عادت ماهیانه مردان
مردان هم عادت ماهیانه دارند و روزهایی را با افسردگی، عصبانیت و کاهش میل جنسی می گذرانند که همگی از علائم قاعدگی یا پریود مردانه است و علت اصلی آن کاهش تستوسترون می باشد.

عادت ماهیانه و قاعدگی مردان !! آیا مردان می توانند پریود شوند؟

مردان مانند زنان تغییرات هورمونی را تجربه می کنند ؛ هر روز میزان تستوسترون یک مرد در صبح افزایش می یابد و در شب پایین می آید. چنانچه در این بخش از سلامت نمناک خواهیم گفت سطوح تستسترون حتی می توانند از روزی به روز دیگر متفاوت باشد.

برخی ها ادعا می کنند که این نوسانات هورمونی ناشی از علایم سندرم قبل یائسگی (PMS) هستند، از جمله افسردگی، خستگی و نوسانات روحی اما آیا آن نوسانات هورمونی ماهانه به اندازه کافی منظم هستند که "پریود مردانه" نامیده شوند؟

عکس پریود مردان

پریود و قاعدگی مردان چیست؟

مردان چرخه های هورمونی را مثل زنان تجربه می کنند به همین دلیل است که این چرخه ها به عنوان "استراتژی مرد" یا "پریود مرد" توصیف شده اند.تغییرات هورمونی زنان ناشی از چرخه باروری طبیعی او است.

مردان چرخه تولید تخمک را تجربه نمی کنند، و رحم ندارند که برای آماده سازی باروری بخواهند رحم را ضخیم کنند و اگر لقاح صورت نگیرد، آن ها یک پوشش رحمی ندارند که از بدنشان خارج شود، و این چیزی است که به دوران قاعدگی یا پریودی اشاره دارد "با این تعریف، مردان این نوع پریود را ندارند.

میزان تستوسترون مردان می تواند متفاوت باشد و برخی عوامل می توانند بر میزان تستوسترون تاثیر بگذارند از آنجا که این هورمون ها تغییر و نوسان می کنند، مردان ممکن است علائمی را تجربه کنند. علایم این نوسانات، که ممکن است برخی شباهت هایی را با علائم PMS داشته باشند، ممکن است نزدیک به "پریودهای مردانه" باشد که هر مردی آن را دارد.

عادات ماهانه مردانه

علل عادت ماهیانه مردان چیست؟ چه چیزی باعث IMS می شود؟

IMS به طور فرضی ناشی از کاهش و نوسانات هورمونی است، به طور خاص تستوسترون. با این حال، هیچ مدرک پزشکی از IMS وجود ندارد.این درست است که تستوسترون نقش مهمی در سلامت جسمی و ذهنی انسان ایفا می کند و بدن انسان برای تنظیم آن کارهایی می کند اما عواملی که به IMS ارتباطی ندارند می تواند منجر به تغییر سطوح تستوسترون شود و این کار منجر به نشانه های غیر معمولی می شود که در ادامه بخش سلامت جنسی نمناک اشاره خواهیم کرد .عواملی که می توانند بر سطوح هورمونی تاثیر بگذارند، عبارتند از:

 • سن:کاهش تستسترون یک مرد از اوایل 30 سالگی شروع می شود.
 • استرس
 • تغییرات در رژیم غذایی یا وزن
 • بیماری ها
 • بی خوابی
 • اختلالاتی در خوردن

این عوامل همچنین می توانند بر سلامت روانی مرد تاثیر بگذارند.

علل عادت ماهیانه مردان

علائم عادت ماهیانه مردان یا IMS چیست؟

علایم بیماری به اصطلاح IMS برخی از شباهت هایی با علائم را در طول PMS در زنان دارد.با این حال، IMS هر گونه الگوی فیزیولوژیکی را که دوره یک زن از چرخه تولید مثل آن پیروی می کند پیروی نمی کند، چون هیچ پایه هورمونی از IMS وجود ندارد.این بدان معنی است که این نشانه ها ممکن است به طور منظم رخ ندهد و هیچ الگویی برای آن ها وجود نخواهد داشت.

