لواشک خوشمزه
آلوچه و لواشک های خوشمزه با طعم ترش یا شیرین ، خوراکی هایی که با دیدن آنها نمی توانید خودتان را کنترل کنید و حتما باید برای امتحان هم شده ذره ای از آن را بچشید.

خطرات مصرف لواشک خوشمزه غیربهداشتی

روی چرخ دوره گردها در شهرهای مختلف به خصوص در مسیر مسافرت به شمال کشور از این لواشک های خوشمزه ولی خطرناک زیاد می بینید و احتمالا خریداری می کنید چرا که با دیدن رنگ قرمز و صورتی انها دیگر نمی توان تست نکرد ولی یک واقعیت ثابت و آنهم توجه به بهداشتی بودن و داشتن علامت استاندارد است که میان آنها خبری نیست. در این گزارش توصیه های متخصصان تغذیه را در مورد مصرف این دسته از تنقلات نظرتان را راجع به خوردن و حتی تست کردن لواشک و آلوچه های غیربهداشتی تغییر خواهد داد.
 
لواشک خوشمزه

هشدار در مورد مصرف آلوچه و لواشک خوشمزه

بیماری هایی که با خوردن لواشک خوشمزه غیربهداشتی ایجاد می شوند

استفاده از مواد افزودنی غیرمجاز! 

غیر از مراحل تولید که در هر مرحله آلودگی طی می شود باید به این نکته هم اشاره کرد که خیلی از افراد از مواد افزودنی غیرمجاز استفاده می کنند. حتی ممکن است از مواد مجاز استفاده کنند اما به میزان زیاد به کار برند که بازهم این اتفاق عاری از مشکل نیست. اسیدسیتریک و برخی مواد نگه دارنده، جزء ماده های مجازی هستند که در تولید های کارخانه ای لواشک و آلوچه مورد استفاده قرار می گیرند. اما زمانی این مواد خطرناک می شوند که توسط افراد غیرماهر در اندازه غیرمجاز و بیش از اندازه به کار گرفته شوند. 
 
مراقب میوه های پا درختی باشید!

آلوچه و لواشک و تنقلاتی از این قبیل جزء فرآورده هایی هستند که مکانیزیه صددرصد ندارند. به بیان دیگر خیلی از لواشک ها و آلوچه ها را در سطح شهر مشاهده می کنیم که به صورت خانگی یا نیمه کارگاهی درست می شوند، به همین دلیل نکته ای که حائزاهمیت است اینکه مواد اولیه این فرآورده ها از چه طریقی تهیه می شوند؟! خیلی از افراد بر این عقیده هستند که محصولات اولیه برای تهیه لواشک و آلوچه هایی که به صورت عمده و دستفروشی به فروش می رسند، میوه های پای درختی هستند.

این دسته از میوه ها از نظر کیفیت فروش و مصرف، بسیار پایین هستند و حتی می توان گفت از چرخه مصرف خارج شده اند. باید به این نکته اشاره کرد که خیلی از این فرآورده ها که توسط دستفروش ها در مناطق مختلف به خصوص در مناطق گردشگری و تفرجگاه ها به فروش می رسند، فاقد مواد اولیه مرغوب و باکیفیت هستند. همچنین برخی کارگاه های نیمه صنعتی هم از همین طریق یعنی از میوه های پا درختی که اکثرا کرم خورده و له شده هستند مواد اولیه خود را تهیه می کنند.

آلودگی های مرحله تولید کدامند؟

بعد از انتخاب مواد اولیه وارد مرحله فرآوری می شویم، مرحله ای که می خواهیم ماده اولیه را به محصول نهایی تبدیل کنیم. بازهم باید به این نکته اشاره کنم که این مرحله هم عاری از آلودگی نیست. در مجموع باید بدانید که به دلیل عدم کنترل و نظارت نهادهای ناظر بهداشت و محیط کار ، این افراد بدون رعایت نکات بهداشتی این محصولات را تولید می کنند. به عنوان مثال در خیلی از موارد دست های کارکنان قبل از شروع کار شسته شده نیست و وسایلی که برای تهیه به کار برده می شوند سرشار از آلودگی هستند.

حتی مشاهده شده در دستگاه ها و وسایل تولید به دلیل اینکه به درستی شسته نشده اند مواد در برخی قسمت های شان باقی مانده و بر اثر زمان کپک هم رشد کرده است. در این مواقع مواد جدیدی که در دستگاه ها ریخته می شود خواه ناخواه با مواد قبلی کپک زده ممکن است مخلوط شوند که این اتفاق می تواند پیامدهای جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.


