سهمیه بنزین دی

زمان واریز سهمیه بنزین دی ماه اعلام شد

تاریخ انتشار : 30 آذر 1399کد مطلب : 62089زمان مطالعه : 2 دقیقه
سهمیه بنزین دی ماه بدون تغییر نسبت به ماه های گذشته، ساعت 24 امشب در کارت های سوخت واریز می شود.

ایرنا: سهمیه بنزین دی ماه به عنوان پانزدهمین سهمیه واریزی بعد از اجرای سهمیه بندی، امشب در کارت های سوخت شارژ می شود.

این سهمیه برای خودروهای سواری بنزینی 60 لیتر و خودروهای دوگانه سوز 30 لیتر و 25 لیتر بنزین به کارت سوخت موتورسیکلت ها با نرخ یک هزار و 500 تومان واریز می شود، همچنین سهمیه سوخت خودروهای عمومی و خدماتی مطابق جدول سهمیه طرح مدیریت مصرف سوخت واریز می شود.

سهمیه بندی بنزین از آبان ماه سال گذشته و بر اساس تصمیم سران سه قوه انجام شد که براساس آن قیمت بنزین سهمیه ای هرلیتر 1500 تومان و بنزین آزاد نیز سه هزار تومان تعیین شد. این اقدام با هدف اصلاح الگوی مصرف و افزایش ظرفیت صادراتی فرآورده های نفتی در کشور انجام شد.

افراد می توانند تا 9 ماه از سهمیه خود را در کارت های سوخت ذخیره کنند و ذخیره بیشتر امکان پذیر نیست.

با اجرای سهمیه بندی در حالی که میانگین مصرف روزانه بنزین در آبان سال گذشته 94 میلیون لیتر در روز بود در آذر همان سال به 76.5 میلیون لیتر رسید.

روند کاهش مصرف بنزین در ماه های بعدی سال نیز ادامه داشت.

در اسفند ماه اما به دلیل شیوع کرونا و اعمال محدودیت های تردد برای کنترل این بیماری، مصرف بنزین که به دلیل سهمیه بندی در میانه کانال 70 میلیون لیتری جا خوش کرده بود به 67 میلیون لیتر در روز رسید.

بررسی این آمارها حکایت از آن دارد در حالی که میانگین مصرف بنزین در 7 ماهه اول سال 98 عددی معادل 97 میلیون لیتر در روز بوده، در 7 ماهه سال جاری به 75 میلیون لیتر در روز رسیده است. عددی که نشان می دهد مصرف بنزین حدود 30 درصد کاهش را در کشور ثبت کرده است.

در مجموع باید گفت اگرچه مصرف بنزین در ایران به دلیل سهمیه بندی، افزایش سهم سی ان جی در سبد حمل و نقل کشور و همچنین محدودیت های کرونایی با کاهشی 30 درصدی در سال جاری همراه بوده اما همچنان باید اقدامات لازم برای بهینه سازی مصرف انرژی انجام شود.

انتهای پیام/م

زمان واریز سهمیه بنزین دی ماه اعلام شد

52
این مطلب مفید بود ؟20
وبگردی