تعویض کابل باطری
کابل های باطری خودرو کار انتقال برق از باتری به دیگر اجزاء را انجام می دهند که باید بعد از استفاده بیش از حد و در صورت خرابی آن ها را جایگزین و تعویض کنید.

آموزش تعویض کابل باطری خودرو

اگر چه به نظر ساده است، اما کابل های باتری یکی از مهم ترین اجزای سیستم الکتریکی خودرو هستند.آن ها به عنوان یک اتصال اصلی بین منبع اصلی خودرو، باتری، و راه اندازی، شارژ، و سیستم های الکتریکی عمل می کنند.به دلیل ماهیت عملیاتی باتری های خودرو، کابل های باتری اغلب مستعد خوردگی در داخل و هم در ترمینال هستند.

هنگامی که خوردگی بر روی ترمینال ها یا درون سیم ایجاد می شود، مقاومت کابل افزایش می یابد و کارآیی آن کاهش می یابد.در موارد جدی تر، اگر کابل های باتری بیش از حد خورده شده باشند و یا مقاومت آن ها زیاد شود، ممکن است یکی از آنها دچار مشکل شود، معمولاً به شکل شروع مشکلات یا مشکلات متناوب الکتریکی هستند.

چون کابل ها معمولاً نسبتا ارزان هستند، همیشه توصیه می شود زمانی که بیش از حد استفاده و فرسوده شده اند، جایگزین شوند.در این مرحله از طریق راهنمای گام به گام در بخش دانستنی های اتومبیل در نمناک ، ما به چگونگی بازرسی، برداشتن، و نصب کابل های باتری، با استفاده از چیزی بیش از چند ابزار دست پایه می پردازیم.

تعویض کابل باطری

کابل باطری خودرو را چگونه تعویض کنیم؟

آموزش مرحله به مرحله تعویض کابل های باطری ماشین

بخش 1 از 1:جایگزینی کابل های باتری:

مواد مورد نیاز:

  • مجموعه پایه ای از ابزارهای دستی
  • ابزارهای تمیز کننده پایانه
  • تمیز کننده باتری
  • کاتر سنگین

تعویض کابل های باتری:

مرحله 1:بررسی اجزای باتری.

کابل های باتری که می خواهید تعویض کنید را بررسی کنید. هر دو کابل های مثبت و منفی را در تمام طول مسیر از ترمینال های باتری به جایی که به وسیله نقلیه متصل می شوند، دنبال کنید. کابل ها را شناسایی کنید تا تعویضتان صحیح باشد، یا اگر کابل ها عمومی هستند، کابل های جدید دارای طول کافی برای تعویض کلیدهای قدیمی باشند.

بررسی باتری خودرو

بررسی باطری خودرو بری تعویض کابل ها

چگونه کابل های باتری خودرو را می توان تعویض کرد؟

مرحله 2:برداشتن پایانه باتری منفی.

هنگام جدا کردن باتری خودرو، استانداردش این است که ابتدا پایانه منفی را حذف کنید. این کار اتصال زمین را از سیستم الکتریکی وسیله نقلیه حذف می کند و امکان هر گونه شوک الکتریکی تصادفی را از بین می برد.

پایانه منفی باتری معمولاً توسط کابل باتری سیاه یا با علامت منفی مشخص شده روی پایانه شناخته می شود. پایانه منفی را قطع کرده و کابل را ازسر راه کنار بکشید.

مرحله 3: حذف پایانه مثبت.

هنگامی که پایانه منفی حذف شد، به همان شکل پایانه مثبت را حذف کنید. پایانه مثبت با علامت اضافه، مقابل منفی است.

مرحله 4: برداشتن باتری از موتور.

زمانی که هر دو کابل قطع شده اند، هر گونه مکانیسم ایمن در پایه یا بالای باتری را از بین می برند و سپس باتری را از دهانه موتور جدا می کنند.

برداشتن باتری خودرو

جدا کردن باتری از موتور برای تعویض کابل باطری خودرو

راه و روش تعویض کابل باطری ماشین

مرحله 5:قطع کردن کابل های باتری.

هنگامی که باتری برداشته شده است، هر دو کابل را به جایی که آنها را به وسیله نقلیه متصل می کنید، متصل کنید و هر دو را جدا کنید. معمولاً کابل باتری منفی به موتور و یا جایی در کادر خودرو نصب می شود، در حالی که کابل باتری مثبت معمولاً به یک جعبه فیوز متصل می شود.

مرحله 6:مقایسه کابل های حاضر با کابل های تعویضی.

زمانی که کابل ها برداشته می شوند، آن ها را با کابل های تعویض خود مقایسه کنید تا مطمئن شوید که جایگزین ها صحیح هستند. دقت کنید که طول آن ها کافی باشد.

اگر کابل ها استاندارد هستند، زمان بگذارید و در صورت لزوم با استفاده از ابزارهای برش آن ها را اصلاح کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که اگر لازم باشد به دقت هر دو ترمینال را بررسی کرده و آن ها را با موارد سازگار جایگزین کنید.

برداشتن کابل باطری

تعویض و جایگزینی کابل باطری ماشین

روش تعویض کابل باطری را یاد بگیرید

مرحله 7: نصب کابل ها.

زمانی که تایید کردید که کابل های تعویضی با وسیله نقلیه شما کار خواهند کرد، به همان ترتیبی که برشان داشتید، آن ها را نصب کنید. چنانچه در این بخش از نمناک گفته ایم هنگام چفت کردن کابل ها، دقت کنید که سطوح تماس هر دو تمیز و عاری از هر گونه کثیفی و یا خوردگی باشند، و این که شما بولت ها را خیلی چفت نکنید.

هر دو کابل را به وسیله نقلیه ایمن کنید، اما آن ها را به باتری متصل نکنید.

مرحله 8:تعویض باتری.

از هر دو دستتان برای قرار دادن دقیق باتری به دهانه موتور برای نصب دوباره آن استفاده کنید.

تعویض باتری

نحوه نصب باتری و کابل باطری خودرو

چگونه کابل باطری خودرو را تعویض کنیم؟

مرحله 9:تمیز کردن پایانه های باتری.

هنگامی که باتری به طور کامل نصب شد، هر دو ترمینال را با استفاده از تمیز کننده ترمینال باتری به طور کامل تمیز کنید. پایانه ها را خیلی خوب و عالی تمیز کنید، هر گونه خوردگی که ممکن است بین پست ها و ترمینال ها وجود داشته باشد را پاک کنید.

مرحله 10:راه اندازی مجدد کابل های باتری.

هنگامی که ترمینال ها تمیز هستند، دوباره به نصب کابل های باتری به پست های مربوطه خود ادامه دهید. ابتدا کابل مثبت باتری را نصب کنید، و سپس منفی.

کابل باتری خودرو

نصب کابل های مثبت و منفی باطری ماشین

مرحله 11:تست خودرو.

در این مرحله، نصب کامل است. اتومبیل را روشن کنید تا مطمئن شوید که قدرت در موتور وجود دارد و سپس وسیله نقلیه را برای اطمینان از اینکه همه چیز درست کار می کند، تست کنید.

در اغلب موارد جایگزینی کابل های باتری یک روش بسیار ساده است که معمولاً تنها با چند ابزار دستی انجام می شود. با این حال، اگر شما احساس راحتی نمی کنید، یک تعمیرکار حرفه ای می تواند کابل های باتری شما را تعویض کند.

آموزش کامل تعویض کابل های باطری خودرو + تصاویر

2.311
این مطلب مفید بود ؟56
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی