تعیین قطعی جنسیت جنین
قبل از بارداری راه های مختلفی وجود دارد تا به صورت قطعی جنسیت جنین آینده تان را تعیین کنید تکنیک هایی مانند PGD یکی از آن ها می باشد.

روشی برای تعیین قطعی جنسیت جنین

علاقه به تعیین جنسیت جنین تاریخچه طولانی دارد و امروزه با استفاده از روش پیشرفته ژنتیکی می توانید از جنسیت جنین خود به طور قطعی آگاه شوید.

تعیین جنسیت چیست؟

تعیین جنسیت، یک فرآیند باروری است که برای انتخاب جنسیت، قبل از باروری انجام می شود. با وجود اینکه آرزوی انتخاب پسر یا دختر از دیرباز بین انسان ها وجود داشته است، ولی فقط در این اواخر از لحاظ کلینیکی، این امر امکان پذیر شده است.

با پیشرفت در تکنولوژی تعیین جنسیت، تقاضا برای تعیین جنسیت نیز افزایش زیادی داشته است. بشر همیشه سعی داشته است تا بر روی جنسیت فرزندش، تاثیر داشته باشد.

تکنیک ها در گذشته ابتدایی و در نیمی از موارد براساس خرافات و ناموفق بودند. در این اواخر، PGD، تکنیک تشخیص جنسیت قبل از القاء به تکنیکی برای انتخاب جنسیت نوزاد تبدیل شده است.

تکنولوژی تعیین جنسیت

قطعی ترین راه برای تعیین جنسیت جنین چیست؟

اساس زیست شناسی تشخیص جنسیت:

جنسیت نوزاد در همان ابتدای لقاح به وسیله کروموزومی که در تخمک و اسپرم وجود دارد، تعیین می شود. تکنیک تشخیص جنسیت قبل از لقاح، انسان دو کروموزوم جنسی دارد، X و Y.

تخمک فقط دارای کروموزوم X است، ولی اسپرم مرد یا دارای کروموزوم X است و یا Y.

پیش از این هم در بحث های تعیین جنسیت جنین در دوران بارداری گفتم که اگر اسپرمی که حامل X است، تخمک را بارور کند، نتیجهXX می شود، به این معنی که جنین دختر است و جنین پسر در صورتی به وجود می آید که اسپرم حامل Y باشد و تخمک را بارور کند که نتیجه جنینXY است. 

تکنیک تعیین جنسیت قبل از لقاح، می تواند برای تشخیص جنین XX یا XY استفاده شود. جنین مورد نظر می تواند داخل رحم زن قرار گیرد تا حاملگی ایجاد شود. تکنیک تعیین جنسیت قبل از لقاح، تنها روش تعیین جنسیت است که تقریبا دقت 100 درصدی دارد.

تعیین جنسیت قبل از لقاح

تعیین قطعی جنسیت جنین

روش های تعیین قطعی جنسیت جنین

باقی روش های تعیین جنسیت، اسپرم های حامل X و Y را جدا می کنند. امروزه هیچ کدام از این روش ها، به موفقیتی بالاتر از 75 تا 80 درصد دست نیافته اند. تکنولوژی استفاده شده در متد تعیین جنسیت قبل از لقاح، FISH نامیده می شود.

در تکنولوژی FISH، از دو کاوشگر DNA استفاده می شود، یکی از آنها کرموزوم X و دیگری کروموزم Y را پیدا میکنند. بر سر هر کدام از کاوشگرها مولکولی چسبیده است که نورهایی با رنگ های متفاوت منتشر می کنند.

 در این مثال، کروموزوم X نقطه ای به رنگ زرد نشان می دهد و زمانی که دو نقطه زرد باشد، می توانیم بفهمیم که جنین دو X دارد و دختر است.

راه تشخیص جنسیت

تعیین قطعی جنسیت جنین

مشکلات روش PGD برای تعیین جنسیت چیست؟

تعیین جنسیت قبل از لقاح یا همان PGD ، بخشی از بارورسازی آزمایشگاهی یا چرخه IVF است.

برای موفقیت در این روش چندین عامل مهم وجود دارد:

زن باید به درمان باروری پاسخ دهد، تا بتواند چندین تخمک آزاد کند که بتوان چند جنین به دست آورد. جنین های به وجود آمده باید به طور طبیعی رشد کنند. جنین ها نباید حاوی کروموزوم های غیرطبیعی باشند.

 زنان مسن تر به ندرت می توانند از طریقIVF حامله شوند حتی اگر قدرت باروری آنها نرمال باشد. 

مشکلات ivf

تعیین قطعی جنسیت جنین

چند نمونه از مشکلات احتمالی در طول انجام IVF برای تعیین جنسیت:

در برخی موارد، جنسیت جنین چیزی نیست که خواسته شده است. ممکن است جنسیت جنین دلخواه باشد ولی حامل کروموزوم غیر طبیعی باشد یا به طور طبیعی رشد نکند. از این جنین ها نمی توان برای بارداری استفاده کرد.

ممکن است جنسیت جنین دلخواه باشد و مشکل کروموزومی وجود نداشته باشد و رشد جنین نیز عادی باشد ولی زیر میکروسکوپ، به اندازه جنین هایی که جنسیتشان مورد نظر نیست، مطلوب نباشند.

به زبانی دیگر، اگر جنسیت مورد نظر نباشد، این جنین ها انتخاب اول برای انتقال به رحم نیستند زیرا ممکن است احتمال باروری کمتری داشته باشند.

این مسائل زوج ها را در وضعیت دشواری قرار می دهند. آیا آنها بهترین جنین را انتخاب می کنند تا شانس باروری را بالاتر ببرند؟ یا احتمال کمتر بارداری را انتخاب می کنند تا مطمئن شوند که جنین جنسیت مورد نظر آنها را داشته باشد؟

نمونه آخر و دلخواهترین گزینه.

جنین های ایجاد شده، جنسیت دلخواه را دارند به طور طبیعی رشد کرده اند، زیر میکروسکوپ خوب به نظر می رسند و هیچ کروموزوم غیر طبیعی ندارند.

 

روشی برای تعیین قطعی جنسیت جنین با PGD

3.668
این مطلب مفید بود ؟4919
منبع : ivf1 / centerforhumanreprod / بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
برچسب : تعیین جنسیت
وبگردی