مسعود ده نمکی
مسعود ده نمکی کارگردان رسوایی 2 در گفتگویی از پشت صحنه های فیلم های اخراجی تا فقر و فحشا سخن گفت.

مسعود ده نمکی از فقر و فحشا تا اخراجی ها و رسوایی 2

چهارمین روز برگزاری جشنواره بین المللی مقاومت، کارگاه انتقال تجربه با حضور مسعود ده نمکی در حالی برگزار شد که این کارگردان گفت:شرمنده مخاطب نیستم، زیرا عقب تر از زمان خود نبودم و روزی که احساس کنم حرفی برای گفتن ندارم، فیلم نمی سازم.

پشت صحنه ساخت اخراجی ها

در این کارگاه، ده نمکی با مطرح کردن شرایط سخت ساخت فیلم در حوزه جنگ گفت:بهتر است برای انتقال تجربه بیشتر و مناسب تر به نسل جوان از کارهای جنگی پشت صحنه های قوی ساخت تا بتوان در کارگاه ها به صورت عملیاتی و اجرایی مخاطبان اصلی کارگاه ها را همراه کرد و انتقال تجربه به درستی صورت گیرد.

وی درباره ایده ساخت اخراجی های یک گفت:زمانی که جنگ به اتمام رسید و پرونده جنگ بسته شد، من 6 ماه در جبهه های جنگ باقی ماندم و احساس می کردم صدام ما را بازی می دهد، زمانی که در قطار نشستم و به تهران بازگشتم، تصمیم گرفتم درباره افرادی که در جنگ دیدم، یا بنویسم و یا به تصویر بکشم. در آن دوران مجبور شدم نشریه منتشر کنم و وقایع آن روز را در نشریه ارائه دهم. در همان زمان ایده اولیه را با چند کارگردان مطرح کردم، اما دیدم تمایلی برای ساخت وجود ندارد، تصمیم گرفتم همانطور که جنگیدیم، فیلم هم بسازم.

کارگردان اخراجی ها ادامه داد:باید به درستی افراد جنگ از جمله افرادی که مثل حاجی، لات، پاپتی و... که جنگ، ترس و شجاعت را تجربه کردند، به درستی روایت می شد. شوخی هایی که در جنگ وجود داشت، در خاطرات افراد منتشر شده، اما همان زمان اگر می خواستیم این شوخی ها را تصویر کنیم، با ممانعت روبه رو می شدیم.

بازیگران اخراجی ها

بازیگران فیلم اخراجی ها

مستند فقر و فحشا مسعود ده نمکی

وی در ادامه برای حضورش در حوزه فیلمسازی گفت:من در همه عرصه ها همانگونه که یاد گرفته بودم جای خالی را پر کردم، روزنامه نگار نبودم، نشریه منتشر کردم، فیلمساز نبودم، مستند فقر و فحشا ساختم، عملاً براساس وظیفه کار انجام دادم و به بهترین شکل سعی کردم با مخاطبم در هر عرصه ای ارتباط برقرار کنم و کار تکراری دیگران را انجام نمی دهم. صریح ترین مستند را ساختم و در رسوایی 2 صریح ترین نقد را به جامعه فرضی ارائه دادم که اگر درست به فیلم توجه کنیم، خواهیم دید صریح ترین نقدها را در آثارم ارائه داده ام و در رسوایی 2 به این مهم می رسیم؛ برای اصلاح جامعه باید به معنویت و اخلاق بازگردیم.

مسعود ده نمکی در ادامه کارگاه، تأکید کرد:برای اینکه بتوانیم به درستی مفهوم دفاع را ارائه دهیم، نسل جدید باید با پژوهش و تحقیق به دفاع مقدس نزدیک شوند، تنها با دیدن چند فیلم جنگی که برخی از آنها مضامین ضدجنگ هم دارند نمی توان در این حوزه موفق عمل کرد. این حوزه به رؤیاپردازی و تخیل نیاز ندارد، ما هنوز قهرمانان جنگ مان زنده هستند و نیازی به تخیل نیست.

اخراجی های 2 مسعود ده نمکی

وی در ادامه به طرح رد شده اخراجی های 2 در انجمن سینمای ایران و دفاع مقدس اشاره کرد و گفت:در همین انجمن، طرح اولیه اخراجی های 2 را رد کردند، به این دلیل که تخیلی است، در حالی که دوستان اطلاع دقیقی نداشتند، در سال 64 هواپیمایی ربوده شد و اخراجی های 2 کاملاً براساس واقعیت بود، یا برخی معتقدند اردوگاه اخراجی های 2 به واقعیت نزدیک نیست، در حالی که کاملاً براساس تحقیقات میدانی اردوگاه طراحی شد و لباس های اسرا در جنگ 10 مدل بود.

