تغییر صدا
تغییرصدا یک تغییر غیر طبیعی در صدا است و شایع ترین دلیل گرفتگی صدا التهاب حنجره می باشد که راه های درمانی گرفتگی صدا معمولا به علت پیش زمینه ای آن بستگی دارد.

حقایقی درباره تغییر صدای ناگهانی

دو رگه شدن و تغییر صدا و ضمخت شدن آن از جمله اتفاقاتی است که در دوران بلوغ برای اکثر جوانان به ویژه پسران اتفاق می افتد. علت اصلی این تغییر صدا ترشح برخی هورمون هاست که سبب دو رگه شدن صدا می شود. اما گاهی این تغییر صدا ناگهانی بوده و علتش بلوغ نیست.

یک متخصص گوش و حلق و بینی با بیان این که تغییر صدای ناگهانی فرد دلایل متعددی دارد، گفت:گاهی صدای فرد با تغییر غیرمعمولی و طولانی مدت همراه می شود که یا بر اثر بیماری ها به وجود آمده و یا علامت بیماری خاصی است که در صورت ادامه دار بودن آن باید به پزشک مراجعه کرد.

تغییرصدا

علت تغییر صدا

این متخصص گوش و حلق و بینی با بیان این که تغییر صدا همیشه نگران کننده نیست، افزود:اگر تغییر صدای فردی بیش از دو هفته طول بکشد لازم است به پزشک مراجعه کند از جمله رایج ترین دلایل تغییر صداها معمولا به دلیل عفونت های ویروسی است که منجر به ایجاد تورم و التهاب در بخش هایی از حنجره می شود و معمولا با استراحت صوتی، مصرف مایعات و بخور سرد، بهبود حاصل می شود.

وی گفت:علاوه بر آن در صورتی که به دلیل وجود باکتری حنجره متورم شده و صدای فرد تغییر کرده باشد، به ویژه در بزرگترها، معمولا با تجویز داروهایی نظیر آنتی بیوتیک توسط پزشک، درمان صورت می گیرد.

ایشان اظهار داشت:چنان چه در کودکان تورم حنجره زیاد باشد، به ویژه در مبتلایان به «لارنژیت»، در صورتی که تغییر صدا با مشکلات تنفسی همراه شود، در این مواقع، به تشخیص پزشکان، گاهی با تزریق کورتون و دگزامتازون و یا بستری کودکان مراحل درمان صورت می گیرد.

این متخصص گوش و حلق و بینی افزود:علاوه بر آن استفاده نادرست و بیش از حد از حنجره، ممکن است موجب بروز التهاب در تارهای صوتی و در نهایت خونریزی در این نواحی شود. همچنین امکان ابتلا به «نودول حنجره» در خوانندگان و مداحان و افرادی که از حنجره خود زیاد استفاده می کنند، وجود دارد.

به گفته وی «نودول حنجره» درحقیقت تشکیل برجستگی هایی در طناب های صوتی حنجره است که در صورت استراحت صوتی خوانندگان و یا مداحان و استفاده از بخور امکان رفع این برجستگی ها در این ناحیه و برگشت صدا به حالت طبیعی وجود دارد، در غیر این صورت درمان از طریق جراحی خواهد بود.

وی با اشاره به وجود چند فاکتور مهم در فرد که احتمال ابتلا به سرطان حنجره را بیشتر می کند، گفت:تغییر صدای ناگهانی و طولانی چنان چه در فردی که سن بالای 50 سال دارد، همچنین سیگار، مواد مخدر و یا الکل مصرف می کند و سابقه سرطان در خانواده داشته است، به وجود بیاید، در این صورت احتمال ابتلا به سرطان حنجره در او زیادتر از دیگران خواهد بود، علاوه بر آن در مردان چند برابر بیشتر از زنان، سرطان حنجره دیده می شود.

وی اظهار داشت:افرادی که صدای آنان تغییر کرده و دارای چند فاکتور مذکور نیز هستند لازم است زودتر به پزشک مراجعه کنند، به این دلیل که مراجعه زود هنگام سبب می شود که در صورت مشاهده ضایعات «لوکوپلاکی» یا پیش سرطانی که به صورت بروز لکه های سفید در حنجره مشاهده می شود، درمان سریع تر انجام گیرد.

این متخصص گوش و حلق و بینی با بیان این که ابتلا به سرطان حنجره در بخش های مختلف متفاوت است افزود:علائم سرطان در قسمت بالای طناب صوتی زودتر خود را نشان می دهد و پاسخ به درمان نیز در این قسمت بهتر است، علاوه بر آن در خانم ها ابتلا به سرطان حنجره در بخش دیگری است و علائم آن ابتدا با اشکال در بلع همراه است.

به گفته وی، درمان سرطان حنجره نیز بسته به مرحله ای که تشخیص داده می شود و یا روش هایی که بیمار تمایل به آن دارد به تشخیص پزشک از طریق جراحی رادیوتراپی و موارد دیگر در یک یا چند مرحله انجام خواهد پذیرفت.

دلیل تغییر ناگهانی صدا و درمان آن

3.829
این مطلب مفید بود ؟227
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از جام نیوز-/ ر
برچسب : رشد کودک
وبگردی