درد پینه پا
پینه پا در بین زنان شایع است و میتواند یک مسئله ارثی باشد, برای تسکین درد پینه پا راه حل هایی وجود دارد که مهم ترین آن ها کفش مناسب است.

راه حل هایی برای تسکین درد پینه پا

کفش های پنجه پهن، احتمال ابتلا به این ناهنجاری و بدشکلی پا را کم می کند و حتی در افرادی که دارای این ناهنجاری در پا باشند، با پوشیدن این کفش ها، سوزش پینه پا کم می شود.

بسیاری از ما به ویژه خانم ها درد پینه پا را تجربه کرده ایم و می دانیم اصلاً تجربه ی خوشایندی نیست و شاید هیچ نکته مثبتی در مورد این بیماری به یاد نداشته باشیم. تنها چیز خوبی که در مورد پینه پا می توان گفت این است که، کسانی که برآمدگی های استخوانی در بیرون انگشت شصت پا دارند، کارهای زیادی برای از بین بردن درد آن ها می توان انجام دهند. در زمانی که انحراف انگشت شست پا دارید، پینه افزایش می یابد.

درد پینه پا

برای درمان درد پینه پا چه کنیم ؟پینه ها در ابتدا کوچک هستند، اما معمولاً در طول زمان بدتر می شوند و بر مفاصل فشار می آورند و می توانند باعث ایجاد التهاب، قرمزی، تورم و ترک پا شوند. چون پا در هنگام راه رفتن بسیاری از وزن بدن را حمل می کند، پینه پا بزرگ تر می شود و راه رفتن دردناک تر و دشوارتر می شود.

کفش معقول:
علت پینه پا ، ژنتیکی است، اما پوشیدن کفش پنجه باریک و نوک تیز، می تواند باعث ایجاد پینه باشد. کفش پاشنه بلند نیز این مشکل را تشدید می کند. بنابراین جای تعجب نیست که 90 درصد پینه پا در زنان رخ می دهد. در اغلب موارد درد پینه ی پا را می توان با تعویض کفشی که به اندازه ی کافی جادار باشد و به شما اجازه ی تکان دادن انگشتانتان را بدهد، کنترل کرد. کفش هایی با پاشنه ی کوتاه ایده آل است. کفش چرم و نرم، از کفشی که با مواد مصنوعی تولید شده بهتر است؛ چون کفش تولید شده با مواد مصنوعی باعث تعریق و ایجاد تاول در پا می شود.

یخ:
استفاده از یخ پیچیده شده در پارچه نازک و یا حوله کاغذی روی انگشت برای 10 تا 20 دقیقه برای درد پینه ی پا مؤثر است. یخ رگه های خونی را بی حس و درد را تسکین می دهد.

دارو:
داروهایی ضد التهاب موضعی یا خوراکی مثل:استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن می توانند به کنترل درد پینه ی پا کمک کنند. در پینه ی شدید پا، تزریق کورتیزون، تورم را کاهش داده و احساس درد و ناراحتی را کمتر می کند. تزریق یک دارو به طور موضعی، اغلب از مصرف قرص بهتر است.

پد محافظ:
اگر کفش شما به اندازه ی کافی جا دارد، می توانید برای جلوگیری از تماس پا با کفش، از ژل یا پد استفاده کنید. البته استفاده از پد برای بیماران مبتلا به ضعیف بودن رگ های خون یا آسیب های عصبی، می تواند مضر نیز باشد.

تمرینات پا:
تمرینات ویژه پا نمی تواند از پینه جلوگیری کند و یا آن را رفع کند، همچنین تقویت پا و عضلات پا ممکن است درد و ناراحتی را تسکین دهد و خستگی را برطرف کند.

عمل جراحی:
معمولاً آخرین راه حل تسکین درد پینه ی پا جراحی می باشد. اما این تنها روشی است که ثابت شده است که پینه پا را اصلاح و درد آن را از بین می برد. انواع مختلفی از جراحی وجود دارد البته آن ها بستگی به خفیف، متوسط یا شدید بودن پینه پا دارد. 85 تا 90 درصد از بیماران از عمل جراحی راضی بوده اند. برای درمان پینه پا بهتر است در ابتدا از روش های دیگر استفاده کنید و در نهایت عمل جراحی انجام شود.

موثرترین راه های تسکین درد پینه پا

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از دکتر سلام -/ح
وبگردی