آزمون yos
تحصیل در ترکیه از پرطرفدارترین انتخاب های ایرانیان به علت کیفیت بالا است، از این رو در ادامه با هر آنچه باید درباره نخستین قدم تحصیل در کشور ترکیه یعنی آزمون yos بدانید آشنا خواهید شد.

همه چیز در مورد آزمون yos؛ اولین قدم تحصیل در ترکیه

یک حقیقت جالب:سیستم و نظام آموزشی جهانی، 5 بار دچار انقلاب شده... و یک چیز جالب تر؛ جذابیت تحصیل در کشور های خارجی و استفاده از منابع بروز و تحصیل در دانشگاه هایی با رتبه علمی عالی باعث شده تا ترکیه علاقه مندان زیادی را به خود جذب کند.

همین موضوع باعث می شود که بسیاری از افرادی که نگران زندگی آینده شان هستند، برای ادامه تحصیل، به فکر ثبت نام در دانشگاه های خارجی بیوفتند. در این بین تحصیل در کشور ترکیه یکی از پرطرفدارترین انتخاب های ایرانیان، به دلیل کیفیت بالا و هزینه پایین نسبت به کشور های دیگر است.

در این مقاله قصد داریم شما را در مورد اولین گام و پل شروع تحصیلات در ترکیه، یعنی آزمون yos آشنا کنیم:

آزمون yos چیست؟

آزمون یوس

فیلم هری پاتر را یادتان هست؟ حتی برای ورود به دانشگاه جادوگری هاگوارتز هم دانش آموزان نیاز به قبول شدن در آزمون ورودی داشتند! همیشه دانشگاه های مطرح دنیا، برای جلوگیری از ورود شاگرد های تنبل و یا شاگرد هایی با توانایی کم در تحصیل، قبل از پذیرش آنها اقدام به برگزاری یک آزمون ورودی می کنند.

آزمون یوس هم آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه است که قبل از پذیرش در آنها باید از سد آن بگذرید. این آزمون در ابتدا از طرف سازمان سنجش ترکیه از دانش آموزان بین المللی گرفته می شد اما بعد از گذشت مدت زمانی، در سال 2011 اجازه برگزاری آن به خود دانشگاه ها داده شد.

در ادامه توضیحات بیشتری در مورد این آزمون، چگونگی، نحوه برگزاری و... آن به شما می دهیم. در انتها هم یک منبع مناسب تحصیلی به شما معرفی می شود که بتوانید با استفاده از آموزش هایش، اقدام به اخذ نمره قبولی بالا در آن کنید.

آزمون یوس برای همه اجباری است؟

همانطور که گفتیم، یوس yos از دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در ترکیه دارند گرفته می شود اما نه همه آنها، به طور کلی دو دسته از افراد باید قبل از شروع تحصیل در این کشور، در آزمون یوس شرکت کنند:

1_ دانشجویانی که قصدشان ادامه تحصیل در رشته های

  • داروسازی
  • پزشکی
  •  و دندانپزشکی

است. این افراد مخصوصا برای پذیرش در دانشگاه های دولتی نیاز به شرکت در این آزمون دارند.

2_ افرادی که قصدشان تحصیل در رشته های مهندسی و رشته های تکمیلی در کشور ترکیه است.

هر دو دسته افرادی که در بالا ذکر شدند، برای اینکه بتوانند به یکی از دانشگاه های ترکیه وارد شده و در آن تحصیل کنند، باید نمره قبولی این آزمون را روی پرونده خودشان داشته باشند.

سؤالات آزمون yos

در گذشته که این آزمون توسط اداره سنجش ترکیه برگزار می شد، سؤالات مشابهی در اختیار دانشجویان قرار می گرفت اما امروز با توجه به اینکه مجریان آزمون، دانشگاه های مختلف بوده و دستشان برای طراحی سؤالات باز است، سؤالات هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است.

به طور کلی آزمون یوس از 90 الی 100 تست تشکیل می شود. از این تعداد، در حدود 40 تا 45 سؤال به سؤالات ریاضی، 40 تا 45 سؤال به سؤالات هوش و در نهایت حدود 10 سؤال هم به مبحث هندسه مربوط است.

زبان و زمان برگزاری آزمون

اما آزمون یوس به چه زبانی و در چه زمانی برگزار می شود؟

زبان آزمون، به دو زبان ترکیه ای و انگلیسی و حتی گاهی به زبان فارسی هم برگزار می شود که قطعا شما برای ادامه تحصیل در این کشور، اقدام به یادگیری یکی از آنها کرده اید و اگر هم نه، نگران نباشید چون در ادامه منبع مناسبی برای یادگیری زبان انگلیسی به شما معرفی می شود.

