شطرنج
بازی شطرنج، یک روستا در شمال کرالای هند را از بحران اعتیاد و قمار نجات داد تا جایی که هم اکنون به بخشی از زندگی روزمره مردم این روستا تبدیل شده است .

نجات یک روستا با شطرنج

بازی ها و سرگرمی های سالم به نوعی هر کسی را درگیر خود می کند و یک مشغولیت سالم محسوب می شود آن چنان که این بازی یک روستا را که درگیر معضل اعتیاد بوده است را نجات داده است.

به نقل از بی بی سی؛ "ماروتیکال" روستایی در شمال ایالت کرالای هند است. پنجاه سال پیش، اعتیاد به الکل و قمار بخش جدانشدنی از زندگی اهالی این روستا بود؛ اما بی قانونی در این روستا با حضور یک مرد و تدریس استراتژی های یک بازی باستانی رخت بر بست.

"اونیکریشنان" مالک یک قهوه خانه قدیمی در شهر ماروتیکال است. او علاوه بر اینکه شطرنج باز بامهارتی است، چند میز شطرنج را در گوشه و کنار قهوه خانه اش گذاشته است. او ضمن بیرون انداختن مهره ملکه از صفحه شطرنج می گوید:شطرنج به ما کمک می کند تا بر مشکلات و درد و رنج خود غلبه کنیم. صفحه شطرنج همانند زندگی روزانه ماست که در آن (زندگی) به سختی باید مبارزه کرد.

شطرنج باز

یکی از حاضران قهوه خانه می گوید:در روستاهای دیگر هند شاید کمتر از 50 درصد به بازی شطرنج علاقمند باشند، ولی از جمعیت 6 هزار نفری ماروتیکال بیش از 4 هزار نفر به این بازی اهتمام دارند و این روند به لطف این مرد فوق العاده (اشاره به اونیکریشنان) است.

وی ادامه می دهد:پنجاه سال پیش روستای ماروتیکال یک مکان بسیار متفاوت بود. مردم آن مانند بسیاری از روستاهاس شمال کرالا، معتاد به الکل و قمار بودند. اونیکریشنان که مدت ها از این روستا دور بود، به زادگاهش بازگشت، تعصب و غیرت او پس از مشاهده شرایط اجتماعی شهرش موجب شد، قوانین بازی شطرنج را به مشتریانش آموزش دهد و آن ها را به مسیر سالم زندگی باز گرداند. محبوبیت این بازی به حدی بود که اعتیاد به الکل و قمار در سطح چشمگیری کاهش یابد. در حال حاضر، شطرنج برای ما اعتیاد آور تر از الکل است.

شطرنج تنها سرگرمی است که به سمفونی یکی از پرسروصداترین شهرهای هند پایان داده و به سادگی می توان در اواسط روز نسیم جنگل و آواز پرندگان را شنید. ایستگاه اتوبوس مقابل قهوه خانه مملو از مسافرانی است که با پاهای برهنه مشغول تماشای بازی شطرنج دو مرد هستند. با رسیدن اتوبوس خالی به محل، مسافران بدون توجه به حضور اتوبوس، به تماشای بازی آن دو ادامه می دهند. در این هنگام، راننده اتوبوس نیز تا زمان آغاز شیفت بعدی خود از اتوبوس پیاده شده و با یکی از همکارانش پای صفحه شطرنج می نشینند.

شطرنج هم اکنون به بخشی از زندگی روزمره مردم این روستا تبدیل شده است. در کشوری که صنعت دیجیتال به سرعت در حال پیشرفت است، یک بازی 1000 ساله بیش از تماشای تلویزیون و یا گشت زنی در اینترنت محبوبیت دارد.

روستایی که با بازی شطرنج نجات یافت!

3.541
این مطلب مفید بود ؟2912
برگرفته از جام نیوز - / ل
برچسب : شطرنج
وبگردی