لاله صبوری
در ادامه گفتگویی با لاله صبوری و همسر و دخترش را در مورد غذاهای مورد علاقه و آشپزی مشترکشان را میخوانید. با ما همراه باشید.

با لاله صبوری و همسرش ، پویا قاسمی و دختر کوچک شان نورا در مورد غذای مورد علاقه شان، مرغ گریل شده و نحوه پخت این غذا و آشپزی های مشترک شان گپ زدیم.

صبوری انواع روش های پخت مرغ را امتحان کرده و معتقد است بهترین روش برای پخت مرغ همان روشی است که قدیمی ها داشتند. صبوری همچنین غذاهای تهیه شده با مرغ را مناسب ماه رمضان می داند و باغذاهایی مانند زرشک پلو با مرغ و مرغ گریل شده از مهمانانش در ماه رمضان پذیرایی می کند.

مدل مامان های قدیمی غذا می پزم
یکی از مزایای مرغ این است که روش های پخت آن واقعا متنوع است. روش های معمول آن را می توانیم در منزل درست کنیم و مدل گریل شده یا کباب را هم می توان به راحتی در پیک نیک ها و خارج از منزل درست کرد. در روش خانگی که مدل ساده پخت مرغ است، من کاملا به روش های سنتی وفا دارم. در کل من مدل مامان ها غذا می پزم و غذا پختن را هم از مادرم یاد گرفته ام. در این روش از سبزیجات معطر، فلفل دلمه و پیاز مفصل استفاده می کنم و ابتدا مرغ را سرخ می کنم و بعد با آب خیلی کم و شعله ملایم آن را می پزم. اصولا از زودپز و ماکروویو برای پخت مرغ استفاده نمی کنم و حتما هم در پایان از ادویه و به خصوص زعفران استفاده می کنم.
روش باربیکیو مرغ هم که جان می دهد برای پیک نیک (می خندد). البته ما در خانه هم زیاد این غذا را درست می کنیم. در این مدل پخت مرغ مواد و ادویه هایی که مرغ در آنها قرار می گیرد خیلی مهم است. این مواد نباید آنقدری باشد که مزه خود مرغ از بین برود. من از پیاز و زعفران و کمی فلفل سیاه و آبلیمو استفاده می کنم و همان طور که گفتم سعی می کنم به اندازه ای از ادویه جات استفاده کنم که طعم مرغ عوض نشود
 
گوشت مرغ ضدسرطان است
گوشت مرغ یکی از سالم ترین منابع گوشتی است که پروتئین فراوانی دارد. همچنین گوشت مرغ به خاطر داشتن سلینوم یک ماده ضدسرطان محسوب می شود. گذشته از اینکه کلا گوشت های سفید سالم تر هستند، افرادی که رژیم غذایی لاغری دارند، می توانند با خیال راحت بخش سینه مرغ را که بسیار کم چرب است، به روش های مختلف پخت و میل کنند. در جایی خواندم سینه مرغ حتی برای کاهش کلسترول و فشار خون هم موثر است.
 
لاله صبوری و همسر و دخترش
دستیاران آشپزی من
به نظرم در کنار غذاهای مرغی و گریل مرغ معمولا نوشابه هایی مثل کولا خوشمزه است. البته من کمتر از این نوع نوشیدنی استفاده می کنم و سعی می کنم بچه ها هم کمتر بخورند ولی در این تلاش چندان موفق نیستم (می خندد). پیشنهادم برای نوشیدنی کنار این غذا لیموناد یا موهیتو است. خودم هم بیشتر از همین نوشیدنی ها استفاده می کنم.
چندان اهل شیرینی و دسر های شیرین نیستم امادر مهمانی ها از ژله و بستنی برای دسر استفاده می کنم که فکر می کنم برای این غذا هم مناسب است. ژله را در خانه معمولا نورا درست می کند و در این کار حرفه ای شده است (می خندد).
نورا:ژله را خیلی دوست دارم و درست کردنش را یاد گرفته ام. ژله هلو و توت فرنگی راخیلی دوست دارم. ژله ها را تزئین هم می کنم.
لاله صبوری:نورا کلا خیلی اهل آشپزی است و موقع آشپزی به من کمک می کند و حتی پیشنهادهای جالب و جدید می دهد.
نورا:دستپخت مامانم خوب است اما من دستپخت مامان بزرگم را بیشتر دوست دارم.
لاله صبوری:دخترم همیشه آبرو داری می کند (می خندد).
پویا قاسمی:دستپخت همسرم فوق العاده است و من همه غذاهایی که می پزد را دوست دارم.
لاله صبوری:تازه خیلی هم کمک می کند (می خندد). مثلا من همه مواد لازانیا را آماده می کنم و پویا آنها را فقط روی هم می چیند و بعد هم سر میز شام می گوید:«من غذا را درست کرده ام» (می خندد).
پویا قاسمی:خب فوت آخر مهم است (می خندد).
 
