رزیتا غفاری

بازگشت رزیتا غفاری به تلویزیون با چند سریال + تصاویر

تاریخ انتشار : 6 آذر 1396کد مطلب : 60367زمان مطالعه : 9 دقیقه
رزیتا غفاری بازیگر سریال هاتف بعد از سالها دوری از تلویزیون با چندین سریال در قاب تلویزیون ظاهر شد و درباره علت کم کاری این سالهایش با ما به گفتگو نشست.

علت کم کاری رزیتا غفاری در تلویزیون چه بود

رزیتا غفاری بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان با سریال روزهای بهتر چند هفته پیش مهمان خانه ها مردم شد. این بانوی بازیگر پیش از این سریال هاتف را برای شبکه یک سیما کار کرد و بعد از مدتها دوری از تلویزیون دوباره به دنیای بازی در قاب تلویزیون بازگشت.

این روزها تلویزیون از نگاه بسیاری از منتقدان و اهالی رسانه با رشد چشمگیری روبرو بوده و مردم استقبال فراوانی را از مجموعه های پخش شده طی سال گذشته نشان داده اند.

این استقبال چمشگیر مخاطبان و افزایش کیفی آثار تلویزیونی باعث شده تا بازیگران قدیمی بار دیگر به تلویزیون بازگشته و به طور متعدد در سریال ها به ایفای نقش بپردازند. این اتفاق با حضور گسترده کارگردانان مطرح تلویزیون دو چندان قوت گرفته و بر همین اساس این روزها آثار بسیاری همچون آنام، از یادها رفته و مرد در مرحله فیلمبرداری و تولید به سر می برند.

رزیتا غفاری بازیگر با سابقه سینما و تلویزیون از جمله هنرمندانی است که پس از وقفه ای طولانی بار دیگر با چندین اثر عزم بازگشت به تلویزیون را کرده است. بازگشتی که به اذعان بسیاری از مخاطبان اتفاقی مثبت در کارنامه کاری غفاری خواهد بود.

ناگفته های رزیتا غفاری ازکار و زندگی خصوصی اش

رزیتا غفاری

رزیتا غفاری بازیگر سریال هاتف

رزیتا غفاری به صورت رسمی با بازی در سریال به یاد ماندنی "در پناه تو" به کارگردانی "حمید لبخنده" وارد عرصه تلویزیون شد. موفقیت غفاری در این سریال باعث شد تا بار دیگر حمید لبخنده وی را برای نقشی پر رنگ تر از قبل یعنی برای بازی در سریال "در قلب من" دعوت کند.

پس از آن غفاری به یکی از بازیگران خوب تلویزیونی مبدل شد و توانست طی سالهای دهه هشتاد در 9 اثر تلوزیونی به ایفای نقش بپردازد. از جمله معروف ترین این آثار می توان به "فصل زرد"، "همسفران"، "عمارت فرنگی" و "تبریز در مه" اشاره کرد.

غفاری اما در عرصه سینما کم کارتر بود. وی اولین بار در سال 1375 در فیلم سینمایی "هتل کارتن" به کارگردانی "سیروس الوند" به ایفای نقش پرداخت و دو سال بعد برای فیلم پر سر و صدای "شوکران" ساخته "بهروز افخمی" انتخاب شد.

"پشت پرده مه" از "پرویز شیخ طادی"، "آب و آتش" ساخته "فریدون جیرانی"، "آوازخوان" به کارگردانی "کاظم معصومی" و "یکی بود یکی نبود" ساخته "ایرج طهماسب" معدود آثاری هستند که غفاری در سینما تجربه کرده است.

غفاری با وجود موفقیت های بسیاری که در سینما به دست آورده اما هنوز کارنامه سینمایی پر رنگی ندارد. وی از جمله بازیگرانی است که در آثار نوستالژیک تلویزیون به ایفای نقش پرداخته و به همین دلیل مخاطبان بسیار زیادی را در کنار خود می بیند.

وی این روزها با چهار سریال و مجموعه تلویزیونی به عرصه بازیگری در تلویزیون بازگشته و به همین مناسبت در گفت وگویی تفصیلی به روند غیبت و حضور دوباره این بازیگر محبوب پرداخته ایم که در ادامه خواهید خواند:

شما همواره برای بازی در مجموعه های تلویزیونی مورد تشویق و استقبال قرار گرفته اید اما چندین سال از این عرصه دور شدید. دلیل دوری شما چه بود و چطور بعد از این دوری دست پر به تلویزیون آمدید؟

بله به عنوان بازیگر حضور کمرنگی در تلویزیون داشتم اما فعالیتم در پشت صحنه تلویزیون پررنگ بود. به مدت سه سال درگیر کارگردانی سریال "ماماهوت" بودم که خوشبختانه از شبکه دوم سیما پخش شد و مردم از آن استقبال کردند.

دلیل اصلی دوری شما از بازیگری، کارگردانی ماماهوت بود یا دلیل دیگری هم داشتید؟

واقعیت امر این سریال وقت زیادی از من می گرفت و اتفاقاً در آن بازه زمانی پیشنهادات زیادی داشتم اما نمی توانستم بازی در آنها را قبول کنم.

بعد از پایان تولید ماماهوت به مدت یکسال دیگر هم بازی نکردید، دلیل این دوری یکساله چه بود؟

بعد از پایان پروژه ماماهوت پیشنهاداتی برای بازی داشتم اما نمی خواستم به هر طریقی به تلویزیون برگردم و آثار به نحوی نبودند که نظر مرا برای بازی جلب کنند تا اینکه اواخر ماه پیش چندین کار بسیار خوب در یک بازه زمانی به من پیشنهاد شد.

چه عاملی باعث شد تا به طور متوالی در چند اثر بازی کنید؟

در درجه اول اکثر این آثار از لحاظ کیفی کیفیت خوبی داشتند و از طرفی می خواستم به مردم نزدیک تر شوم. مردم به شدت در فضای مجازی و همین طور در ملاقات های حضوری به من لطف دارند و از من می خواستند که بیشتر بازی کنم و به این نحو می خواستم به نوعی مهربانی مردم کشورم را جبران کنم و این چهار اثر را قبول کردم.

اگر امکان دارد کمی در مورد این آثار بگویید؟

با تازگی قرارداد بازی در سریال "بازی نقاب ها" به کارگردانی "سیروس حسن پور" را پذیرفته ام و به امید خدا یک ماه آینده در بندر ترکمن جلوی دوربین خواهم رفت. البته فیلمبرداری اثر هم اکنون کلید خورده و آزیتا حاجیان بازیگر بزرگ سینما و تلویزیون جلوی دوربین رفته است. با توجه فیلمنامه و تیم تولید و کارگردانی امیدوارم اثری در خور و در شان مردم ایران ارائه دهیم.

بازیگرای مثل شما حتی با اینکه سالها از بازیگری دور شده اید اما همچنان در میان مردم محبوبیت دارید. دلیل این محبوبیت ماندگار چیست؟

فکر می کنم زمانی که ما کار می کردیم کیفیت آثار آنقدر بالا بود که هرکس هم جای من بود جایگاه خود را بین مردم باز می کرد. به نظر من آثار آن دوره به حدی استاندارد و با کیفیت بودند که همه عوامل نزد مردم محبوب می شدند.

رزیتا غفاری

رزیتا غفاری بازیگر سینما و تلویزیون

پس شما دلیل اصلی این محبوبیت را کیفیت آثار می دانید؟

بله. کیفیتی که ابعاد مختلفی را در خود داشت. گروه هایی که آن دوران کنار یکدیگر جمع می شدند به شدت حرفه ای بودند و در کنار گروه حرفه ای، مضمون مناسب باعث شده بود تا مردم از دیدن آثار لذت ببرند. البته اقبال من بود که در آن دوره پیشنهادات زیادی داشتم و به همین دلیل در ذهن مخاطب ماندگار شدم.

شما در برهه ای از زمان حضور موفقی در سینما داشتید اما چند سالی است که دیگر در سینما بازی نمی کنید. آیا امسال فیلمی را برای فجر آماده دارید؟

متاسفانه امسال فیلمی را برای حضور در جشنواره فیلم فجر ندارم. من به شخصه از سینما فاصله نگرفته ام و دوست هم ندارم که فاصله بگیرم اما سینما این روزها راهی را می رود که به بازیگرانی مثل من بازی نرسد.

