رسیدن وقت زایمان
اتفاقاتی در اواخر دوران بارداری به وقوع می پیوندد که نشان دهنده رسیدن وقت زایمان هستند و شاید کمتر کسی این موضوع را به زنان باردار بگوید.

مرحله نزدیک شدن به زایمان و علائم رسیدن وقت زایمان

زمانی که به زایمان نزدیک می شوید ، رحم شما تقریبا نازک و نرم می شود و در نتیجه شروع به باز شدن می کند تا کودک کم کم از آن بیرون بیاید . احتمالا پزشک در این شرایط به شما توصیه می کند تا مدتی را در خانه بمانید.

اگر در این زمان در بیمارستان باشید ، احتمالا به مدت چند روز شما را مرخص می کنند . اگر هنوز هم نسبت به علائم و شرایط خود مطمئن نیستید ، حتما با پزشک تماس بگیرید و علائم این وضعیت خود را برایش شرح دهید . چنانچه پیش از این هم در نمناک توضیح دادیم علائمی وجود دارد که نشان می دهد زایمان شما نزدیک است ، که شامل موارد زیر می باشد :

 • انقباضات و یا سفت شدن شکم
 • ترشحات رحم و واژنی
 • کمر درد
 • تکرر ادرار که باعث فشار آوردن سر نوزاد به روده می شود.

در صورت مشاهده موارد زیر حتما با پزشک خود تماس بگیرید :

 • ترکیدن کیسه آب
 • خونریزی
 • کمتر تکان خوردن کودک نسبت به همیشه
 • بارداری کم تر از 37 هفته
 • نزدیک بودن زایمان

رسیدن وقت زایمان

انقباضات به چه شکلی هستند ؟

زمانی که شکم شما و یا رحمتان شروع به انقباضات می کند ، رحم کم کم تنگ می شود و دوباره آزاد می شود . برای بعضی از خانم ها این انقباضات رحمی دردی شبیه به درد پریود دارد . ممکن است که این انقباضات مشخصا به انتهای رحم شما مربوط باشد . به این تنگ شدن ها ، انقباضات براکستون هیکز می گویند که معمولا بدون درد هستند.

زمانی که وقت زایمان فرا می رسد ، این انقباضات بیش از همیشه طول می کشند و قوی تر می شوند . تعداد دفعات آن ها نیز افزایش می یابد که این انقباضات به مرور عضله شما را سفت تر می کند و درد افزایش می یابد.

اگر دست خود را روی شکمتان قرار دهید ، احساس سفتی و سختی زیادی می کنید . زمانی که عضله ریلکس و آرام می شود ، این درد کم کم شروع به رفع شدن می کند و سختی آن آرامش و التیام پیدا می کند.

این انقباضات باعث می شوند که کودک شما به سمت پایین برود و به دهانه رحم نزدیک شود و آمده تولد باشد . در این شرایط پزشک به شما توصیه می کند که در منزل بمانید تا زمانی که تعداد دفعات این انقباضات افزایش پیدا کنند.

زمانی که انقباضات شما در یک الگوی منظم مثل موارد زیر بودند ، با پزشک خود تماس بگیرید.

 • حداقل شصت ثانیه طول بکشد.
 • هر پنج دقیقه یک بار به سراغتان بیاید.

که در این شرایط بهتر است برای زایمان به بیمارستان مراجعه کنید.

اغلب در زمان زایمان کمردرد به سراغتان می آید

در این مواقع ممکن است احساس کنید که کمرتان درد گرفته و حسی شبیه به درد پریود داشته باشید.

کمردرد قبل از زایمان

ترشح علامتی برای نزدیک بودن زایمان است

در دوران بارداری نوعی توده ترشحی در رحم ایجاد می شود که این ترشح دقیقا قبل از زایمان بیرون می آید و در زایمان های زودرس نیز با خروج آن از واژن روبرو می شوید . این ماده ترشحی چسبناک ، ژله مانند و کم نیز نشانی از زایمان است.

این ترشح ممکن است به یکباره بیرون بریزد یا این که تکه تکه باشد . رنگ این ترشح صورتی است زیرا کمی با خون آغشته شده است . کاملا طبیعی است که کمی از خون شما نیز با این ترشح بیرون بریزد . اگر دیدید که خون زیادی را از دست می دهید، حتما یک جای کار ایراد دارد که در چنین شرایطی حتما نزد پزشکتان بروید و یا با او تماس بگیرید.

این خونریزی می تواند علامتی از باز شدن رحم باشد . زایمان بعد از این اتفاق یا به سرعت یا نهایتا چند روز بعد اتفاق می افتد که البته بعضی از خانم ها این علامت را ندارند.

ماجرای استفراغ و نیاز به تخلیه روده چیست ؟

حالت تهوع یا همان استفراغ برای زنان باردار، چه قبل از آن و چه بعد از آن، موردی شایع است، بنابراین پیشنهاد می کنیم کمی دهان شویه و نرم کننده­ لب داخل لوازم بیمارستان خود داشته باشید تا در مواقع لازم از آن استفاده کنید.

یکی دیگر از حالات زمان نزدیک زایمان احساس نیاز به تخلیه روده ها است. بدانید که هر زمان احساس می کنید که باید مدفوع کنید، این یعنی بچه سعی دارد خارج شود.

ترکیدن کیسه آب چگونه اتفاق می افتد ؟

بیشتر خانم ها کیسه آبشان در زمان زایمان می ترکد اما برای بعضی از آن ها قبل از زایمان این اتفاق رخ می دهد.

جنین در داخل رحم درون یک کیسه آب رشد و نمو پیدا می کند . زمانی که به، به دنیا آمدن آن نزدیک می شود، این کیسه می شکند یا به اصطلاح می ترکد و مایع درون آن قطره قطره و یا یکباره از واژن بیرون می ریزد . گاهی اوقات کیسه آب در زمان زایمان هنوز سالم است و خود پزشک آن را می ترکاند.

اگر کیسه آب شما به طور طبیعی بترکد ، خودتان آن را حس می کنید و انگار که بی اختیار ادرار کرده اید . برای این که از بیرون ریختن و خیس شدن پرهیز کنید ، می توانید از یک نوار بهداشتی هنگام نزدیک شدن زایمان استفاده کنید.

مایع درون کیسه آب کاملا شفاف است و هیچ رنگی ندارد و گاهی اوقات نمی توان به قطعیت گفت که این آب دقیقا از رحم آمده است یا خیر . زمانی که کیسه آب شما می ترکد ، این آب می تواند همراه با کمی خون نیز بیرون بریزد ، به همین دلیل تشخیص آن کمی سخت می شود و پس در صورت دارا بودن شرایط زیر سریعا به پزشک اطلاع دهید :

 • زمانی که آب خارج شده رنگی و یا بودار است.
 • زمانی که خون زیادی از دست می دهید.

این دو مورد یعنی این که شما و کودکتان به کمک نیاز دارید.

انقباضات شکم در بارداری

اگر زایمان بعد از ترکیدن کیسه آب نزدیک نباشد ، چه؟

بیشتر خانم ها تا 24 ساعت بعد از ترکیدن کیسه آبشان زایمان می کنند . حتی اگر زایمان به طور طبیعی اتفاق نیافتد ، او را سزارین می کنند زیرا زندگی جنین بدون کیسه آب با ریسک و خطر همراه است.

اگر تا منتظر ماندن برای زایمان شرایط زیر را داشتید، به پزشک اطلاع دهید:

 • کودک کم تر از حد معمولی حرکت کرد.
 • هیچ تغییری در رنگ یا بوی مایعات خارج شده از واژن شما وجود نداشت.

همچنین در چنین مواقعی باید در هنگام بیداری هر 4 ساعت یک بار دمای بدن خود را چک کنید و اگر بالا رفت به پزشک اطلاع دهید . دمای بالای بدن معمولا بیش از 37 درجه سانتیگراد است اما قبل از این که به این دما برسید ، حتما پزشک را در جریان بگذارید تا شما را معاینه کند.

همچنین هیچ شواهدی مبنی بر افزایش خطر عفونت به دلیل دوش گرفتن و حمام کردن بعد از ترکیدن کیسه آب وجود ندارد اما باید در این فاصله از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید.

چگونه با زایمان مواجه شویم ؟

در زمان شروع زایمان و یا نزدیک شدن به آن می توانید اقدامات زیر را انجام دهید :

 • کمی قدم بزنید و خودتان را جابجا کنید.
 • مایعات بنوشید و انرژی خود را بالا نگه دارید.
 • یک میان وعده مصرف کنید تا بیش از حد احساس ضعف و گرسنگی به شما غلبه نکند.
 • تمرینات ریلکسیشن و تنفس را برای مبارزه با انقباضات تمرین کنید تا قوی تر باشید و کم تر احساس درد کنید . از همسر خود برای انجام دادن این تمرین ها کمک بگیرید.
 • از همسر خود بخواهید که پشت کمر شما را بمالد تا دردتان کم تر شود.
 • یک دوش آب گرم بگیرید.

نکات مهم از رسیدن وقت زایمان که کسی به شما نمی گوید

4.590
این مطلب مفید بود ؟819
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی