فواید غسل جنابت
از آنجایی که بعد از رابطه زناشویی ارگاسم روی بدن تاثیرات عصبی و تعادلی دارد بهترین راه برای ریکاوری بدن و بازیابی تعادل بدن، آب است این فقط یکی از فواید غسل جنابت می باشد.

فواید غسل جنابت بعد از رابطه زناشویی

غسل جنابت چه دلیل و وفایدی دارد که اینقدر اسلام بر آن تاکیید کرده است. اسلام دین کاملی است و قبل از انکه محققان و دانشمندان به نکات ریز سلامت پی ببرند دین مقدس اسلام آن را بیان کرده است.

همانطور که می دانید و در ادامه این بخش از سلامت نمناک خواهیم گفت غسل جنابت از نظر اسلام یک امر واجب بعد از رابطه جنسی زناشویی است که در این مورد هم مثل همیشه اسلام علم را برای یافتن دلیل تشویق کرده و نتایج جالبی حاصل شده است.

فایده غسل جنابت

مهم ترین فواید غسل جنابت برای بدن و دلیل واجب بودنش 

دلیل تاکید و واجب بودن غسل جنابت چیست؟

به هنگام خروج منی یا آمیزش جنسی هم روح متأثر می شود و هم جسم. غسل جنابت که هم شستشوی جسم است و هم به علت اینکه به قصد قربت انجام می یابد شستشوی جان است، اثر دوگانه ای روی جسم و روح می گذارد تا روح را به سوی خدا و معنویت سوق دهد و جسم را به سوی پاکی و نشاط و فعالیت بدنی و فکری می شود.

از همه این ها گذشته وجوب غسل جنابت یک الزام اسلامی برای پاک نگه داشتن بدن و رعایت بهداشت در طول زندگی است زیرا بسیارند کسانی که از نظافت خود غافل می شوند ولی این حکم اسلامی آنها را وادار می کند که در فواصل مختلفی خود را شستشو دهند و بدن را پاک نگاه دارند این موضوع اختصاصی به مردم اعصار گذشته ندارد در عصر و زمان ما نیز بسیارند کسانی که به علل مختلفی از نظافت و بهداشت بدن غافلند.

(البته این حکم به صورت یک قانون کلی و عمومی است حتی کسی را که تازه بدن خود را شسته، شامل می شود). مجموعه جهات سه گانه فوق روشن می سازد که چرا باید به هنگام خروج منی (در خواب یا بیداری) و همچنین آمیزش جنسی (اگر چه منی خارج نشود) غسل کرد و تمام بدن را شست.

تاثیر غسل جنابت بر بدن

فواید و خواص غسل جنابت و تاثیراتش روی بدن

فواید غسل جنابت بعد از رابطه زناشویی برای زن و مرد

فواید غسل جنابت از نظر علمی:

طبق تحقیقات دانشمندان، در بدن انسان دو سلسله اعصاب نباتی وجود دارد که تمام فعالیت‏ های بدن را کنترل می‏کنند (اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک) این دو رشته اعصاب در سراسر بدن انسان گسترده ‏اند.

وظیفه اعصاب سمپاتیک تند کردن و وظیفه اعصاب پاراسمپاتیک کند کردن فعالیت دستگاه‏های مختلف بدن است. گاهی جریان‏ هایی در بدن رخ می‏دهد که این تعادل را به هم می‏زند، از جمله آنها مسئله (ارگاسم و اوج لذت جنسی) است که معمولا مقارن خروج منی صورت می‏گیرد.

از جمله اموری که می‏توان اعصاب سمپاتیک را به کار وادار و تعادل از دست رفته را تأمین کرد، تماس آب با بدن است و از آنجا که تأثیر (ارگاسم) روی تمام اعضای بدن به طور محسوس دیده می‏شود، دستور داده شده که بعد از آمیزش جنسی یا خروج منی، تمام بدن با آب شسته شود.

 فواید علمی غسل جنابت

فواید غسل جنابت از نظر علمی و ائمه

حدیث درباره فواید غسل جنابت

امام صادق علیه ‏السلام :

در پاسخ زندیقی که پرسید :علّت غسل جنابت چیست ؟ همانا آمیزش‏کننده ، کاری حلال انجام داده است و کار حلال هم مایه آلودگی نیست:جنابت ، همانند حیض است ؛ چرا که نطفه ، خونی است استحکام نایافته و آمیزش هم امکانپذیر نیست ، مگر به حرکتی سخت و شهوتی چیره . پس ، چون به پایان رسانَد ، بدن ، نفس می‏کشد و مرد از نفس آن ، در خود بویی بد احساس می‏کند . غسل برای همین واجب شده است و البته غسل جنابت ، افزون بر این ، امانتی است که خداوند به بندگان خویش سپرده است تا از این رهگذر ، آنان را بیازماید .

دلیل وجوب غسل جنابت

احادیثی از ائمه اطهار در رابطه با فواید غسل جنابت

امام رضا علیه ‏السلام :

علّت غسل جنابت ، پاکیزگی است تا انسان از آنچه از آزردگی آن کار دیده است ، تطهیر شود و همه تن او پاک گردد ؛ زیرا جنابت ، از همه بدن شخص برخاسته و از همین رو ، تطهیر همه بدن بر او واجب شده است .

امّا علّت آسان‏تر گرفتن درباره پیشاب و مدفوع ، آن است که از جنابت بیشتر و همیشگی‏ ترند و از همین رو ، به سبب فراوانی ، مشقت آوری و بیرون آمدن آنها بدون خواست و شهوت ، خداوند ، در این باره به وضو بسنده داشته است ، در حالی که جنابت ، تنها از لذّت‏جویی و لذّت‏یابی و وا داشتن خود به این کار از انسان برمی‏خیزد.

حدیث «تحت کل شعرة جنابة»(3) (در زیر هر مویی جنابت است.) اشاره به همین نکته دارد. علاوه بر این مساله، هنگام عمل آمیزش، در اثر حرکات شدید، اعصاب خسته و منقبض می شود و غسل کردن با آب گرم، اعصاب را منبسط و آنها را به حال طبیعی و عادی بر می گرداند و نیز جریان خون را در همه بدن تشدید و تجدید می نماید.»(4)

منبع احادیث :بحارالانوار

فواید غسل جنابت بعد از رابطه زناشویی + احادیث

4.453
این مطلب مفید بود ؟476
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : غسل
وبگردی