خواص منگوستین
میوه منگوستین یا ترگیل فواید بی نظیری دارد و از خواص درمانی مناسبی هم برخوردار است، همچنین استفاده از منگوستین کاربردهای دیگری هم دارد و البته احتیاط ها و هشدارهای هم درباره مصرف منگوستین وجود دارد.

فواید و خواص میوه منگوستین یا همان ترگیل

میوه منگوستین که به صورت علمی با نام گارسینیا منگوستانا یاد می شود، یک درخت همیشه سبز گرمسیری است که بومی اندونزی بوده و به صورت گسترده ای در نواحی جنوب شرقی آسیا و برخی مناطق آفریقا وجود دارد. منگوستین بنفش با توجه به شکل و طعم مشخصش و همچنین گاهی اوقات به عنوان شاه میوه های گرمسیری شناخته می شود.

این میوه از سه بخش عمده تشکیل شده است:پوسته عمقی بنفش؛ گوشته سفید خوشمزه که مانند اندام ها جدا شده و هسته ها که در درون گوشته وجود دارند. این هسته ها عمدتا ترش و ناگوار هستند، در حالیکه قسمت گوشته عطر و طعم بسیار خوبی دارد. پوسته خارجی منگوستین که پریکارپ نامیده می شود جامد است و به راحتی شکسته می شود.

با خواص و عوارض میوه منگوستین بیشتر آشنا شوید

خواص ضد سرطان:

پوسته خارجی یا همان پریکارپ منگوستین حاوی زانتان است که دارای ترشحات ضد سرطان، ضد التهاب و ضد باکتریائی است. زانتان از رشد بی رویه سلول در تومور کولون انسان جلوگیری می کند. محققین پزشکی این ظرفیت رو به رشد را به عنوان عاملی برای اجتناب از سرطان یا به کار بردن آن در ترکیب با سایر داروهای ضد سرطان جهت تاثیر قوی تر، نشان دادند.

خاصیت منگوستین

خواص ضد سرطانی میوه منگوستین

خواص ضد التهابی منگوستین:

منگوستین طی سال ها به عنوان داروی ضد التهاب در کشورهای جنوب شرق آسیا به کار برده می شده است. تحقیقات پزشکی نیز ثابت کرده است که اسانس منگوستین خواص ضد آلرژی و ضد التهاب دارد و مانع از ترشح هیستامین و پروستاگلاندین که به التهاب در بدن انسان مربوطند، می شود.

منگوستین برای داشتن سیستم ایمنی سالم:

منگوستین سرشار از مواد معدنی، ویتامین ها و زانتان است که به ارتقای سیستم ایمنی کمک می کند. این مواد مغذی از بدن در مقابل بسیاری از بیماری های که سیستم ایمنی را تضعیف می کنند، دفاع می کند.

خواص آنتی اکسیدانی منگوستین:

منگوستین یکی از میوه هایی است که محتوای قوی آنتی اکسیدانی دارا که برای سیستم ایمنی و سیستم کل بدن مفید است. این آنتی اکسیدان ها شامل ارتقا دهنده ی سلول ها می شود که حاوی زانتان می باشد. برای همین خاصیت است که مصرف این میوه می تواند علائم بیماری ها را محدود کند.

استفاده های طبی:

استفاده از منگوستین برای بیماری های معده مفید است. پوسته خارجی و داخلی منگوستین در فراهم آوری التیام ناراحتی های ناشی از معده مانند اسهال و اسهال خونی، موثر است.

منگوستین برای اسهال و اسهال خونی:

به کاربردن منگوستین در بیماری های معده، سودمند است. پوسته خارجی و داخلی منگوستین در التیام ناراحتی های معده مانند اسهال و اسهال خونی موثر است.

خوردن منگوستین

فواید میوه منگوستین برای اسهال

خواص قابض و ضد عفونی منگوستین:

پوست و برگ های این میوه خواص قابض و ضد عفونی آزاد می کنند که در درمان عفونت ها کمک کننده است.

اثر حفاظتی از قلب:

منگوستین ممکن است در کاهش احتمال سکته و عفونت لایه ای قلی مفید باشد. نتیجه ی یک تحقیق نشان داد که خواص آنتی اکسیدانی منگوستین تاثیر خوبی بر روی سیستم عصبی و اکسایش چربی ها می گذارد.

منگوستین برای درمان دیابت:

دیابت بیماری است که بیشتر در جوامع مدرن رخ می دهد. در عین حال با تجویز برخی داروها قابل کنترل است اما می تواند در صورت اقدام نکردن یک ریسک برای سلامتی شخص باشد. چنانچه بخش سلامت نمناک اشاره کرده است منگوستین یک داروی بومی است که در کنترل و تنظیم قند خون بدن موثر است.

منگوستین برای فشار خون:

منگوستین همچنین مقدار زیادی مواد معدنی مانند مس، منگنز و منیزیم دارد. پتاسیم موجود در آن شخص را از وقوع سکته و بیماری های قلبی ایمن کرده و این عنصر، ماده ای مهم در مایعات بدن و تنظیم ضربان قلب و فشار مایعات به شمار می رود.

فواید منگوستین برای آلزایمر:

یکی از فواید مهم منگوستین، موثر بودن آن در درمان بیماری آلزایمر است. این بیماری عوارضی مانند گیجی، سردرگمی و دشواری در به یاد سپردن به حافظه را دارد.

درمان آلزایمر

خواص میوه منگوستین برای آلزایمر

منگوستین برای بیماری لثه:

عملکرد های منگوستین مانند یک سلاح از لثه در مقابل بیماری ها دفاع می کند. ژل منگوستین به درمان مشکلات لثه کمک می کند.

ویتامین ث منگوستین:

منگوستین سرشار از ویتامین ث است. یک محلول در آب قوی و آنتی اکسیدان خوب بودن، این ویتامین یک محافظ در مقابل عوامل عفونی مانند آنفولانزا قرار داده و رادیکال های آزاد التهاب آور را از بین می برد. علاوه بر آن، خوردن این میوه بدن را در مقابل انواع بیماری ها از من می کند. فولات موجود در این میوه نقش قوی تری در رشد جنین و رشد سلول های جدید در بدن دارد. این ویتامین خاص در دوران بارداری بسیار مهم است.

فواید منگوستین برای جریان خون:

منگوستین به تولید گلبول های قرمز خون جهت اجتناب از آنمی یا کم خونی کمک می کند. این میوه جریان خون را با ایجاد اتساع در عروق خونی بهبود می دهد که این امر ما را از بیماری های خاص مانند تصلب شرائین، کلسترول بالا، گرفتگی قلب و درد ناحیه قفسه سینه مصون می دارد. با افزایش میزان جریان خون در چشم، ویتامین ث موجود در منگوستین در درمان آب مروارید موثر واقع می شود.

منگوستین برای بیماری سل:

میوه منگوستین شامل خواص ضد باکتریائی و ضد عفونی قوی است که می تواند سیستم ایمنی ضعیف را تقویت کند. این خواص مانع از اقدام موثر باکتری در بیمارانی که در اثر سل بیحال شده اند، می شود.

منگوستین برای عفونت های ویروسی:

زانتان موجود در منگوستین خاصیت ذاتی در از بین بردن تکثیر قارچ و ویروس دارد. این خواص همچنین حتی به از بین بردن چندین عامل سرطان زا در پوست شما کمک می کند.

عوارض منگوستین

میوه منگوستین برای عفونت های ویروسی مفید است

منگوستین برای افزایش انرژی:

این میوه می تواند به شما کمک کند تا احساس جوانی و پر انرژی در کل روز داشته باشید. مواد مغذی آن به شما کمک خواهد کرد تا جوان تر و درخشنده تر به نظر برسید.

کالری کم:

این میوه فاقد کالری است و شامل هیچ چربی و کلسترولی نیز نمی شود. گرچه فیبر آن بسیار بالا است که برای افرادی نگران اضافه وزن هستند، ضروری می باشد.

منگوستین برای کاهش وزن:

به کار بردن منگوستین در غذای ممکن است در کاهش وزن موثر باشد. مواد مغذی بسیار زیادی که در آن موجود است، سلامت و حافظه بهتر را معین می کند. مصرف مدام و گسترده منگوستین روش موثری در کاهش وزن است. منگوستین به اجتناب از اضافه وزن کمک می کند. زانتان موجود در پوست این میوه نیز به کاهش وزن کمک می کند.

منگوستین برای پوست سالم:

منگوستین به تنظیم سلامت ظاهر پوست کمک می کند. خواص ضد باکتریائی و غیره آن به کاهش احتمال بیماری های پوستی مانند؛ التهاب، پیری، اگزما، آلرژی ها و عفونت های پوستی کمک می کند. مطالعات نشان می دهند که منگوستین خواص ضد سرطان پوست دارد و احتمال وجود ترکیبات ضد سرطان پوست در آن بالاست.

فواید منگوستین برای آکنه:

منگوستین خواص آنتی باکتریائی و ضد میکروبی دارد که بسیار در درمان بسیاری از مشکلات پوستی موثر است. آکنه، لکه های پوست، پوست چرب یا خشک و غیره می تواند با به کار بردن منگوستین درمان شود.

خواص منگوستین

استفاده از منگوستین برای آکنه ها

خاصیت ضد پیری منگوستین:

گذر سن نشان دهنده فرآیند اکسایش است. منگوستین با آنتی اکسیدان هایی مانند کاتچین مجهز شده است که در چای سبز نیز موجود است. این ماده به از بین بردن رادیکال های آزاد کمک می کند. علاوه بر آن شما باید به کار بردن منگوستین را شروع کنید تا برای همیشه جوان به نظر برسید.

منگوستین برای ترمیم سلول ها:

زانتان موجود در این میوه نسبت به سایر میوه ها بسیار بیشتر است. این ماده می تواند سلول های آسیب دیده در بدن را ترمیم کرده و از آنها محافظت کند.

منگوستین برای مشکلات قاعدگی:

ریشه های منگوستین به کنترل چرخه قاعدگی در زنان کمک می کند. منگوستین می تواند در کاهش دادن علائم یائسگی مانند سرگیجه؛ عرق کردن و افزایش فشار خون موثر باشد.

دیگر کاربردهای منگوستین:

  • مصارف تجاری
  • رنگرزی و رنگ آمیزی چرم
  • استفاده از صمغ درخت به عنوان آدامس
  • استفاده از چوب آن برای ساخت وسایل

عوارض جانبی منگوستین

احتیاط ها و هشدارهای خاص:

بارداری و شیردهی:اطلاعات کافی و قابل اطمینانی درباره استفاده از این میوه در حین بارداری و شیردهی وجود ندارد.

مشکلات خونریزی:منگوستین ممکن است انعقاد خون را کاهش دهد. مصرف منگوستین ممکن است ریسک خونریزی را در افراد مبتلا به اختلالات خونی افزایش دهد.

جراحی:مصرف منگوستین ممکن است ریسک خونریزی در حین جراحی یا بعد از آن را افزایش دهد. مصرف این میوه را دو هفته قبل از جراحی متوقف کنید.

خواص منگوستین

کاربردهای منگوستین و احتیاط ها درباره مصرف آن

تداخل دارویی

نمناک توصیه می کند که به پزشک خود قبل از مصرف منگوستین اطلاع دهید. منگوستین یک آنتی اکسیدان است که از سلول های شما مراقبت می کند. این تاثیر موثر منگوستین ممکن است با برخی داروهای شیمیایی مانند آلکالوئید ها، انتراسایکلین ها یا رادیو تراپی تداخل داشته باشد.

چگونه منگوستین را آماده و مصرف کنیم؟

منگوستین تازه به عنوان دسر مصرف می شود. آب گرفته شده از گوشته آن می تواند پخته یا جوشانده شود یا اینکه به صورت آماده از بیرون تهیه شود. همچنین از این میوه در تهیه مربا نیز استفاده می شود. میوه های منگوستین صاف یا در شکل کپسول هستند. در داخل میوه، دانه ها وجود دارند که برای خوردن سالم می باشند. این دانه ها بعد از کباب شدن یا جوشانده شدن میوه، قابل مصرف هستند.

خواص منگوستین ؛ میوه ترگیل با دنیای از خواص درمانی + عوارض

4.49
این مطلب مفید بود ؟81
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : drhealthbenefits / webmd / healthline / stylecraze / organicfacts / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی