عوارض چای گیاهی
اغلب افراد چای های گیاهی را با خواص و فواید بی نظیر آن برای سلامت بدن می شناسند و به مصرف آن علاقه مند هستند، اما در عین حال مصرف چای های گیاهی اثرات و عوارض جانبی را به همراه دارد.

عوارض جانبی چای های گیاهی برای سلامت بدن

امروزه بسیاری از انواع چای های گیاهی در بازار موجود هستند و همه آن ها به صورت آماده با ایده داشتن سبک زندگی سالم و عمر بیشتر پیش می روند. مردم به طور فزاینده ای از تصویر و وزن خود آگاه می شوند و بسیاری به دنبال راه حل های سریع مانند چای های سم زدا هستند که قول می دهند در کاهش وزن موثر باشند.

در میان انواع چای های گیاهی، این چای ها امروزه بسیار معروف شده اند :چای بابونه ، چای سبز، چای زنجبیل ، دارچین ، علف لیمو ، اکالیپتوس، نعناع فلفلی و یاسمن.

از تلویزیون گرفته تا رسانه های اجتماعی، به هر طرف که برمی گردید، نوع جدیدی از چای گیاهی را به خورد شما می دهند و برخی برند ها هم از افراد مشهور برای بازاریابی محصولاتشان در رسانه های اجتماعی استفاده می کنند.

هر کسی فواید عالی سلامتی چای های گیاهی را می گوید اما هیچ کس به شما در مورد اثرات جانبی آن ها هشدار نمی دهد. در حالی که آن ها می توانند تقویت کننده و افزایش دهنده های خوبی برای انرژی باشند اما شامل برخی اثرات جانبی نیز هستند که در این بخش از سلامت نمناک توضیح داده شده اند.

عوارض چای گیاهی

عوارض جانبی چای های گیاهی

عوارض کمتر شناخته شده ی چای های گیاهی

- بی خوابی :

برخی از چای های گیاهی غلظت بالایی از کافئین دارند و این می تواند منجر به محرومیت از خواب شود. هم چنین ممکن است فرد به طور مشکوکی نگران و مضطرب شود و این معمولاً به خاطر میزان کافئین موجود در چای است. میزان بالای کافئین در چای سبز و چای های دافع سم ، باعث از دست رفتن آب بدن ، اضطراب و تنش خواهند شد.

برای چک کردن مقدار کافئین موجود در یک چای سبز، همیشه بسته بندی را بخوانید یا آن را در گوگل جستجو کنید.

- اسهال با مصرف چای های گیاهی:

بعضی افراد بعد از نوشیدن چای گیاهی ، بارها و بارها به توالت می روند و این را یک موفقیت برای کاهش وزن می دانند اما در واقعیت ، بیشتر مواقع سموم لازم را از دست نمی دهید بلکه در عوض ، شما فقط آب بدنتان را از دست می دهید.

بعضی از چای ها مثل چای های دافع سم، ملین طبیعی هستند و وقتی شما یبوست هستید ، کمک خواهند کرد. استفاده از آن ها فراتر از اهدافشان می تواند شما را دچار مشکلات روده ای نرمال کند.

جذب و مصرف بیش از حد چای هایی مانند چای سبز منجر به افزایش سطح اسید معده می شود که ممکن است باعث ایجاد مشکلات سلامتی شود. افزایش اسیدیته می تواند منجر به مشکلاتی در سیستم گوارشی شود.

ایجاد اسهال

با مصرف چای های گیاهی احتمال اسهال وجود دارد

- محرک آلرژی ها با مصرف چای های گیاهی:

شناختن مواد اولیه دقیق موجود در یک چای گیاهی خاص قبل از مصرف همیشه مهم است ، به خصوص اگر مستعد ابتلا به واکنش های آلرژیکی هستید.برخی از ترکیبات ممکن است با واکنش بدنتان همراه باشد و باعث ایجاد کهیر، عطسه و خس خس شوند.

- احتمال استفراغ با مصرف چای گیاهی:

چای هایی مانند چای سبز دارای اجزای شیمیایی به نام تانین هستند که باعث حالت تهوع و استفراغ می شوند. جذب بیش از حد این چای ها منجر به استفراغ طولانی مدت می شود که خطر جدی برای سلامتی به خاطر آب زدایی را ایجاد می کند. در صورتی که متوجه شدید که به این شکل به یک چای گیاهی واکنش نشان می دهید ، بهترین کار هیدراته ماندن و نوشیدن مایعات زیاد است.

استفراغ

احتمال ایجاد استفراغ

- بیماری کبدی با چای گیاهی:

در مقادیر زیاد، کافئین قادر به ایجاد فشار بر کبد و عوارض خاص دیگری است.

- سر درد و سرگیجه با مصرف چای گیاهی :

به خاطر محتوای کافئین موجود در برخی از چای های گیاهی ، بسیاری از مردم دچار سردرد خفیف تا مزمن می شوند. مگر اینکه واقعاً مجبور باشید، افرادی که به طور منظم میگرن را تجربه می کنند باید از چای هایی مانند چای سبز اجتناب کنند. چای های گیاهی نیز می توانند منجر به سرگیجه در افراد شوند.

عوارض چای گیاهی

چای های گیاهی می توانند باعث سر درد و سر گیجه شوند

- احتمال سقط جنین با مصرف برخی چای های گیاهی :

درست مانند بسیاری از خوراکی ها که در زمان بارداری ممنوع است، برخی از چای های گیاهی نیز ممنوع می شوند. بعضی از چای ها اثرات نامطلوبی بر جنین در حال رشد می گذارند و برخی از آن ها مانند جینسینگ منجر به انقباضات زودرس و زایمان و در بدترین شکل سقط جنین می شوند. آن ها همچنین ممکن است مسئول عدم تعادل هورمونی شوند.

- مشکلات قلبی با مصرف چای گیاهی:

در بخش سلامت نمناک پیش از این گفتیم که کافئین موجود در چای سبز مسئول ضربان سریع قلب و تنفس سنگین در افراد است. در حالی که برخی از چای ها می توانند فشار خون را کاهش دهند اما چایی هایی به ویژه مانند چای سبز می تواند فشار خون را افزایش دهند و مصرفشان می تواند منجر به مشکلات قلبی شود. اگر مشکلات قلبی دارید، باید قبل از نوشیدن چای سبز به پزشک خود مراجعه کنید.

انواع چای گیاهی

تمام عوارض مصرف چای های گیاهی

- احتمال یبوست و نفخ با مصرف چای گیاهی :

ممکن است مصرف چای های گیاهی به نظر ایمن برسند اما اگر اشتباه از آن ها مصرف شود ، موجب مشکلاتی در آینده خواهند شد. همانطور که قبلاً ذکر شد ، استفاده طولانی مدت از چای ها با ملین ها منجر به حرکات نامنظم روده و ناتوانی در کنترل آن در آینده خواهد شد. یبوست و نفخ اثرات جانبی رایجی هستند.

نوشیدن برخی از انواع چای های گیاهی باعث افزایش گاز معده می شود که به طور ناراحت کننده ای باعث نفخ می شوند. برخی از چای هایی که به این عارضه مشهور هستند، عبارتند از :نعناع تند و نعناع فلفلی که باعث افزایش سوزش سر دل و سوء هاضمه می شوند.

* حرف آخر :در اینکه چای و دمنوش های گیاهی سرشار از فایده و خاصیت هستند هیچ شکی نیست اما هرکدام باید با در نظر گرفتن شرایط جسمی و روحی فرد برای مصرف تجویز شود تا عوارضی در پی نداشته باشد.

عوارض کمتر شناخته شده ی چای های گیاهی

1.73
این مطلب مفید بود ؟12
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : celebspulse / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : چای سیاه
وبگردی