تقویت تخمک

خوراکی هایی برای تقویت تخمک و تخمدان

کد مطلب : 36297تعداد نظرات : 28 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
مواد غذایی مثل آوکادو و کنجد و توت و ... باعث تقویت تخمک گذاری در زنان می شوند که منجر به جذب بهتر اسپرم و بارداری هرچه سریع تر خواهد شد.

تقویت تخمک و تخمک گذاری با مواد غذایی و آنچه در تغذیه باید لحاظ کرد

برای یک زن، تخم ک های سالم در تخمدان ها، نظم چرخه قاعدگی، باروری را در آینده و توانایی او را مشخص می کند. سوالی که ممکن است در حال حاضر در ذهن شما باشد این است که "چگونه یک زن تضمین می کند که تخمک های او سالم هستند؟"هیچ پاسخی برای این مساله وجود ندارد زیرا طیف گسترده ای از عوامل وجود دارند که بر کیفیت تخمک تولید شده و نیز سلامتی آن تاثیر می گذارند. تغییرات ساده زندگی، تغذیه برنامه ریزی شده و رژیم غذایی سالم می تواند کیفیت تخمک و تخمک گذاری را بهبود بخشد و همچنین احتمال حامله شدن را افزایش دهد.

عوامل متعددی تاثیراتی بر تخمدان ها و تخمک های تولید شده می گذارند. باروری سالم براساس عوامل محیطی، هورمون ها، استرس، چرخه قاعدگی سالم، گردش خون و رژیم غذایی استوار است.

تقویت تخمک در طب سنتی

چرا کیفیت تخمک ها مهم است؟

سنگ بنای باروری سالم، سلامت تخمک های شماست که بر احتمال بارور سازی آن ها تاثیر می گذارد و همچنین احتمال حامله شدن را تعیین می کند.در سال های گذشته گفته می شد که سلول های تخمک ها در طی سالهای زندگی اصلا تولید نمی شوند و در زمان جنینی همه آنها تولید نمی شدند بلکه فقط بارور و رها سازی می شوند.

با این حال الان ثابت شده که سلول های تخمدان این توانایی را دارند که خودشان در طی سال ها تخمک های بیشتری را تولید کنند.سن تاثیری بر کیفیت تخمک ها دارد. تخمدان تخم را می گیرد، همانطور که بزرگ تر می شوید، تخمدان فضای قابل دوام و بهینه ای برای تخمک گذاری فراهم می کند تا آنها را حفظ کنند.شما می توانید یک تخمدان سالم با رژیم غذایی، خوردن مکمل ها و گردش خون افزایش یافته در سیستم تولید مثل خود داشته باشید.

یک چرخه 90 روزه برای یک تخمک طول می کشد تا برای تخمک گذاری آماده شود ؛ قبل از اینکه به بلوغ کامل برسد عوامل مفسد و عوامل ناسالم نیز آن را تحت تاثیر قرار می دهند ؛ توضیحاتی ارائه شد تا در ادامه این بخش از سلامت نمناک به روش ها و مواد غذایی اشاره کنیم که برای تقویت تخمک گذاری توصیه می شود.

کیفیت تخمک

تقویت تخمک گذاری با راهکارهای مفید و تغذیه مناسب

1. جریان خون و اکسیژن زایی مناسب:

کاهش جریان خون به علت کم ورزش کردن، کم آبی و غلظت خون می تواند جریان خون غنی از اکسیژن را برای سلامتی تخم ک و تخمدان سالم محروم کند.ننوشیدن آب کافی می تواند جریان خون را در سیستم تولید مثل مختل کند. هر روز آب بنوشید و از یک برنامه روتین ورزشی پیروی کنید که شامل راه رفتن، دویدن یا یوگا برای تحریک گردش خون تازه به سلول ها در تخمدان ها و رحم است.

2. ماساژ باروری:

ماساژ شکمی یکی از بهترین روش های درمانی است که جریان خون را به رحم و تخمدان افزایش می دهد و جریان خون اکسیژن دار تازه را هم زیاد می کند و خون راکد را از بین می برد. درمانگری که تخصص باروری است را پیدا کنید و ماساژ خود را از روز بعد از اتمام پریودتان آغاز کرده و تمام طول ماه را ادامه دهید.توصیه می شود حداقل چهار ماساژ در هفته داشته باشید.

ماساژ تخمک

3.تعادل هورمونی:

استرس، رژیم غذایی نامناسب و دیگر بیماری های سبک زندگی باعث عدم تعادل در هورمون ها می شود.این باعث می شود که تخمک خنثی شود، چرخه باروری اش قطع شود و تخمک گذاری اتفاق نیفتد.سعی کنید استرس کمتری داشته باشید و رژیم غذایی سالم داشته باشید تا تعادل هورمونی و یک سیستم غدد درون ریز را در هنگام تلاش برای حامله شدن کسب کنید.

4. غذاهای مغذی:

رژیمی که غنی از اسید فولیک باشد، تخمدان را حمایت می کند و همچنین تخم های سالم تولید می کند.مطمئن شوید که سبزیجات برگ دار، محصولات لبنی و ماهی را در رژیم غذایی خود دارید تا از سلامت تخمک هایتان پشتیبانی کنید.

ماهی برای باروری

رژیم باروری برای بهبود کیفیت تخمک ها و تقویت تخمک گذاری

به رژیم غذایی متعادل و سالم پایبند باشید که باروری شما را بهبود خواهد بخشید. در این بخش از نمناک لیستی از برخی غذاهای خوش مزه آورده شده است تا سلامتی تخمدان و تخمک های شما را افزایش دهد.

1. آوکادو برای تقویت تخمک گذاری :

این سوپر خوراکی مقدار چربی بالایی در میوه ها دارد که به سلامتی تخمک ها کمک می کند.آوکادو چربی زیادی دارد (چربی خوب مورد نیاز بدن است) که به حفظ سلامت باروری خوب کمک می کند. آن ها می توانند به صورت ساندویچ، سالاد و یا حتی به صورت دیپ مصرف شوند.

2. حبوبات و عدس مناسب تقویت تخمک گذاری:

عدم وجود آهن در بدن شما می تواند منجر به عدم تخمک گذاری شود.لوبیا و عدس منبع غنی آهن و دیگر ویتامین ها و مواد معدنی هستند که برای باروری حیاتی می باشند.مهم است که هر روز یک وعده لوبیا و عدس را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

حبوبات

3. تقویت تخمک گذاری با آجیل و میوه های خشک:

میوه های خشک و آجیل ها یک منبع بزرگ از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی هستند.سلنیوم آنتی اکسیدانی است که جلو رادیکال های آزاد را می گیرد و تولید تخمک های بهتری را اداره می کند.

4. کنجد تقویت کننده تخمک گذاری:

این دانه ها غنی از روی هستند و به تولید هورمون های مسئول سلامت تخمک ها کمک می کنند.دانه های کنجد غنی از چربی های اشباع شده می باشند.

هوموس حاوی تاهینی است (خمیر دانه کنجد)، پی هوموس در رژیم غذایی شما راهی خوب برای افزایش سلامت تخمک هاست.همچنین اگر نمی خواهید به تنهایی آن را بخورید ، دانه های کنجد را می توانید به غلات و سالاد اضافه کنید.

کنجد

5. تقویت تخمک گذاری با توت ها:

این میوه ها حاوی آنتی اکسیدان های قوی هستند که از تخمک ها در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کنند. این سوپر خوراکی ها شما را در مقابل تعدادی از مشکلات محافظت می کنند.

آن ها را می توانید خالی بخورید یا در سالاد میوه یا اسموتی ها مصرف کنید. به شما توصیه می شود هر هفته حداقل سه وعده از این توت ها را بخورید.

6. تقویت تخمک گذاری با سبزیجات پر برگ سبز:

اسفناج، کلم پیچ، و دیگر سبزیجات پر شاخ و برگ غنی از اسید فولیک، آهن، منگنز، کلسیم و ویتامین A هستند. هر روز حداقل دو وعده سبزیجات سبز را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

سبزیجات

7. تقویت تخمک گذاری با ریشه ماکا:

ریشه گیاه ماکا شگفت انگیز است و شامل 31 مواد معدنی مختلف و 60 فیتونوترین است.اعتقاد بر این است که سلامت اسپرم و تخمک را افزایش می دهد.

تعادل هورمونی را تثبیت می کند و میل جنسی را افزایش می دهد و این محصول را می توان پودری یا در یک کپسول خرید.پودر ریشه ماکا را می توان به اسموتی ها اضافه کرد و یا حتی برای ساختن شکلات مورد استفاده قرار می گیرد.

8. زنجبیل برای تقویت تخمک گذاری:

زنجبیل هم خواص ضد التهابی دارد که گردش خون را افزایش داده و هضم سالم را ترویج می دهد.این کار به کاهش هر گونه ناراحتی در سیستم تولید مثل چرخه های پریودی سالم و کاهش التهاب اعضای تناسلی کمک می کند.یکی از بهترین راه ها برای گنجاندن زنجبیل در رژیم غذایی، نوشیدن مقداری چای زنجبیل است.

زنجبیل

9. تاثیرات دارچین در تقویت تخمک گذاری:

دارچین برای بهبود عملکرد تخمدان ها مشهور است و تولید تخمک مناسب را با تحریک مقاومت انسولین تسریع می کند.به زنانی که مبتلا به سندرم پلی کیستیک تخمدان هستند، توصیه می شود که دارچین را به رژیم غذایی خود اضافه کنند.یک چهارم قاشق چای دارچین را هر روز مصرف کنند.

10. فواید آب برای تقویت تخمک گذاری:

به لحاظ فنی آب یک جز ضروری برای سلامت تخمک هاست.هدف شما نوشیدن 8 لیوان آب در روز است از نوشیدن آب ها با بطری های پلاستیکی خودداری کنید.مواد شیمیایی بطری های پلاستیکی می توانند تاثیر منفی بر سلامتی تخمک ها بگذارند.

آب خوردن

روش های دیگر بهبود سلامت زن:تقویت تخمک گذاری برای بارداری 

ممکن است نگران کیفیت تخمک های تولید شده در بدنتان باشید، به خصوص اگر سن 35 سالگی را رد کرده باشید.چیزهای قابل توجهی وجود دارد که شما می توانید برای بهبود کیفیت تخمک تولید شده خود استفاده کنید.

از مکمل های ویتامینی گرفته تا ترکیب های گیاهی برای تغییر سبک زندگی، اینها چندین روش تجویز شده برای بهبود بهداشت باروری هستند. تغییرات ساده در سبک زندگی شما می تواند تاثیر زیادی بر سلامت تولید مثلی شما داشته باشد.این کارها سلامتی تخمدان ها و کیفیت تخمک تولید شده برای تعیین بقا یک زن برای حامله شدن است.

تغذیه قبل بارداری

این روشی است که شما می توانید کیفیت تخمک ها را در طول دوران بارداری بهبود ببخشید.

1. از کافئین، الکل و سیگار دوری کنید:

سیگار هرگز برای سلامتی خوب نبوده و حتی منجر به از بین رفتن تخمک ها در تخمدان ها شده است.

2. مدیریت استرس:

استرس باعث تولید هورمون هایی مثل کورتیزول و پرولاکتین می شود که می تواند به تولید تخمک و تخمک گذاری ضربه بزند.

کنترل استرس

3. تغذیه سالم:

یک درمان طبیعی برای سلامت تخمک خوب در زنان غذایی است که با سبزیجات برگ دار، ماهی، آجیل و میوه های تازه پر می شود تا به تخمک های شما کمک کند که سالم بماند و باروری را افزایش دهد.

از غذاهای سرخ شده، فرآوری شده یا گوشت و نمک اضافی و شکر پرهیز کنید.

4. رسیدن به یک شاخص توده بدنی سالم و طبیعی ( BMI ):

چاقی برای جلوگیری از روند تولید و افزایش وزن اکسیداتیو در بدن می تواند منجر به مشکلات باروری شود، چرا که تعادل هورمونی را تغییر می دهد و تخمک گذاری را مختل می کند. این شاخص باید بین 18.5-24.9 باشد. به عنوان مثال ، زنی که 5 فوت و 6 اینچ قد دارد باید وزنی بین 70 - 52 کیو گرم داشته باشد. سعی کنید با خوردن غذا و ورزش مناسب وزن سالم بمانید.

بهبود تغذیه

5. گردش خون:

گردش سالم خون در اندام های تولید کننده تخمک و تخمدان ها برای عملکرد خوب مفید است و غنی از اکسیژن هستند که در تولید سالم تخمک مورد نیاز است.کم آبی می تواند جریان خون را کاهش دهد اگر آب کافی ننوشید یوگا تمرین بسیار خوبی برای افزایش گردش خون است.

مواد غذایی برای تقویت تخمک و سلامت تخمدان

4.61612
این مطلب مفید بود ؟1485127
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/س
28 نظر به ثبت رسیده است
ژ1395-11-09
ایا خوردن روزی یک عدد تخم مرغ اب پز میتواند دلیل تنبلی تخمدان شود
29069
خانم شهری 1396-03-28
نه اتفاقا من تنبلی تخمدان دارم دکتر گفته روزی یک عدد تخم مرغ ابپز بخورم
8545
مینا1395-12-08
8روزازپریودم گذشته بیبی چکم منفی نشون میده بنظرتون تنبلی تخمدان داذم یاباردارم
10137
ناشناس1396-01-23
باسلام.سه احتمال هست ممکنه حامله باشید اما هورمونهای حاملگی هنوز به حدی نرسیده که نشون داده بشه-2-گاهی نظم هورمونی بدن بهم میریزه و دیر یا زود پریود میشید-به احتمال خیلی کم ممکنه کیست تخمدان داشته باشید.
4624
فاطمه1396-02-13
سلام،ایا عفونت باعث نازا میشود
12151
سارا1396-06-17
سلام عفونت در بارداری نقش مهمی دارد
4925
شادی1396-06-11
سلام. اینکه دکتر زنان بگن که تخمک و اسپرم با هم ناسازگاری دارن یعنی چی. ممنونم.
13148
shabnam1396-06-26
40 ساله هستم در چکاب تعداد تخمک هام کم شده ایا راهی برای افزایش هست هنوز ازدواج نکردم
23780
علي1396-07-03
موردي نداره،ازدواج كن
4826
عزی1397-01-28
من شنیدم کسانی که پرولاکتین نرمالی دارند جوشانده انجیر و هویج ذخیره تخمدان رو افزایش میده
5827
رویا1396-07-06
سلام. خسته نباشید.من چند ماهه اقدام به بارداری کردم ولی باردار نشدم این ماه که سونو واژینال دادم دکتر گفت که هیچ تخمکی ندارم ماههای قبل هم فقط یک یا دو تخمک داشتم خیلی نگرانم شما بگین من برای افزایش تخمک چیکار کنم؟خیلی ناامید شدم راهنماییم کنید.ممنون
312104
فرهادی1397-01-06
سلام باهمکاری شوهرت میری متخصص زنان یه آمپول برات مینویسه بدنت سریع تخمک گذاری شروع میکنه بعدازپریودت نزدیکی میکنی اگه آزمایشی داری ببر نشون بده قبل ازرفتنت به دکتر اگه میتونی برودکتر بگویه آزمایش دراین مورد برات بتویسه جوابش ببر متخصص خیلیا اول ازدواج همین طور هستن
3315
زینب1396-07-10
سلام 22 روزه ک ivf انجام دادم و جواب ازمایشم منفی بوده داروهامم دو هفتس قطع کردم یه نصفه روز پریود شدم ک یه لخته گوشت اندازه نخود سفید رنگ ازم اومد دیگم پریودم تموم شد ولی دو تا جنین کاشتم این ک نصفه روز پریود شدم عادیه؟؟؟
14468
الهام1396-07-11
سلام من ۳۰ سالمه سه ساله برای بارداری اقدام کردم نسده دکتر گفت ذخیره تخمدانت پایئنه ای وای اف پیشنهاد داد که اونم متاسفانه نگرفت الان میخام دوباره طبیعی اقدام کنم شما چه دستوری میفرمایئد چیزی هست که شانس برداری منو بالا ببره؟
24389
باران1396-09-20
سلام دوستان.. روزسیزده پریودمه، سونوگرافی انجام دادم گفت فولیکول سمت چپ 4سمت راست 9/6خیلی ضعیفه؟ به نظرتون چیکارکنم؟
10254
ماري1397-05-29
من همين مشكل داشتم دكتر گفت از شب 5 پريودي كلوميفن و روز 8 پريودي استراديول استفاده كنم و 13 روز سيكل سونو فوليكول بدم بعد اقدام به بارداري بشه
4012
سارا1397-02-23
سلام من 20سالمه دوساله ازدواج کردم ..علاقه زیادی ب بچه دارم اما تاحالا نتونستم باردار بشم..دکتر رفتم گفته تنبلی تخمدان و کیست های ریز دارم چجوری باید کیست هارو ازبین ببرم..کمکم کنید لطفا
8434
خاتون1397-04-05
سلام.برای درمان کیست اگر باردار نیستی روزی یک لیوان شربت زعفران و یک قاشق بارهنگ در زمان پریودی بخور.عالیه
3012
Midwif.z1399-02-19
سلام دوستان برای کسانی که کیست دارند تا سه ماه قرصهای LDمصرف بشه و بعد ۳ ماه سونو داده بشه تا وضعیت چک بشه
95
fatema1397-02-31
سلام من ۲۱سالمه ۷ساله ازدواج کردم تو این هفت سال هر اقدامی کردم برا بارداری نشد الان میخوام ای یو ای کنم فقط۳الی ۴تا تخمک دارم ایا بنظر شما جواب میده
8929
فاطمه1397-03-07
سلام من دوساله کم کاری تخمدان دارم اماتوسونوگرافی فولیکول ۱۲دارم آیامیتونم حامله شم
11836
سحر1397-03-19
سلام من دوساله ازدواج کردم کیست تخمدان ومیوم ساب سروزال داشتم رفتم عمل دوتاش روهم برداشتن تنبلی تخمدان دارم اصلاجلوگیری نکردیم ولی باردارنمیشم علتش چیه؟؟چیکارکنم
5316
ایمان1397-03-31
من ۲۵ سالمه تنبلی تخمدان دارم با امپول وقرص فعال میشه سمت چپ کار کرد سمت راست موند ج نداد احتمال کیست داره نمیدونم چکار کنم نزدیکی هم داریم میخام باردار شم پریودیم هم خوبه راهنمایم کنیدیک ساله که ازدواج کردم
6629
فرشته1397-04-25
سلام،من ۶ ماهه اقدام به بارداری کردم و باردار نشدم متوجه شدم تنبلی تخمدان دارم هر کس همچین مشکلی داشته و رفع شده لطفا ما رو هم راهنمایی کنه انشالله مشکل همه حل میشه
8230
...1397-06-04
سلام برای تنبلی ورفع کیست تخمدان از عطاری داروی جوشانده مخصوص بگیر از روزاول پریودی تا آخر که دارو تمام بشه هرماه بخور کاملا رفع میشه بهتراز داروهای شیمیایی هست انشاالله که رفع میشه
4316
سميرادهنويى1397-08-13
خواهشمند م ممکن کنيدبراى تنبل تخم دان خوب است
3921
خدیجه1398-02-02
سلام خدمت دوستان عزیز ،دوستان منم مثل همه شما تنبلی تخمدان و کیست ریز دارم بخلطر این بیماری موی زائد در اوردم از وقتی رفتم پیش دکتر برام قرص ال دی و..نرشت استفاده کردم الحمدالله خیلی تاثیرگذار بود ومو های زائدی که رو صورتم داشتم وقتی اصلاحش میکردم بعد از مصرف قرص زمان بیشتری میبرد تل دوباره موی زائد صورتم رشد کنه ولی قبل از استفاده قرصها حداقل زمان اصلاح و رشد مو هام سه روز طول میکشید و زودی موهای زائدم رشد میکرد،از انجا که من از قرصها حساسیت داشتم و نتونستم بع دوره درمانم از طریق قرصا ادامه بدم اومدم به روش گیاهی شروع به دوره درمان کردم ،واز عرق رازیانه و عرق پنج انگشت استفاده میکنه که در صبح یک لیوان عرق رازیانه و در شب یک لیوان عرق پنج انگشت میخورم الحمدالله تغیراتشو میبینم کم وبیش رو صورتم لک اومده بود پوست خشک خیلی تیره بود ولی از وقتی دوره درمانمو با قرصا تا داروهای گیاهی شروع کردم لک هام خیلی کم شدن الحمدالله پوستم شفاف شدن و اون تیرگی پوستم هیلی بهتر شد،، توصیه میکنم از این دو دارو حتما استقاده کنید ورزش هم کنید سعی کنید از شرایطی که باعث ازار روحی شما میشه شدیدا دوری کنید وقابل ذکر هس عرق پنج انگشت فوقلعاده برا فعال شدن وپاک سازی رحم عالی هس ولی اگه مردا از عرق پنج انگشت استفاده کنن عقیم میشن ولی زنا که استفاده کنن باعث فعال شدن و امادگی تخمدان برا باروری میشه
5215
نسترن1399-06-06
سلام عرق رازیانه و قرص پروژسترون بهترین روش برای قاعدگی منظم و درمان تنبلی تخمدان هست
182
وبگردی