اجاره بها

افزایش 800 درصدی اجاره بها در برخی استان ها

تاریخ انتشار : 3 مرداد 1399کد مطلب : 41604زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون وزیر راه از افزایش 800 درصدی نرخ اجاره بها در برخی استان ها با وجود مصوبه ستاد ملی کرونا خبر داد و گفت: دلیل این اتفاق ناآگاهی مردم بوده است.

تسنیم:محمود محمودزاده یادآور شد:15 روز پس از مصوبه ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا در خصوص تعیین سقف افزایش نرخ اجاره بها (تهران 25 درصد، کلانشهرها 20 درصد و سایر شهرها 15 درصد) بیشترین افزایش نرخ با 800 درصد در کرمانشاه و 100 درصد در تهران و کلانشهرهای دیگر ثبت شده است.

وی تصریح کرد:شاید دلیل ضعف اجرای این مصوبه ناآگاهی مردم باشد، چون این مصوبه به دستگاه های مربوطه ابلاغ شده و برای مالک، اجاره تمدید شده تلقی می شود، اما مستأجر می تواند تصمیم دیگری بگیرد. بر اساس این مصوبه، افزایش اجاره بها در تهران بیش از 25 درصد، در کلانشهرها بیش از 20 درصد و در دیگر شهرها بیش از 15 درصد ممنوع است.

وی همچنین با اعلام این که در کل کشور 25 درصد از پلاک های مسکونی خالی از ساختمان یا مخروبه هستند، گفت:امیدواریم با اعمال سیاست های مالیاتی از این ظرفیت ها برای ساخت مسکن استفاده شود.

معاون مسکن و ساختمان با تاکید بر این که در بخش تولید مسکن چاره ای جز قیمت گذاری بر مصالح ساختمانی نداریم چون 65 تا 70 درصد بهای واحد مسکونی در ساخت، مربوط به مصالح است، اضافه کرد:با توجه به اینکه 97 درصد مصالح در کشور تولید می شود دلیلی برای افزایش قیمت ها وجود ندارد و بر این اساس، در مکاتبه با وزیر صمت خواسته ایم مصالحی که برای ساخت خانه های ارزان قیمت نیاز است با قیمت معقول تأمین شود.

محمودزاده درباره جدیدترین وضعیت طرح ملی مسکن نیز گفت:از یک میلیون و 600 هزار متقاضی، 600 هزار واجد شرایط به استان ها برای تشکیل پرونده معرفی شده اند که تا کنون حدود 19 هزار نفر افتتاح حساب کرده اند.

وی با بیان "کسانی که تا پایان مرداد افتتاح حساب نکنند جایگزین متقاضیان دیگر می شوند" افزود:حدود 230 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی و 70 هزار واحد در تفاهمنامه ها در حال اجراست و اوایل مرداد نخستین مرحله افتتاح طرح اقدام مسکن ملی انجام می شود.

انتهای پیام/م

افزایش 800 درصدی اجاره بها در برخی استان ها

51
این مطلب مفید بود ؟10
وبگردی