وی در ادامه به همه عزیزانی که علاقه دارند در سینمای جنگ حاضر شوند توصیه کرد برای صحنه های جنگی از استوری برد استفاده کنند و تأکید کرد:اخراجی ها را به صورت کامل با استوری برد سرصحنه رفتم و برای اخراجی های 2 صحنه های جنگی را استوری برد طراحی کردیم، زیرا نمی توان ریسک کرد. حتماً باید با دکوپاژ سر صحنه رفت و این را برای اولین بار می گویم و صحنه های جنگی معراجی ها از 8 دوربین استفاده کردیم تا بتوانیم به ریتم درست برسیم و صحنه های درستی را خلق کنیم.

فیلم اخراجی ها 2

پوستر فیلم اخراجی ها 2

معراجی ها با 8 دوربین فیلمبرداری شد

ده نمکی به تفاوت رمان و فیلمنامه اشاره کرد و گفت:هر رمان نویسی می تواند فیلمنامه نویس باشد، زیرا رمان، زبان تفصیل است، اما فیلمنامه زبان اجمال. همین جا این نکته را یادآور می شوم، ایده اولیه فیلمنامه مهم است، اما فیلمنامه باید به صورت اجرایی و تولیدی نوشته شود. مدیریت فرهنگی باید به گونه ای عمل کند تا ماشین های آن دوران (پیکان، ژیان، رنو) اوراق نشود، بلکه برای ارائه هر چه بهتر واقعیت انقلاب و جنگ در جایی نگهداری شود.

برای رسیدن به فروش اخراجی های 2 فیلم باید 45 میلیارد بفروشد

وی در ادامه به فروش فیلمهایش اشاره کرد و گفت:در طول این سالها مخاطب فیلم های من توانست با آثار ارتباط برقرار کند و اخراجی های 2 در سالی که اکران شد با 4 میلیون و 500 هزار مخاطب ارتباط برقرار کرد، با بلیت 2 هزار تومانی اگر این روز بخواهد به مخاطب اخراجی ها دست یابد، باید 45 میلیارد تومان بفروشد. مخاطب سینمای من مخاطبی است که مفاهیم ارزشمند انقلاب و دفاع مقدس را در قالب های مختلف (کمدی و جدی) دنبال می کند. در اخراجی های 1 تلخ ترین صحنه های جنگ را می بینیم. در معراجی ها عملیات ایذایی کربلای 4 و شهادت غواص ها که خشن ترین صحنه های جنگ است را شاهدیم. سعی کردم زبان جدی و کمدی را در کنار هم قرار دهم که از سخت ترین کارهاست. نمایش جنگ سخت ترین ژانر سینماست و در کنارش کمدی، تراژدی را به نمایش گذاشتن، سخت تر از گونه های دیگر سینماست.

الناز شاکردوست و اکبرعبدی

الناز شاکردوست و اکبرعبدی در رسوایی 2

دست به دست هم دادند رسوایی 2 دیده نشود

کارگردان فیلم رسوایی های 2 گفت:برای اینکه سر صحنه فیلم های جنگی برویم باید وصیتنامه بنویسیم، زیرا امکانات فعلی بسیار خطرپذیر است. بچه های جلوه های ویژه، کارگردان و بازیگران ریسک بزرگی می کنند که در آثار جنگی حاضر می شوند. زیرساخت را باید نظام فراهم کند تا در شرایط امن بتوانیم آثار درخور توجه بسازیم. سینمای جنگ را نمی توان با جلوه های ویژه کامپیوتری باورپذیر ساخت. اگر اینگونه به شما سفارش دهند، حتماً کار و صحنه های جنگی کارتونی می شود.

وی در خاتمه به این مهم اشاره کرد اگر خداوند بخواهد عزت دهد، هر چقدر تلاش کنند فرد به زمین نمی خورد. لطف خداوند را بعد از سال های جنگ بیشتر دیدم. سال 67 پرمخاطب ترین مجله را منتشر کردم، بعد فقر و فحشا را ساختم که در آن سال 10 میلیون نسخه قاچاق شد و همه اعتبارم را برای عدالتخواهی، اسرا، بچه های دفاع مقدس، حاجی گرینوف ها که ارزش های مملکت را به باد می دهند، هزینه کردم. در شرایطی که دست به دست هم دادند که رسوایی 2 دیده نشود، مخاطب آن را دید. در مقابل مخاطب شرمنده نیستم، زیرا عقب تر از زمان خود نبودم. روزی که احساس کنم حرفی برای گفتن ندارم فیلم نمی سازم.

ناگفته های مسعود ده نمکی از اخراجی ها

55
این مطلب مفید بود ؟50
برگرفته از فارس - / ک
وبگردی