دلیل این دوری میل شخصی شما بود یا به اجبار کار نکردید؟

سینما مارپیچ است و رابطه های خاص خود را دارد و چون من اهل این بازی ها نبودم کمی از سینما دور افتاده ام.

پس شما هم به باندبازی در سینما اعتقاد دارید؟

به هر حال آدم ها ترجیح می دهند کنار هم کار کنند و شخص دیگری را وارد گروه خود نکنند. اعضای سینما گروه های خودشان را دارند و من چون در هیچکدام از این گروه ها نبودم نتوانستم در سینما بازی چندانی داشته باشم.

در این میان بازیگرانی هستند که در کنار کم کاری شما سالانه شش فیلم در فجر دارند. نظر شما در مورد این مساله چیست؟

امیدوارم هنرمندی که شش کار سینمایی را همزمان در یک سال انجام می دهند به خاطر توانایی اشان با چنین اتفاقی روبرو شده باشد زیرا بازی در شش فیلم کار بسیار سختی است و توانایی به شدت بالایی نیاز دارد.

این پرکاری گویا برخی بازیگران هم نسل شما را قربانی کرده است. این طور نیست؟

این طور بگویم که مردم ما مردم ناآگاهی نیستند و به خوبی با همه چیز آشنا هستند و جای خالی برخی بازیگران را حس می کنند. با این وجود متاسفانه یا خوشبختانه این رویه حضور محدود بازیگران همچنان ادامه دارد. خوشبختانه برای آنهایی که پشت سر هم کار می کنند و متاسفانه برای هم دوره ای های من که با اینکه سالها در سینما کار کرده اند امروز کنار گذاشته شده اند.

تا چه زمانی این بازیگران می توانند به این روند ادامه دهند؟

البته این را هم بگویم که سوپراستارها و نه بازیگران حرفه ای که در سال چندین کار بازی می کنند، تاریخ مصرف دارند و بعد از دوره ای محدود ناخودگاه حذف می شوند. این اتفاق برای اولین بار نبوده و سالها در سینمای ایران تکرار شده که سوپراستارها به یکباره از گردونه بازیگری حذف شده اند.

شما خودتان هیچ وقت به دنبال سوپر استار شدن نبودید؟

به این نوع سوپراستار شدن نمی شود زیاد دل بست در صورتی که بازیگران حرفه ای حتی اگر چندین سال بازی نکنند باز هم در میان مردم محبوب و در خاطره ها باقی خواهند ماند.

بازیگران در سالهای اخیر فعالیت پررنگی در فضای مجازی داشته اند و تا آنجا که می دانم شما هم در صفحه مجازی صفحه شخصی دارید. آیا این مکان برای شما دغدغه ای شخصی است؟

من به شخصه میل چندانی برای حضور در شبکه های مجازی ندارم اما حضور در این رسانه ها بیشتر به خاطر ارتباط با مردم است. آنها نمی خواهند که این ارتباط قطع شود و من هم به همین دلیل است که در شبکه های مجازی فعالیت می کنم.

رزیتا غفاری

گفتگو با رزیتا غفاری بازیگر کشورمان

پس با این وجود داشتن فالوور زیاد برای شما چندان مهم نیست؟

هیچ وقت نخواستم زیاد در فضای مجازی باشم زیرا به نظرم به زندگی حرفه ای و شخصی آدم ها صدمه می زند. هیچگاه دغدغه لایک و فالوور بیشتر نداشتم. کسانی هستند که روزانه پیشنهاد فروش فالوور تقلبی را می دهند اما من فکر می کنم ارزش اصلی انسان های حقیقی هستند که صفحه اجتماعی ما را دنبال کنند.

صحبت هایی مبنی بر انتخاب بازیگران بر اساس تعداد فالوور آنها به میان آمده است. نظر شما در این مورد چیست؟ آیا با این قضیه برخورد مستقیم داشته اید؟

من بعید می دانم که کارگردانان و یا فیلمسازان بخواهند از طریق تعداد لایک یا فالوور کسی وی را برای بازی انتخاب کنند. البته برخی بازیگران کمی شیطنت کرده و می خواهند فالوور تقلبی جذب کنند تا انتخاب شوند اما به راحتی می توان از تعداد لایک ها به حقیقی و تقلبی بودن آنها پی برد.

پس معیار موفقیت و حضور یک بازیگر فعالیت بالای او در فضای مجازی نیست؟

بازیگری که مورد توجه مردم است چه در فضای مجازی باشد چه نباشد از طرف فیلمسازان شناسایی شده و به وی پیشنهاد می شود. البته این هم هست که کارگردانان از بازیگران روی بورس استفاده بیشتری می کنند و نمی شود این مساله را کتمان کرد.

شما همواره در نقش های متفاوتی بازی کرده اید. این تغییر در شخصیت ها اتفاقی بود یا خودتان دوست دارید با چالش تازه روبرو شوید؟

من خودم انتخاب می کنم که نقش هایم با هم تفاوت داشته باشد. پیشنهاد زیاد است ولی نمی شود به همه آنها بله گفت. پیش تر از این بارها پیشنهاد نقش اول سینمایی به من می شد اما چون توقع مرا در قبال یک نقش بر آورده نمی کرد آن را نمی پذیرفتم. برای من صرف بازی کردن مهم نیست بلکه باید نقشی را بازی کنم که توانایی مرا به ورطه آزمایش بگذارد.

بعد از سالها تجربه بازیگری آیا هنوز هم به سیمرغ بلورین جشنواره فجر و یا سایر جوایز فکر می کنید؟

اینکه یک بازیگر به سیمرغ بلورین فجر فکر نکند اشتباه است زیرا هر بازیگری دوست دارد در رتبه بالای کار خود قرار بگیرد اما این را هم بگویم که گرفتن این جایزه خیلی در آینده کاری بازیگر تاثیرگذار نبوده و به نوعی تعیین کننده نیست.

یعنی اگر یک بازیگر سیمرغ بگیرد سال آینده کارهای بیشتری به او پیشنهاد نمی شود؟

همه اینها مقطعی است. همسر من در بخش طراحی گریم فعالیت می کرد و توانست سیمرغ بلورین جشنواره را به خانه بیاورد اما این جایزه اتفاق خاصی را به همراه نداشت و باعث پرکارتر شدن وی نشد.

شما سابقه بازی با نسل های متفاوتی از بازیگران را داشته اید. آیا بازیگری هست که بیش از همه جایش در عرصه بازی خالی باشد؟

جای خالی بسیاری از بازیگران قدیمی در عرصه بازیگری خالی است. به نظر من بازیگران بزرگ ما غایب هستند و برخی که کاربلد نیستند روی کار آمده اند. سالهای گذشته با بهترین های بازیگری یک کار را می بستند اما این روزها حداکثر یک یا دو بازیگر خوب در هر اثری حضور دارند پس بهتر است که به جای اینکه بگویم جای چه کسی خالی است بگویم چه تعداد از بازیگران خوب ما باقی مانده اند. متاسفانه تعداد زیادی از بازیگران بزرگ ما خانه نشین شده اند و معدود بازیگر حرفه ای در کارها حضور دارند.

برای صحبت پایانی آیا مساله یا اتفاقی مانده که بخواهید در مورد آن صحبت کنید؟

صحبت خاصی باقی نمانده اما امیدوارم بتوانم همواره و همیشه برای مردم کارهای خوب بازی کنم تا اگر روزی هم از بازیگری دور شدم باز هم از من به نیکی یاد کنند. در درجه دوم امیدوارم وضعیت سینما و بازیگری ما نسبت به گذشته بهتر شده و به افراد با تجربه باز هم بها داده شود تا بتوانند توانایی های خود را در عرصه بازیگری به اشتراک بگذارند.

بازگشت رزیتا غفاری به تلویزیون با چند سریال + تصاویر

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
برگرفته از خبرگزاری میزان / م.ف
برچسب : رزیتا غفاری
وبگردی