دستفروش ها کار دست تان ندهند!

خیلی از دستفروش ها به دلیل بالا بردن ماندگاری این فرآورده ها از مواد نگه دارنده به اندازه زیاد استفاده می کنند. به عنوان مثال مقدار مجاز استفاده از این مواد نگه دارنده یا افزودنی نسبت به ماده تهیه شده ممکن است 2/0 باشد اما دستفروش به دلیل عدم آگاهی از میزان مجاز و جلوگیری از خراب شدن محصولش به میزان 8/0 یا 9/0 استفاده می کند. این دوز بالا شاید از بروز قارچ و برخی میکروب ها جلوگیری کند اما در بدن به مرور زمان مشکلات زیادی را به وجود می آورد.
لواشک خوشمزه

عوارض و خطرات خوردن لواشک خوشمزه غیربهداشتی

 

همچنین سازمان غذا و دارو به کارخانه های رسمی مواد غیرمجاز را معرفی می کند و در نظارت های انجام شده سعی می شود از ورود این مواد به داخل محصول جلوگیری شود. به عنوان مثال بنزوات جزء مواد غیرمجازی است که شاید در گذشته به میزان کم استفاده می شده است اما امروزه به هیچ عنوان نباید در هیچ محصولی این ماده یافت شود. اما در مقابل برخی دستفروش ها از این ماده در محصولات خود استفاده می کنند. همچنین برای ترغیب مخاطب دستفروش ها از رنگ های خوراکی استفاده می کنند که در برخی گزارش ها مشاهده شده برخی از این افراد از رنگ های صنعتی در این محصولات استفاده کرده اند.

منظور از رنگ های صنعتی رنگ هایی هستند که برای رنگرزی فرش یا پارچه مورداستفاده قرار می گیرند. پس بازهم لازم به ذکر است که استفاده از رنگ مجاز باید در حد مجاز باشد و رنگ مجاز در حدغیرمجاز هم می تواند مشکلات جسمی زیادی به همراه داشته باشد، بنابراین یک کنترل در عرضه و یک کنترل در زمان تولید است. اگر کنترل در زمان تولید وجود داشته باشد بروز هر خطر در زمان پایان به حداقل می رسد.

قارچ هایی که شما را مبتلا به سرطان می کنند!

خطر بروز قارچ و مخمر یکی از آلودگی های مهمی است که ممکن است سراغ لواشک های غیر استاندارد برود؛ چرا که لواشک در پروسه ای از تولیدش درمعرض هوای آزاد قرار می گیرد. قارچ ها و مخمرها، به خصوص قارچ ها، توکسیدهایی تولید می کنند که یکی از آنها آفلاتوکسین است که سم بسیار خطرناکی است. این سم اگر بیش از اندازه در محصولات وجود داشته باشد در آینده باعث بروز سرطان در برخی اندام های بدن به خصوص کبد می شود.

شاید کارتان به بیمارستان بکشد!

اگر به برخی بیمارستان ها و درمانگاه ها مراجعه کنید ممکن است با کودکانی مواجه شوید که به دلیل استفاده از این تنقلات غیر بهداشتی بستری شده اند و حتی برخی آنها با مشکلات کلیوی روبه رو هستند که اگر درمان به موقع صورت نگیرد ممکن است بخشی از کلیه با آسیب جدی مواجه شود، اما به طور کلی این محصولات عوارض خود را در درازمدت نمایان می کنند. مواد غیرمجاز به مرور زمان طی مصرف این محصولات در ارگانی از بدن ازجمله کبد یا کلیه جمع آوری می شوند و بعد از مدتی به صورت درد یا بیماری مزمن نمایان می شوند. اما اندام هایی که در پیرو مصرف این فرآورده های ترش غیرمجاز در معرض خطر هستند کبد و گوارش است.

محصولات مجاز چه مشخصاتی دارند؟!

