زگیل تناسلی

آیا میدانید زگیل تناسلی خطرناک تر از ایدز است؟

کد مطلب : 5483تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
زگیل تناسلی بیماری بسیار خطرناک در زنان و مردان می باشد که برخی زگیل تناسلی را بدتر از بیماری ایدز در ارتباط جنسی و زناشویی یاد کرده اند.

زگیل تناسلی خطرناک تر از ایدز در حال رشد

زگیل تناسلی یکی از شایعترین بیماری های آمیزشی در دنیاست که به دلیل وجود ویروس HPV ایجاد می شود. این بیماری در آستانه اپیدمی اِچ پی وی قرار دارد . سال گذشته روزانه یک تا دو نفر به این بیماری مبتلا می شدند اما امسال این رقم به 10 تا 15 مرد در یک روز رسیده است.

ویروس پاپیلومای انسانی بیش از صد نوع دارد که چهل نوع آن در ناحیه تناسلی ایجاد بیماری می کند. مردان مبتلا به این بیماری نزد پزشک متخصص مجاری ادرار می روند و زنان هم به پزشک متخصص زنان مراجعه می کنند. در بین زنان مبتلا به ایدز ، این بیماری همیشه رواج بیشتری داشته است.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل های تناسلی زائده های گوشتی کوچکی هستند که در هر قسمتی از ناحیه تناسلی زن یا مرد می تواند ظاهر شوند. عامل این بیماری ویروس HPV است که از طریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی و یا پوست آلوده به ویروس و اغلب از طریق ارتباط جنسی، منتقل می شود .این بیماری در بین افراد مبتلا به ایدز شیوع بیشتری دارد.

برای درمان این بیماری اقداماتی مانند سوزاندن، منجمد کردن یا استفاده از لیزر توسط پزشکان متخصص پوست انجام می شود.

بیماری های آمیزشی

علل زگیل تناسلی

علل اصلی زگیل تناسلی عبارتند از:

 • HPV یا ویروس پاپلیوم انسانی
 • داشتن رابطه جنسی در سنین پایین
 • مقاربت جنسی با فرد آلوده
 • مقاربت جنسی محافظت نشده
 • استفاده بیش از اندازه قرصهای بارداری
 • استفاده از اشیاء آلوده به HPV، از قبیل روکش تخت ، لباس یا حوله

علائم زگیل تناسلی:

بیماری زگیل تناسلی علائم و نشانه های خاصی دارد که توسط پزشک شدت آن بررسی می شود.

 1. رشد دانه های بی درد و یا توده، بر روی پوست و غشاء مخاط در ناحیه تناسلی
 2. اندازه های مختلف زگیل ، ظاهر شدن روی پوست به صورت تکی یا خوشه ای
 3. گسترش بیماری روی زبان، لب ها و گلو
 4. احساس سوزش، خارش و در برخی موارد، ترشحات از زگیل
 5. خونریزی در گاهی موارد ، مشکل در ادرار و سوزش مجاری ادرار در مورد زگیل های رشد یافته در ابتدای مجرای ادراری
 6. ایجاد خونریزی در خانمها پس از رابطه جنسی
 7. خارش شکم و آلت تناسلی
 8. تخلیه واژن، خونریزی واژینال
 9. خستگی شدید در ناحیه تناسلی

گاهی اوقات زگیل به اندازه ای کوچک است که توسط خود بیمار قابل تشخیص نمی باشد و یا ممکن است در ناحیه تناسلی داخلی قرار گرفته باشد.در این شرایط بررسی کامل برای پیشگیری از عفونت بیشتر توسط پزشک توصیه می شود.

زگیل تناسلی

عوارض بیماری زگیل تناسلی

سرطان دهانه رحم یکی از بدترین عوارض زگیل تناسلی است که عامل اصلی آن ویروس HPV می باشد. انواع خاصی از این ویروس همچنین قادر به ایجاد سرطان در فرج (ولو)، مقعد و آلت تناسلی مردان می شود.

البته همیشه این ویروس منجر به بیماری سرطان نمی شود .پر خطر بودن نوع ویروس و سیستم ایمنی فرد مبتلا نقش مهمی در ایجاد سرطان دارند .به همین دلیل در صورت تشخیص این بیماری توسط پزشک باید هر چه سریعتر اقدام به درمان درست بیماری نمود.

واکسن زگیل تناسلی

تزریق واکسن راهی مطمئن برای پیشگیری از این بیماری است که بر اساس پیشنهاد سازمان بهداشت جهانی از حدود 9 سالگی تا حداکثر 25 سالگی و پیش از شروع فعالیت جنسی باید تزریق شود.

نوعی از ویروس که در واکسن است پس از تزریق علامت کمتری نسبت به زگیل دارد .اما اگر خود فرد به ویروس اچ پی وی آلوده شود ،شاید انواع دیگر ویروس هم از طریق جنسی به فرد منتقل شود . بهتر است برای مقابله با انواع دیگر، از واکسن استفاده شود.

تزریق واکسن برای افرادی که روابط جنسی دارند ، تاثیر زیادی ندارد .در صورت مشاهده علایم زگیل باید به سراغ روشهای درمانی بروند.

واکسن زگیل تناسلی

خطرات زگیل تناسلی برای زنان

ویروس اچ پی وی به خصوص برای زنان بسیار خطرناک است، زیرا برخی از انواع این ویروس می توانند موجب ایجاد سرطان دهانه رحم و سرطان مهبل شوند.بنابراین مبتلا بودن نوع پر خطر ویروس و نیز سیستم ایمنی فرد مبتلا نقش مهمی در ایجاد سرطان ایفا می کند.

افراد مبتلا به زگیل تناسلی ممکن است ، نوعی از ویروس را که به سرطان رحم ارتباط دارد از طریق رابط جنسی کسب کرده باشند .این بیماری کشنده نیست اما قابل انتقال به دیگران است .این بیماری مممکن است در اوایل ، هیچ نشانه ای نداشته باشد و سالها بدون بروز نشانه ای در بدن فرد باقی بماند و فرد ناخواسته ناقل بیماری باشد.

راه های پیشگیری از زگیل تناسلی

بهترین راه پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی آموزش و آگاهی مخصوصا در دوران نوجوانی و جوانی است . به طور مثال ، پسران و دختران باید قدرت نه گفتن را داشته باشند و خود را در معرض خطر قرار ندهند.

یکی از راههای پیشگیری ، روابط جنسی محافظت شده است.استفاده از کاندوم خطر انتقال بیماری ها را تا حدود زیادی کاهش می دهد. به خصوص اگر ارتباط مقعدی باشد، می تواند در آقایان مسئله ایجاد کند. در مورد خانم ها هم می تواند زگیل ناحیه مقعد ایجاد کند.

زگیل تناسلی ، بیماری خطرناک تر از ایدز به نام زگیل تناسلی

4.51058
این مطلب مفید بود ؟944114
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی
  not found