بینی
دلایل زیادی برای جراحی زیبایی بینی وجود دارد. به طور کلی ، بیشتر عمل ها برای تغییر و بهبود شکل یا اندازه بینی یا بهبود ناهنجاری های ساختاری یا آسیب دیدگی انجام می شود.

نکات عمل بینی

 به نقل از سایت تجمیل دکتر، بسیاری از افراد ظاهر بینی خود راضی نیستند، چه به دلایل ژنتیکی یا به دلیل آسیب دیدگی. بینی با قرار گرفتن در مرکز صورت ، به طور چشمگیری در زیبایی و تناسب چهره تاثیر دارد. بینی شما، شاید خیلی بزرگ ، قوزدار، یا متناسب با سایر اجزای صورت شما نباشد. اگر از شکل  ظاهر بینی خود  راضی نیستید ، ممکن است بر احساس و اعتماد به نفس  شما در مورد ظاهر کلی تان تأثیر بگذارد.

جراحی زیبایی بینی ممکن است راه حل خوبی برای این مشکل باشد. این عمل از رایج ترین روش های جراحی پلاستیک است که در ایران بسیار  انجام می شود. جراحی زیبایی بینی نه تنها می تواند بینی شما را تغییر شکل دهد و ظاهر شما را تغییر دهد ، بلکه می تواند اعتماد به نفس شما را نیز افزایش دهد.

کاندید مناسب برای عمل جراحی بینی

برای انجام عمل بینی، بیماران باید از سلامتی کلی برخوردار باشند. جراحی زیبایی بینی برای نوجوانانی که پروسه انجام عمل  را  به خوبی درک می کنند و رضایت کامل والدین را دارند ممکن است. ولی در حالت ایده آل ، دختران قبل از انجام عمل باید حداقل 15 یا 16 سال سن داشته باشند. پسران باید حداقل 17 یا 18 سال داشته باشند. اگر عمل جراحی بینی  همراه با سپتوپلاستی (صاف کردن سپتوم برای بهبود انحراف بینی) باشد ، می تواند نه تنها اعتماد به نفس بیمار را افزایش دهد  بلکه می تواند تنفس وی را نیز بهبود بخشد.

فواید عمل بینی در ایران

دلایل زیادی برای جراحی زیبایی بینی وجود دارد. به طور کلی ، بیشتر عمل ها  برای تغییر و بهبود شکل یا اندازه بینی یا بهبود ناهنجاری های ساختاری یا آسیب دیدگی انجام می شود. برخی از مزایای عمل بینی در زیر شرح داده شده است:
 1. اعتماد به نفس - بهبود اعتماد به نفس انگیزه شماره یک برای عمل  بینی است.
 2. بهبود تنفس - افراد با  سابقه طولانی مدت مشکلات تنفسی و همچنین مشکلات تنفس مادرزادی ، از تفاوتی که عمل بینی برای آنها ایجاد می کنند به شدت  غافلگیر خواهند شد.
 3. ترمیم بینی شکسته - دلایل بینی شکسته  میتواند مربوط آسیب ورزشی ،حمله، تصادف، سقوط ، تصادف و یا نزاع باشد که با عمل بینی قابل رفع است
 4. مشکلات سینوسی - احساس گرفتگی دائمی بینی، مشکل در تنفس و سردردهای شدید همه مربوط به مشکلات سینوسی است که می توان از طریق جراحی بینی آن را بهبود بخشید.
 5. جراحی بینی ترمیمی - بعضی اوقات نتایج جراحی همان چیزی نیست که انتظارش را داشتیم و به یک یک روش دوم یا ترمیمی نیاز است.
 6. نقص مادرزادی -  مثل توده ، شکاف لب ، کوتاه بودن دیوار بین دو سوراخ بینی ، پائینتر بودن یک لبه و دیواره بینی ، کوتاه بودن استخوان که باعث پهنی زیاد در پل بینی میشود، انحراف شدید در تیغه داخلی   بینی، و ... . تاثیر عمل بینی در جبران این نواقص بسیار حیرت انگیز است.
 7. بازگرداندن تقارن صورت 
 8. رفع مشکل خروپف - خروپف  در واقع مشکلی بسیار جدی است و به کیفیت پایین خواب و همچنین مشکلات عمده روابطی منجر میشود.

انواع روش های جراحی بینی

روش جراحی بینی بسته:در این روش، برش پوستی روی کلوملا (دیواره بین دو سوراخ بینی )ایجاد نمی شود. و تمام برش ها از داخل بینی انجام می شود. مزیت این روش عدم وجود برش است ولی عیب این عمل عدم وجود دید مستقیم جراح به ساختار داخلی بینی است.

روش جراحی بینی باز:در این روش برش پوستی روی کلوملا داده می شود، پوست روی بینی کاملاً به سمت بالا رانده شده جراحی زیر دید مستقیم صورت می گیرد.

 عیب این روش این است که  نیاز به برش پوستی کلوملا  است. همچنین و تورم آن بیشتر از جراحی روش بسته است. ولی جراح در این روش دید مستقیم حین جراحی دارد.