نشانه های IMS مبهم هستند و شامل این موارد می شوند:

 • خستگی
 • سردرگمی و آشفتگی ذهنی
 • افسردگی
 • عصبانیت
 • عزت نفس پایین
 • کاهش توانایی و میل جنسی
 • تنش
 • حساس شدن

اگر این علائم را دارید، احتمالاً چیز دیگری هم رخ می دهد.برخی از این نشانه ها ممکن است ناشی از کمبود تستوسترون باشند. سطح تستوسترون به طور طبیعی در نوسان است، اما اگر بیش از حد پایین باشد می تواند مشکلاتی را ایجاد کند، از جمله:

اگر این علائم ادامه داشته باشند، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

کاهش میل جنسی مردان

برای درمان عادت ماهیانه مردان چه راه حلی وجود دارد؟

این یک شرایط ناشناخته است و می تواند درمان شود به همین ترتیب، مردان میانسال نیز ممکن است علائمی را با میزان طبیعی تستوسترون خودشان تجربه کنند. این شرایط به اصطلاح کولوکویالی نامیده می شود و گاهی به عنوان یائسگی مردانه نیز شناخته می شود.

هنگامی که نوبت به آندروپوز می رسد، علایم به این موارد حرکت می کنند، خستگی، کاهش میل جنسی دارند و مردان میانسال را به دلیل سطوح پایین تستوسترون تحت تاثیر قرار می دهند در نهایت، اصطلاح پریود مردانه وجود دارد- اشاره به خون یافت شده در ادرار یا مدفوع استفاده می شود.

درمان پریود مردان

درباره عادت ماهیانه مردانه بیشتر بدانید

خون ریزی از اندام های جنسی مردانه اغلب ناشی از انگل یا عفونت است. مهم نیست که خونریزی در کجا واقع شده است، شما باید هر چه سریع تر پزشک خود را برای تشخیص و برنامه ریزی درمان ببینید.

تغییراتی در سبک زندگی ممکن است به شما کمک کند. IMS تشخیص پزشکی شناخته شده ای ندارد، بنابراین "درمانش" اینها می باشد:

 • مدیریت نشانه ها
 • با احساسات و نوسانات روحی خود سازگار شوید
 • راه هایی برای تسکین استرس پیدا کنید

ورزش کردن، خوردن رژیم غذایی سالم، پیدا کردن راه هایی برای تسکین استرس و اجتناب از مصرف الکل و سیگار ممکن است به توقف این علائم کمک کنند. این تغییرات سبک زندگی می توانند به انواع علائم فیزیکی و ذهنی نیز کمک کنند با این حال، اگر شما باور دارید که علائم شما، ناشی از کم بودن تستوسترون است، به پزشک خود مراجعه کنید.

پریود مغزی

عادت ماهیانه در مردان به چه شکل است؟

جایگزینی تستوسترون ممکن است یک گزینه برای برخی افراد با سطح هورمون پایین باشد، اما اینکار با ریسک همراه است.اگر پزشک شما دلیل اساسی دیگری داشته باشد، آن ها می توانند برای حل مشکلات دیگر، تست ها و روال های کاری را انجام دهند.

اگر فکر می کنید که شریک زندگی شما نشانه هایی از تغییرات هورمونی شدید و یا تستوسترون کم را نشان می دهد، یکی از بهترین روش ها برای کمک به او، صحبت کردن است. شما می توانید به او کمک کنید تا به دنبال کمک حرفه ای باشد و راه هایی برای مدیریت هر گونه نشانه ها بدون توجه به علت اصلی آن ها پیدا کنید.

 • روزهای بد باعث می شود که رفتارهای بدی اتفاق بیفتد. علایم عاطفی یا فیزیکی مداوم کاملاً متفاوت هستند و با این نشانه ها باید پزشک خود را ببینید.
 • اگر این نشانه ها شما را اذیت می کنند، پس کاملا جدی هستند. 
 • اگر علائم بیماری شما را اذیت می کند به یک پزشک مراجعه کنید.
 • اگر می خواهید که به زندگی زناشویی و رابطه جنسی خود کمک کنید، به یک متخصص سلامت روانی و یک درمانگر جنسی مراجعه کنید.
 • همچنین، اگر اندام های جنسی تان خونریزی دارند، باید به پزشک مراجعه کنید. این مدلی از قاعدگی یا پریود مردانه نیست و به جای آن ممکن است نشانه ای از عفونت و یا مشکلات دیگر باشد.

خونریزی در مردان

اما چه چیزی باعث کاهش میزان تستوسترون بدن می شود؟

عوامل زیادی وجود دارند ؛ از استرس تا تغییر رژیم غذایی، هر چیزی می تواند میزان تستوسترون بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه منجر به PMS مردانه می شود. به طور شگفت انگیزی، برخی از افراد علائم PMS متمایزی دارند، و این زمانی است که افراد احساس مشابهی را نسبت به زنان در زندگی خود تجربه می کنند که با احساسات روان شناختی و عاطفی مرتبط با PMS سروکار دارند.

کاهش هورمون بدن

زمانی که یک مرد عادت ماهیانه مردان IMS را تجربه می کند چه اتفاقی در او می افتد؟

این می تواند باعث شود که او عصبانی و مودی شود ؛ افرادی که IMS دارند نیز می توانند بسیار نگران، افسرده، و عزت نفس پایین داشته باشند.

چه کاری را باید در زمانی که مرد مبتلا به عادت ماهیانه مردان است، انجام داد؟

اگر شرایط خلق و خوی مودی و بد مردتان به مساله ای بد تبدیل شده، نگرانی های خود را با پزشک خود مطرح کنید و با مرد خود صحبت کنید.پزشک می تواند هر چیزی را از تغییر رژیم غذایی، توصیه تسکین استرس، کرم های هورمونی / دارو، و یا داروهای دیگر در صورت نیاز تجویز کند.اگر فکر می کنید که مردتان ممکن است دردوره "پریود" اش باشد، با او کمی مدارا کنید. 

عادت ماهیانه مردان چه زمانی است و قاعدگی آنها چه نشانه هایی دارد

4.11022
این مطلب مفید بود ؟833189
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : nejm / healthline / ncbi / cosmopolitan / bodylogicmd / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
7 نظر به ثبت رسیده است
سياوش1397-02-15
من رفتم دكتر و وقتيكه حالمو پرسيد يه شوخى گفتم كه پريودم.اونم خنديد و گفت واقعاً مردها هم پريود ميشن.يكى از علائمش رو بوى بد زير بغل عنوان كرد و گفت بعضاً بدن وقتيكه نظم هورمونيش بهم ميريزه براى دفع سموم از طريق تعريق وارد عمل ميشه.واسه همين توى اون مدت بدن مردها بوى بدى ميگيره.
8014
نواب حملی1396-08-24
خیلی ممنون از مطلب آموزندتون. خیلی نگران بودم چمه؟ ولی حالا دیگه جای هیچ نگرانی نیست
398
0937353595361396-06-15
باسلام واقعا دمت گرم سالارتازه این مطالب خیلی مهم رافهمیدم درصورتی که هیچ اطلاعاتی تاالان راجبش نداشتم بازم ممنونم کوچیک شماسعید
367
ابوالفضل نیک مرام1396-04-13
با سلام واقعا دستتون درد نکنه با این مطلب بعد از 47سال برای اولین بار این مطلب رو فهمیدم
386
arkh911396-01-29
بستگی به علل به وجود آورنده و همینطور زمان و نحوه جلوگیری داره.
288
امیر1395-04-25
ایاممکن است این وضع تامدت طولانی اتفاق بیفتد؟
7122
سام1400-10-15
پریود آقایان با خانم ها متفاوت .آقایان با حرف زدن باهاشون آروم میشن .اما خانم ها همگی اینطور نیستن ودرمدت پریود نیاز به آرامش و استراحت دارند .بعدشم گفته شده پریود آقایون براثر فشارروانی ایجاد میشه .همون فشار روانی هم اگر به یک زن هم وارد بشه ربطی به دوران پریودی نداره به هر حال ناراحت وافسرده میشه .خانم هاماهی یکبار به طور مرتب پریود میشن واین فشار مضاعفی برای خانم هاست .
51
وبگردی