** نکته مهم **

بعد از قبولی در آزمون یوس در هر رشته و هر زبانی ، دانشگاه از شما مدرک زبان مربوطه را درخواست می کند ( برای زبان ترکی مدرک تومر و برای زبان انگلیسی مدرک آیلتس یا تافل ) . اگر مدرک زبان را قبلا اخذ کرده بودید به دانشگاه ارائه می نمایید ولی اگر مدرک زبانی نداشتید جای نگرانی نیست و برای شما کلاس های پیش نیاز زبان در خود دانشگاه برگزار می شود

زمان شروع آزمون یوس، در هر دانشگاه متفاوت است اما بیشتر آنها از انتهای ماه فروردین تا انتهای ماه اردیبهشت شروع به برگزاری آزمون می کنند. به این صورت شما می توانید برای افزایش احتمال قبول شدن، در آزمون چند دانشگاه مختلف شرکت کنید. جواب آزمون ها هم از 14 تا 60 روز بعد از امتحان به شما داده می شود.

آمادگی برای امتحان یوس

  • هوش
  • ریاضی
  • هندسه

3 علمی که شما برای شرکت و دریافت نمره قبولی در آزمون یوس نیاز دارید! ریاضی و زبان به تنهایی دو علمی هستند که حتی اسمشان بدن نیمی از ما ایرانیان را به لرزه می اندازد! و همین موضوع ممکن است شما را به این فکر بیندازد که تحصیل در کشور خودمان به صرفه تر است...

اما اگر تنها مشکل شما برای شرکت در yos، دانش کم در زبان، ریاضی، هندسه و هوش است، نگران نباشید، چاره و راهکار اینجاست!

چاره کار، استفاده از آموزه های استاد دربندی، برترین استاد بین المللی و ممتاز آزمون yos است! آموزش های قدرتمند این استاد را می توانید در سایت yos100 مشاهده کنید و بعد از دیدن پاره ای از آنها، برای ادامه دادن این راه تصمیم بگیرید.

آموزش های سایت yos100 در چه زمینه ای است؟

تحصیل در ترکیه

استاد دربندی برترین استاد بین المللی و ممتاز آزمون یوس ترکیه

در سایت yos100 می توانید آموزش های تمامی علومی که برای شرکت در آزمون یوس نیاز دارید را تهیه و مشاهده کنید. این آموزش ها در زمینه های:

  • زبان انگلیسی
  • هوش
  •  ریاضیات
  •  و در نهایت هندسه

به مخاطبان عرضه می شود. البته پیشنهاد اکید داریم که قبل از اقدام به تصمیم جدی در مورد استفاده کردن یا نکردن از آموزش های این استاد لژیونر ایرانی، نمونه ویدیو های تدریس ایشان را مشاهده کنید و علاوه بر آن، نظرات مخاطبان قبلی سایت را بخوانید. به این صورت می توانید راحت تر برای گرفتن تصمیمتان اقدام کنید.

نمره قبولی در این آزمون و اعتبار آن

نمره قبولی در آزمون یوس نسبت به رشته مورد نظر شما متفاوت است. علاوه بر این دانشگاه های مختلف برای رشته های خودشان، نمرات مختلفی دارند. این یعنی احتمالا نمره قبولی در رشته دندانپزشکی دانشگاه آنکارا نسبت به همین رشته در دانشگاه استانبول فرق دارد.

در نهایت در آزمون yos با کسب نمره بالاتر از 40 مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه هستید اما برای انتخاب رشته های خوبی مثل پزشکی و... بهتر است با نمره بالاتر از 95 اقدام کنید. در غیر اینصورت احتمال قبول نشدن در رشته مورد نظر به شدت افزایش پیدا می کند.

دقت داشته باشید که شما تنها تا 2 سال بعد از قبولی در آزمون yos توانایی شرکت در دانشگاه را دارید و در صورت رد شدن این تاریخ، باید دوباره در آزمون شرکت کنید.

امیدواریم از مقاله آموزشی در مورد آزمون یوس لذت برده باشید و بتوانید با استفاده از آموزش های سایت yos100 با بهترین نمره در رشته ای که دوست دارید، قبول شوید. با آرزوی موفقیت.

سایت یوس 100

https://www.yos100.com

02147626200

021284297

09121247864

 

همه چیز در مورد آزمون yos؛ اولین قدم تحصیل در ترکیه

52
این مطلب مفید بود ؟20
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی