تحریک تخمدان
تحریک تخمدان یکی از روش هایی است که برای تخمک گذاری و به دنبال آن بارداری توصیه می شود. تحریک تخمدانی یا آی وی اف مانند بسیاری از روش های دیگر خطرات و عوارضی دارد که باید قبل از انجام با آنها آشنا بود

تحریک تخمدان و خطرات انجام این عمل:

تحریک تخمدان در زنان برای تخمک گذاری انجام می شود و این روش با روش های مختلفی همچون آی وی اف و.. انجام می شود که این روش به دلیل داشتن خطراتی تنها به زنان با شرایط خاص توصیه می شود.

بنابراین درمان های بسیار متفاوتی هم برای آنها پیشنهاد شده است.در موارد مشکلات تخمک گذاری، به تحریک تخمدانی در چهارچوب IVF یا تلقیح متوسل می شوند.

در چه مواردی تحریک تخمدانی پیشنهاد می شود؟

درمان توسط تحریک تخمدانی به زنانی پیشنهاد می شود که مشکلات تخمک گذاری دارند:

 

عدم تخمک گذاری،ناهنجاری تخمک گذاری

عمل تحریک تخمدانی به کمک درمان باعث یک تخمک گذاری نرمال و چند برابر شدن تعداد فولیکول ها می شود.

این ضربه شست برای باردار شدن زوجی که بچه می خواهند کافی است، اما به شرطی که مطمئن باشند، علت عدم باروری شان تا کنون، تخمدان های دمدمی مزاج بوده اند.

تحریک تخمدانیمی تواند به عنوان روشی کمکی قبل از تلقیح درون رحمی یا IVF مورد استفاده قرار بگیرد.

تحریک تخمدان

روش انجام تخمک گذاری

روش تحریک تخمدان و تخمک گذاری

این درمان، یک درمان هورمونی است که جزئیات آن می تواند متفاوت باشد.

در موارد سادۀ تحریک تخمدانیدر مرحلۀ اول از نمک اسید سیتریک کلومیفن استفاده می شود، این نمک یک داروی هورمونی است که خوراکی بوده و به مدت 5 تا 7 روز بعد از دومین روز قاعدگی مصرف می شود. نمک اسید سیتریک کلومیفن باعث ترشح هورمون های مسئول فولیکول می شود.

در صورت شکست این درمان (بعد از حدود 5 تا 8 قاعدگی)، از یک داروی هورمونی دیگر که بر پایۀ گنادوتروپین است استفاده می شود، این دارو تزریق می گردد و به طور مستقیم روی تخمدان ها اثر می گذارد. این تزریق ها می توانند به شکل درون عضلانی یا زیر جلدی انجام شوند.

در موارد IVF یا تلقیح درون رحمی، درمان یکسان است، به جز مواردی که درمان تولید هورمون را متوقف کند، این امر کنترل کلی سیکل تخمک گذاری را با خود به همراه خواهد داشت. این درمان از اولین روز قاعدگی شروع می شود. سپس تزریق های گنادوتروپین انجام می گیرد.

در نهایت، زمانی که فولیکول به حد کافی برسد، یک هورمون دیگر برای به راه انداختن تخمک گذاری طی 37 تا 40 ساعت آینده، تزریق می شود. سپس می توان برای IVF یا تلقیح اقدام کرد.

 

تحریک تخمدانی:نیازمند مراقبت دو برابر است...

در هر دو مورد، پیگیری دقیق و سنجیده باید اعمال شود. و بر پایۀ دُز هورمونی (آزمایش خون) و اکو گرافی قرار دارد.

ضمناً اثربخشی درمان هورمونی رو تخمدان ها بررسی می شود، رَسِش فولیکول ها مورد ارزیابی قرار می گیرد، برای روابط جنسی در چهارچوب تحریک تخمک گذاری برنامه ریزی می شود و می توان درمان را به منظور محدود کردن احتمال بارداری چند قلویی، تنظیم کرد.

خطرات تحریک تخمدانی چیست؟

درمان  توسط نمک اسید سیتریک کلومیفن، به جز مشکلات بینایی (دو بینی)، عوارض جانبی دیگری ندارد.

اما تزریق گنادوتروپین می تواند باعث بروز این مشکلات شود:

احساس سنگین شدن پاها همراه با سنگینی در زیر شکم،

مشکلات خلق و خو،

افزایش وزن اندک،

مشکلات گوارشی،

ناراحتی تنفسی...

در موارد نادری هم سندروم تحریک تخمدانیبیش از حد توسط تورم تخمک ها و خطر التهاب وریدی مشاهده می شود.

اما عوارض این درمان ها بیشتر روانی است. بعد از مدت طولانی انتظار، تمام امیدها به این درمان وابسته است و در صورت عدم موفقیت همه چیز تیره و تار می شود.

از خطرات تحریک تخمدان چه می دانید؟

4.162
این مطلب مفید بود ؟5111
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامانه /ن
وبگردی