قدرت حافظه

قدرت حافظه سگ بهتر است یا گربه ؟

تاریخ انتشار : 16 بهمن 1395کد مطلب : 43873زمان مطالعه : 2 دقیقه
عملکرد رفتاری حیوانات بسیار متفاوت تر از همدیگر است و هرکدام دارای حافظه ای قوی و ضعیف هستند،آیا تا به حال به این فکر کرده اید که قدرت حافظه گربه بیشتر است یا سگ؟

مقایسه قدرت حافظه گربه و سگ

محققان ژاپنی اعلام کردند در برخی آزمون های مرتبط با قدرت حافظه، گربه ها بهتر از سگ ها عمل کرده اند و بر این اساس می توان گفت گربه ها از سگ ها باهوش تر هستند.

گربه حیوانی گوشتخوار میباشد که از خانواده گربه سانان است و توانایی این را دارد که تولید مثل کند.بالغ شدن گربه از سن شش تا هفت سالگی است.سگ از راستهٔ سگ سانان میباشد و اولین جانور اهلی شده بدست انسان است.سگ ها در میان این کره خاکی متفاوت هستند و میتوان آن ها را با اشکال گوناگون دید.

قدرت حافظه حیوانات

قدرت حافظه کدام یک بهتر است؟


بررسی ها نشان داده است که حافظه رویدادی در گربه بسیار قوی تر از سگ عمل می کند.

از سال ها قبل گفته می شد سگ ها یکی از باهوش ترین حیوانات روی کره خاکی محسوب می شوند و در این زمینه از گربه ها جلوتر هستند. ولی بررسی های جدید این نظریه را زیر سوال برده است.
محققان ژاپنی اعلام کردند در برخی آزمون های مرتبط با قدرت حافظه، گربه ها بهتر از سگ ها عمل کرده اند و بر این اساس می توان گفت گربه ها از سگ ها باهوش تر هستند.
در این مطالعه که 49 گربه حضور داشتند بررسی محققان نشان داد آنها می تواند خاطرات گذشته و تجربیات خوب از جمله خوردن غذاهای مورد علاقه خود را به خاطر بیاورند.

سگ ها نیز قابلیت یادآوری مجدد خاطرات را دارند ولی این دسته از حیوانات می توانند یک اتفاق به خصوص را با تمام جزییات برای خود یادآوری کنند و به عبارت دیگر «حافظه رویدادی» دارند.
انسان معمولا سعی می کند به صورت آگاهانه اتفاقات و رویدادهای گذشته مانند خوردن صبحانه با اطرافیان، نخستین روز کاری یا مراسم ازدواج یکی از نزدیکان را برای خود بازسازی کند و آنها را به خاطر آورد. این خاطرات که به اتفاقات مختلف برمی گردند، برای هر شخص منحصر به فرد هستند.

«ساهو تاکاگی» از روانشناسان دانشگاه کیوتو ژاپن توضیح داد گربه ها و البته سگ ها از یک تجربه واحد که در گذشته داشتند استفاده می کنند و از این نظر می توان گفت آنها مانند انسان حافظه رویدادی دارند.
این اتفاقات بسته به فعالیت های درونی مغز تغییر می کند و بررسی ها نشان داده است که حافظه رویدادی در گربه بسیار قوی تر از سگ عمل می کند.

 

قدرت حافظه سگ بهتر است یا گربه ؟

4.416
این مطلب مفید بود ؟142
برگرفته از آخرین خبر - / ل
برچسب : گربه
وبگردی