عوارض پوستی
اگر در هنگام ورزش کردن لباس شما مناسب نباشد احتمال ابتلا به عوارض پوستی را افزایش می دهد.

عوارض پوستی لباس های ورزشی نامناسب !

قبل از شروع تمرینات ورزشی لازم است لباس و کفش مناسبی به تن کنید. البته قانون خاصی در این خصوص وجود ندارد. کافی است لباسی که به تن می کنید، خیلی تنگ یاخیلی گشاد نباشد. کلا لباس ورزشی باید راحت باشد؛ از جنسی که در آن پوست به راحتی تنفس کند و هوا بتواند جریان داشته باشد. در غیر این صورت، احتمال بروز برخی عوارض پوستی در ورزشکاران افزایش می یابد. در ادامه این مطلب با نکات جالبی درباره البسه ورزشی مناسب برای پوست بدن ورزشکاران آشنا خواهید شد.

لباس ورزشی

مناسب ترین لباس برای ورزش کردن

 

 لباس مناسب برای ورزشکاران

• لباس هایی از جنس کتان مناسب ورزش نیست. این نوع لباس ها به جای کمک به جریان هوا، رطوبت ناشی از تعریق را به خود می گیرند و سنگین می شوند. در نتیجه هنگام ورزش احساس سرما خواهید کرد. لباس هایی از جنس پلی استر، الاستان و پلی آمید مناسب تر است.


• در طول ورزش جریان خون افزایش یافته و عروق گشادتر می شود و عضلات متورم تر هستند. پوشیدن لباس های خیلی چسبناک توصیه نمی شود زیرا لباسی که در حالت عادی به پوستتان چسبیده در هنگام ورزش تنگ می شود و اصطکاک بین پارچه و لباس باعث التهاب و ناراحتی های پوستی خواهد شد.

• هرگز لباس های گشاد به تن نکنید زیرا این نوع لباس ها جلوی دست و پایتان را می گیرند و مانع از انجام درست تمرینات می شوند.

• شلوارهای پاچه گشاد مناسب ورزش نیست.

• برای انجام تمرینات ورزشی کتانی مناسب تر از کفش های کلاسیک است.

• انتخاب کفش مناسب و بعد لباس زیر و بعد رویی مناسب در اولویت قرار دارد.

• لباس ورزشی باید از جنسی باشد که جریان هوا به راحتی در آن عبور کند.

• اگر زیاد عرق می کنید لباس های ورزشی در بازار موجود است که آنتی باکتریال بوده و بوی بد عرق را از بین می برند.

• قبل از خرید لباس ورزشی حتما آن را پرو کنید تا از راحت بودن و سهولت حرکت اندام ها در آن مطمئن شوید.

• اگر خانم هستید سینه بند مناسب ورزشی انتخاب کنید. این نوع لباس زیر میزان حرکت سینه ها را تا 70 درصد در حین ورزش کاهش می دهد.

لباس مناسب برای یوگا


• لباسی که بیش از حد گشاد نباشد از جنس پنبه یا پلی استر

• شلوارک یا شورت پاچه دار

• سینه بند ورزشی نوع A که سینه ها را خیلی سفت نمی کند.

• یک تیشرت تنگ که البته خیلی چسبان نباشد.

لباس مناسب برای دو

• جنس پلی استر(در مقابل، جنس کتان و پنبه مناسب نیست)

• شلوار چسبان اما نه خیلی تنگ

• سینه بند ورزشی که سینه ها را محکم نگه دارد.

• در زمستان یک پیراهن آستین بلند از جنس پلی استر

• جوراب برای پیشگیری از بروز تاول در پا

• ژاکت ورزشی

• کفش مناسب پیاده روی
 
لباس های ورزشی
عوارض پوشیدن لباس تنگ هنگام ورزش

ضرورت شستشوی لباس پس از ورزش


بیشتر افرادی که به باشگاه های ورزشی می روند، یک دست لباس مخصوص دارند که هر بار برای ورزش می روند، آن را می پوشند و بعد از اتمام تمرین، آن را در می آوردند و تا می کنند تا در جلسه بعدی به تن کنند. کم پیش می آید که فردی با اتمام تمرینات و برگشتن به خانه لباس ها را داخل ماشین لباسشویی بیندازد. متاسفانه نشستن لباس ها بعد از هر بار ورزش به شدت برای سلامت مضر است.

8 عارضه پوستی لباس های ورزشی

مشکلات پوستی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد، عوارضی هستند که احتمال بروزشان پس از ورزش با لباس نامناسب افزایش می یابد؛ به ویژه اگر لباس در زمان مناسب و به میزان کافی شسته نشود:

1) عفونت قارچی پوست:اگر پیش از این مستعد ابتلا به قارچ های پوستی بوده اید، توصیه می کنیم حتما بعد از هر بار ورزش لباس هایتان را بشویید. ورزش و کشیده شدن لباس به ناحیه ای که قبلا درگیر بیماری قارچی بوده است باعث تحریک ناحیه می شود و زمینه را برای عود مشکل فراهم می کند. لباس مرطوب محیط مناسبی برای رشد قارچ است و نواحی ضعیف تر پوست که قبلا دچار قارچ شده به سادگی با پوشیدن مجدد لباس آلوده دچار قارچ می شود.

2) اگزما:در طول ورزش، پوست در تماس مرتب با لباس است و کشیده شدن پارچه روی پوست حساس باعث بروز اصطکاک و خراشیدگی می شود و باکتری ها به سادگی وارد پوست می شوند. توصیه می کنیم اگر مستعد ابتلا به اگزما هستید بعد از کار که روی پوست مملو از آلودگی است برای تمرین نروید. قبل از ورزش دوش بگیرید و لباس تمیز تن کنید و بعد از ورزش نیز لباس ها و پوستتان را حتما بشویید.

3) التهاب پوست:تاول های پوستی و التهاب همیشه ناشی از سایش نیست. گاهی وجود باکتری هایی که در محیطی مرطوب مثل کفش رشد می کنند می تواند زمینه ساز بروز تاول و التهاب مخصوصا در پاها شود.
4) افت ایمنی:وقتی مرتبا لباس های آلوده تن می کنید، توان بدن در مقابله با باکتری ها کاهش پیدا می کند و سیستم ایمنی ضعیف می شود. در نتیجه، راحت تر به سرماخوردگی و بیماری های دیگر، از جمله بیماری های پوستی، دچار می شوید.

5) بدبویی عرق:عرق به خودی خود بویی نمی دهد اما وقتی لباس هایتان مملو از باکتری باشد این باکتری ها به پوستتان منتقل می شوند و در ترکیب با عرق بوی بدی ایجاد می کنند.

6) آکنه:باکتری ها مولد بروز بیماری هستند و برخی از آنها روی پوست باعث ایجاد جوش می شوند.

7) خارش:تمام باکتری هایی که روی پوست می نشینند حتی اگر بیماری زا نباشند باعث خارش پوستی می شوند.

8) چرب شدن و بروز لک روی لباس:اگر بعد از هر بار ورزش لباس هایتان را نشویید، مملو از باکتری و سبوم ترشح شده از بدن می شوند و بوی ناخوشایندی خواهند گرفت. از سوی دیگر، باکتری و چربی می تواند باعث لک شدن و نازیبایی لباس شود.
 
عوارض پوستی
عوارض پوستی در لباس های ورزشی

احتمالا هنوز حواشی متعددی که پیراهن ورزشی ملی پوشان فوتبال کشورمان در زمانی نه چندان دور به راه انداخت، هنوز یادتان مانده است. یکی از این حاشیه ها مربوط به شکایتی می شد که بازیکنان و کادر فنی تیم ملی در خصوص جنس این لباس ها داشتند. آنها معتقدند بودند که جنس این لباس ها به گونه ای است که پس از مدتی دویدن، عرق را کاملا به خود جذب می کند و در نتیجه، لباس به تن فوتبالیست می چسبد و بازیکن خیلی زود احساس خستگی می کند. فارغ از صحت و سقم این ادعا، غرض از این یادآوری آن بود که بر اهمیت جنس و نوع لباس هنگام ورزش تاکید کنیم.

عوارض پوستی لباس های ورزشی را جدی بگیرید!

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از برترین ها / ک.ک
برچسب : آسیب ورزشی
وبگردی