انتخاب جراح بینی مناسب

عمل بینی  یکی از مشکلترین عمل های جراحی به شمار می آید. اگر این عمل ضعیف و ناشیانه انجام شود  منجر به بد فرم شدن بینی شود که امکان دارد اصلاح آن بسیار مشکل و یا حتی برگشت ناپذیر باشد.

 به این دلیل،  انتخاب یک جراح مناسب و با تجربه ، اولین قدم برای یک حراحی بینی موفقیت امیز است.

نتیجه ی هیچ یک از عمل های جراحی کاملا عالی و  بی نقص نخواهد شد اما یک جراح  خوب و متعهد و با تجربه ، تا حد زیادی در رسیدن به نتایج عالی تلاش خواهد کرد. علاوه بر تجربه و تخصص ، میزان تعهد یک جراح نیز می تواند بر روی نتیجه عمل تاثیر زیادی خواهد داشت.

آمادگی برای عمل جراحی بینی در ایران

هر نوع  جراحی مستلزم این است  تا اقدامات خاصی را انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که روند جراحی  شما تا حد امکان خوب پیش می رود. علاوه بر این  ، انجام دادن یا اجتناب از انجام برخی کارها می تواند به شما در بهبودی هر چه سریعتر کمک کند ، همچنین  عوارض عمل را نیز کاهش می دهد.
 
برای امادگی برای عمل انجام جراحی باید مراحل زیر را ا انجام دهید:

جلسه مشاوره با جراح خود

ابتدا باید در یک جلسه ی مشاوره با جراح خود گفتگو کنید مسایلی که در این جلسه مطرح می شود:

سابقه ی پزشکی 

دکتر شما به تاریخچه پزشکی کامل نیاز دارد و در مورد انگیزه و هدف شما برای این عمل صحبت خواهد کرد. به تمام  دستورالعمل های ویژه پیش از عمل که پزشکان به شما می دهد، توجه کنید.
اگر شما اختلال خونریزی مانند هموفیلی داشته باشید ممکن است کاندید خوبی برای عمل جراحی بینی نباشید .

معاینه ی جسمانی

دکتر شما یک معاینه ی جسمانی کامل از جمله تست های آزمایشگاهی که شامل آزمایش خون ، معاینه ی پوست بینی از داخل و خارج بینی را انجام خواهد داد. مهم ترین قدم برای آمادگی برای عمل آزمایش خون است. قبل از جراحی ، باید اطمینان حاصل شود که هموگلوبین ، الکترولیت ، کراتین و INR (توانایی لخته شدن خون) همه در حد طبیعی است. 

عکس برداری

جراح شما ممکن است از نرم افزارهای کامپیوتری برای تغییر دادن عکس استفاده کند برای بررسی قبل از عمل ، حین عمل و بعد از جراحی استفاده کند . 

2 هفته قبل از عمل جراحی بینی

روند آماده سازی جراحی زیبایی بینی شما دو هفته از شروع عمل شروع می شود.
 • برای کاهش خطر خونریزی از 2 هفته قبل و بعد از عمل از داروهای حاوی آسپیرین یا ایبوپروفن خودداری کنید. اگر سردرد یا درد دیگری دارید ، به جای آن استامینوفن (تایلنول) مصرف کنید.
 • ویتامین های C ، مواد معدنی و آهن را  مصرف کنید  زیرا به روند بهبودیتان بعد از عمل کمک خواهدکرد.
 • سیگار کشیدن روند بهبودی را دشوارتر می کند و احتمال ابتلا به عفونت را در شما بیشتر خواهد کرد.، بنابراین اگر سیگار می کشید ، باید برای مدتی متوقف کنید. همچنین توصیه می شود برای جلوگیری از بروز مشکلات سلامتی در آینده سعی کنید سیگار را کنار بگذارید.
 • الکل ننوشید. الکل خون شما را رقیق می کند که باعث کاهش روند بهبودی و افزایش کبودی می شود. به جای آن آب بنوشید تا بدن خود را هیدراته و تغذیه کند.
 • مکمل های گیاهی مصرف نکنید. تنها محصول گیاهی که قبل از عمل یا بعد از جراحی می توانید استفاده کنید ، کرم یا پماد آرنیکا است. این محصول گیاهی غالباً برای کاهش التهاب ، تسکین دردهای عضلانی و بهبود زخم ها استفاده می شود.

روز قبل از عمل

 • به داروخانه بروید و تمام داروهای تجویز شده را خریداری کنید .
 • بالم لب خریداری کنید تا برای جلوگیری از خشکی لب بعد از عمل استفاده کنید.
 • خوراکی هایی مانند آبمیوه ، چای ، سوپ ، ژله و … را خریداری کنید که بعد از عمل در دسترتان باشد.
 • حمام کنید. ممکن است شما نتوانید چند روز استحمام کنید تا از خیس شدن باند خود جلوگیری کنید.
 • هشت ساعت آخر قبل از نباید جراحی چیزی بخورید و بنوشید.
 • به اندازه کافی استراحت کنید.

روز جراحی بینی

 • صورت خود را برای مدت سه دقیقه با صابون بتادین بشویید. 
 • هیچگونه ارایشی نباید روی صورت خود داشته باشید.
 • از لنز چشم استفاده نکنید.
 • از گیره مو، کلیپس، کلاه گیس، طلا و جواهر استفاده نکنید.
 • لباس های راحت و شل بپوشید. پیراهن هایی که زیپ یا دکمه جلوی دارند توصیه می شود. پلیور یا پیرهن یقه اسکی نپوشید
 • بعد از انجام  عمل لازم است یک همراه داشته باشید که شما را بعد از عمل به خانه برساند.
 • با یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود هماهنگ کنید که روزهای اول پس از بیهوشی برای یک یا دو شب همراهتان باشند زیرا  ، ممکن است دچار اختلال در حافظه ، کندی عکس العمل شده باشید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

 •  سر خود را تا حد امکان رو به بالا نگه دارید. به  مدت 2 هفته از یک بالش کمکی برای بالا بردن سر در هنگام خواب استفاده کنید .
 • اسپلینت  و گاز بینی به مدت یک هفته داخل بینی قرار داده میشود. 
 • از فین کردن به مدت 2 هفته خودداری کنید.
 • از طریق دهان عطسه کنید. در زمان خندیدن و گریه کردن صورت خود را زیاد حرکت ندهید. همچنین می توانید گاز استریل جلوی بینی خود را تا زمان جلوگیری از ترشحات تعویض نمایید
 •  هرگونه خونریزی ، درد شدید یا علائم غیرمعمول را به جراح خود گزارش دهید .
 • ممکن است شما نیاز داشته باشید که به مدت 2 هفته از کار خود مرخصی بگیرید.
 • در صورت خشکی و پوست اندازی اطراف بینی، میتوانید برای جلوگیری از زخم شدن آن از آب اکسیژنه و هیدروژن پروکساید استفاده کنید. از خاراندن بینی خود خودداری کنید.
 • حداقل به مدت 1 ماه از قرار گرفتن در مقابل تابش مستقیم  نور خوشید خودداری کنید.
 • از خیس شدن پانسمان بینی در روزهای اول عمل به شدت اجتناب نمایید.
 •  حدود شش هفته از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید.
 • استخوان های شکسته بینی تا هشت هفته ممکن است درد داشته باشد کنند. برای مشاوره در مورد تسکین درد، به جراح خود مراجعه کنید. توجه داشته باشید  که آسپرین می تواند خطر خونریزی بینی را افزایش دهد.
 • پس از جراحی زیبایی بینی دندان هایتان را به آرامی مسواک بزنید و از مسواک نرم استفاده کنید.
 •  بعد از گذشت حدود یک هفته ، برای معاینه بعدی به جراح خود مراجعه کنید.

روند بهبودی بعد از جراحی بینی

7-10 روز بعد از عمل

برای 7-10 روز اول بعد از جراحی زیبایی بینی ، یک گچ بینی یا همان اسپلینت بینی روی بینی قرار داده خواهدشد. تورم و کبودی در اطراف چشمتان خواهید داشت که این امر طبیعی است. این کبودی ممکن است تا دو هفته ادامه یابد. 
ناراحتی و احساس درد خفیف تا متوسط بعد از جراحی زیبایی بینی شایع  است که ممکن است داروهای ضد درد توسط پزشکتان برای تسکین درد تجویز شود. تهوع نیز پس از بیهوشی امری شایع است.
به احتمال زیاد در طی 10 روز پس از جراحی بینی، شما قادر خواهید بود به زندگی نرمال خود ادامه دهید.

ماه اول و بعد آن

برای جلوگیری از فشار آوردن به بینی ، باید تا چند هفته بعد از عمل به پشت بخوابید. بعد از عمل میتوانید  از لنز چشم استفاده کنید ، اما حداقل تا شش هفته از عینک استفاده نکنید.
همچنین باید تا چهار هفته بعد از عمل از فعالیت سنگین و ورزش های شدید خودداری کنید. روند بهبودی در افراد متفاوت است ، بنابراین حتماً قبل از بازگشت به محل کار ، از جمله شروع مجدد فعالیت های ورزشی ، با جراح خود مشورت کنید.

مشاهده نتایج حاصل از جراحی زیبایی بینی

به نقل از سایت تجمیل دکتر،  نتایج حاصل از جراحی بینی بعد از هفته اول قابل مشاهده است. ، پس از آن تورم بینی کاهش می باید  و جراح شما اسپلینت را از بینی شما خارج خواهد کرد. ممکن است تا زمانی که تورم کاهش یابد تا حدود 3 هفته بعد از عمل ، برای تنفس کمی مشکل داشته باشید.
تورم بعد دو ماه از عمل از بین می رود. خواهید دید که بینی شما در طی ماه های بعدی فرم گرفته و فرم دائمی خود را نشان می دهد. با این وجود، در مواردی، روند کاهش تورم بعد از عمل  می تواند تا 12 ماه طول بکشد تا نتایج جراحی کاملاً مشهود شود.

نکات لازم برای عمل جراحی بینی قبل و بعد از عمل

4.510
این مطلب مفید بود ؟91
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی