بهناز جعفری

روایت بهناز جعفری از روزهای سخت زلزله بم+تصاویر

تاریخ انتشار : 26 آبان 1396کد مطلب : 59856زمان مطالعه : 3 دقیقه
بهناز جعفری بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان که برای فیلم بیدارشو آرزو چهارماه در بم بود ، از روزهای سخت بعد از زلزله بم میگوید.

ناگفته های بهناز جعفری از روزهای بعد از زلزله

بهناز جعفری بازیگر سریال خاک سرخ و زیر پای مادر در یکی از سخت ترین نقش هایش جلوی دوربین کیانوش عیاری رفت. در حالی که تنها چند روز از زلزله وحشتناک بم گذشته بود بهناز جعفری همراه تیم کیانوش عیاری راهی کرمان شد تا تصویربرداری فیلم بیدارشو آرزو را در بم انجام دهد. بهناز جعفری از روزهای سخت حضور در بم بعد از زلزله میگوید.

روزهای سخت بعد از زلزله به روایت بهناز جعفری

10روز بعد از فاجعه در بم، ما به عنوان یک گروه فیلم برداری به بم رفتیم. هنوز داشتند از زیر خاک و آوار، جنازه بیرون می آوردند؛ و اصلن برای منِ بازیگر، جایی برای بازی و مانوردادن نبود. روز اول فیلم برداری «بیدار شو آرزو»، کیانوش عیاری در لحظه یک پتو از زیر آوار بیرون کشید و روی سر من که گریم شده بودم انداخت. این پتو تا مدت ها روی سرم بود، و با همان، روی خرابه ها می دویدم. کفش به پا نداشتم و یک بار تیغی از یک نخل وقت گذر از خیابان پایم را زخمی کرد. نتوانستم حتی کات بدهم. به گوشه ای رفتم و دو سه نفری با یک تمهید تیغ را از پای من درآوردند.


بهناز جعفری

فیلم بیدارشو آرزو با بازی بهناز جعفری

کیانوش عیاری به من می گفت «بازیگر پوست کرگدنی» و باور داشت هیچ کس جز من نمی توانست آن شرایط را تحمل کند. در آن دوره به نوبه ی خودم به خیلی چیزها به عنوان یک انسان - نه بازیگر - فکر می کردم. این که باشم؟ نباشم؟ به قول معروف درگیر یک بودن یا نبودن بودم.

روزی که قرار شد «بیدار شو آرزو» را کار کنیم، کیانوش عیاری به من گفت فیلم برداری در بم چهار روز طول می کشد اما چهار ماه آن جا بودیم. بعد از مدتی، آن پتو به یک ملحفه تبدیل شد. اتفاقی که از نظر روانی برای من افتاد، این بود که روی حافظه ی بویایی ام اثر گذاشت. آن ملحفه هم چنان بوی چربی پوست انسان می داد و این بو همیشه در حافظه ی من ثبت است. فکر این که آن انسان الان زنده است یا نه؟ به بخاری ای که زیرآوار مانده بود و هم چنان شعله ی پیلوتش روشن بود. به سروصدای جرثقیل هایی که بی رحمانه آوار را جابه جا می کردند و می دیدی به چنگک هاشان گوشت آدمی زاد چسبیده است. این ها را نمی شد در فیلم نشان داد اما همه و همه اش با من و درون من مانده است.


بهناز جعفری

فیلم بیدارشو آرزو با بازی متفاوت بهناز جعفری

«بیدار شو آرزو» باید دیده می شد و این فرصت از من و آقای عیاری دریغ شد. انگار انرژی مان از دست رفته باشد؛ هرچند تجربه اش هم خیلی یگانه و ویژه بود.


بهناز جعفری

فیلم بیدارشو آرزو با بازی بهناز جعفری

تمام امروز که اخبار مربوط به زلزله غرب ایرانم را می بینم، یاد آن روزها دوباره در من زنده شده است. همان مرز میان بودن و نبودن. به هم وطنانم و آن ها که از روز گذشته عزیزی را از دست داده اند تسلیت می گویم.

روایت بهناز جعفری از روزهای سخت زلزله بم+تصاویر

52
این مطلب مفید بود ؟20
برگرفته از آخرین خبر / م.ف
وبگردی