 از مرغ سبز استفاده کنید
ما برای طبخ مرغ حتما از مرغ های سبز یا ارگانیک استفاده می کنیم. این مرغ ها به روش های سالم تری پرورش پیدا کرده اند و برای رشد دانه و تغذیه ارگانیک داشته اند. این نوع مرغ در بسیاری از فروشگاه های پروتئین در دسترس است. این مرغ ها شاید جثه کوچک تری داشته باشند ولی گوشت شان بسیار لطیف تر و خوشمزه تر از مرغ های دیگر است.
 برای آنکه غذای خوبی با مرغ پخت کنید حتما لازم است مرغی که خریداری می کنید، گوشت خوشمزه و سالمی داشته باشد. بعضی از مرغ ها گوشت و طعم خوبی ندارند و شما هرقدر هم تلاش کنید که با آنها غذای خوشمزه بپزید، امکان ندارد.
لاله صبوری
همه مان درگیر کالری هستیم
به میزان کالری در غذا خیلی اهمیت می دهم. من فکر می کنم همه مان درگیر این مساله هستیم و میزان کالری غذاها برای مان خیلی مهم است. با اینکه غذاهای ایرانی حسابی چرب و روغنی هستند اما من سعی می کنم از روغن خیلی کم استفاده کنم. موقع پخت غذا هم مرتب میزان کالری همه مواد غذایی داخل غذا را چک می کنم. گوشت های سفید کم کالری هستند و از این جهت برای افرادی که مثل من مرتب در حال چک کردن کالری غذای شان هستند، خوب است. البته سینه مرغ خیلی کم کالری تر است ولی من ران مرغ را بیشتر دوست دارم.
 
غذاهای چینی خوشمزه اند
به تغذیه سالم اهمیت می دهم. مثلا ماهی یک بار قورمه سبزی می پزم آن هم چون بچه ها هلاک این غذاهستند (می خندد) اما بیشتر سعی می کنم غذاهای سالم تری بپزم. مثلا غذاهای چینی نسبتا غذاهای سالمی هستند. من چاینیز زیاد می پزم. در این نوع غذا سبزیجات نیم پخت می شوند و خواص غذایی شان را از دست نمی دهند. در این غذا همه جور سبزیجات مانند هویج، جوانه گندم، پیازچه، کدو، فلفل دلمه ای، بروکلی و. . . در کنار تکه های مرغ پخته می شود. این غذا با روغن زیتون طبخ می شود و کم کالری است. در پخت این غذا تابه هم مهم است و حتما باید مخصوص باشد تا سبزیجات آب نیندازند.
 
از مهمانان ماه رمضان با ته چین مرغ پذیرایی می کنم
 فکر می کنم در افطار باید از غذاهای سبک استفاده کرد. غذاها و مواد غذایی مانند سوپ، نان، پنیر، سبزی، خرما، فرنی و. . . اما برای مرحله بعد که غذا در آن میل می شود، غذاهایی که بامرغ پخته می شوند، مناسب است. در کل گوشت سفید چندان سنگین نیست و مرغ هم به خاطر تنوع غذایی فراوانی که دارد، می تواند گزینه مناسبی برای افطار و سحر و همچنین پذیرایی در مهمانی ها باشد. مثلا ته چین مرغ بسیار لذیذ و غذایی کاملا رسمی برای مهمانی ها و افطار محسوب می شود.
 
ویروس تنبلی نمی گذارد ورزش کنم!
من سال ها به شدت اهل ورزش بودم. همه دوستان و همکارانم می دانستند موقع غیبتم حتما در سالن های ورزشی هستم. هر ورزش جدیدی به سالن های ورزشی اضافه می شد، من سریع در کلاس ها شرکت می کردم و آخرین کلاس ورزشی ام «میها بادی تیک» بود که ورزشی کاملا حرفه ای و سنگین است. این ورزش هم نوعی از بدن سازی است که با مربی خصوصی مدتی آن را دنبال کردم اما چند ماهی است ویروس تنبلی به من حمله کرده و حسابی از ورزش دور شده ام (می خندد).
 

لاله صبوری و همسرش از فوت و فن آشپزی می گویند + عکس

3.812
این مطلب مفید بود ؟93
برگرفته از مجله زندگی ایده آل- / ک
برچسب : لاله صبوری
وبگردی