مهریه

درخواست مهریه 30 هزار تومانی زن میلیاردر

تاریخ انتشار : 14 فروردین 1397کد مطلب : 3562زمان مطالعه : 3 دقیقه
بیوه میلیاردر پس ازاینکه خبردارشد فرزندانش تصمیم به فروش خانه پدری شان گرفته اند، مهریه 30 هزار تومانی خود را به اجرا گذاشت.

ماجرای درخواست مهریه 30 هزار تومانی زن بیوه میلیاردر

صبح یکی از روزهای زمستان، مجتمع قضایی ونک همانند اغلب اوقات شاهد ازدحام مردم ومراجعان بود. زمانی که نوبت رسیدگی به پرونده مهریه «فخری» پیرزن ثروتمند رسید دختر و پسرش وارد شعبه 262 دادگاه خانواده شدند اما از خودش خبری نبود و وکیلش در دادگاه حضور داشت. از فرزندان این زن سالخورده هم دختر و پسر میانسالش به دادگاه آمده بودند. یکی از دخترانش هم در خارج از کشور زندگی می کرد. قاضی «غلامحسین گل آور» نگاهی به پرونده آنها انداخت و رو به زن و مرد گفت:«مادرتان مهریه اش را درخواست کرده، با توجه به اینکه پدرتان در قید حیات نیست چه توضیحی دارید؟»

زن میانسال که خود را «فتانه» معرفی می کرد گفت:«مشکلی نیست. در حساب پدرمان حدود 50 میلیون تومان پول هست که می توانید دستور بدهید از آن محل مهریه مادرمان پرداخت شود. اما مشکل مادر ما مهریه نیست...»

قاضی پرسید:«پس چه مشکلی در میان است؟»

زن جواب داد:«مادر ما در خانه پدری مان ساکن است و از آنجا که فقط سه دانگ از این خانه به نام اوست، می خواهد با اجرا گذاشتن مهریه اش جلوی رسیدگی به پرونده انحصار وراثت پدرمان را بگیرد.»

قاضی که به نظر می رسید موضوع برایش جالب شده، گفت:«خب اجازه بدهید همانجا سکونت داشته باشد.»

زن دوباره جواب داد:«نمی توانیم. چون خواهرم از خارج پیغام داده سهمش را از این خانه می خواهد و برادرم هم برای پرداخت مهریه همسرش به پول نیاز دارد و من هم مشکلات خودم را دارم.»

در آن لحظه وکیل جوانی که وکالت زن سالخورده را بر عهده داشت به میان بحث آمد و گفت:«جناب قاضی؛ خوشبختانه پدر این سه فرزند، فرد ثروتمندی بوده و جدا از این آپارتمان 10 خانه، مغازه، ویلا و املاک دیگری به ارث گذاشته است. اما متأسفانه هیچ یک از فرزندانش راضی نشده اند تا بسته شدن پرونده انحصار وراثت صبر کنند.به همین خاطر نسبت به سه دانگ از سهم خانه پدری شان شکایتی مطرح کرده اند. من هم هر چه با این سه عضو خانواده صحبت کرده ام که دل مادر پیرشان را نشکنند و اجازه دهند چراغ خانه پدری شان روشن بماند گوششان بدهکار نیست. باور کنید دیروز که به مادر سالخورده شان زنگ زدم تا به دادگاه بیاید متوجه شدم سرماخورده و در این شرایط هیچ کدام از بچه ها هم به او سر نزده اند...»

دراین هنگام پسر زن سالخورده گفت:«من که تهران زندگی نمی کنم. یکی از خواهرانمان هم که خارج است. این خواهرم باید به دیدن مادرمان می رفت که ظاهراً لجبازی کرده ونرفته.»

قاضی به وکیل جوان گفت:«موضوع انحصار وراثت مربوط به این پرونده نیست. مادر سالخورده شان یک مهریه 30 هزار تومانی دارد که 50 سال پیش ثبت شده.. بنابراین باید نرخ آن به روز محاسبه شود که چیزی حدود چهل تا پنجاه میلیون تومان می شود. از آنجا که اموال کافی برای این منظور موجود است می توانید حق موکلتان را دریافت کنید.»

وکیل تشکر کرد و ادامه داد:«راستش من از داشتن مادر محروم بوده ام و بعد از درگذشت ایشان، پدرم با وجود همه سختی ها من و خواهرم را بزرگ کرد و ازدواج هم نکرد. برای همین دوست دارم تا مادر این خانواده در قید حیات است، فرزندانش قدر او را بدانند. به نظرم آنها پرداخت مهریه را هم پیش بینی کرده اند، چون تا چند ماه پیش خبری از این حساب و مبلغ موجودی اش نبود. با این حال از محضر دادگاه درخواست دارم دستور پرداخت اجرت المثل سال های زندگی موکلم را هم از وارثان صادر کنید.»

قاضی این بار رو به فرزندان زن سالخورده کرد و گفت:«درباره پرداخت اجرت المثل مادرتان اعتراضی ندارید؟»

فتانه جواب داد:«مادر ما که معلم بوده و وقتی هم به خانه برمی گشت، مستخدمین کارهای منزل را انجام می دادند.»

قاضی با شنیدن این جملات گفت:«به هر حال هر زنی می تواند بابت زحماتی که در خانه می کشد از همسرش اجرت المثل طلب کند. حالا اینکه خودش کار کرده یا مستخدم مقوله دیگری است.»

پس از آن قاضی چند دقیقه ای درباره احترام به پدر و مادر و جبران زحمات آنها در سالمندی حرف زد و سعی کرد فرزندان را به دلجویی از مادرشان ترغیب کند. سپس پایان جلسه را اعلام کرد و از همه حاضران خواست صورتجلسه رسیدگی را امضا کنند. آنگاه فتانه زیر گوش برادرش چیزی گفت و از قاضی پرسید:«اجرت المثل مادرمان چقدر می شود؟» قاضی هم توضیح داد که این مبلغ براساس نظر کارشناس تعیین خواهد شد و به اطلاع فرزندان خواهد رسید.

درخواست مهریه 30 هزار تومانی زن میلیاردر

4.49
این مطلب مفید بود ؟81
برگرفته از ایران - /م
برچسب : مهریه
وبگردی