اسکین تگ
اسکین تگ از بیماری های شایع پوستی است که دردناک نیست و در قسمت های مختلف بدن رشد می کند و تفاوت آن با زگیل تناسلی در ظاهر آن ها می باشد.

با اسکین تگ و زگیل تناسلی و تفاوت این دو آشنا شوید

اسکین تگ ها یا همان زایده های پوستی بدون درد مشکل پوستی هستند که تقریبا همه ی شما با آن آشنایی دارید ، زائده هایی که با یک ساقه کوچک و نازک به نام پوستر به پوست متصل شده و چون اکثر آنها متعلق به پوست شما هستند خود به خود از بین میروند مگر در موارد خاص که باید توسط پزشک از روش های خاص درمان شوند.

ویروس پاپیلوما انسانی (HPV) عامل زگیل در آلات تناسلی است که از طریق ارتباط جنسی گسترش می یابند. زگیل روی اندام های جنسی، دهان، زبان و گلو به وجود می آیند و بیش از 100 نوع از (HPV) وجود دارد.

برخی طبقه بندی ها خطر بالایی را نشان می دهند چون منجر به سرطان رحم، حلق و سرطان های دهانی می شوند. برآوردها نشان می دهد که 79 میلیون جوان (عمدتا آن هایی که در سن نوجوانی یا 20 سالگی)این ویروس را دارند. اغلب بدن بر این ویروس غلبه خواهد کرد و زگیل ناپدید خواهند شد، اما در موارد دیگر، به تومور بدخیم پیشرفت خواهد کرد.

اسکین تگ

تفاوت اسکین تگ و زگیل تناسلی را بدانید

تشخیص تفاوت اسکین تگ و زگیل تناسلی از روی ظاهر آنها

اسکین تگ و زگیل تناسلی ، بیماری های پوستی هستند که بر روی پوست شما رشد می کنند در حالی که اسکین تگ ها فقط رشد بیش از حد پوست هستند و درد ناک نیستند، زگیل ها عفونت پوستی هستند که می توانند در بخش های مختلف بدن رشد کنند.

اسکین تگ ها ممکن است به اندازه نیم اینچ باشد و معمولا اندازه یک دانه برنج است کوچک و مانند یک برآمدگی مسطح شده اند.اسکین تگ ها اغلب در زیر بغل، پلک ها، کشاله ران ،بالای سینه ، زیر پستان و روی گردن ظاهر می شوند اغلب جلب توجه نمی کنند مگر اینکه در یک موضع برجسته ظاهر شوند بی خطر و غیر سرطانی هستند. با این حال، افراد اغلب برای از بین بردن اسکین تگ ها به دلایل زیبایی و آرایشی، درمان را انجام می دهند.

زگیل های معمولی کوچک و دانه دانه هستند و به خاطر ویروس پاپیلوما یا در دست ها، انگشتان و انگشت های پا رشد می کند آن ها کوچک، گوشتی و دانه دانه و به رنگ صورتی هستند در ابتدا رنگ پوست هستند، اما در طول یک دوره زمانی به رنگ سفید یا صورتی تغییر می کنند زگیل های معمولی هنگام لمس کردن و داشتن نقطه های سیاه سخت است.

اسکین تگ ها کوچک و با یک ساقه کوتاه و باریک به پوست متصل هستند در حالی که زگیل های تناسلی ممکن است بزرگ باشند، مانند گل کلم، کوچک و یا صورتی؛ به تنهایی و یا به شکل خوشه ها ظاهر شوند.

علل ایجاد اسکین تگ

چه چیزی باعث ایجاد تگ های پوستی می شود؟

اسکین تگ ها معمولا در افراد بالای 50 سال شکل می گیرند آنها در چین و چروک ایجاد می شود وقتی که پوست به پوست مالیده می شود به همین دلیل است که آن ها را می توان در زیر بغل، گردن، کشاله ران و همچنین چشم ها یافت. اسکین تگ ها همچنین می توانند زمانی شکل بگیرند که یک رگ خونی بزرگ شود و زیر تکه های ضخیم تر پوست گیر بیفتد. افراد مبتلا به دیابت و نیز افراد چاق احتمال یشتری برای رشد اسکین تگ ها در بدن خود دارند.

انواع زگیل ها و محل رشد آن

چنانچه در بخش سلامت نمناک توضیح داده شده است شش نوع زگیل بزرگ وجود دارد که می توانند در بخش های مختلف بدن ظاهر شوند:

زگیل معمولی: این زگیل ها معمولا در انگشت یا انگشت پا شما رشد می کنند، اما می توانند در جاهای دیگر بدن شما نیز رخ دهند.

زگیل های صاف:زگیل های صاف روی بازوها، صورت و یا ران رشد می کنند. آن ها دیده نمی شوند زیرا کوچک و صورتی، قهوه ای یا زرد روشن هستند.

زگیل نخ مانند:زگیل ها به رنگ پوست شما هستند و عموما روی صورت، به خصوص نزدیک چشم ها و یا لب ها رشد می کنند.

زگیل درونی: زگیل درونی زیر ناخن ها رشد می کنند و می تواند کاملا دردآور باشد.

زگیل تناسلی :این زگیل ها هستند که در اطراف ناحیه تناسلی رخ می دهند.

زگیل کف پا:زگیل کف پا، برآمدگی دردناکی هستند که می توان آن ها را در کف پاها دید آن ها در حالی که کوچک هستند احساس ناراحتی ایجاد می کنند اما با پوست سخت احاطه شده اند.

زگیل های معمولی توسط ویروس پاپیلوما یا HPV انسان ایجاد می شوند. این ویروس با ورود به هر بافت پوستی که کمی بریده یا خراشیده شده است باعث زگیل می شود زگیل ها مسری هستند، بنابراین احتمال این وجود دارد از کسی که قبلا آن ها را داشته بگیرید اگر سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید می تواند روی بدن شما رشد کند، به همین دلیل است که در میان کودکانی که سیستم ایمنی در حال توسعه دارند، شایع تر است.

منگوله پوستی

زگیل معمولی روی دست از انواع اسکین تگ

درمان اسکین تگ :

اسکین تگ ها ممکن است توسط جراحی، سرما درمانی یا سوزاندن زخم درمان شوند در حالی که درمان زگیل تناسلی شامل داروها و روال های کاری مانند جراحی،سرما درمانی ،سوزاندن یا لیزر می شود.

پیش گیری از اسکین تگ:

هیچ راه شناخته شده ای برای جلوگیری از اسکین تگ ها وجود ندارد، اما افراد می توانند خطر زگیل تناسلی را با رعایت اصول بهداشتی متقابل در روابط زناشویی کاهش دهند. کاندوم فقط از ناحیه پوشیده شده محافظت می کند. واکسن های سوزاندن زخم در مقابل برخی از ویروسها که موجب زگیل در آلات تناسلی می شود، محافظت می کند.

زگیل ها خودبه خود از بین می روند ؟

زگیل ها پس از چند روز خود به خود از بین می روند درمان های خانگی وجود دارند که به تدریج می توان اندازه آنها را کاهش و سپس از بین برد با این حال، توصیه می شود پزشک را ملاقات کنید:

  • زگیل ها دردناک هستند و تغییر رنگ می دهند
  • زگیل ها معمول در بدن با وجود درمان ادامه دارند.
  • مطمئن نیستید که این زگیل ها معمولی هستند یا نه.
  • اگر چندین زگیل دارید نشان می دهد سیستم ایمنی ضعیف دارید

آیا تگ های پوستی ( اسکین تگ ها ) بدون درمان از بین می رود؟

تگ های پوستی رشد غیر سرطانی بیش از حد پوست و بی ضرر هستند و اغلب بدون جلب توجه قرار می گیرند اگر جایی روی بدنتان رشد کند که متوجه نیستید و لمس نکنید تگ های پوستی به درمان نیاز ندارند چون ممکن است خود به خود از بین بروند داروهای خانگی موجود در از بین بردن تگ های پوستی مفید هستند.

انواع زگیل تناسلی

اسکین تگ یا گوشت اضافه در ناحیه تناسلی

چگونه اسکین تگ ها با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می شود؟

احتمال این وجود دارد که تگ های پوستی با زگیل در آلات تناسلی اشتباه گرفته شود چون هر دوی آن ها بیماری پوستی و کوچک هستند در حالی که تگ های پوستی رشد بی ضرر و بیش از حد پوست بیش از حد هستند اما زگیل در آلات تناسلی می تواند از فردی که آن را دارد منتقل شود .

تگ پوستی می توانند به تنهایی باقی بمانند، اما اگر در موضع دید هستند، ممکن است با عمل جراحی خارج شوند و یا با استفاده از داروها و درمان های خانگی درمان شوند. این زگیل به درمان نیاز دارد و باید توسط پزشک تشخیص داده شود که در ناحیه حساس ظاهر می شوند و می تواند دردآور باشد.

آیا تگ پوستی و یا زگیل جای زخم بر جای می گذارد؟

تگ های پوستی و زگیل ها زشت هستند و ممکن است بخواهید هر چه زودتر از شر آن ها خلاص شوید. اما باید روش درست را برای از بین بردن تگ پوستی دنبال کنید درمان های خانگی و یا ضد عفونی کننده برای بیماری پوستی را امتحان کنید. از کندن یک زگیل یا تگ پوستی خودداری کنید چون منجر به زخم و خونریزی بیشتری می شود.

چگونه از شر اسکین تگ ها خلاص شویم؟

درمان های خانگی و گزینه های مختلفی وجود دارند که می توانید برای رهایی از اسکین تگ ها استفاده کنید.

نسخه های خانگی از بین برنده تگ های پوستی ( اسکین تگ) :

تگ های پوستی چه کوچک باشد چه بزرگ می توانید از یک بسته از بین برنده تگ های پوستی در هر اندازه در هر جایی روی بدن خود استفاده کنید. قبل از این که باند را درخواست کنید، ناحیه اطراف تگ پوستی را تمیز کنید و ببندید. هنگامی که باند روی اسکین تگ ها قرار می گیرد جریان خون را کاهش خواهد داد و بعد از چند روز اسکین تگ ها کاهش پیدا می کند.

روغن درخت چای:

روغن درخت چای از برگ های درخت چای گرفته می شود که خاصیت ضد باکتری طبیعی دارند می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده برای درمان زگیل ها، آکنه، زخم سرد، خال های گوشتی و حتی تگ های پوستی به کار رود. تگ های پوستی با دریافت جریان خون ثابت رشد می کنند.

زمانی که روغن درخت چای را روی تگ های پوست اعمال می کنید، تامین اکسیژن را کاهش و در نتیجه اندازه آن را کاهش می دهد این فرآیند کند است و به مدت هشت هفته در زمانی که به طور منظم اعمال می شود طول خواهد کشید، اما ارزان تر و ایمن تر از گزینه های جراحی یا غیر جراحی است.

استفاده از سرکه سیب:

سرکه سیب برای از بین بردن زگیل ها و درمان دیگر بیماری های پوستی به کار می رود. یک توپ پنبه را با سرکه سیب خیس کنید و آن را روی تگ پوستی بمالید و بانداژ روی آن بگذارید. آن را به مدت ده دقیقه در روز روی تگ پوستی بگذارید این فرآیند را 2- 3 بار تکرار کنید تا تگ پوستی تضعیف شود و پایین بیفتد.

سرکه سیب برای اسکین تگ

سرکه سیب درمان طبیعی اسکین تگ

نحوه درمان زگیل ها در خانه

زگیل ها می توانند با استفاده از درمان های طبیعی و بی خطر خانگی درمان شوند.

چای سبز:

چای سبز غنی از آنتی اکسیدان ها است و راه حل عالی برای درمان مراقبت از پوست است. 2 - 3 لیوان چای سبز هر روز عرضه آنتی اکسیدان را به پوست شما افزایش می دهد و زگیل ها را کاهش می دهد.

همچنین می توانید از یک کیسه چای سبز روی زگیل آلوده استفاده کنید کیسه چای را به مدت 10 تا 15 دقیقه روی زگیل بگذارید و این فرآیند را سه بار در روز همراه با نوشیدن چای سبز تکرار کنید.

نوار چسب

نوار چسب یک روش امتحان شده برای تمیز کردن زگیل های معمولی است. در این روش، شما زگیل را با یک نوار لوله ای بپوشانید و در نتیجه آن را از در معرض قرار گرفتن هوا و خورشید محروم کنید. یک بار در هفته نوار لوله ای را بردارید و منطقه آسیب دیده را بشویید. موضع را در عرض یک شب نوردهی کنید و دوباره صبح باند را عوض کنید.

برای تسریع فرآیند، می توانید سالیسیلیک اسید را روی آن اعمال کنید و آن را با نوار لوله ای بپوشانید.

سیر

سیر به خاطر خواص دارویی اش مشهور است که به مبارزه با عفونت های قارچی کمک می کند و برای مدتی طولانی به عنوان درمان به کار می رود. آلیسین ، یک جز ضد ویروسی که در سیر وجود دارد، آن را به ارزش دارویی بزرگ تبدیل می کند.

سیر خرد شده را روی موضع تحت تاثیر قرار دهید. منطقه را با بانداژ یا نوار لوله ای بپوشانید مطمئن شوید که سیر خرد شده در تماس با هیچ ناحیه سالم و یا بخشی از پوست نیست که بریدگی یا زخم ها داشته باشد.

سیر تازه برش خرده را هر روز روی زگیل بمالید. فرآیند درمان 3 تا 4 هفته طول می کشد.

سرکه سیب:

سرکه در سرکه سیب، مانند سالیسیلیک اسید عمل می کند. موضع را می سوزاند و با پوست آلوده شده برخورد می کند و باعث می شود که از بین بروند دردی که هنگام استفاده از سرکه دریافت می کنید توانایی سیستم ایمنی شما برای مبارزه با زگیل را تحریک می کند

همانطور که قبلا هم در بخش سلامت نمناک گفتیم مقداری سرکه سیب را با کمی آب مخلوط کرده و یک توپ پنبه در محلول بیندازید و خیس کنید. توپ پنبه را روی موضع بمالید و آن را با یک نوار بپوشانید. توپ پنبه را در طول شب روی ناحیه قرار دهید پنبه و بانداژ را باز کنید و این کار را تا زمانی که زگیل قطع شود تکرار کنید.

در رابطه با زگیل تناسلی حتما به پزشک مراجعه کنید:

زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی ناشی از ویروس انسانی پاپیلوم (HPV)است و می تواند زنان و مردان را تحت تاثیر قرار دهد زگیل های تناسلی اغلب بدون درمان ناپدید می شوند، با این حال زمان می برد تا آن ها به طور کامل ناپدید شوند استفاده از داروهای مناسب و یا درمان های خانگی چند ماه طول می کشد تا تاثیرات خود را نشان دهند شما می توانید زگیل ها را از طریق عمل جراحی از بین ببرید.

در این شرایط حتما به پزشک مراجعه کنید

برای تشخیص آن به دنبال کمک پزشکی باشید اگر :

  • شک دارید که زگیل در آلات تناسلی داشته باشید پزشک باید آن را تشخیص دهد
  • از ناحیه تناسلی خود خونریزی دارید و یا نشانه های دیگری مانند خارش و ترشح مداوم را پیدا می کنید.
  • زگیل ها مجرای ادرار را مسدود کرده است و به سختی می توانید ادرار کند
  • همسرتان زگیل در آلات تناسلی دارد
  • یک کودک خردسال علائم زگیل در آلات تناسلی را نشان می دهد.

علائم اصلی اسکین تگ و تفاوت آن با زگیل تناسلی + درمان

3.510
این مطلب مفید بود ؟73
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : skinanswer / aaom / livestrong / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : زگیل تناسلی
وبگردی