تاثیر دعا بر سلامت

تاثیر دعا در سلامت روان

کد مطلب : 17532تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 2 دقیقه
وقتی انسان با خدای خود دعا و راز و نیاز می کند و از او یاری می‏جوید، توان بیشتری را در خود احساس می‏کند که ناشی از تاثیر دعا و اتکای به خدای تعالی است و داشتن چنین نقطه اتکایی باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد می‏گردد.

تاثیر دعا برروی سلامت روح و روان

تبیین علل بیماری فقط مخصوص انسان های عادی نبوده، بلکه اولیای الهی هم سایر انسان ها را به رعایت و حفظ بهداشت جسم و روان سفارش نموده و به منظور شناسایی و راه های پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های جسمی و روانی راهکارهایی را پیشنهاد داده اند. یکی از این راهبردها بهره گیری از دعا و نیایش است.کاهش فشارهای روانی و کسب آرامش که باید آنرا به عنوان اولین و مهمترین نقش و تاثیر دعا و نیایش در نظر گرفت از اساسی ترین پیامدهای مثبت دعا و نیایش می باشد.

نقش دعا در زندگی

ارتقای سلامت عاطفی با دعا کردن

 

دعا و تمرین های معنوی منظم موجب بهبود و ارتقای سلامت عاطفی می شود:

 
داشتن اهداف بزرگ: ارتباط با قدرت برتر هدف های شما را بزرگ تر و عالی تر می کند و به روزها و لحظه های زندگی شما معنی می دهد.
 
 حمایت اجتماعی: اعتقاد به معنویت و بودن در میان افرادی که به قدرت برتر اعتقاد دارند، موجب بهبود روابط اجتماعی می شود.
 
 پیشرفت روحی: معنویت و دعا موجب پیشرفت روح و سلامت روان می گردد.
 
کمک در مواجهه با سختی ها: معنویت و دین در مواجهه با حوادث تلخ و غیر قابل پیش بینی زندگی به انسان کمک قابل توجهی می کنند.
 
 دعا  و تمرین های معنوی منظم در درمان افسردگی نقش موثری ایفا می کنند.
 
به عنوان مثال:
 
یک مطالعه نشان داد که در 88 فرد مسیحی بزرگسال، تکرار یک دعا ی کوتاه به مدت 10 دقیقه در روز، در یک دوره زمانی 1 ماهه موجب کاهش علایم افسردگی می شود.
 
یک بررسی دیگر ثابت کرد که رفتن به اماکن مذهبی مانند کلیسا، 1 بار در هفته یا بیشتر، در پیشگیری از ابتلا به افسردگی نقش دارد. حضور در این اماکن به ویژه برای کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است. دراین مطالعه مشخص شد که حضور منظم در کلیسا خطر افسردگی را در کودکان و نوجوانان به میزان 20 درصد کاهش می دهد.
 
دو مطالعه دیگرنیز حاکی از این است که مدیتیشن و مراقبه به کاهش علایم افسردگی کمک می کند.
 
تمرین های معنوی و دعا همچنین در بهبود بیماری های مزمن نقش دارند. در یک مطالعه بر روی 450 فرد مبتلا به ایدز مشاهده شد که اعتقاد به یک قدرت برتر و ارتباط با او، میزان ابتلا به افسردگی در این بیماران را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و سبب افزایش امید به زندگی در آنان می شود.
 
این اعتقاد، از افسردگی در دوران سالمندی نیز پیشگیری می کند.

تاثیر دعا در سلامت روان

4.530
این مطلب مفید بود ؟273
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از دانانیوز-/ف
برچسب : سلامت روان
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی