مریم میرزاخانی
مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی و برنده نخستین زن جایزه مدال فیلد معتبر، امروز صبح به علت سرطان سینه چشم از جان فرو بست.

علت فوت مریم میرزاخانی

خبر فوت ریاضیدان نابغه ایرانی، «مریم میرزاخانی» را کمتر کسی نشنیده است. وی 4 سال با سرطان سینه دست و پنجه نرم کرد و سرانجام در روزهای اخیر سرطان وی پیشرفت و مغز استخوانش را نیز درگیر کرد. ریاضیدان ایرانی و برنده نخستین زن جایزه مدال فیلد معتبر، امروز صبح به علت سرطان سینه در یکی از بیمارستان های ایالات متحده چشم از جان فرو بست. سرطانی که جان بانوی نابغه ایرانی را گرفت سرطانی ست که این روزها بسیار رو به افزایش است. سرطان سینه شایع ترین سرطان در میان زنان گزارش شده است. در این خصوص با رئیس انجمن انکولوژی(سرطان شناسی) ایران به گفت و گو نشسته ایم.
تصویر جزئیات بیماری ای که نابغه ریاضیدان ایرانی را از پای در آورد!

چهار سرطان ریه، پستان، روده و پروستات نیمی از موارد سرطان را دنیا تشکیل می دهند. سرطان ریه شایع ترین سرطان مردان و سرطان پستان شایع ترین سرطان زنان در دنیا محسوب می شود.
دکتر محمدرضا قوام نصیری، رئیس انجمن انکولوژی و رادیوتراپی ایران در گفت و گو با جام جم آنلاین بیان کرد:سرطان سینه از جمله سرطان هایی است که اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان بوده و این تشخیص مستلزم هوشیاری و چکاپ به موقع افراد است. شیوع سرطان سینه در جهان با افزایش چشمگیری رو به روست. یک سوم سرطان های دنیا ناشی از چهار عامل، سیگار، تغذیه ناسالم و چاقی، مصرف نوشیدنی های الکلی و کم تحرکی است. اما نکته ای که در این خصوص حائز اهمیت و نجات دهنده محسوب می شود مراجعه سریع بیمار به پزشک و شروع کنترل بیماری است، چرا که مراجعه زودهنگام بیمار باعث می شود تا تومور موجود در سینه به راحتی از بین رود. طی گزارشات اعلام شده 50 درصد مراجعه کنندگان بسیار دیر به پزشک مراجعه می کنند.

 

مریم میرزاخانی

بیماری که نابغه ریاضی را از پای درآورد

 
وی در ادامه افزود:زنانی که بعد یائسگی درگیر این سرطان می شوند راحت تر از افرادی که در سنین قبل از یائسگی مبتلا شده اند درمان می شوند. زنان ماهی یک بار در هنگام استحمام سینه های خود را معاینه کنند و مراقب علائم هشدار دهنده ای نظیر تغییر شکل و اندازه در نوک سینه، ترشح مایعی بجز شیر از نوک سینه، ایجاد فرورفتگی و چروکیدگی پوست سینه و از همه مهم تر لمس توده ای در ناحیه ای از سینه باشند.

به گفته قوام نصیری، سرطان سینه اکثرا خود را با توده ای قابل لمس آشکار می کند. این توده بدون درد بوده و در بیشتر مواقع در ناحیه تحتانی سینه بروز می کند.
وی در رابطه با علت شیوع سرطان سینه گفت:مهم ترین عاملی که می توان گفت در شیوع چشم گیر سرطان سینه دخیل هستند، استرس، عادات اشتباه و سبک زندگی غلط و رژیم غذایی نامناسب است. اما از همه مهم تر استرس است که می تواند قاتل اصلی معرفی شود. علاوه بر آن، زنانی که دارای مشاغلی هستند که با الکترومغناطیس سروکار دارند بیشتر به این عارضه مبتلا می شوند همچنین خانم هایی که در خانواده سابقه این بیماری را دارند نیز درصد بالایی را برای ابتلا به خود اختصاص داده اند.

رئیس انجمن انکولوژی و رادیوتراپی ایران اظهار داشت:مرگ مریم میرزاخانی که بسیار ناراحت کننده بود، به دلیل گستردگی تومورها و رسیدن آن به مغز استخوان، باعث شد تا این نابغه ایرانی جان خود از دست بدهد البته ممکن است موارد دیگری هم در این اتفاق دخیل باشند مانند انتشار سرطان به ریه و کبد که آن نیز باعث مرگ بیمار می شود. اکثرا علت این اتفاق دیر اقدام کردن فرد برای درمان و یا در برخی از مواقع بعضی از سلول های سرطانی در سینه هستند که با انتشار سریع خود در خون و رسیدن آن به مغز استخوان، کبد و ریه منجربه مرگ آن بیمار می شوند.

 

مریم میرزاخانی

بیماری که نابغه ریاضی را از پای درآورد

 
وی چکاپ ماهیانه برای خانم های بالای 30 سال را ضروری دانست و افزود:خانم ها بعد از گذشت یک هفته از دوره عادت ماهیانه حتما سینه های خود را زیر دوش آب گرم معاینه کند و با لمس توده ای حتی به اندازه یک نخود سریعا به پزشک مراجعه کنند. لازم به ذکر است هر توده قابل لمس بدون درد بدخیم نیست لذا بانوان با مشاهده هر توده ای احساس نگرانی نکنند چرا که در 30 الی 40 درصد مواقع توده های خوش خیم هستند که به راحتی قابل درمان اند.

قوام نصیری در پایان خاطرنشان کرد:زنانی که در دوران جوانی از هورمون ها برای مشکلات موضعی استفاده می کنند در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند لذا هنگام استفاده از استروژن ها بسیار دقت داشته باشند. تحقیقات نشان داده افرادی که در خانواده شان به خصوص در افراد نزدیک مثل مادر، مادر بزرگ و خواهر سرطان سینه وجود داشته، بیشتر در معرض ابتلا هستند و طبق گفته محققان حدود 10% سرطان های سینه ژنتیکی هستند.

جزئیات بیماری مریم میرزاخانی نابغه ریاضی

4.6145
این مطلب مفید بود ؟13213
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از جام جم/ی
وبگردی