متخصص پوست
اگر مشکلات پوست و مو دارید حتما باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید ولی همه ی پزشکان پوست متخصص نیستند, چطور پزشک متخصص پوست را از سایر پزشکان تشخیص دهیم ؟

راه تشخیص پزشک متخصص پوست و مو 

پوست وموها بیشتر از بقیه بخش های بدن جلوی چشم هستند؛ همین مساله باعث می شود که با ایجاد کوچک ترین تغییراتی در آنها افراد دچار نگرانی شده و به فکر چاره بیفتند.

مقوله زیبایی یکی از دغدغه های افراد به ویژه خانم ها از زمان های دور دست بوده و هست و برای دستیابی به زیبایی بویژه درخصوص پوست و موی خود از هیچ هزینه ای دریغ نمی کنند. اما نکته مهم و قابل تامل این است که زیبایی را به چه قیمت و توسط چه کسانی باید به دست آورد؟

متخصص پوست

آیا پزشک پوست و مو باید متخصص باشد؟

 زمانی که در خیابان راه می رویم به تابلوهای متعددی برمی خوریم که شرحی چند کلمه ای از فعالیت های زیبایی آن مرکز یا پزشک مربوطه تحت عناوین کلینیک زیبایی و پوست، متخصص زیبایی یا پوست، مو و زیبایی و لیزر به چشم می خورد.
 
با توجه به افزایش این نوع تابلو ها و تبلیغاتی که در این زمینه در شبکه های اجتماعی و تراکت های تبلیغاتی مشاهده می شود چگونه می توان تشخیص داد که کدام مرکز یا کدام پزشک به راستی متخصص پوست، مو وزیبایی است تا برای انجام اقدامات مورد نیاز بدون هیچ نگرانی و ترسی مراجعه کرد؟
  
عضو انجمن متخصصین پوست ایران در این زمینه گفت:پزشکان متخصص پوست کسانی هستند که پس از اتمام دوره پزشکی عمومی در امتحان پذیرش دستیار بالاترین نمره ها را کسب کرده و در رشته تخصصی پوست و مو و زیبایی قبول می شوند.
  
وی با اشاره به اینکه رشته پوست جزء رشته های لوکس تخصص پزشکی به حساب می آید و برای قبولی در آن نمره بالایی نیاز است، اظهار داشت:برخی از پزشکان که هیچ دوره ای در زمینه تخصصی پوست ندیده اند در تابلوهایشان عنوان پوست، مو و زیبایی را ذکرمی کنند که باعث گمراهی مردم می شود.
 
عضو انجمن متخصصین پوست ایران در پاسخ به این سوال که برای تشخیص متخصص پوست بودن به چه نکاتی باید توجه کرد، اظهار می کند:افراد هنگام مراجعه به یک متخصص پوست و مو برای دریافت خدمات مورد نیازشان باید به موارد زیر توجه داشته باشند: 
 
1 -وجود کلمه متخصص قبل از عنوان پوست، مو و زیبایی.
2 - وجود عنوان "دارای بورد تخصصی"
3 -آرم انجمن متخصصین پوست و شماره عضویت در سرنسخه و مهر پزشک.
4 -ذکر عنوان" دانشنامه تخصصی پوست" در پروانه مطب پزشک که باید در معرض دید بیماران نصب شود.
5 -ذکر کلمه متخصص و بورد تخصصی در سرنسخه و مهر پزشک.

 
پزشک" مختص" یا" متخصص"
 
تبلیغات در حوزه پوست، مو وزیبایی آن چنان گسترده شده که در اماکن عمومی و حمل و نقل شهری نیز با تبلیغات بسیاری در این زمینه مواجه می شویم وآن چه باید مورد توجه قرار گیرد صحت این تبلیغات و آگاهی مردم در برخورد با آن است.
 
 مژدهی آذر با بیان اینکه وجود عناوینی مانند پزشک مختص (نه متخصص) بیماری های پوست و زیبایی؛ "عضو انجمن لیزر آمریکا" یا "دارای مدرک زیبایی از فلان کشوراروپایی" دلیل بر متخصص بودن پزشک نیست ادامه داد:عضویت در انجمن های مختلف پزشکی برای تمام پزشکان آزاد است و به صورت اینترنتی و با پرداخت هزینه سالیانه؛ هرپزشکی می تواند در تمام انجمنهای تخصصی و زیبایی عضو شود.
 
این متخصص پوست و مو با تاکید بر اینکه انجام این کار فقط نشانه عضویت است و هیچگونه آموزش یا مدرکی در کار نیست، بیان کرد:مدارک صادر شده توسط شرکتهای تجهیزات پزشکی جنبه علمی وقانونی ندارد، مثلا اگر پزشکی در تبلیغات خود عنوان کند که دارای مدرک لیزر از فلان شرکت اروپایی، است، بدان معناست که آن شرکت دستگاهی را که به پزشک فروخته و فقط نحوه کارش را توسط دفترچه راهنما توضیح داده است مانند خرید ماشین و یخچال که دلیل بر اخذ مدرک تخصصی نیست.
 
 
آیا «متخصص زیبایی» وجود دارد؟
 
حجم زیادی از مشکلات و عوارض مرتبط با امور زیبایی، مربوط به این مساله است که گروهی افراد سودجو بوسیله عناوین جعلی و تبلیغات نادرست و اغراق آمیز مردم را دچار خطای تشخیص و انتخاب می کنند.
 
مژدهی آذر با اشاره به اینکه تخصص مجزا و آکادمیکی به نام زیبایی وجود ندارد، تصریح کرد:متاسفانه تبلیغات در حوزه پوست و مو و زیبایی بدون نظارت کافی در جریان است و مردم نیز به دلیل عدم آشنایی، به این تبلیغات کمک می کنندکه شاید بعضی از این آگهی ها درست باشند، اما باید بیشتر دقت و بررسی کرد.
 
 وی با بیان اینکه عده ای از پزشکان، بوسیله شرکت های واردکننده تجهیزات و محصولات زیبایی، تحت آموزش های کوتاه مدت چندساعته قرار گرفته و گواهی نامه دریافت می کنند، اذعان کرد:این گواهینامه ها و مدارک به بیننده چنین القا می کن که پزشک مذکور دوره تخصصی ویژه ای را در دانشگاه معتبری گذرانده و مدرک خاصی دریافت کرده است.
 
عضو انجمن متخصصین پوست ایران تاکید کرد:متاسفانه در اکثر موارد چنین نبوده و مدارک مذکور مورد تایید هیچ مرجع رسمی و دانشگاهی معتبری نیست.
 
 
برای دریافت خدمات پزشکی مرتبط با زیبایی به چه افرادی مراجعه کنیم؟
 
با توجه به این که واژه متخصص زیبایی نادرست است و تخصص مستقلی به نام زیبایی وجود ندارد این سوال مطرح می شود که برای دریافت خدمات پزشکی مرتبط با زیبایی باید به چه کسانی مراجعه کرد؟
 
عضو انجمن متخصصین پوست ایران با اشاره به این که در برخی تبلیغات، گروهی از پزشکان از واژه «متخصص زیبایی» استفاده می کنند؛ می گوید:در حیطه پزشکی عملکرد گروهی از متخصصان، مرتبط با موضوع زیبایی است که این متخصصین عبارتند از:
 
1 - فوق تخصص جراحی ترمیمی (جراحان پلاستیک)
 
2 -متخصصین پوست، مو و زیبایی
 
3 - فوق تخصص جراحی ترمیمی پلک
 
4 -متخصصین گوش،حلق و بینی و جراحان سر و گردن
 
5 -جراحان فک و صورت
 بنابراین پزشکانی که در هر یک از این پنج رشته دارای مدرک (تخصص) باشند، متخصص زیبایی در حیطه کاری خودشان محسوب می شوند.

از کجا بدانیم پزشکان پوست و مو متخصص هستند یا نه؟

4.821
این مطلب مفید بود ؟201
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از باشگاه خبرنگاران -/ح
وبگردی