ابتدا باید به این نکته اشاره شود که مصرف بیش از اندازه این محصولات حتی به صورت مجاز هم می تواند مشکلاتی را برای افراد به خصوص کودکان به وجود بیاورد. اما به طور کلی لواشک ها و آلوچه های مجاز دارای بسته بندی های استاندارد هستند. همچنین روی بسته بندی باید مشخصات واحد تولیدکننده درج شده باشد. اگر این مشخصات روی محصول وجود داشته باشند، به این معناست که این محصول تحت کنترل یک کارشناس موادغذایی و کنترل کیفیت بوده و در یک مکان استریلیزه شده تهیه شده و دارای پروانه ساخت است. به طور کلی هر محصولی از جمله لواشک، آلوچه، تمرهندی و ... بدون نام و نشان مشخص در برخی مکان ها از جمله فرحزاد، درکه و حتی داخل مترو به فروش برسند با اطمینان می توان گفت این محصول فاقد اعتبار است و ممکن است عوارض خطرناکی برای مصرف کننده به همراه داشته باشد.
لواشک خوشمزه

لواشک خوشمزه سرطان زا را از محصولات بهداشتی تشخیص دهید

 

مشتریان عمده تنقلات و لواشک های فله ای و باز چه کسانی هستند؟! 

نکته ای که حائزاهمیت است رده سنی است که مخاطب اصلی این محصولات هستند. کودکان و نوجوانان جزو افرادی هستند که گرایش زیادی نسبت به مصرف این محصولات یعنی آلوچه و لواشک دارند، به همین دلیل باید به این نکته مهم هم اشاره شود که بدن این افراد نسبت به تهدیدات و آلودگی های محیط و مواد غیر مجاز به شدت آسیب پذیرتر از بزرگسالان است. برای همین باید از هر طریقی از جمله رسانه، مجلات، حتی پخش بروشورها در مدارس سعی کرد آگاهی و اطلاعات این قشر را بالا برد و آنها را نسبت به خطرات احتمالی آگاه کرد.

 
پاک سازی بدن با این ترفندها!

دستفروش ها تمام تلاش خود را می کنند تا بتوانند مخاطبان را مجذوب تنقلات ترش مزه غیربهداشتی خود کنند، به همین دلیل گاهی اوقات ممکن است هر یک از افراد گول ظاهر و طعم این فرآوری ها را خورده باشند. برای همین توصیه می شود با چند روش ساده سعی کنید بدن خود را از این سموم پاک کنید، چرا که مواد غیرمجازی که در این محصولات غیربهداشتی به کار رفته اند حاوی مقدار زیادی سرب، فلز و مواد مضری هستند که خاصیت تجمعی دارند.

اگر محصول غیرمجاز خوردیم، چه کنیم؟

قدم اول:اگر افراد به هر دلیل از محصولات غیرمجاز در مدت کوتاه استفاده کرده اند، می توانند برای حفظ سلامت بدن شان از موادی که حاوی فیبر هستند، استفاده کنند. این مواد قادرند حرکات روده را تنظیم و علیه جذب سموم و به نفع دفع آنها کمک کنند. در همین راستا می توان به مصرف انواع میوه هایی که با پوست قابل خوردن هستند، اشاره کرد، ولی باید خاطرنشان کرد که پوست میوه ها باید به خوبی ضدعفونی شده باشند. برای ضدعفونی کردن میوه ها نیاز است که سه مرحله طی شود.

ابتدا میوه ها را با آب بشویید و بعد از این مرحله با کمک محلول های ضدعفونی کننده مخصوص میوه و سبزیجات، میوه ها را ضدعفونی کنید. در مرحله پایانی میوه ها را در یک ظرف آب قرار دهید، سپس چند قطره مایع ظرفشویی تاکید می کنم چند قطره از مایع را در آب بریزید و بعد از چند دقیقه میوه ها را به خوبی آب کشی کنید. مرحله آخر یعنی استفاده از مایع ظرفشویی به این دلیل انجام می شود که اگر تخم انگلی روی میوه یا پوست میوه باقی مانده باشد، لیز شده و از روی سطح میوه به راحتی با کمک آب کشی پاک شود.

قدم دوم: برای پاک سازی، می توان از خوراکی هایی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند، استفاده کرد. آنتی اکسیدان ها با اثرات سوء این فرآوری ها مقابله می کند که مصرف طولانی مدت و مدوام گروه میوه و سبزیجات می تواند تاثیرگذار باشد.

قدم آخر: آب می تواند در دفع این سموم تاثیر بسزایی داشته باشد. برای همین توصیه می شود روزانه 8 لیوان آب بنوشید.

 

لواشک خوشمزه با اسانس سرطان برای پاکسازی بدن!

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سیب سبز /ن
برچسب : لواشک
وبگردی