درسا درخشانی

اخراج درسا درخشانی شطرنج باز ایرانی به خاطر کشف حجاب

تاریخ انتشار : 3 اسفند 1395کد مطلب : 44895زمان مطالعه : 2 دقیقه
درسا درخشانی به خاطر نداشتن حجاب و برادرش برنا درخشانی به خاطر بازی با اسرائیل از تیم ملی شطرنج اخراج شدند.

اخراج برنا و درسا درخشانی از تیم ملی شطرنج

درسا درخشانی دومین شطرنج باز زن ایرانی است که علاوه بر کسب درجه استاد بزرگ بانوان، در سن 18 سالگی و در هشتاد و هفتمین کنگرهٔ شطرنج جهان عنوان استاد بین المللی شطرنج را به دست آورد.

حضور درسا و برنا درخشانی در مسابقات آزاد شطرنج جبل الطارق واکنش تند فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران را در پی داشته است. پیش تر یک نشریه آلمانی درسا درخشانی را “یکی از برترین بازیکنان شطرنج جهان” نامیده بود. به دنبال حضور بدون حجاب یک شطرنج باز ایرانی در تورنمنت جبل الطارق و مسابقه دادن برادر او با یک شطرنج باز اسرائیلی، یکی از نمایندگان مجلس ایران خواهان برخورد دستگاه های امنیتی با رئیس فدراسیون شطرنج شده است.

درسا درخشانی

درسا درخشانی بدون حجاب

برنا درخشانی 15 ساله با الکساندر هوزمان از اسرائیل مسابقه داد و درسا درخشانی شطرنج باز 18 ساله بدون حجاب در این مسابقات حاضر شد. به دنبال انتشار این خبر مهرداد پهلوان زاده، رئیس فدراسیون شطرنج ایران با این که گفت این دو نفر بدون حمایت فدراسیون و به صورت شخصی در این مسابقات شرکت کرده اند، از محرومیت آن ها خبر داد.

او گفت:“اولین اقدام ما این است که این افراد را از تمام مسابقاتی که در ایران و به نام ایران برگزار می شود، محروم می کنیم و دیگر شانس حضور در تیم ملی را نخواهند داشت.” درسا درخشانی در اسپانیا دانشجو است اما برادرش برنا در ایران زندگی می کند.

درسا درخشانی

برنا و درسا درخشانی

(صداوسیما) با انتقاد از فدراسیون شطرنج حضور این دو شطرنج باز را در مسابقات جبل الطارق نوشت:“در اولین مورد دعوت از نایجل شورت، شطرنج باز انگلیسی بود که اظهاراتی علیه ایران داشته و پس از آن نیز در حالی که هنوز وزارت امور خارجه ورود آمریکایی ها را به ایران آزاد اعلام نکرده بود، پهلوان زاده ورود سه شطرنج باز آمریکایی را برای مسابقات جهانی زنان تایید کرد.”

درسا درخشانی

اخراج برنا و درسا درخشانی

احمد سالک، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس مبارزه با اسرائیل را از “اصول ده گانه دکترین انقلاب دانست و گفت:“لزومی ندارد افراد دو تابعیتی و اشخاصی که اعتقادی به نظام ندارند، زیر پرچم ایران در یک مسابقه ورزشی شرکت کنند. چه ارگانی این افراد را برای فعالیت در ورزش کشور انتخاب کرده است؟ آیا وزارت ورزش روی این مسائل نظارتی ندارد که قصد دارد تنها با یک عذرخواهی ماجرا را تمام کند… کنترل و برخورد با این موضوع در حیطه کاری دستگاه های امنیتی است.”

اخراج درسا درخشانی شطرنج باز ایرانی به خاطر کشف حجاب

3.373
این مطلب مفید بود ؟4825
برگرفته از بهار -/ح
وبگردی