مراقبتهای بارداری دوقلو
از آنجا که حمل وزن دو نوزاد در بارداری دوقلو خسته کننده است شما به استراحت بیشتری نیاز دارید و باید مراقبتهای خاصی را برای حفظ سلامت خود و کودکتان در نظر بگیرید.

بارداری دوقلو چه نشانه هایی دارد؟

بسیاری از افراد به داشتن دوقلو علاقه مند هستند و قبل از بارداری به پزشک برای داشتن دو قلو مراجعه می کنند . اگر شما هم جزو این افراد هستید و مراحل قبل از بارداری برای داشتن دوقلوها را گذرانده اید حالا نوبت به تست نشانه ها وعلائم بارداری دوقلو ها است.

اگر چه علائم حاملگی دوقلو با علائم عادی بارداری خیلی متفاوت نیستند، اما بارداری دوقلو خیلی زودتر احساس می شود. علائم هر مرحله از حاملگی دوقلو، خیلی زودتر و واضح تر از زمان رسیدن به سن طبیعی بارداری، احساس می شوند و با تأکید بیشتری همراه هستند. در این مقاله نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد شما بیش از یک بچه باردارید.

سونوگرافی بارداری دوقلو

دوقلوها و مراقبتهای ویژه بارداری

 

علائم بارداری دوقلو

شدید بودن تهوع صبحگاهی

دربارداری دوقلو ، ممکن است تهوع شدید صبحگاهی وجود داشته باشد و یا زنان باردار در تمام طول روز احساس تهوع داشته باشند.اگر چه این علائم نشان می دهد که شما دوقلو باردارید اما گاهی اوقات مادرانی که تک قلو باردار هستند نیز می توانند به بیماری شدید صبحگاهی دچار شوند. در باردری دوقلو سوء هاضمه، تورم و خستگی شدیدتر از بارداری عادی می باشد.

سنگین شدن وزن در سه ماهه اول بارداری

اگروزن شما در سه ماهه اول بارداری به سرعت در حال افزایش و بیش تر از مقدار معمول باشد، ممکن است دوقلو باردار باشید.

مراقبتهای بارداری دوقلویی

علائم بارداری دو قلو و مراقبتهای لازم

 

رشد بیش از حد رحم

یکی از علائم شایع بارداری دوقلو رشد بیش از حد رحم می باشد بنابراین اگر اندازه رحم شما بزرگ تر از حدی است که در سن حاملگی باید باشد ممکن است دوقلو باردار باشید.اما رشد بیش از حد رحم بدین معنی نمی باشد که حتما شما دوقلو باردارید زیرا بعد از شنیده شدن دو ضربان قلب در داپلر

شنیده شدن دو ضربان قلب

گاهی اوقات پزشکتان در حین معاینات قبل از زایمان یک صدای قلب دوم نیز می شنود که این علامت می تواند نشان از دوقلو بودن بارداری باشد.

احساس حرکات زیاد و خیلی زود جنین

زنانی که دوقلو یا چندقلو باردار هستند، اکثراً زودتر از هفته هجدهم تکان و لرزش جنین را احساس می کنند و ممکن است نسبت به بارداری قبلی لگد زدن های بیشتری را از جنین احساس کنند.

نشانه های بارداری دوقلو

چگونه از جنین های دو قلو در زمان بارداری مراقبت کنیم؟

 

نشانه های و عوامل شکل گیری جنین های دوقلو

چگونه دوقلوها شکل می گیرند؟

هنگامی که تخمک ها به صورت خودکار بارور و به دونیم تقسیم می شوند دو فلوهای همسان تشکیل می شوند و کسی نمی تواند تاثیری در به دنیا آوردن دوقلوهای همسان داشته باشد.

هنگامی که تخمک ها در یک زمان به وسیله اسپرم های مختلف بارور شونددوقلوهای ناهمسان تشکیل می شوند.

نشانه های و عوامل شکل گیری جنین های دوقلوهمسان و غیر همسان

 خطرات بارداری دوقلویی

علائم و نشانه های بارداری دو قلو 

 

مصرف داروهای باروری یا لقاح مصنوعی

برخی از داروهای باروری ، باعث رها شدن بیش از یک تخمک از تخمدان ها درطول یک دوره می گردند. همچنین در بارداری با لقاح مصنوعی یا IVFنیز ممکن است بیش از یک رویان در رحم جایگزین شود.

سن مناسب

مادران با سن بیش از30 سال نسبت به مادران کم سن تر، احتمال آزاد شدن تخمک های بیشتری از تخمدان ها درطول یک سیکل را دارند.

زایمان قبلی یا چندقلوهای قبلی

مادرانی که زایمان چندقلویی داشته اند ، بیشتر از زنانی که تا به حال باردار نشده اند و یا یک فرزند داشته اند، شانس چند قلوزایی دارند.

سابقه فامیلی

بهتر است بدانید ، اگر سابقه داشتن دوقلوهای همسان را در خانواده تان دارید ، احتمال ارث رسیدن این ژن به شما وجود دارد .

نژاد

نژاد تاثیر زیادی در بارداری چند قلو دارد به طوری که ، احتمال دوقلوزایی در خانم های سیاهپوست از خانم های سفیدپوست بیشتر است و این احتمال در خانم های آسیایی و اسپانیایی کمتر وجود دارد.

تشخیص بارداری دوقلو

مراقبتهای لازم دوقلو 

 

تشخیص بارداری دوقلو

سونوگرافی

از بهترین راه های تشخیص بارداری دوقلو انجام سونو گرافی است که معمولا پزشکان دراوایل سه ماهه دوم بارداری تجویز می کنند. بعد از نشان دادن چند قلویی در سونوگرافی پزشکان می توانند دوقلوهای همسان وناهمسان را نیز تشخیص دهند.

در برخی مواقع ممکن است به علت ناهنجاری های کورموزومی یکی از قل ها ناپدید شودکه این بیماری سندرم قل ناپدید شده می گویند. ازبین رفتن یکی از قل ها در اوایل بارداری خطری برای قل دیگر ایجاد نمی کند.

مراقبت های پیش از تولد

از آنجا که خطرات بیشتری می تواند مادران دارای چند قلو را تهدید کند پزشک یا ماما باید این افراد را ویزیت بیشتری کند تا از عوارض و خطرات احتمالی پیشگیری کند.

 علائم بارداری دوقلو

آیا بارداری دو قلو سخت است؟

 

در زمان بارداری دوقلوها باید مراقب چه خطراتی بود؟

علائم درهمه بارداری ها است اما خطر ایجاد مشکلات در زمان دوقلوزایی بالاتر است .در بارداری دوقلو نگران نباشید و اجازه ندهید که بارداریتان خراب شود، ممکن است گاهی اوقات مشکلات غیر معمول باشد و بارداری سالمی داشته باشید. ما چند مورد از خطرات بارداری دوقلو را باز گو می کنیم.

زایمان های زودرس

در بیشتر خانم های که بارداری دو قلو دارند زایمان های قبل از هفته 37 اتفاق می افتد.

تشنج بارداری

احتمال تشنج بارداری در زنانی که بارداری دوقلویی دارند بیشتر است .از روی فشار خون و آزمایش ادرار می توان تشنج بارداری را تشخیص داد.

احساس خستگی

یکی از طبیعی ترین علائم بارداری دو قلو احساس خستگی است که می تواند نشانه ای از کمبود آهن باشد، چرا که کم خونی در زنانی که بارداری دوقلویی دارند معمول تر است.

 

بارداری دوقلو ، علائم بارداری دوقلو و مراقبتهای ویژه

4.6861
این مطلب مفید بود ؟79071
منبع : بخش سبک زندگی نمناک / ن / ک
3 نظر به ثبت رسیده است
معصومه 1397-08-03
سلام من الان پانزده روز بیشتر از پروعیدم میگذره به نظر شما حامله ام یا نه دوست دارم دوقلو پسر بیارم میشه علائم شو بهم توصیه کنین
13850
لیلا1397-07-25
من دو بار بارداری دو قلو داشتم هیچ کدام از این علامتها را نداشتم
6412
Jamilkazemi1396-02-12
خوب بود مرسی به درد خانومم خورد تشکر از شما
2015
وبگردی