آرتروز گردن
آرتروز گردن به درد و کشیدگی مهره های گردن گفته میشود که با سبک زندگی غلط و افزایش سن و سائیدگی مهره ها رخ میدهد.

مهم ترین دلایل بروز آرتروز گردن

آرتروز گردن از مشکلات شایعی است که عده زیادی از مردم تجربه آن را دارند و از دردهای مزمن آن رنج می برند . دلایل زیادی میتواند در بروز آرتروز گردن دخیل باشد اما سبک زندگی غلط از مهم ترین دلایل در بروز آرتروز گردن است.

از جمله تغییراتی که در ستون فقرات در بیماری آرتروز گردن ایجاد می شود عبارتند از ایجاد تغییرات در ساختار دیسک های بین مهره ای و پس از آن برجسته شدن آن به درون کانال نخاعی و نیز ایجاد سوراخ های بین مهره ای و همچنین ایجاد خارهای استخوانی در لبه مهره ها و به دنبال آن به هم خوردن انحنای طبیعی

آرتروز گردن به درد، کشیدگی و سفتی مهره های گردن گفته می شود که عوارض جدی برای سلامت بدن به همراه دارد.

این مشکل که اغلب به علت افزایش سن و سائیدگی مهره ها رخ می دهد در صورت انجام دقیق مراقبت های درمانی به خوبی کنترل می شود. داروهای خوراکی و درمان های فیزیکی برای درمان این عارضه مفید است.

دلایل بروز آرتروز گردن و روشهای درمانی آن

از جمله دلایل بروز آرتروز گردن می توان به سابقه ژنتیکی گردن درد و دردهای استخوانی در خانواده، استعمال دخانیات، دارا بودن مشاغلی که به شدت با حرکت سر و گردن در ارتباط هستند و طی آن فرد مجبور به حمل بارهای سنگین است، افسردگی و اضطراب، آسیب یا صدمه به گردن، داشتن عادت های اشتباه مانند خم کردن گردن به سمت پایین برای خواندن کتاب، کار با تلفن همراه و رایانه یا رانندگی به مدت طولانی اشاره کرد.
آرتروز گردن

آرتروز گردن به کشیدگی مهره های گردن گفته میشود

داشتن سردردهای طولانی، احساس بی حسی و ضعف دربازوها، دستها و انگشتان، مشکل در راه رفتن، اسپاسم های عضلانی در گردن و شانه ها از دست دادن تعادل، ضعف دستها و پاها را می توان عواملی برای بروز آرتروز گردن دانست.
 
پزشک معمولاً پس از اینکه بیمار احساس درد در ناحیه گردن داشته باشد با انجام آزمایش های تشخیصی و معاینه گردن، شانه، بازو و حتی پاهای بیمار و در موارد تکمیلی بررسی اسکن تصویری فرد از قبیل تصاویر MRI یا سی تی اسکن، یا عکسبرداری اشعه X می تواند شدت عارضه را شناسایی کند و متناسب با نوع عارضه، سن بیمار، سابقه بیماری های زمینه ای و جنسیت بیمار شیوه های درمانی را پیشنهاد کند.
 
آرتروز دقیقا چه بلایی سر گردن می آورد؟
بدن معمولاً همزمان با افزایش سن دچار افت استخوانی و پوکی استخوان می شود، اما این حالت در برخی افراد شدید بوده و در برخی دیگر به صورت خفیف تر رخ می دهد.
 
ستون فقرات بدن انسان از 24 استخوان به نام مهره ها تشکیل شده که این مهره ها بر روی هم قرار می گیرند و یک کانال تشکیل می دهند. درون این قالب های استخوانی نخاع بدن انسان قرار می گیرد.
 
گردن دارای هفت مهره کوچک است که از قاعده جمجمه آغاز می شود و به ستون فقرات متصل می شود و مسئول حرکت دادن سر و گردن است.
 
نخاع و اعصاب اطراف آن که در ستون مهره ها قرار دارند مسئول ارتباط مغز با ماهیچه ها هستند و به این ترتیب دستور حرکت اندام های مختلف بدن ارسال می شود.
 
بر اساس آمارها ابتلا به «اسپوندیلوز گردن» یا همان آرتروز گردن در بیش از 85 درصد افراد بالای 60 سال به چشم می خورد و اغلب با علائمی چون سفتی و درد همراه است.
 
روش های درمانی
پزشکان ابتدا روش های غیر تهاجمی و غیر جراحی را به بیمار پیشنهاد می کنند که شامل انجام ورزش های خاص برای تسکین درد و نیز تقویت و کشش عضلات ضعیف شده است.
 
طول این دوره از درمان ها متفاوت است اما به طور کلی بین شش الی هشت هفته به طول می انجامد یا امکان دارد از یک فیزیوتراپیست استفاده شود.
 
استفاده از دارو نیز یکی دیگر از روش های درمانی است که معمولاً به اصرار بیمار و باید برای مدت زمان محدود مورد استفاده قرار گرفته و شامل انواع مسکن ها و داروهای ضد درد است.
 
استفاده از کیسه های آب یخ یا گرم و ماساژ هم از جمله دیگر درمان ها برای تسکین درد ناشی از آرتروز گردن است.
 
تزریق دارو به مهره های گردن یکی دیگر از روش های درمانی برای التیام درد گردن است. این شیوه درمانی داروهای استروئیدی به مناطق خاصی تزریق می شوند که می تواند حرکت را به عضلات ضعیف شده بازگرداند و به این ترتیب فرد دچار درد کمتری شود.
 
درمان های جراحی برای این مشکل معمولاً توصیه نمی شوند مگر مواردی که بیمار دچار درد غیر قابل تحمل باشد و یا درد مهره های گردن او حالت پیش رونده داشته باشد.
 
در صورتی که بیمار دچار ضعف عضلات بازو یا بی حسی و سرگیجه های شدید باشد پزشکان چاره ای جز جراحی برای برداشتن فشار از روی عصب نخاعی بیمار ندارند.
کارشناسان توصیه می کنند مراقبت و پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. از این رو، انجام ورزش، خودداری از استعمال دخانیات، مصرف غذاهای سالم به ویژه لبنیات، حمل صحیح اشیا و استراحت کافی همگی می توانند باعث حفظ سلامتی و جلوگیری از ابتلا به آرتروز گردن در میان سالی و سالمندی شوند.

دلایل بروز آرتروز گردن در سبک زندگی شماست!

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از باشگاه خبرنگاران / م.ف
برچسب : آرتروز
وبگردی