پیاده روی
پیاده روی ارزانترین و در عین حال بهترین رشته ورزشی است که تامی اعضای خانواده می توانند از مزایای آن بهره برند. فقط کافیست تا چند نکته مهم را در انجام صحیح این رشته ورزشی در نظر گرفت.

نحوه پیاده روی صحیح

پیاده روی باید از نوع راه رفتن تند یا دویدن آرام باشد؛ به نحوی که ضربان قلب به 100 تا 120 ضربان در دقیقه برسد. این ورزش تاثیر مثبتی بر استحکام زانو و مچ پا دارد و در پیشگیری از بروز آرتروز و پوکی استخوان بسیار موثر است.پیاده روی باید طبق اصولی خاص انجام شود در غیر اینصورت به بن آسیب وارد کرده و نتیجه ای معکوس خواهد داشت. 

مهدی شکروی کارشناس ارشد تربیت بدنی با بیان اینکه پیاده روی سالم ترین ورزشی است که به همه افراد با هر شرایطی که دارند توصیه می شود، اظهار کرد:اولین اصلی که باید رعایت شود پوشیدن کفش مناسب است که حتما باید بنددار بوده، قابلیت ارتجاعی داشته و تهویه هوای خوبی هم داشته باشد.

پیاده روی

 

وی با بیان اینکه کفش مناسب کفشی است که قوس پا را به خوبی حفظ کند، اضافه کرد:یکسری از کفش ها قوس پا را خوب حفظ نمی کند به عنوان مثال کفش هایی که در ماهواره تبلیغ می شود جزء همین دسته است که اصلا برای یک پیاده روی سالم مفید نیست. 

شکروی با بیان اینکه افراد باید از جوراب، بلوز و شلوار نخی در حین پیاده روی استفاده کنند، افزود:اگر فردی پی در پی پیاده روی کند و از لباس پلاستیکی استفاده کند به پوستش آسیب می زند. 

این کارشناس ارشد تربیت بدنی با اشاره به زمان پیاده روی و اینکه در فصل گرم بهتر است صبح ها و در فصل سرما 10 صبح و یا 5 بعدازظهر پیاده روی کنید، اضافه کرد:در محل هایی که از سنگ و کف پوش های سنگی است نباید پیاده روی کرد؛ حتما باید افراد بر روی چمن و یا آسفالت البته نه آسفالت های بتنی و سنگی پیاده روی کنند. 

شکروی با بیان اینکه سنگ هایی که کنار رودخانه استفاده شده برای پیاده روی مناسب نیست، تصریح کرد:تکنیک "پیاده روی الگوی پاشنه و پنجه" از اصول دیگری است که باید رعایت شود. به گونه ای که اول پاشنه بر روی زمین قرار بگیرد و پنجه از روی زمین جدا شود دقیقا چیزی شبیه به گهواره. 

وی با بیان اینکه هنگام پیاده روی دست ها حتما باید کنار بدن حرکت کند، اضافه کرد:برخی دست هایشان هنگام پیاده روی در جیبشان است که اصلا صحیح نیست.

نحوه پیاده روی صحیح چگونه است؟

4.396
این مطلب مفید بود ؟8313
برگرفته از ایسنا-/ف
وبگردی