درمان خلط ریه
درمان خلط ریه و سینه را جدی بگیرید چرا که تنگی نفس و خس خس های ناشی از آن نه تنها آزاردهنده بلکه بستری است برای بروز بیماری های خطرناک.

شربتی برای از بین بردن و درمان سریع خلط های ریه

بدن برای حفظ رطوبت بافت های نازک و ظریف دستگاه تنفسی موکوس تولید می کند. ذرات خطرناک خارجی در موکوس به دام افتاده و از طریق ریه به بیرون دفع می شوند. وقتی که ریه های فرد، بیمار یا آسیب دیده باشد، موکوس بیش از حد تولید می شود. خلط موکوس ضخیم شده است که بدن با سرفه تلاش می کند این خلط فراوان را دفع کند. داشتن خلط ریه اگر به موقع درمان نشود ،به بیماری های مثل ذات الریه و برونشیت تبدیل می شود. در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک شربت های گیاهی را به شما معرفی می کنیم تا با آن بتوانید خلط سینه را درمان کنید. 

چگونه متوجه خلط ریه شویم و به فکر درمان باشیم؟

نشانه های سرفه های مرطوب :
  • خلط های چسبنده و خلطهای سفید ، زرد یا سبز
  • سرفه های همیشگی به خصوص هنگام صبح
  • ناراحتی و گرفتگی در ناحیه سینه 
  • احساس تنگی قفسه سینه 
  • صدای خس خس سینه هنگام تنفس 
  • سرفه مداوم 
درمان خلط ریه
اگر برای رفع این مشکل تمایل به استفاده از نسخه گیاهی و خانگی دارید می توانید از شربتی که طرز تهیه آن آسان است استفاده کنید تا به این ترتیب مخاط ریه کاهش پیدا کند.

مواد اولیه برای تهیه شربت درمان خلط ریه

1 قاشق بذر کتان
1 ق ریشه گل ختمی
1 فنجان شربت افرا خالص
یک عدد لیمو
یک قاشق برگ گیاه مریم گلی
1 لیتر آب تصفیه شده
درمان خلط ریه

روش تهیه شربت درمان خلط ریه

آب را داخل قابلمه ای بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید و به آن ریشه گل ختمی ، شربت افرا ، لیمو ، بذرکتان و برگ مریم گلی را اضافه کنید.
شعله را کم کنید و بگذارید 15 دقیقه مواد در همین حالت باقی بماند.
قابلمه را از روی حرارت بردارید و شربت را اضافه کنید.

نحوه مصرف شربت خانگی درمان خلط ریه

این شربت خانگی را سه بار در روز هر وعده یک قاشق غذا خوری مصرف کنید تا وقتی که احساس بهبود کنید، این شربت را باید داخل فریزر نگه دارید.

شربت های گیاهی دیگر برای درمان خلط 

برای درمان خلط سینه می توانید از شربت های گیاهی زیر استفاده نمایید:

شربت شیرین بیان برای درمان خلط سینه

شیرین بیان از داروهای گیاهی خلط آوری است که می تواند سرفه کردن را درمان کند، ترشحات مخاط را کاهش دهد و از درد گلو کم کند.در یک فنجان آب جوش نصف قاشق چای خوری ریشه شیرین بیان را بریزید و به مدت 10 دقیقه دم کنید. از این چای دو یا سه بار در روز برای کاهش مشکلات گلو و سرفه کردن بنوشید.

استفاده از ریحان مقدس برای درمان خلط سینه

ریحان مقدس به رقیق شدن مخاط و خروج ساده تر آن از ریه کمک می کند و در درمان سرفه ناشی از آسم و برونشیت های ناشی از حساسیت مفید است. برای درمان خلط سینه در یک فنجان آب 8  تا 10 برگ ریحان را با 5 عدد گیاه میخک بریزید و به مدت 10 دقیقه بجوشانید. بعد از سردشدن محلول، آن را 3 بار در روز بنوشید.

شما می توانید داخل آب جوش، چند قطره از روغن این گیاه را بریزید و 1 یا 2 بار در روز با آن بخور بدهید.

استفاده از سیر برای درمان خلط سینه

سیر نوعی داروی گیاهی خلط آور قوی ای است که به کاهش مشکلات تنفسی و درمان سرفه کمک می کند. برای درمان سرفه ، سیر را بکوبید و با عسل ترکیب کنید و این مخلوط را 2 تا 3 بار در روز بخورید.

مصرف نعنای فلفلی برای بهبود عملکرد ریه ها

این ماده گیاهی در دسته داروهای گیاهی خلط آور ریه قرار می گیرد و خواص ضدمیکربی و ضداسپاسم هم دارد. روغن نعنای تند می تواند به درمان سرفه، عفونت های گلو، برونشیت، آسم و سینوزیت کمک کند. برای استفاده از نعنای تند یک قطره روغن نعنای تند را داخل آب جوش بریزید و با آن بخور بدهید.

برگ گیاه عشقه برای رفع سرفه

برگ گیاه همیشه سبز عشقه خلط آوربوده و به ازبین بردن سرفه کمک می کند. ساپونین موجود در این گیاه به رقیق شدن مخاط گلو و بینی و خروج راحت تر آن از بدن کمک می کند. برای کاهش سرفه ترکیب عصاره برگ خشک عشقه، آویشن، بادیان رومی و ریشه گیاه پنیرک پُف نبات یا مارشمالوموثر است.  

درمان خانگی خلط ریه و سینه با شربت گیاهی + دستور

3.8356
این مطلب مفید بود ؟26987
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ز.ن
وبگردی