایجاد کند. علاوه بر این، این شکل از درمان همچنین باعث احساس ماندگاری آرامش ، بهبود خلق و خو و کاهش سطح استرس می شود.

2. ماساژ درمانی استرس را کاهش می دهد:

نه تنها ماساژ درمانی می تواند به کاهش استرس کمک کند بلکه جلسات ماساژ منظم در مدت زمان طولانی می تواند باعث افزایش سطح انرژی، کاهش درد و تحریک افراد در سطح جسمی و عاطفی شود.

کاهش استرس

3. ماساژ درمانی می تواند به پایین آمدن فشار خون کمک کند:

جلسات ماساژ درمانی منظم برای کاهش فشار خون موثر واقع شده اند، در حقیقت، برخی مطالعات طولانی مدت نشان داده اند که یک برنامه ماساژ مداوم می تواند فشار خون سیستولیک (تعداد بالایی) و دیاستولیک (تعداد کمتر) را کاهش دهد. علاوه بر این، همچنین می تواند سطح کورتیزول را در بدن کاهش دهد. گفتنی است جلسات ماساژ مداوم همچنین می تواند منابع محرک اضطراب، خصومت، تنش و افسردگی را کاهش دهد وهمین عاملی بر کاهش فشار خون بالاست و چنانچه در بخش های قبلی سلامت نمناک گفته شد، پایین آمدن فشار خون همچنین می تواند خطر حمله قلبی، سکته مغزی و یا نارسایی کلیه و همچنین بسیاری از مشکلات سلامتی را کاهش دهد.

4-  ماساژ درمانی برای آرامش عضلات ، اعصاب و تسکین درد :

هدف از ماساژ درمانی این است که از طریق از بین بردن فاکتورهای تنش، افزایش انعطاف پذیری و ایجاد آرامش برای عضلات آسیب دیده و همچنین به عنوان یک کل بدن، منبع درد بدن را هدف بگیرید. ماساژ همچنین باعث گردش خون در عضلات آسیب دیده یا آسیب دیده می شود و این باعث افزایش مواد مغذی و اکسیژن به بافت های آسیب دیده می شود.

به نوبه خود، این افزایش فعالیت در مناطق آسیب دیده، سفتی و ورم (تورم) در عضلات و مفاصل را کاهش می دهد، همچنین باعث افزایش انعطاف پذیری در کاهش درد می شود. علاوه بر این، این شکل از درمان، اندورفین ها (هورمون های ضد درد) را نیز آزاد می کند که خود باعث افزایش سطح دوپامین و سروتونین در بدن است. این هورمون ها از جهات مختلف از نظر جسمی و همچنین از نظر عاطفی به بدن کمک می کنند. در ضمن ، آنها بهبودی، مدیریت درد و احساس سرخوشی را تقویت می کنند و به آرامش اعصاب کمک می کنند.

5- ماساژ تراپی برای کمک به بهبود گردش خون :

مزایای طولانی مدت ماساژ درمانی را نباید دست کم گرفت، گردش خون بهبود یافته بخشی از یک اثر گلوله برفی است که در نتیجه دریافت ماساژ درمانی منظم بر اساس یکنواخت در بدن اتفاق می افتد. دلیل این امر این است که گردش خون مناسب باعث ایجاد خون غنی مورد نیاز برای بهبودی در عضلات آسیب دیده، سفت و سخت می شود.

علاوه بر این، ماساژ همچنین باعث بهبود گردش خون از طریق استفاده از فشار دستی می شود، که باعث می شود خون در مناطق آسیب دیده و احتقان بدن جابجا شود. به نوبه خود، انتشار همین فشار باعث می شود خون جدید در بافت ها جاری شود. علاوه بر این، فشردن، پیچاندن و کشش عمل تکنیک ماساژ نیز اسید لاکتیک را از بافت های عضلانی خارج می کند. در نتیجه این عمل گردش خون مایع لنفاوی را که حامل مواد زاید متابولیکی به دور از اندامهای داخلی و عضلات هستند بهبود می بخشد و همین کار به نوبه خود منجر به کاهش فشار خون و بهبود عملکرد کلی بدن می شود.

علت ماساژ درمانی

6. ماساژ درمانی میتواند به بهبود وضعیت بدن کمک کند:

درد مزمن کمر، که دلیل شماره یک روز کاری سپری شده و دومین علت شایع ناتوانی است، غالباً نتیجه ایست نادرست یا ضعیف در هنگام ایستادن و / یا نشستن است. علاوه بر این، اضافه وزن، وضعیت بد ضعف و حرکات تکراری یا استفاده بیش از حد نیز می تواند به فشار در قسمت پشت و سایر مناطق مشکل دار کمک کند. در نتیجه، فشار اضافی اغلب باعث ایجاد اسپاسم، درد و عضلات تنش در باسن پشت، گردن و پاها می شود.

7. این می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند:

جلسات منظم ماساژ مزایای بسیاری برای بدن انسان به همراه دارد. این یک واقعیت شناخته شده است که افرادی که استرس بالایی را تجربه می کنند در معرض بیماری و آسیب دیدگی قرار دارند. هنگامی که استرس با اختلال خواب و تغذیه نامناسب همراه است، تأثیر آن به سیستم ایمنی بدن منتقل می شود و توانایی آن در محافظت طبیعی از خود در برابر عفونت ها ، پاتوژن ها و باکتری ها بسیار کاهش می یابد.

برخی ممکن است تعجب کنند که چگونه ماساژ درمانی به نفع سیستم ایمنی بدن است اما چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته شده است مطالعات نشان داده اند که جلسات ماساژ منظم نه تنها به کاهش استرس کمک می کند بلکه می تواند ظرفیت مهار رادیکال های آزاد و سمیت سلولی سیستم ایمنی را تقویت کرده و توانایی بدن در تغذیه را افزایش می دهد. علاوه بر این ، ماساژ درمانی می تواند یک برنامه عالی برای هر برنامه ورزشی باشد.

آیا ماساژ به درمان درد کمک می ‎کند ؟

ماساژ درمانی برای انواع مختلف درد از جمله درد کمر، درد گردن و شانه، درد ناشی از آرتروز زانو و سردرد موثر است.

ماساژ درمانی

آیا ماساژ می ‎تواند به بیماران سرطانی کمک کند ؟

با اقدامات مناسب ماساژ درمانی می ‎تواند بخشی از مراقبت های حمایتی از بیماران سرطانی باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می ‎دهد ماساژ درمانی می ‎تواند باعث کاهش درد و اضطراب در این بیماران شود.

- ماساژ درمانی همراه و یا بدون آروماتراپی ( استفاده از روغن های خاص) به منظور کاهش درد، اضطراب و سایر علائم در مبتلایان به سرطان مورد استفاده قرار گرفته است. با توجه به آزمایشات انجام شده، ماساژ می ‎تواند به کاهش درد و اضطراب در بیماران سرطانی کمک کند اما کیفیت شواهد بسیار پایین است زیرا تعداد مطالعات کم بوده و برخی ممکن است مغرضانه بوده باشد.

- دستور العمل های بالینی برای مراقبت از بیماران مبتلا به سرطان پستان شامل ماساژ به عنوان یکی از چندین رویکرد است که ممکن است برای کاهش استرس، اضطراب، افسردگی، خستگی و کیفیت زندگی مفید باشد.

- دستورالعمل های بالینی برای مراقبت از بیماران مبتلا به سرطان ریه نشان می ‎دهد که ماساژ درمانی می ‎تواند به عنوان بخشی از مراقبت های حمایتی در بیمارانی که اضطراب و یا درد آن ها به طور کافی با مراقبت های معمول کنترل نمی ‎شود، اضافه شود.

- ماساژ درمانی ممکن است در کار با بیماران سرطانی نیاز به اصلاح روش های معمول خود داشته باشد و به عنوان مثال، ممکن است در قسمت هایی که به دلیل سرطان یا درمان سرطان حساس هستند، از فشار کمتری نسبت به معمول استفاده کنند.

آیا ماساژ می ‎تواند برای علائم فیبرومیالژیا مفید باشد ؟

اگر در طولانی مدت ادامه پیدا کند، ماساژ درمانی ممکن است برای برخی از علائم فیبرومیالژیا مفید باشد. بر اساس مطالعات صورت گرفته، ماساژ درمانی اگر 5 هفته ادامه یابد، درد، اضطراب و افسردگی در مبتلایان به فیبرومیالژیا را کاهش می ‎دهد اما ماساژ درمانی بر اختلالات خواب موثر نیست.

- بر اساس تحقیقات انجام شده، سبک های مختلف ماساژ درمانی به جز ماساژ سوئدی، اثرات مفیدی در افراد مبتلا به بیماری فیبرومیالژیا داشته است.

آیا ماساژ درمانی می ‎تواند برای افراد مبتلا به ایدز مفید باشد ؟

شواهدی وجود دارد که نشان می ‎دهد ماساژ درمانی ممکن است مزایایی برای اضطراب، افسردگی و کیفیت زندگی در مبتلایان به ایدز داشته باشد اما میزان تحقیقات و تعداد افراد مورد مطالعه اندک است.

آیا ماساژ درمانی به رشد کودک کمک می ‎کند ؟

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه نوزادان نارس با ماساژ افزایش وزن داشته اند و البته این احتمال 100% نیست.

خطرات ماساژ درمانی چیست ؟

به نظر می ‎رسد که خطر عوارض مضر در ماساژ درمانی کم است. با این حال، گزارش های نادری از عوارض جانبی جدی، مانند لخته شدن خون، آسیب عصبی یا شکستگی استخوان گزارش شده است. برخی از موارد گزارش شده شامل انواع جدی ماساژ مانند ماساژ بافت عمیق یا بیمارانی که احتمالا در معرض آسیب دیدگی هستند، مانند افراد مسن است.

مضرات ماساژ درمانی

شرایط لازم برای ماساژ درمانگر شدن چیست ؟

درمانگران لازم است که برای گرفتن مدرک ماساژ درمانی اقدام کنند. برای انجام این کار، آن ها باید شرایط تحصیلی خاصی را دارا باشند و تحت یک بررسی پیش زمینه ای قرار بگیرند و در آزمون مربوط به آن قبول شوند. 

تحقیقات اِن سی سی آی اِچ

مطالعات تحت حمایت اِن سی سی آی اِچ، جنبه های مختلف ماساژ درمانی را بررسی کردند. از جمله:

- اینکه آیا ماساژ درمانی می ‎تواند در پیشگیری و درمان اختلالات حرکتی - تکراری مفید باشد.

- اینکه آیا ماساژ درمانی می ‎تواند در کنترل درد های جانبازان مفید باشد.

- اگر ماساژ درمانی بتواند مشکلات حسی را هدف قرار دهد، می‎ تواند به افراد داری اسپریال مچ پا کمک کند و از بی ثباتی مزمن مچ پا جلوگیری کند. ( به این ترتیب می ‎تواند به 40% از افرادی که این نوع آسیب را تجربه می کنند، کمک کند ).

ماساژ درمانی چیست و برای چه افرادی مناسب است؟

59
این مطلب مفید بود ؟90
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : nih / mindmassage / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : ماساژ بدن
وبگردی