پستانک
پستانک، سرپستانِ لاستیکی، پلاستیکی، یا سیلیکونی است که برای مکیدن به نوزاد یا کودک خردسال داده می شود.

مزایا و معایب استفاده از پستانک هنگام تغذیه با شیر مادر

درباره دادن پستانک به نوزادی که تازه شیر خورده ، گفته های ضد و نقیضی وجود دارد. نظریات قابل توجهی در تایید و رد این کار وجود دارند، اما در نهایت این کار یک تصمیم شخصی است. واکنش هر کودکی متفاوت است و به نیازها و توانایی های خاص او بستگی دارد. برخی نوزادان بدون هیچ مشکلی پستانک می خورند، اما ممکن است بعضی ها دچارمشکل شوند.
نوزادان نارس و نوزادان مبتلا به کولیک که عاشق مکیدن هستند، از پستانک خوردن لذت می برند. با این حال، پستانک می تواند برای نوزادان تازه به دنیا آمده، نوزادان خواب آلود و شیرخوارانی که لجوج هستند، مشکل ساز باشد. استفاده از پستانک می تواند ذخیره شیر شما را نیز در سطح بالایی نگه دارد، چون کودک به جای شیر پستانک می خورد.
والدین صلاح نوزادشان را بهتر می دانند. آنها باید با بررسی تمام جوانب تصمیم بگیرند که به نوزادشان پستانک بدهند یا نه. شما می توانید تصمیم خود را با پزشکتان مطرح کرده و از او کمک بگیرید.

جوانب مثبت استفاده از پستانک

• استفاده از پستانک به کاهش خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) کمک می کند.
• پستانک به تسکین ناراحتی ناشی از ریفلاکس یا کولیک کمک می کند.
• نوزادان نارسی که پستانک می خورند، سریع تر به وزن نرمال می رسند.
• خوردن پستانک در موقعیت های استرس زا و دردناک می تواند آرامش بخش باشد.
• بسیاری از نوزادان حتی وقتی گرسنه نیستند، پستانک می خورند. پستانک می تواند میل آنها رابه غذا کاهش دهد.

جوانب منفی استفاده از پستانک

• استفاده از پستانک می تواند بر عملکرد نوزاد حین تغذیه اثر بگذارد. این امر باعث بروز مشکلات سینه از جمله دردناک شدن نوک سینه و تورم پستان می شود.
• استفاده از پستانک می تواند بر روند تولید شیر در بدن مادر اثر بگذارد. چون میزان پرستاری از نوزاد با تولید شیر در بدن مادر ارتباط مستقیم دارد. از این رو، اگر به جای پرستاری از کودک به او پستانک دهید، سطح شیرتان کاهش خواهد یافت.
• مطالعات محققان نشان می دهد که استفاده از پستانک باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت گوش می شود.
• استفاده از پستانک ممکن است روند از شیر گرفتن نوزاد را تسریع کند.
• مکیدن پستانک ممکن است باعث شود که نوزاد در طول روز کمتر شیر بخورد.
• استفاده بیش از اندازه از پستانک می تواند دندان های کودک را خراب کند.
• نوزادان اغلب بیش از حد به پستانک خود وابسته می شوند. این وابستگی ممکن است در آینده ی نه چندان دور مشکلاتی را برای نوزاد و والدین ایجاد کند.
مطالعات اخیر نشان داده اند که نباید مادران را از به کارگیری پستانک برای نوزادانشان ترساند. با این حال، توصیه می شود پس از آنکه نوزاد به شیر خوردن عادت کرد و سطح شیر مادر به حد قابل توجهی رسید، از پستانک استفاده کنید. این پروسه زمانی ممکن است4 تا 8 هفته بعد از زایمان طول بکشد. به طور کلی، اگر تصمیم دارید از پستانک استفاده کنید، مطمئن شوید که این کار برای نوزاد بی خطر است.

 

استفاده از پستانک در نوزادان

ایمنی پستانک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از خریدن پستانک های چند تکه خودداری کنید. اگر پستانک حین مکیدن دو تکه شود، ممکن است باعث خفگی نوزاد شود.
پستانک نوزاد را هر روز تمیز کنید تا از بروز بیماری های عفونی و میکروبی جلوگیری شود. سعی کنید از دستورالعمل سازنده پیروی کنید. برخی پستانک ها در ماشین ظرفشویی قابل شستن هستند، برخی دیگرصرفا با آب گرم و صابون شستشو داده می شوند.
هرگز پستانک را دور گردن نوزاد آویزان نکنید و از بند و روبان برای بستن پستانک به تخت استفاده نکنید. وجود هر بند و ریسمانی در اطراف نوزاد می تواند موجب خفگی او شود. از سر شیشه شیربه عنوان پستانک استفاده نکنید. این کار بهداشتی نیست و همچنین ممکن است موجب خفگی نوزاد شود.
بسیاری از برندهای تجاری پستانک ها را مخصوص سن نوزاد می سازند. پس سعی کنید از پستانکی با اندازه مناسب استفاده کنید. اگر یک نوزاد بزرگ تر پستانک یک نوزاد تازه به دنیا آمده را بخورد، ممکن است دچار خفگی شود.
پستانک را دائم بررسی کنید تا از نبودن نشانه های خوردگی و شکستگی در آن مطمئن شوید. آنها را در صورت تغییر رنگ، شکسته شدن و یا آسیب دیدن حتما تعویض کنید. وقتی نوزاد در حال دندان درآوردن است، او را پیش دندانپزشک ببرید تا معاینه شود. با دندانپزشک درباره استفاده از پستانک مشورت کنید و از او بپرسید چه وقت می توانید پستانک را از نوزاد بگیرید.

مزایا و معایب دادن پستانک به نوزاد پس از شیر خوردن

4.829
این مطلب مفید بود ؟281
برگرفته از الو دکتر -/ر
وبگردی