سلامت اسپرم
اگر رنگ اسپرم تغییر کرد و یا بوی ناخوشایندی داشت، حتما علت آن را بررسی کنید و سلامت جنسی خود و همسرتان را به خطر نیندازید.

تشخیص سلامت اسپرم و آنچه که منی شما در مورد سلامتی شما می گوید

دقت در رنگ و ظاهر اسپرم برای تشخیص سلامت بدن شما، این واقعا شاخص خوبی از چیزی است که در داخل بدن شما اتفاق می افتد و احتمالا یکی از آخرین چیزهایی است که در طول انزال به آن فکر می کنید, اما ظاهر, هماهنگی و بو منی در واقع می تواند به شما کمک کند که سلامت اسپرم و خود را حفظ کنید.

محصول نهایی شما تنها حاوی 10% اسپرم است. بقیه اش شامل آنزیم ها, ویتامین c, کلسیم, پروتئین, سدیم, روی و قند فروکتوز هستند که همگی یک راه طولانی برای گفتن آنچه که در داخل بدن شما اتفاق می افتد، می روند؛ اینها مقدمه ای است تا در ادامه بخش سلامت جنسی مردان در نمناک به بررسی سلامت اسپرم مردان بیشتر بپردازیم.

سلامت اسپرم

مشخصات اسپرم و مایع منی طبیعی و سالم

چه چیزی عادی است؟ منی طبیعی معمولا کدر سفید یا خاکستری با حالت ژله ای و یا بوی کلر مانند باشد (گرچه این می تواند کمی بین افراد متفاوت باشد). یک مایع پیچیده است که معمولاً سفید یا خاکستری است, گاهی زرد و بویی شبیه سفید کننده و یا مواد قلیایی را دارد.

این موارد برای مبارزه با ماهیت اسیدی دستگاه تناسلی زنان مهم هستند. اما این مساله می تواند متفاوت باشد. حجم متوسط منی که در یک انزال که شخص تولید می کند,از 2 تا 5 میلی لیتر متفاوت است.

اسپرم سالم

علت وجود خون در منی و به خطر افتادن سلامتی اسپرم

اگر منی شما ظاهر قرمز یا قهوه ای دارد, احتمالا به خاطر یک رگ خونی ترکیده است و اگر چه بدون شک نگران کننده است, اما معمولا چیزی برای نگرانی نیست. وجود خون نادر است اما یک مشکل اساسی جدی است.

علل شایع عبارتند از نشت خون از رگ های خونی شکننده در نواحی ذخیره منی که کیسه های خون نامیده می شوند. این کاملا طبیعی است و ظرف یک یا دو روز, منی باید به رنگ نرمال خود باز گردد با این حال, اگر مدت طولانی تری ادامه پیدا کند, ممکن است نتیجه عفونت, ضربه یا (به ندرت) سرطان باشد, و شما باید به پزشک خود مراجعه کنید.

دکتر آقایان

اسپرم و مایع منی غیرطبیعی که خبر از مشکلی در سلامت مردان می دهد

مواردی وجود دارد که هریک از آنها به نوعی می توانند علامت و هشداری برای سلامت مردان محسوب شوند که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم .

انزال با حجم کم 

کاهش مایع منی یا فقدان مایع منی از کیسه منی می تواند گاهاً به خاطر انسداد باشد .

مایع منـی رقیق

رقیق بودن مایع مـنی معمولاً نشانه انزال برگشت دهنده است، یعنی انزالی که به مثانه برمی گردد. این خطرناک نیست اما رقیق شدن غیرطبیعی مایع منی می تواند به خاطر اختلالات پروستات باشد .

 علت حجم کم اسپرم

مایع منـی غلیظ

چسبناکی مایع منی می تواند به علل مختلف متفاوت باشد. تداوم مایـع منی غیظ توانایی اسپرم برای حرکت را محدود می کند و این مسئله درمواقعی که شما و همسرتان قصد بچه دار شدن داشته باشید اهمیت پیدا می کند.

کم آب بودن بدن هم ممکن است باعث غلیظ شدن مایع منی شود که مایعاتی که حین سکس استفاده می شود منجر به انزال کم شده و اگر سکس یا انزال طی یک زمان کوتاه تکرار شود بر مقدار مایع منی تولید شده تاثیر می گذارد. تولید اسپرم با بالا رفتن سن کاهش می یابد اما این مسئله تاثیری بر توانایی جنسی ندارد .

ناراحتی مردان

مایـع منـی قرمز یا گاهاً قهوه ای

اگر در مایع منـی شما لکه های قرمز یا قهوه ای دیده می شود ممکن است به خاطر خون باش. گاهی اوقات یک رگ خونی کوچک موقع انزال می ترکد . طی یک تا دو روز مایع منـی باید به حالت اولیه خود برگردد، پس نیازی به نگرانی نیست و اما اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. وجود خون در مایـع منی می تواند علل مختلف داشته باشد مثل عفونت، زخم و به ندرت سرطان .

مایـع منی سبز یا زرد رنگ

مایع منی طبیعی رنگ زرد بسیار کمرنگ یا کرم نزدیک به سفید دارد. اما اگر مایع مـنی رنگ زرد یا سبز گرفت نشانه عفونت است که معمولاً به خاطر بیماری هایی که با رابطه جنسی منتقل می شود مثل سوزاک می باشد پس حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر بیماری مزبور سوزاک باشد خیلی ساده با آنتی بیوتیک درمان می شود .

اسپرم قرمز رنگ

بوی بد مایع منی 

بوی بد مایع منـی اغلب نشانه عفونت است در چنین مواردی حتماً به پزشک مراجعه کنید . وجود عفونت با منی می تواند منجر به منی زرد و سبز شود و بو می دهد این عفونت ها باید همیشه توسط متخصصان مورد بررسی قرار گیرند تا علل اساسی را مشخص کنند و یک دوره طولانی از آنتی بیوتیک تجویز می شود.

چند فاکتور نگران کننده دیگر 

- تغییر رنگ منی به رنگ زرد یا سبز ممکن است چیزی نگران کننده را نشان دهد به احتمال زیاد یک عفونت مقاربتی.

- دیگر نشانه های بیماری شامل زخم یا تاول روی آلت تناسلی, درد یا سوزش در ادرار, خارش و تورم است. اغلب آن ها هیچ گونه علایمی ندارند, بنابراین مهم است که از کاندوم استفاده کنید و به طور منظم چک کنید.

مراقبت رابطه

اما زمانی که هیچ منی وجود ندارد

زمانی که یک مرد به نقطه اوج جنسی می رسد اما نمی تواند آن را انزال کند. در اکثر جوانان, این یک مشکل نیست و معمولا تنها نتیجه ارضا شدن مکرر است, که به وسیله آن اندام های جنسی به سادگی از سیال اصلی خارج می شوند و بنابراین هیچ مایعی تولید نمی شود.

با این حال, در مردان میانسال یا مسن تر که تحت عمل جراحی پروستات, پرتودرمانی و یا درمان های دیگر در ناحیه روده قرار دارند, این می تواند نشانه ای از انزال برگشتی باشد. با افزایش سن در مردان, حجم مایع اصلی و قدرت انزال می تواند کاهش پیدا کند، توسط غده پروستات و موجب تغییر در ادرار به علت ممانعت این غده شود.

اسپرم زرد

مردان می توانند داروهای تجویز شده را برای کم کردن انسداد ادرار بگیرند, با این حال می توانند قدرت دفع ادرا را کاهش دهند و در برخی شرایط این را تغییر می دهند، به طوری که منی در آلت تناسلی انزال نشده و به مثانه بر می گردد که این حرکت انزال برگشتی نامیده می شود.

ممکن است به نظر جدی برسد, اما به اصطلاح " لوله کشی مردانه " نباید موجب آسیب دیده شود. تنها تغییری که شما متوجه خواهید شد این است که ادرار کدر خواهد بود و اوج لذت شما ممکن است قوی نباشد.

لوله کشی مردان

تاثیر سبک زندگی روی سلامت اسپرم 

سلامت شما همان چیزی است که می خورید ؛ مطالعه ای که در سال 2014 در باروری منتشر شد نشان داد که مردانی که امتیاز کمی از سلامتی عمومی دارند، احتمالا دارای اسپرمهایی با کیفیت پایینی هستنند.

مردان تولید منی را تا پیری خود ادامه می دهند و می توانند بارور بمانند با این حال مصرف بیش از حد الکل و سیگار می تواند به تولید اسپرم آسیب برساند و باعث شود که مردان کم تر بارور شوند. چاقی هم چنین می تواند مشکلاتی را ایجاد کند، چون مردان چاق هورمون استروژن بیشتری از چربی را تولید می کنند که مانع تولید اسپرم می شوند. استفاده از استرویید به عنوان بخشی از برنامه های ورزشی بیش از حد می تواند فعالیت اسپرم را مختل کند ؛ این یعنی فقط رژیم غذایی زنان مهم نیست.

مصرف استرویید

سلامتی اسپرم با رژیم غذایی سالم

حفظ یک رژیم متعادل و سالم (آنتی اکسیدان ها به ویژه برای باروری خوب هستند) و باعث می شود اسپرم شما خوب به نظر برسد، در حالیکه مصرف الکل و سیگار می تواند به کیفیت آسیب برساند. با این حال، خبر خوب این است که این تاثیرات قابل بازگشت هستند، بنابراین مصرف مواد مضر را کاهش دهید.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهند که چاقی می تواند کیفیت و کمیت اسپرم را تا یک چهارم کاهش دهد، پس قبل از تلاش برای بچه دار شدن، کمی وزن کم کنید. حتی اگر به طور قابل توجهی اضافه وزن داشته باشید، مقدار سالمی ورزش هنوز یک ایده خوب است، چون می تواند به طور فعال باروری شما را با افزایش غلظت اسپرم، افزایش دهد.

در واقع، مطالعه ای که در سال 2013 توسط دانشکده بهداشت عمومی هاروارد انجام شد، نشان داد مردانی که بیش از یک ساعت و نیم فعالیت فیزیکی در بیرون از خانه را انجام می دهند غلظت اسپرم بیشتری نسبت به کسانی دارند که در بیرون از خانه وقت می گذرانند. 

تشخیص سلامت بدن مردان از روی اسپرم + معنی انواع رنگ منی

4.5196
این مطلب مفید بود ؟17719
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ /ن.ح
وبگردی